Nebezpečné, karcinogénne prísady v jedle našich detí

erikasadek
21. sep 2008

ahojte, zakladam tuto temu pretoze tato problematika sa nas tyka snad vsetkych.

problem , je ze sa malo hovory o tejto teme a malo pise, je fakt ze v strave v cukrikoch je mnoho prisad niektore su neskodne , niektore poskodzuju zdravie, a niektore su rakovinotvorne a co je najhorsie ze hlavne detskych jedlach a cukrikoch.
chvalabohu nie v dojcenskej strave....;
ja osobne poznam niektore a chcem sa svami o ne podelit ja ich mam vylozene na papiery na ladnicke v pripade potreby kontrolujem.

bola by som rada ak aj vy poznate niektore produkty zdraviu nebezpecne aby ste ich tu napisali takto sa mozme spolocne podelit o tieto mnohokrat tajene informacie

SILNE RAKOVINOTVORNE PRISADY

E 131,142,210,211,213,214,215,216,217,239

POZOR E 123 je silne rakonovinotvorna, a v mnohych krajinach zakazana
ja osbne som ju nasla v niektorych gumennych cukrikocha aj v plechovkach, zo zeleninou.

erikasadek
autor
21. sep 2008

POSKODENIE ZDRAVIA

poskodenie creva :E 220,221,222,223,224

poskodenie travenia :E338,339,340,341,450,451,453,455,466

zmrzlina :E 407

ochorenie koze :E 230,231,232,233

nioci vitamin B12 :E200

cievne ochorenia :E250,251,252

citlivost nervov :E311,312

ZATAJOVANA E 330 je jedna z najnebezpecnejsich rakovinotvornych prisad, obsiahnuta najme v napoji(Scheppes-citron, horcica, krabie maso, niektore syry, huby v plechovkach)

krajcoanka
21. sep 2008

suhlasim, dnes je všetko plast a sama umelina 😠 😠 ☹ . Ja sa preto vraciam ku klasike: drevo, porcelán , zeleninka z našej zahradky (aj ked sa mi niektorí posmievajú či sa mi to oplatí tam prplať, ked je všetko také lacne 😒 ) a nestriekané ovocie.

erikasadek
autor
21. sep 2008

NEBEZPECNE PRISADY

E 102,110, 120,122,123,124, 151

PODOZRIVE PRISADY

E 125,141,150,153,171,172,175,240,241,477

sue
21. sep 2008

Erika, myslím, že pokiaľ dieťa, resp. my nezjeme danej potraviny na tony, nie je to problém... + pokiaľ sa máme riadiť podľa toho, čo je naozaj zdravé, nemohli by sme jesť vôbec nič, pretože aj keby som sa odsťahovala na lazy a pestovala a chovala sama, padal by na to kyslý dážď a podobne...
Dúfam, že sa rozumieme... všetko s mierou 😔

erikasadek
autor
21. sep 2008

ja sice nezijem , kd by som mohla pestovat sama, no davam pozor co kupujem na obaloch, ten isty vyrobok od ineho vyrobcu ma uplne ine zlozenie, kde je plno latok naozaj velmi skodlivych , a na druhom kde nie je , a vtom je rozdiel niekedy staci pozerat , co mame v kosikoch a pozriet sa blizsie na etiketu.

najhorsie su natom cukriky a hlavne znacka Haribo ta je plna rakovinotvornych prisad a farbiv, tak preco to kupovat pre moje dieta , ked su ine a nie je tam nic skodlive.

a tom to je , ze staci si najst trocha casu a popozerat si zlozenie vyrobku , to nie je az take tazke nie?
nestoji to zato pre zdravie nase a hlavne nasich deti???

sue
21. sep 2008

Erika, áno, súhlasím, treba byť aj opatrní, len mi to pripadá - čo sa týka zloženia výrobkov, že keby si si vypracovala zhrnutie toho, čó je "smrteľne nebezpečné" "rakovinotvorné" a podobne - úplne od všetkých lekárov, vedcov a organizácií, tak tvoje dieťa umrie od hladu 😔

bolulka
21. sep 2008

ja nosim v penazenke taky zoznam E-cok - je to odstupnovane od 1-5 s tym ze 1 su latky posobiace priaznivo, 2 su latky este prijatelne, 3 su menej vhodne, 4 su posobiace nepriaznivo a 5 su vyrazne nepriaznive latky.. co vypisala erika, tak takmer vsetky su obsiahnute v 5

zoznam nosim preto, aby som neodpisovala vsetky potraviny koli E-ckam, lebo ako som uz vyssie spomenula, su aj E-cka priaznive.. 😉

este mam vsak jeden zoznam, kde su slovne vypisane nazvy (pretoze niektory vyrobcovia to takto zamaskuju) a k nim pridane cislo E-cka a tiez uz spominane stupne..

