Nebezpečné, karcinogénne prísady v jedle našich detí

erikasadek
21. sep 2008

ahojte, zakladam tuto temu pretoze tato problematika sa nas tyka snad vsetkych.

problem , je ze sa malo hovory o tejto teme a malo pise, je fakt ze v strave v cukrikoch je mnoho prisad niektore su neskodne , niektore poskodzuju zdravie, a niektore su rakovinotvorne a co je najhorsie ze hlavne detskych jedlach a cukrikoch.
chvalabohu nie v dojcenskej strave....;
ja osobne poznam niektore a chcem sa svami o ne podelit ja ich mam vylozene na papiery na ladnicke v pripade potreby kontrolujem.

bola by som rada ak aj vy poznate niektore produkty zdraviu nebezpecne aby ste ich tu napisali takto sa mozme spolocne podelit o tieto mnohokrat tajene informacie

SILNE RAKOVINOTVORNE PRISADY

E 131,142,210,211,213,214,215,216,217,239

POZOR E 123 je silne rakonovinotvorna, a v mnohych krajinach zakazana
ja osbne som ju nasla v niektorych gumennych cukrikocha aj v plechovkach, zo zeleninou.

jaron
1. mar 2009

Ahojte,

za bývalého Československa spieval Michal Dávid jeden hit:
"Éčka, ona zbíra éčka, v tom je tá léčka..." (ja viem, správne má byť Céčka 😀 )

Určite je dobré čítať etikety, v zdravej miere kontrolovať, čo človek kúpi a je. Pri probléme s éčkami sa však môže stať, že človek bude komára preciedať a ťavu zje, či ako sa to hovorí. Najväčší problém vo výžive sú (a to nie je len môj osobný názor):

veľa nasýteneho tuku
veľa cholesterolu
málo vlákniny (ovocie, zelenina)
málo komplexných sacharidov (celozrnné obilniny)
veľa sladkostí a priemyselne spracovaných múčnych výrobkov (všeliake biele koláčiky, sušienky...)

po zmene v týchto veciach má samozrejme zmysel aj to, aby v našej potrave bolo čo najmenej "éčok", chemikálii, farbív a čo ja viem ešte čoho.

Jenoducho povedané:
lepšie NEBIO tofu ako BIO klobása 🙂
lepší celozrnný chlieb s 1 - 2 "éčkami" ako BIO keksi

Alebo aj takýto príklad - poradie od najlepšieho po najhoršie
1. BIO ovocie alebo zelenina
2. NEBIO ovocie alebo zelenina
3. žiadna zelenina
4. BIO sladkosti

erikasadek
autor
1. mar 2009

jaron ty tak pekne , podas;. 😉

jaron
1. mar 2009

Ahoj Erika 🙂

erikasadek
autor
1. mar 2009

ahoj.. aj ja som za spravne jedenie, proste normal, nic neprehanat proste si dopriat zdravo.... 😉

len v poslednej dobe som mala pocit ze , vyrobcovia, teda velko vyrobcovia, su skor za kvantitu ,ako za kvalitu..hlavne tie detske, potraviny, teda nie dojcenske, ale styl rybie prsty a ine, zmrzlina, cukriky...
sice u nas cukriky nenajdes, ale predsa, kvoli detom...

jaron
1. mar 2009

Aj mi si občas dáme nejaké sladkosti, ale čím menej tým lepšie. Teraz sa mi pozdáva jedna sladkosť z LIDLA, síce nie BIO, ale zaujímavé zloženie: 60 % sezam a 40 % med. Nehovorím, že med v takejto podobe je niečo extra zdravé, ale myslím to relatívne v porovnaní s inými sladkosťami

erikasadek
autor
1. mar 2009

jasne obcas nikoho nezabije... vsetko s mierou a da sa to.... 😉

3558
1. mar 2009

no ja som prelustrovala obycaju margotku a tam su az 4 nebezpecne ecka. 😠

emogeon- ty uz si videla na anglickych obaloch napisane niekde ecka?

