Nerobte z vašich potomkov kripľov

malena
6. apr 2008

Článok s takýmto názvom som si prečítala v jednom známom časopise...Hned som si spomenula na niektoré svoje kamarátky, dobré a starostlivé matky, len to občas s tou staroslivosťou a horlivosťou trocha preháňajú...
- prílišné "babušenie",
- umývanie rúk každých 5 minút, a nedajbože dotknúť sa nejakého psíka,
- zašpiniť sa, veď máme na sebe značkové, drahé oblečenie,
- atd
Jedna moja kamarátka je priam vzorec úzkostlivosti , ked ku nám príde s jej malým, a ten sa dotkne nášho psa, dostáva pomaly hysterický záchvat, ked sa dotkne novín, hned mu beží umyť ruky, nesmie kričať, lebo sa spotí a potom ochorie. No a bohužial jej takmer 2-ročný syn je chory /bežné choroby/ pomerne často, spýtala som sa jej, či jej už napadlo, že to môže byť aj jej prehnanou hygienou, a celkovo, že ho asi zháklivela. Priznala sa, že už nad tým rozmýšlala....

Autor, mimochodom je to chlap, nás okrem iného vyzýva: " Drahé matky, staré mamy a prababky, nerobte zo svojich potomkov kriplov! Neobliekajte im "pre istototu" o jednou vrstvu viac,...nezakazujte im skákať do kaluží, ....nepchajte do nich neustále nejaké lahôdky /budú tučné/,...
....atd /skrátila som to/
Jednoducho ako nevychovať z detí padavky 😉 ....ja som bol zocelený neopatrnosťou, on bol zdevastovaný opatrnosťou.
Ako ste na tom vy, drahé matky?

helenkasabinka
22. aug 2008

bubba 😀

prasiatko30
22. aug 2008

ale ake pomarancove dzusy - tie s krbiciek urcite to by aj mna zhyperaktivnilo. ak sa vsak jedna o cerstvo urobeny z pomarancov - tak to potom su asi vsetky deti v krajinach kde dopestovavaju pmarance hyperaktivne a to sa mi zase moc verit nechce. 😉

erikasadek
23. aug 2008

hyperaktivytu ,nie , len nie je vhodne davat ovocia a napoje ktore obsahuju vela vitaminu C, sposobuje , ze sa preberieme, takze , dieta ked vypije vecer, alebo zje niekolko mandariniek pred spankom, tak sa moze stat , ze sa mu nebude, chciet ist, spat urcity cas. logickenie.
nemusi to platit u kazdeho , je to ako s kavou, niekoho preberie , a nemoze spat, niekto ju moze pit aj pred spankom a bude spat....... 😉

nyve
23. aug 2008

ja by som este dodala,ze deckam co piju vela dzusu smrdi moc 😀 😀 naozaj to citit strasne.

prasiatko30
23. aug 2008

ja co som videla a viem ze aj jaimie oliver - ked robil ten svoj projekt na zavedenie zdravej stravy do skolskych jedalni v anglicku tak sa tam dohodol s nejakou rodinkou aby dietatu zacali davat normalnu stravu - nie zamrazene polotovary a fast food a dieta malo lepsiu koncentraciu, dokonca bolo kludnejsie - co boli aj rodicia prekvapeni - samozrejme ze to nebol vedecky pokus ale uz som citala na viacerych miestach ze prilis konzervacnych latok pre deti ma dost zly efekt.

inaksie to s tym dzusom - preto sa odporuca dat si cerstvo vytlaceny pomarancovy dzus hned za ranky - nie na noc 😉

bubba
23. aug 2008

prasiatko to je pravda zmena stravovania robi vela a mna ked kazdy buzeruje zato ze davam malej malo sladkosti nedavam hranolky,vyprazane veeeeelmi malo tak ja jej podla nich ublizujem lebo nemoze papat taketo pochutky 😝 😝 ma este len 2 roky a ja nehovorim,ze raz jej nedam aj taketo veci ale aj ten zaludok a to telo sa musi postupne pripravit na takyto bordel co jeme 😅
a to s tym dzusom ano,vit.C dava vela energie ked som bola v Gb tam sa dali kupit take sumive tablety s vysokym obdsakom C a to zabralo lepsie ako 5 kav 😉 😉 neviem ako sa to volaalo,viem len ze ked som isla prvy krat mocit tak som sa zlakla,lebo moc bol kriklavooranzovej farby 😅 to muselo byt zdrave co? 😀

prasiatko30
23. aug 2008

😀 co jej nedoprajes chudatu malemu trochu fisch fingerov a zopar mcdonaldovskych hamburgesikov a hranolcekov predsa nikomu neuskodilo 😀 😀 a najlepsie kazdy den aby nahodou nezabudla ako to chuti a ked pojdes na prechadzku tak samozrejme do jednej ruky lizatko a do druhej pakel chrumiek - co tam po nejakej zdravej vyzive vsak chudatenko potrebuje aj trochu radosti 😎 a bude buculatucke a spokojnucke 😀 😀