bubba
21. sep 2008

ja mam vytlacene od narodenia malej a nalepene na skrini vsetky Ecka ale pravdu pvoediac zeby som si to pamatala.... 😅 ked bola este mala tak som vsetko kontrolovala na zadnej strane obalov ale kedze papkame malo sladkosti a vobec nekupujeme sladene napoje,nevarime sackove poliavky a pre malu nepouzivam vegetu som sa na to vykaslala lebo myslim ze toho najvacsieho bor...u sa asi vyhybame(nejeme ani parky ani pasteky iba domace)

dobra tema nuz ale co nic s tym nevyriesime.nechapem ako to vobec povoluju vyrabat 😅 😅 to je asi tak ako sa v celom svete propaguje ze fajcenie skodi zdraviu,statistiky hovoriace o milionoch umrti na rakovinu.....a na trhu sa objavuju stale nove a nove cigarety 😅 😅 preco niekto kompetentny nedokaze urobit to STOP..a kto je vlastne komeptentny....

nevesta
21. sep 2008

Bolulka, tak hod aj ty sem tvoj zoznam 😉

pd900bo
21. sep 2008

erikasadek ja mam ten isty zoznam na xladnicke a teda v potravinax si davam velky pozor na to co kupim. Ako tu uz padol nazor ten sortiment pre mna prijatelnyx potravin sa riadne zmensuje.. ale nevadi lebo postupne sa preorientuvame na vlestne produktyy zo zahrady..

sue myslim ze s tym kyslim dazdom nemas pravdu lebo to mam vyskusane na synovi.. po jablkax striekanyx z obchodu cely napuchne cize totalna alergia, no ale po jablkach zo zahrady nic.. a tento rok ich mame pozehnane cize kazdy den aj dva krat jablkova sŤava, na desiatu denne dve jabka.. dnes sme obrali 3 stromy a caka nas este 7 😀

sestri
21. sep 2008

pb900bo...na tie jablká pozor...aj ja som tak začínala...najprv som nemohla jablká striekané a nestriekané hej a nakoniec som aj z nestriekaných dostala astmatický záchvat...som alergická na brezu, čo som vôbec nevedela.

pd900bo
21. sep 2008

noo to si ma potesila ale ako hovorim mame ix vela takze sa budeme pozorovat..

bolulka
21. sep 2008

nevesta, dala som si to nakopirovane do albumu..stiahni si to a zvacsi.. ak to aj napriek tomu neprecitas, tak posli v IP tvoj e-mail.. 😉

adina22
21. sep 2008

bolulka mohla by si poslat aj mne ten zoznam prosim?

lefika
21. sep 2008

pred niekolkymi rokmi vysla v cechach knizka: vime co jime? autora si uz bohuzial nepamatam, mala som ju pozicanu: veeelmi zaujimave citanie. bol tam zoznam e-cok s dost podrobnym popisom. len som sa k nej odvtedy nedostala ☹

erikasadek
autor
21. sep 2008

som rada, ze ste tu viacere co davate pozor ako ja , myslim, ze to pomoze mnohym mamickam, ak mate ine informacie a poznate vyrobky , ktorych sa to tyka tam sup s nimi.

NESKODNE PRISADY

E 100 101 103 104 105 111 121 126 130 132 140 152 160

E 161 162 163 170 174 180 181 200 201 202 203 237 238

E 260 261 262 263 270 280 281 282 290 300 301 303 304 305

E 306 307 308 309 322 325 326 331 332 333 334 335 336

E 337 382 400 401 402 403 404 405 406 408 410 411 413 414

E 420 421 422 440 471 472 473 474 475 480

lucinkaaa
21. sep 2008

erika ja som tento zoznam pred par dnami hladala na nete. minule bola o tom relacia tusim na STV a tam sa nejaky odbornik na vyzivu obhajoval, ze v mnozstve, ktore je v potravinach to nemoze nikomu uskodit. pekny alibizmus 😠 😠 castokrat tam napackaju ecka, ktore sa nemozu kombinovat a nikoho to netrapi 😒 . dobre, ze si zalozila tuto temu.

erikasadek
autor
21. sep 2008

DAKUJEM TI, JA SOM V ZAHRANICI A TU SA O TOM HOVORI otvorene, takze informacie su , len je na jedincovy aby si vybral
najhorsie na tom su cukriky , hlavne znacky HAribo a aj napoje oranzovej farby, farbivo , je rakovinotvorne v europe nie je zakazanea australii a lebo v amerike je.
neznamena , ze jednym pouzitim , skodi ale su deti ktore jedia tieto veci kazdy den alebo piju kazdy den a vtedy je problem.

etuska
21. sep 2008

erika-super tema 😉
ja tiez davam pozor,co dcerke kupim.Ak uz sladkost,tak radsej kavlitnu cokoladu,cukriky skryvam 😀
idem si dat aj ja ten zoznam do penazenky 😉

erikasadek
autor
21. sep 2008

tak to som rada 🙂 , ze vam to pomoze nato som ju zalozila , aby sme si viac davali pozor, co mame v nasich tanieroch nie je to tazke niekedy staci len zmenit znacku,a pozriet sa co sa nachadza v danom vyrobku. 😉

dufam ze nas bude viac, 😉

erikasadek
autor
22. sep 2008

ahojte tak dufam , ze dnes budete viacere a pridate skusenosti z niektorych nebezpecnych 😉 potravin

bammbi
22. sep 2008

erika, len tak mimochodom som sa pozrela na zlozenie cukrikov, ktore mam rada a som v soku. Obsahuju E110 a E122. Obidve si uviedla ako nebezpecne prisady. Odkial mas ten zoznam prisad? Je to overena informacia? Inac tie cukriky - ide o stare zname LIPO - Ovocne Cocky.