3558
1. mar 2009

tak este na anglickom trojuholnikovom syre som nasla a dokonca dve na poskodenie travena. 😝
odteraz uz budem opatrnejsia. 😉

emogeon
1. mar 2009

zuzana vidis dobra otazka 😀
nevidela, nesledovala som to lebo ked sme tam boli naposledy
tak sme kupovali overene potraviny ale manzela zaujali chipsy a zacal hladat ecka
a veru na niektorych nenasiel 😀

3558
1. mar 2009

no lenze ja som teraz vsetko prezrela a nikde okrem toho syra som nenasla. a uz viem aj preco.lebo to zamaskovali pod nazov. nie podla cisla ale je tam vypisane slovom. no a tomu zase ja nerozumiem na 100%
musela by som si kazdy emulgator prelozit do angliny. a je ich dost. 😝

denisocka
2. mar 2009

lepšia otazka je,či niečo na SK je vobec bez Ečok 😅

titkovamiriam
2. mar 2009

deni asi nepotesim no nieje 🙂 -dnes vsetko robia aby vydrzal tovar tyzdne ci mesiace ☹

jarka007
2. mar 2009

baby to nie je pravda, to je cisty alibizmus. ked prideme na SR zdy hladam a najdem 😉

ma_se
2. mar 2009

...ja by som chcela pridat k tym CHIPSOM....ZE,NIE,LEN OBSAHUJU E-CKA...ALE PRI SPRACOVANI/VYSOKA TEPLOTA-PRI SMAZENI/ SA V NICH VYTVARA RAKOVINOTVORNA LATKA,AKO SOM UZ PISALA VCERA V PRISPEVKU...
takze i keby boli bez ecok,samotne CHIPSY su nebezpecne....aj bez ecok...

womenne
2. mar 2009

vy sa tymi ečkami aj riadite pri nakupovani??to si všetke zapametate?ja nemam šancu sice sa občas pozriem ale aj tak tomu nerumiem je ich kopu.

ma_se
2. mar 2009

ja sa musim,koli traviacim problemom...

erikasadek
autor
2. mar 2009

😉 aojte tak vy ste to rozbehli.. 😀

no ja mam list a niektore si pamatam, uz, ..; ame hlavne uz viem teraz ktore produkty mozem, raz skontorlovane, a je to, kupujem stale, len nieco nove stale pozeram...

kocky, no niektory vyrobcvia , uz zacinaju namiesto E davat plny nazov a to metie...
a to je asi pripad anglicka... 😉

zase su E ka uplne neskodne... 😉 tiez netreba prehanat...

tak ako povedal a, jaron, treba jest cim cerstve ovocie a zelninu a cerstve syry, ktore neprejdu , chemickou vyrobou, alebo aj parky, ale ;.. problem je, ze na slovensku vymizli, maly produktori, ktory nieco take mohli robit ako za starych cias....to malo aj chut..

teda opravte ma ak sa mylim, budem len rada ak je to tak..

grettka
2. mar 2009

kolegyna - farmaceutka mi povedala, ze napriklad glutaman nie je az taky skodlivy, su aj horsie veci.. napriklad take obycajne pistacie... vo velkom moznostve su jedovate...

mracik
2. mar 2009

ma-se, napríklad slovakia-chips sú robené na palmovom oleji 😉
my teda čipsy nekupujeme, ale inak tiež raz za rok, keď niečo vyprážam, tak na palmovom oleji

titkovamiriam
2. mar 2009

aj susene kupovane ovocie je svinstvo ☹

dididi30
2. mar 2009

erika,
a co v anglicku? ake ecka, mozes ma informovat prosim, prosim 😉 dakujem 🙂

mracik
2. mar 2009

miriam, prečo myslíš? Kvôli síreniu, alebo plesniam?

titkovamiriam
2. mar 2009

aj plesniam aj cukru-minule som pozerala relaciu ako su nebezpecne ked su v tych musli tycinkach a vseobecne s vlockami -v peceni sa vytvara niaky jed ci co z toho vsetkeho.ja sa priznam ze sa niak zdravo sa nestravujem no po takomto zisteni ked vidim v obchodoch tie,,zdrave,, vyrobky tak fakt neviem 😅

erikasadek
autor
2. mar 2009

didididi, neveim opresne to je uz davno co som tam zila, ale podla toho co, pisu baby, tak namiesto E, tak pisu , plne nazvy, latok, takze , tazko sa hlada co je skodlive, teda co to vlastne obsahuje.. 😉

zase netreba robit paniku... len si davat trochu viac pozor.. urobit vatsi vyber v tovare.. vsetkoeho s mierov a da sa to.. vsetko aj to dobre skodi vo velkom mnozstve... 😉