bubba
23. aug 2008

ano a v 2 rokoch by mi nevazila 12 kg ale 25 😅 😅 a vsetci by boli spokojni,ze ako pekne ti pribera, 😀 😀 a v tridstatke sa bude liecit na cholesterol a tlak..vlastne susedina mala sa lieci na cholesterol od 5 rokov 😅 😅

sirinka
23. aug 2008

nasa klarka vazi v roku 12 kil... 😅 a tiez jej nedoprajem nic z tychto zivotnych radosti... 😕

kosicanka1
23. aug 2008

hm, tak ja som tiez za zdravu stravu, vravim si, ze dokial je simonka mala a poslucha a papa vsetko co jej dam, tak to vyuzivam a papa vela zeleninky, ovocia, masko, nesolime, necukrime, nekorenim, vsetko len varene a dusene a bio, ziadne sladkosti, chrumky, chipsy, udeniny...
asi si niektore teraz tukaju na celo, ale ja si myslim, ze ked vyrastie bude si robit co chce a nejakej pubertiacke nezakazem hranolky z macdonaldu alebo chipsy alebo cokoladu.
teraz je mala, poslucha a papa co jej dam, takze chcem aby mala zdravy zaklad do zivota, nech aspon teraz ked je cas mozem ovplyvnit zdravu stravu v jej zivote. potom to uz nepojde tak lahko

bubba
23. aug 2008

sirinka no moja mala je aj vzrastom mensia a zhruba od toho roka deti tak rapidne uz nepriberaju sak to sama zbadas postupne 😉
kosicanka,suhlasim tiez to robim podobne,hovorim vsak o generacii nasich mam a starych mam,ktore nam to teda vobec neulahcuju,ba prave naopak,vetami typu"ved vy ste uz jedli to a to vtedy a vtedy.....krupicova kasa od 2 mesiacov a pod...."nam vobec nepomahaju prave naopak 😝

sirinka
24. aug 2008

bubba ved ja dufam, inac ju budeme musiet dat na nejaky sport ako je vrh gulou alebo nieco podobne hehe 😨
a tie reci nasich mam a starych mam ja pustam jednym uchom dnu a druhym von...ale asi mam stastie, ze zijeme sami a dost daleko od rodiny, takze to nemam moc casto na tanieri...

kosicanka1
24. aug 2008

tak ja na taketo reci "nasich starych mam" mam bohuzial jednu peknu odpoved: prave tou krupicovou kasickou v mliecku u mna maminka vypestovala celiakiu a laktozovu intoleranciu... ☹
je to diskutabilne, ci by som to mala keby mi maminka dala zdravu stravu, ale nic s tym nenarobim
preto sa aspon pri simonke snazim byt dosledna

junovka
24. aug 2008

kosicanka, a toto co pises, ze mas, tak to ti kedy zistili?Uz v detstve?

kosicanka1
24. aug 2008

no problemy som mala asi od kedy pamatam, casto ma bolelo brusko, pamatam na ZS, casto som mala hnacky, vsetci mudr nevedeli z coho, rozne vysetrenia mi robili, este za komousov nevedeli pomali nic, skoncilo to tak, ze je to psychicky problem !!! az v dospelosti mi jedna mudr urobila potrebnu diagnostiku na celiakiu a laktozovu intoleranciu. po zavedeni prisnej diety nemam ziadne problemy uz roky.

mimakro
25. aug 2008

Tak aj Ty si obeťou nevhodnej stravy? Ja mám od jedného mesiaca atopický ekzém - príliš skoro kravské mlieko. No čo už. Zato moje deti ho nemali a tiež som divná, že ich stravujem tak, ako stravujem. Chudáci sú to. Moja mama mi nikdy nehovorila ani do výchovy ani do stravovania. Zato svokra mala kopec múdrych rád, že vychovala 4 deti, tak to musí vedieť a pod. Ja som podľa nej ani puding nevedela uvariť. A jej deti už všetko jedli od pár mesiacov a nič im nebolo. A ja jej na to, že aj ja som všetko jedla a je mi niečo. Som permanetne na antihistaminikách, aby som mohla normálne existovať. O stravovaní som veľa čítala a snažím sa ich stravovať podľa vlastného rozumu. Experimenty však na nich robiť nemienim. Veci typu - daj jej aspoň kúsok, však jej to neublíži - ma nenormálne vytáčajú. A presne ako píšete. Aspoň na začiatku, keď deti zjedia, čo majú na tanieri, im tam budem klásť to, čo ja považujem za zdravé. Inak Hanka má 21 mesiacov a 13kg. 😀 Tak neviem, kde skončíme. Od na rodenia má obrovský apetít. Narodila sa 4kilová, pol ročná, výlučne dojčená mala 8600g. 😉

m311293
25. aug 2008

Holky, nečetla jsem všechno, ale chci se zeptat, připravujete dětem jídlo sami, nebo používáte kupované?