erikasadek
autor
22. sep 2008

slubujem , ze je overeny, dala mi to jedna znama lekarka , tam im to distrybuovali ako vystrahu pre ostatne mamicky co maju deti.

pokusim sa najst aj nanete, i ked to bude v inom jazyku nevadi?

didusa.risulo
22. sep 2008

erika ja mam v ruke take tie kukuricne gulicky ale tie farebne ochutene a citam na nich
E 104, 110, 122, 124, 132, prosim ta povec mi, teda napis ako velmi to je skodlive

womenne
22. sep 2008

No teda to aby sme nič nejedli 😀 ved všetko obsahije farbiva.Keby som mala pozerat čo všetko obsahuje jedlo ktore jem tak si niečo vsugerujem a nič nejem.Ved aj v reštauraci nevieš čo ješ 😉
Ono keby to bolo tak hrozne škodne tak to neprejde kontrolami EU a fakt by si musela zjest tony aby ti to uškodilo.Jasne že aj ja pozeram ked kupujem malym kolko čo obsahuje E.ale niekdy sa tomu nevyhnem a kupim to ako napr.čočky prave ich dlavime 😉

erikasadek
autor
22. sep 2008

104 nie je skodliva dala som predtym list
110 nebezpecna prisada ako to nepise
122 nebezpecna
124 nebezpecna
132 neskodna

nebezpecne zdraviu az v castojsom pouzivani sposobuju aj rakovinu.

erikasadek
autor
22. sep 2008

http://www.moktoipas.com/additifs/liste-tous-lo...
nasla som tento list je vo francuzstine lutujem mate tam list vsetkeho , co je na francuzkom trhu,
zelena znamena dovolene
oranzova povolena ale maju pochybnosti a su len v urcitych davkach povolene

cervena zakazana

budem sa snazit najst nieco lepsie

erikasadek
autor
22. sep 2008

budes sa cudovat da sa pekne jest , ale ako som pisala niekedy staci len pozriet co ten vyrobok obsahuje, a staci zmenit znacku. ja to tak robim a pekna sa da nakupit , do restauracii nechodim pracovala som niekedy , takz e asi tazko sa tam pojdem najest.

vsetko sa da len treba chciet , chce to len slabsiu namahu a citat pribalne listky z obsahom.
nie vsetky E su skodlive.
najviac su postihnute polotovary a cukrikyno proste sladkosti.

eridani
22. sep 2008

Tych zoznamov sa da na internete najst kopec a nie vsetky sa zhoduju. Jedna z verzii je napr. na http://www.biospotrebitel.sk/clanok/537-tahak-n... .

Inak k tej E330. Je to kyselina citronova. http://en.wikipedia.org/wiki/E_330
Ta sa prirodzene nachadza v ovoci a samozrejme nie je skodliva. Ale priemyselne vyrabana kyselina citronova, ktoru mozte kupit v potravinach a pridava sa do roznych potravin, ale napr. aj do kozmetiky sa vyraba pomocou plesne Aspergillus niger, nasledneho vyzrazania hydroxidom vapenatym a cistenim kyselinou sirovou. Taktiez je na povazenie to skonzumovane mnozstvo, E330 mozete najst napr.aj v chlebe ci masovych salamoch. Cize castokrat to clovek skonzumuje ani nevie ako. Takze prirodzene sa vyskytujuca kyselina citronova v primeranom mnozstve je ok, ale problem moze nastat pri nadmernej konzumacii umelo vyrabaneho aditiva.

erikasadek
autor
22. sep 2008

http://www.medecinesnaturelles.com/pages/sante/...
tak nasla som ale budem musiet prelozit a vy si to vytlacte a prepiste si z franiny na slovencinu

a eviter - vyhnut sa

allergisant- sposobuju alergiu

cancerigene- sposobuje rakovinu

contrarient la fixation de la vitamine B - zastavuju fixaciu vitaminu B v tele

couleur- farby , tiez max. ovynechavat ako sa len da

dangereux- nebezpecne

emulsifiant- emulgatory

interdit en france- tieto su zakazane vo francuzku

irritent le tube digestif- poskodzuju traviaci trakt

ne pas en abuser- netreba prehanat

ne sont pas elimine par simple lavage- neodstarania sa ani umytim

ralentit la digestion- spomaluju travenie

sensibilite cutanee- citlivost na pokozku

suprimme dans le pays CEE- zakazane v krajinach CEE

suspect- podozrive

toxique- toxicke