Nebezpečné, karcinogénne prísady v jedle našich detí

erikasadek
21. sep 2008

ahojte, zakladam tuto temu pretoze tato problematika sa nas tyka snad vsetkych.

problem , je ze sa malo hovory o tejto teme a malo pise, je fakt ze v strave v cukrikoch je mnoho prisad niektore su neskodne , niektore poskodzuju zdravie, a niektore su rakovinotvorne a co je najhorsie ze hlavne detskych jedlach a cukrikoch.
chvalabohu nie v dojcenskej strave....;
ja osobne poznam niektore a chcem sa svami o ne podelit ja ich mam vylozene na papiery na ladnicke v pripade potreby kontrolujem.

bola by som rada ak aj vy poznate niektore produkty zdraviu nebezpecne aby ste ich tu napisali takto sa mozme spolocne podelit o tieto mnohokrat tajene informacie

SILNE RAKOVINOTVORNE PRISADY

E 131,142,210,211,213,214,215,216,217,239

POZOR E 123 je silne rakonovinotvorna, a v mnohych krajinach zakazana
ja osbne som ju nasla v niektorych gumennych cukrikocha aj v plechovkach, zo zeleninou.

erikasadek
autor
9. mar 2009

haslerka je to , kyselin acitronova.. 😉 je len vysoko alergen.. 😉

hasleerka
9. mar 2009

no som si prečítala že lentilky nie sú dobré, uf, šak tie moje ich zbožnujú a ja tiež 😒

erikasadek
autor
9. mar 2009

tak si vyber, vis ze nie su dobre , ale jedz ich.. 😀 hriesna to vec.. 😀

neblazni , nie kezdy den, po kile nie?
raz za cas nikoho nezabije... 😉

petot
9. mar 2009

Chcem len podotknut jeden detail -aj ked ucinok samotnych tych prisad nie je vzdy dostatocne preskumany, skutocnou katastrofou sa stavaju vtedy, ak sa nachadzaju v tepelne upravenych potravinach. Totiz, nikoho nezaujima, kedy v procese vyroby sa to tam primiesalo, a co sa s tym deje ked sa to uvari, upecie, ci sa to navzajom s niecim pokrizi a co z toho nakoniec vznikne. 😝

erikasadek
autor
25. mar 2009

http://www.diochi.cz/main/text_ecka.php
nasla som toto, je to prehliadne urobena tabulka;... 🙂

denisocka
7. jún 2009

no teraz bol super dokument na spektrume,mam chuť vyhodiť pol kuchyne,ale teši ma,že to videl aj muža hned bežal všetko kontrolovať 😀 začnem asi fakt pozerat spojitosti medzi inymy ečkami a konzervantami a spravanim syna

erikasadek
autor
7. jún 2009

deni, ty si ju znova vyhrabala...

pamatas sa ked som ti hovorila?? niekedy treba vidiet vlastnymi ocami... 🙂

ilduska14
4. sep 2009

baby,viete mi poradiť ktoré sladkosti sú "neškodné" pre deti.ak niektorá už máte prezreté zloženiá.mňa to dosť začalo zaujímať kedže moja malá dospieva do štádia keď začne papať sladkosti a moc nemám čas pozerať v obchodoch zloženie,lebo väčšinou robím blezkové nákupy. 😀 a tak isto aj ktoré jogurty sú naj? vďaka za radu.

murcos
4. sep 2009

no ja som si vsimla, ze na vela produktoch uz nie su pisane E-cka, ale pise sa tam chemicke zlozenie...no studujte s troma detmi pri nakupoch.
a pamatate sa ked za sociku kazda potravina musela mat vytlaceny datum vyroby....teraz je len datum spotreby.
to sa nam potom papa 😀 ☹

len pre priklad...posledne som kupila rybie prsty. krasne na optiku....po upeceni a prvom (nastastie neprehltnutom) suste som mierila.....a na obed sme mali len uvarene zemiaky.
pytate sa, aky bol problem. chut plesne...ale nebolo ju vidno.
z hnevu som okamzite napisala vyrobcovi....no myslite si, ze sa mi niekto ozval?