sirinka
25. aug 2008

ja vacsinou varim doma, iba ak sme niekde na cey den prec z domu, pripadne mam migrenu, tak dam kupovane...

mimakro
25. aug 2008

Tak ako sirinka, ale bez migrény 😉 😀

sirinka
25. aug 2008

mimakro 😀 sa mas...

titkovamiriam
25. aug 2008

ja 99 percent varim doma a 1 percento ze kupim polotovar alebo nieco hotove,lebo varim straaasne rada a co je horsie aj rada jem-hlavne o 21,00 ked mam od vsetkeho klud 😀 😀 😀

bubba
25. aug 2008

my sme mali problemy s prikrmami,tak sme zacali kupovat,na tie sa chytila do pasce a pomaly som zacala varit(zo zaciatku vylucne bio zo zahradky)a k poharikom sa uz naspat nechcela vratit 😅 ked sme dakde isli musela som nabalit uvarene z domu 😀
mimakro ja moja mala mala polrocna tolko 😀 a celkom v pohode.sak to neni vela 13 kg na 21 mesiacov 😅 ci je?lebo moja ma 25 mes, ma kusok vyse 12 kg ale je baculata ma este aj tie detske spekackove ruky aj nohy aj ritku taku k zakryznutiu 😀 akurat ze je malinka meria iba 83 cm 😅 my sme vsetci nizky 😀

mimakro
25. aug 2008

sirinka, aj na to niečo berieš? Bubba, Hanka meria 85cm, špekačkové ruky a nohy má od narodenia. Lekárka vraví, že je normálna, mne sa tučnučké detičky viac páčia. Ale keby bola chudá, tak by som ju kvôli tomu určite nevykrmovala. Som rada, že jej chutí, aj teraz vyberá z vrecka podbradníka. No náhodou by som to vyhodila, to by bola škodááá 😀

sirinka
25. aug 2008

mimakro teraz vobec nie, kojim a snazime sa otehotniet, ale predtym tiez iba klasicke nurofen, ibuprofen a paralen...najviac zaberal spanok...

susik77
29. aug 2008

Baby, aky mate nazor na toto: mala uz chodi za rucicky, aj vonku-ale len chvilu, potom chce stvornozky. Ked ju zoberiem na ruky, ma zachvat hnevu 😝 Tak jej dovolim. Mame tu vydlazdene chodniky-byvame v bytovkach-v novostavbe. Manzel mi hovori, ze jej to nemam dovolit, ze moze dostat nej. infekc. chorobu. Co myslite? On mi hovori, ze proste pokial nebude uplne dobre sama chodit, mam ju nechat vonku len v kociku...

junovka
29. aug 2008

susik, na chvilku ju kludne nechaj 🙂 Moja aj ked uz beha ako diva, tak na ihrisku, ci je tam prach, strk, piesok je vecne na 4-och 😀 😀 😀 proste sa hraje...a mne to nevadi 😀 ...dokonca si dakedy vysype z vedierka aj na seba piesok, oprasi sa a ide dalej 😀 😀 😎 ...sem-tam cestou domov si lahne aj na chodnik, ked vidi chrobaka 😀

kosicanka1
29. aug 2008

ahoj susik, tak keby si videla vonku nasu malu, ako ciganca, aj kamienok ochutnala, aj piesocek, aj travicku, no proste ju neustrazim... myslim, ze nemusite byt takyto uzkostlivi...
jaaaj a minule zjedla aj mravca
no a na chodniku lezi pravidelne, ved chrobaky su take zaujimave

sirinka
30. aug 2008

moja po vonku aj stvornozkovala...

lencici
30. aug 2008

Tak mne sa každy čuduje že keď mala spadne alebo keď sťvornožkuje že ju hneď nedvíham. Ja ju nechám nech sa hraje. Podľa mňa má byť dieťa špinavé a šťastné 🙂 Samozrejme vždy umývame ručičky. Moja mama z toho robí vedu lebo vraj dievča má byť ako z cukru. No ale ja ju nebudem zakždým prebliekať. ..Keby ste ju videli včera piesok mala všade.... 😉

susik77
30. aug 2008

diky 🙂 mne to tiez nevadilo, mam taktiku, ze ju nechavam vsetko spoznavat, len som nablizku, aby si neublizila...len ked som teraz pocula, ako sa tu u nas v meste rozmaha hepatitida A, tak som sa nad tym zamyslela...