Môžem v tehotenstve odmietnuť vaginálne vyšetrenie?

deniskatimmy
17. dec 2019

Je zle ak v tehotenstve odmietneme vaginálne vyšetrenie? Ak nepociťujem žiadne zle príznaky ani nič? A dá sa zistiť či sa otváram aj inak ako vaginálne?

stela01
17. dec 2019

@deniskatimmy či sa otváraš ? Inak ako vaginálne .
Počkaj , premýšľam . Orálne ? 🧐

monikafialka
17. dec 2019

A ako inak prebieha to vaginalne vysetrenie zienky? Lebo ja som tiez uvazovala ze by som ho odmietla, vraj v zahranici sa nerobi a moze byt na skodu. A ja som sa naviac bala ze by mi bolo neprijemne, alebo ze by bolelo.

petkaaa
17. dec 2019

@deniskatimmy jasné, pozrie ti do očí a ak v nich uvidí svetlo, tak sa otváraš z druhej strany 😨

deniskatimmy
autor
17. dec 2019

@monikafialka presne pre.toto som ho odmietla lebo zo začiatku to bolo v pohode a potom to začalo byť nepríjemné bolelo to a začala som krvácať

deniskatimmy
autor
17. dec 2019

@stela01
@petkaaa klud preboha iba sa pýtam pretože mňa dnes vyšetroval tak a dopadla som tak že som začala krvácať preto sa to pýtam

lula313
17. dec 2019

@deniskatimmy každý lekár vyšetruje inak. Ak nemas nejaké problemy, väčšinou v druhom a treťom trimestri robi doktor len ultrazvuk brucha, aj keď sa samozrejme nájdu výnimky.. mna Dr napr vyšetrovala len sonom cez brucho. Potom som išla rodit do AT a tam má tiež pozerali od toho 36tt, keď na pasoch videli kontrakcie, dovtedy nie..

stela01
17. dec 2019

@deniskatimmy krvacas ? Ako ? Ako 3 deň menzesu ?

deniskatimmy
autor
17. dec 2019

@lula313 veď práveže ja nemám žiadne problémy...nič...nespinim, nekrvacam, nič ma nebolí, ani nohy mi ešte nepuchnu proste fakt nič...a dneska má dal na vaginálne vyšetrenie a rozsprtal má tak že ledva si sadnem...😭 No vidíš presne a toto čítam vo veľa článkoch že každého sonom až potom keď šli rodiť skôr nie

lula313
17. dec 2019

@deniskatimmy ja viem, že je to nepríjemne, ale aspoň sa na to pozri tak, že Skorej by odhalil skrátený krčok alebo nejaký problem.

lenkasgt
17. dec 2019

Tak asi zmen gynekologa mna vysetruju zakazdym zdola, nikdy ma nic neboli, trva to asi 5 sekund

xjakubikovak
17. dec 2019

ja som.mala vaginalne len 1. x na potvrdenie tehotenstva a potpm az v nemocnici ked som sla rodit🙂 na poradne v nemocnici som toto vysetrenie odmietla, aj sam doktor povedal.ze je zbytocne 🙂

lucyluv
17. dec 2019

Moj Dr. nerobil vaginalne vysetrenie, ale presla som k nemu az v 36tt a poviem ti, super. Vobec ziadne stresy, ci sa otvaram, ci nie, aj tak ten udaj v tomto stadiu uz o nicom nevravi. A do porodnice som prisla na 9cm :D predtym na inej klinike ma Dr od zaciatku tehu na poradniach vysetrovala sonom cez posvu, v akom stave je krcok, aky je dlhy. Raz zastupoval iny Dr a vysetril mi krcok rucne, nikdy viac v zivote to nechcem zazit!

deniskatimmy
autor
17. dec 2019

@xjakubikovak
@lucyluv no aj mne robil prvýkrát keď som prišla že som tehotná....dovtedy nič až dneska....no ale dnes to bol masaker presne ako vraví lucyluv nikdy viac v živote ručne...

xjakubikovak
17. dec 2019

@deniskatimmy kludne to nabuduce odmietni 🙂

monikafialka
17. dec 2019

A ako to prebieha prosim zienky? Je to len sono cez posvu ci aj sa vam tam hrabe rukami? prepacte za vyraz, no neviem co to obnasa a ja napr. cytologiu znasam velmi zle, mam pri nej aj po nej boelsti tak takehoto vysetrenia ak by bolo envyhnutne sa desim sa priznam..

fokuska
17. dec 2019

@monikafialka Pri preventivke ti pravdepodobne lekar robi vaginalne sono, berie ster na cytologiu a robi palpacne vysetrenie - cize vysertenie pohmatom - jedna ruka na podbrusku, druhou vysetruje vaginalne.

V tehotenstve kontroluje krcom tak isto pohmatom.