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maruschka
28. jún 2011

http://www.sportujeme.sk/ecka-e150

Ak si chcete pozrieť kompletný zoznam a vyhľadávať Ečka rýchlo a priamo z produktov , tak táto stránka je super. Viem, že ich existuje veľa (aj do mobilov), ale tu je to rýchle a jednoduché. 😉

briketa
2. feb 2012

vsetko pokope:

karagenan - gelovity vytazok z morkskych rias, vyskytujucich sa na Irskom pobrezi, poouziva sa ako zahustovadlo a jeho uzivanie je dobre zminimalizovat (rakovinotvorne). Je to spomenute aj v potravinovych smerniciach clenskych statov EU.
Xantanova guma je zahustovadlo, E 412 a patri k nepriaznivo posobiacim latkam
E500 j e uhlicitan sodny, regulator kyslosti patri k menej vhodnym latkam
E503 j e uhlicitan amonny a patri k menej vhodnym latkam.
e-cka v bio potravinach a ich posobenie na organizmus podla Ing. Syroveho:
1/ Priaznivo pôsobiace látky
E 170 ? uhličitan vápenatý
E 270 ? kyselina mliečna
E 290 ? oxid uhličitý
E 300 ? kyselina askorbová
E 306 ? výťažok bohatý na tokoferol
E 322 ? lecitíny
E 410 ? karobová guma
E 440 ? pektín
E 948 ? kyslík

2/ Prijateľné látky
E 551 ? oxid kremičitý
E 406 ? agar
E 334 ? kyselina vínna
E 296 ? kyselina maleinová

3/ Menej vhodné látky
E 330 ?kyselina citrónová
E 333 ? citráty vápenaté
E 335 ? vínan sodný
E 336 ? vínan draselný
E 400 ? kyselina alginová
E 401 ? alginát sodný
E 402 ? alginát draselný
E 407 ? karagenan
E 415 ? xantánová guma
E 416 ? karaganová guma
E 422 ? glycerol
E 500 ? uhličitan sodný
E 501 ? uhličitan draselný
E 503 ? uhličitan amónny
E 504 ? uhličitan horečnatý
E 516 ? síran vápenatý
E 524 ? hydroxid sodný
E 938 ? argón
E 941 ? dusík

4/ Nepriaznivo pôsobiace látky
E 412 ? guarová guma
E 413 - tragantová guma
E 414 - arabská guma
E 341 ? fosforečnan vápenatý

5/ Výrazne nepriaznivé látky
- V tejto skupine sa nenachádza ani jedna prídavná látka povolená v biopotravinách, na rozdiel od cca 45 typov používaných v bežných výrobkoch

emogeon
2. feb 2012

@hasleerka ano 330 je neskodna.. ludia si casto mylia ze je to najhorsia Eckovka tak to aj najdu na nete ... to bol omyl zly preklad z nemciny...

jééj a kolko je toho bordelu v kozmetike.. ja som minule povyhadzovala polku kupelne..... s jedlom uz vieme co kupovat

kaselka
3. feb 2012

Aj tu je dobrá stránka o "éčkach" http://www.emulgatory.cz/nebezpecna-ecka dokonca sa tu dá stiahnuť aplikácia na ich kontrolu do mobilu. Osobne by som sa určite vyhýbala glutamanu sodnému E621 či aspartamu E951, teda okrem iného. Fakt treba poctivo čítať etikety, lebo napr. tieto 2 látky nájdete v takých potravinách kde to mňa osobne kedysi ani nenapadlo. Tak E951 napr. aj v minerálkach, zaváraninách, tabletkovom vit. C, žuvačkách bez cukru a pod., E621 hotové omáčky, polievky, ochucovadlá, salámy, slanina... A nesúhlasím s názorom, že veď to by sme potom nemohli jesť nič 😝 Veľa výrobcov klame a zavádza a spotrebitelia im na to letia. Ja už nekupujem ani jogurty s príchuťami len biele, lebo tam mám istotu, že tam nebude primiešaný žiadny škrob, alebo želatína. Keď chcem s príchuťou radšej si tam dám javorový sirup, alebo džem. Ale samozrejme, že môj názor tu nebudem nikomu vnucovať 😉 A čo sa týka cukríkov, tak svojej dcére určite nikdy nekúpim želatínových medvedíkov a pod. Mala som česť vidieť na exkurizii v rakúsku z čoho sa vyrábajú a ako to vyzeralo bŕŕŕ - ďakujem neprosím si...

paxpace
2. feb 2013

@krajcoanka oplatí tam prplať, určíte.sa.oplatí! 😵

lussy23
10. feb 2013

to je hrozné s tým iéčkami,a le žial tie sú takmer všade☹ biopotraviny sú predražené, nie všetkým sa dá veriť a nie každý si ich môže dovoliť, žial☹