3558
2. mar 2009

ano je to tak, ze v uk nenapisu cislo ale vypisu presne podla nazvu co to obsahuje. a je tam toho veru kopy 😖 😖 😖

mracik
2. mar 2009

však to je lepšie, keď to vy píšu, nie?
však potom presne viete, čo ten ktorý výrobok obsahuje a nemusíte hľadať, čo to-ktoré Éčko znamená
ja mám inak dobrú knihu - VítE, co jítE? - vždy keď kupujem nejaký nový výrobok, tak si tam kuknem všetky prísady a podľa toho sa rozhodnem, či ho ešte niekedy kúpim...

emogeon
2. mar 2009

denisocka jasne je u nas dost vyrobkov bez ecok 😉
grettka ten glutaman nie az take svinstvo ale uz robia koreniny ktore ho neobsahuju
akurat vo velkom mnoztve sposobuje rychle busenie srdca a pre deti velmi sklodlivy ...

tamia
2. mar 2009

emogeon,
vymenuj nejaké, prosím, také ktoré sa používajú často... 😉 díky

zaujímalo by ma, či niektorá viete čo konkretne znamená to E a číslo. napr. čo je E330, atd.?

erikasadek
autor
2. mar 2009

http://translate.google.fr/translate?prev=_t&hl...

tamia, podl avsetkeho , ako som neskor zistila a pisalo sa tu je to kyselina citronova, dobre nie je taka nebezpecna podla man tam bol nieco ine, ale tonevadi...

ale co som zistil aze je silny , alergen.. a potvrdilo sa to u mojho syna.... nedavno...

toto je jedna francuzska starnka oficialna, teda potravinarska, je dlha... prelozila som ju, ale ak nebude fungovat tak ssi ju prelozte znobva sami, cez google...

kazda jedna latka je tam podrobne vysvetlena, co je to, ako sa vola to E, akde sa pouziva, a kde je skodlive alebpo neskodlive...

bilushka
2. mar 2009

Tato tema este zije? 😅

Erika, na zaklade hoaxu si vytvorila temu, ja viem ze v dobrej viere a snahe pomoct mamickam, aby zdravo jedli a tak isto davali "bezE-ckove" potraviny svojim detom, ale ako uz pisala aj Tamia vyssie a ako som ja hned na zaciatku hodila link na vyjadrenie sa lekarov, tak ste to vytrvalo ignorovali, ved ak nam vsetkym ide o zdrave stravovanie, tak Dr. Bukovsky je predsa na Slovensku jeden z najlepsich odbornikov, preco teda necitovat jeho vyjadrenie k DOKLADNE VYPRACOVANEMU zoznamu Dusseldorfskej kliniky:

napr.:
E 150 je karamel a jeho rôzne verzie (farbí sa ním veľa potravín, napríklad chleby a pečivo) – pri spaľovaní cukru síce vznikajú polycyklické aromatické uhľovodíky, ktoré môžu byť rakovinotvorné, ale najprv prestaňte doma piecť, pretože napríklad dva kúsky šťavnatej štrúdle alebo pripečený lekvár z buchty obsahujú určite oveľa viac karamelu ako zafarbená potravina.

alebo:
E 330 (kyselina citrónová) vraj spôsobuje skorbut a rakovinu - to by citrusy boli príčinou krvácania ďasien a rakoviny, ale je to presne naopak. Pátral som po tom, ako sa mohlo stať, že kyselina citrónová, ktorá je úplne prirodenou súčasťou mnohých rastlín aj nášho tela, mohla stať “najnebezpečnejšou a rakovinotvornou látkou”, našiel som údaj, že sa to stalo asi hrubou neznalosťou fyziológie a to takto: kyselina citrónová je súčasťou vnútrobunkového dýchania, ktoré pred viac ako 100 rokmi popísal istý dr.Krebs no a “krebs” je po nemecky rakovina. Bolo by to úsmevné, keby nešlo o vážne myslenú a masívne šírenú informáciu

Opakujem, viem, ze si to nemyslela zle, ale niekedy je lepsie si aj informaciu overit a trochu nad nou popremyslat, ako manipulovat hned davy 😉