Zakladom je byt uvolneny, vtedy vysetrenia zvycajne nebolia.

amelia000
17. dec 2019

@monikafialka a cytologia je co?

deniskatimmy
autor
17. dec 2019

@monikafialka mne prvýkrát robil sono zo spodu aj vyšetrenie zo spodu ale bolo to v pohode nebolelo to len teraz vo vyššom štádiu tehotenstva mi je to dosť nepríjemné

deniskatimmy
autor
17. dec 2019

@xjakubikovak dneska som to odmietla a dopadlo to tak že mi dal kartu a musím si nájsť iného gynekológa...tak ja už neviem

xjakubikovak
17. dec 2019

@deniskatimmy nájdi si niekoho schopného a nie doktora z doby kamennej 🙂 doktor by mal respektovat tvoje rozhodnutie, nieje to povinne vysetrenie

oslo1
17. dec 2019

Ja som v UK, tu sa vaginalne vysetrenie pocas gravidity nerobi.

janynyna
17. dec 2019

@petkaaa tak toto je konečná

stela01
17. dec 2019

@xjakubikovak určite nie nieje to povinne
A nech nechodí vôbec , a o pól roka tu budeme mat diskusiu prečo nedostane príspevok

Každá akcia má reakciu

Ako chceš aby doktor zistil že sa otváraš ? Že krčok spĺňa svoju funkciu ?

archivarka1
17. dec 2019

u mojej gynekologicky sa robi vaginalne vysetrenie v tehotenstve na kazdej poradni "rucne". az ked sa jej nezdal krcok, tak aj sonom. nemala som v podstate ziadne bolesti, ale vdaka tomu mi zistili dost skoro skracovanie krcku a mam nariadeny prisny kludovy rezim. ja som teda za to rada, lebo inak by sa na to asi neprislo, fungovala by som normalna (praca a ine aktivity) a tym skor by mi hrozil predcasny porod. samotne vysetrenia boli vzdy v pohode, nebolelo to, len raz som potom trosku spinila, ked mi brali aj ster z krcka kvoli infekcii.

jvlo
17. dec 2019

bežne sa robí vyšetrenie sonom, načo by ti bol taký dr, keď po jeho vyšetrení krvácaš a ohrozuje to tvoje bezproblemove tehotenstvo?

evkano1402
17. dec 2019

ja zijem na SK, ale lekara nemam zo SK a nikdy mi nerobil pocas mojich troch tehotenstiev vaginalne vysetrenia, cele tehu len cez brucho a v pohode. Mala som ale bezproblemove tehotenstva a nikdy mi nedavala ani na vyber, ze dnes to bude vaginalne. Vzdy cez brusko a nemozem si vynachvalit jeho citlivy a pohodovy pristup

xjakubikovak
17. dec 2019

@stela01 aby dostala príspevok chodit na poradne musi, okrem tohto vyšetrenia sa skúma napr. aj moc kvoli bielkovinam co považujem za velmi dolezite. Napisem vám ço mi k tomu povedala moja lekárka: mala som pacientky kt. boli otvorené a prenášali a aj také kt. neboli a porodili na druhy den a ako som už písala aj druhý doktor sa mi vyjadril že je toto vyšetrenie zbytocne, taktiež sa tymto vyšetrením moze zaviesť infekcia. V mnohých krajinách sa toto vysetrenie nerobí resp. nie preventivne

evittam
17. dec 2019

@amelia000 Vyšetrenie krcka matenriciei, ktore mas absolvovať pri každej preventívnej prehliadke u gynekológa. Okrem ineho sa nou zisťuje rakovina krcka maternice.
Ty nechodis ku gynekologovi?

beronsche
17. dec 2019

@deniskatimmy akekolvek vysetrenie mozes za zakona odmietnut.. Ako uz bolo spomenute, v mnohych europskych krajinach sa vaginalne vysetrenie rutinne ani nerobi. Svojho casu som zistovala ako je na tom, napr. Velka britania, kde sa to rutinne nerobieva s predcasnymi porodmi, v porovnani so Slovenskom. Nuz a miera predcasnych porodov je uplne porovnatelna (minimalny rozdiel). Cize nic nenasvedcuje tomu, ze vdaka vaginalnemu vysetreniu by sme vedeli odhalit a nasledne zabranit predcasnym porodom.. Dalsia vec je, ze maternica sa meni skokovo.. Cize ak dnes bol krcok uplne ok, zajtra to uz platit vobec nemusi.. Taktiez ak krcok vykazuje nejake odchylky, neznamena to automaticky predcasny porod ..
Druhe tehotenstvo som uz absolvovala na slovensku, ked som svojmu gynekologovi, ktory pred tym niekolko rokov posobil v zahranici, povedala, ze nechcem vaginalne vysetrenia, suhlasil so mnou, takze asi tak...

ledgerka
17. dec 2019

tak asi dobre urobis ked si najdes ineho gynekologa. S takym pristupom by som k nemu nechcela chodit. Neviem preco sa tam zenam na slovensku tolko musia sprtat ked nie su ziadne problemy. Ja som vo svajci, len prve sono v 7 tyzdni bolo zo spodu, potom uz len cez brucho. Vzdy sa ma pyta ci nekrvacam alebo nie je nejaky problem. Kym nie je, vysetrenie zospodu zbytocne nerobia.