mimickapn
29. apr 2013

@bolulka Ahoj mohla by si mi prosim ta poslat ten zoznam na ip .Dakujem

vickobox
1. aug 2013

@sue myslim ze ak sa jedna o E prisady, tak stare zname "všetkeho s mierou" absolutne vobec nefunguje ! ak ti poviem, ze mas zjest arzen, alebo kadmium, alebo radioaktivny urán, a ty povies že !vsetkeho s mierou" tak musis byt idiot ! stačí dieťaťu davat surovu zeleninu, vela ovocia rozneho druhu, suroveho ovocia a zeleniny, trošku kuracieho masa tak 1 x tyzdenne, a jedno vajco na tvrdo denne (ak ste fanušikom živocisnych bielkovin, ja nie som :D) tak to staci, a dieťa bude zdrave. proste prirodne veci, a to nie su tie "produkty", ktore maju napisane že "BIO", lebo to su tiez chemicke srajdy, vyrabane, chemicky, len inak, ale ja hovorim o skutocne prirodnych veciach, ako zelenina a ovocie. pripadne trosku chlebika, tmaveho, klasicky typ (nie tie sproste sucasne umeliny, spominate si aky bol chlieb pred 20 rokmi a aky je dnes???? !!! ) , no tak hlavne zdrave veci, ziadne debilne sladkosti ani gumove medvediky , ALE zeleninu ovocie, a vase dieťa bude zdrave. zistili sa studie že ludia pred 1000 alebo dokonca pred 5000 rokmi boli ovela zdravší než sme dnes, hovirime tomu "civilizacne choroby", z očkovania, ktore nie je vždy nutne, z jedla, pitia, a dychania, lebo clovek je chory len z toho, čo si dava do organizmu, co pije, je, a dýcha. samozrejme, pite mineralnu nebublinkovu vodu a nie vodovodnu chlorovanu sračku... uvazujte.. ziadne take že "vsetkeho s mierou" neplatí, lebo arzen, hoci v maom mnozstve, je vrazedne skodlivy, a potom je to podobne s E prisadami, hoci v malom mnozstve, ale je to brutalne skodlive...

siska53
23. okt 2013

Jezismaria! Normalne som zhrozena! Uz som aj vyhadzala lizanky, co sme podostavali, nebolo tam zlozenie! A citam i zubnu pastu colgate, zlozenie som nejak nenasla,ale je vyrobena v Cine! Tak teraz neviem, pouzivat, vyhodit?
Mam sice na skrinke sesticu nebezpecnych, ale ako tak citam, je toho omnoho viac! :(( com nas to krmia? Este aj v obycajnom Cecku vyrabanom u nas na Slovensku je ten aspartam!

bbj
29. nov 2013

Možno vám poradí aj zaujímavá mobilná aplikácia - mrknite na môj článok. Link pripájam nižšie. Hneď na mieste v obchode viete vďaka mobilu identifikovať aspoň základné vlastnosti éčiek v potravinách, ktoré plánujete kúpiť.. 🙂

http://www.vitalia.cz/clanky/ecka-potesi-v-pene...

nelita02
1. jan 2014

@kaselka aj ja mam uz tu aplikaciu v mobile, no ja som zostala uuuplne v soku, ze co doma mám medzi sladkostami, polovica letela do koša !!! ta aplikacia je super, je netusila som, ze nieco take je. Naskenujem ciarovy kod a vyhodi mi zlozenie, super. Akurat mam pocit, ze tam este nie je az take velke mnostvo potravin. Ja teda len dufam, ze ta aplikacia je DOVERYHODNA, lebo som naozaj dost potravin vyhodila. Ake mas s tou s strankou skusenosti aj s aplikacoiu ty? nenasla si nejake nezrovnalosti, alebo rozpory?
nemame aj nekaju slovensku verziu? nevie niekto?

nelita02
1. jan 2014

.. a baby, E150 - karamel je nevhodnypre deti? nasla som , ze sposobuje hyperaktivitu, ale aj klasicky karamel? alebo len ako prisala E150?

..inak ma skoro piclo, ked som zistila, ze u nas najpredavanajsie pudingy dr. oetker su same Ecko a ie najhorsie... ☹ To uz s kludom a cistym svedomim ani deckam puding neuvarim?? ☹ to snad nie...

abbey1
1. jan 2014

@nelita02 Ale kľudne uvaríš. Skús pozrieť napr v DM alebo BIO potravinách. Je dostať slušný sortiment zdravých puidingov.

nelita02
1. jan 2014

@abbey1 ano myslim, ze som videla v DM - Alnatura, ale bala som sa, ze ako to bude chutit... je to vobec chutovo dobre? inak tie ceny bio potravin... uf... mam rada Alnaturu, ale doteraz som kupila max. tak soletky, cokoladky, čaje, ale suroviny na varenie este nie... 😅

abbey1
2. jan 2014

@nelita02 ten puding je veľmi dobrý. ja kupujem aj v bio potravinách a je super. Hlavne čokoládový milujem. A napr nutelu si robíme už len doma a tá je fantastická a nemusíš platiť hrozné peniaze za nekvalitnú potravinu.

nelita02
3. jan 2014

@abbey1 vdaka, urcite ho teda vyskusam pri najblizsej prilezitosti. vdaka ti. 🙂

lula94
11. dec 2019

@sue to nie je pravda. Aj malé množstvo zlých látok poškodí zdravie ani neviete ako veľmi. Takže radšej sa vyhýbať týmto látkam úplne.