Nerobte z vašich potomkov kripľov

malena
6. apr 2008

Článok s takýmto názvom som si prečítala v jednom známom časopise...Hned som si spomenula na niektoré svoje kamarátky, dobré a starostlivé matky, len to občas s tou staroslivosťou a horlivosťou trocha preháňajú...
- prílišné "babušenie",
- umývanie rúk každých 5 minút, a nedajbože dotknúť sa nejakého psíka,
- zašpiniť sa, veď máme na sebe značkové, drahé oblečenie,
- atd
Jedna moja kamarátka je priam vzorec úzkostlivosti , ked ku nám príde s jej malým, a ten sa dotkne nášho psa, dostáva pomaly hysterický záchvat, ked sa dotkne novín, hned mu beží umyť ruky, nesmie kričať, lebo sa spotí a potom ochorie. No a bohužial jej takmer 2-ročný syn je chory /bežné choroby/ pomerne často, spýtala som sa jej, či jej už napadlo, že to môže byť aj jej prehnanou hygienou, a celkovo, že ho asi zháklivela. Priznala sa, že už nad tým rozmýšlala....

Autor, mimochodom je to chlap, nás okrem iného vyzýva: " Drahé matky, staré mamy a prababky, nerobte zo svojich potomkov kriplov! Neobliekajte im "pre istototu" o jednou vrstvu viac,...nezakazujte im skákať do kaluží, ....nepchajte do nich neustále nejaké lahôdky /budú tučné/,...
....atd /skrátila som to/
Jednoducho ako nevychovať z detí padavky 😉 ....ja som bol zocelený neopatrnosťou, on bol zdevastovaný opatrnosťou.
Ako ste na tom vy, drahé matky?

emily76
26. dec 2009

podla mna netreba nic prehanat, ani prilisnu "cistotu" ani neporiadok. Mali pomalicky zacinaju lozit a tak sa snazim, aby podlaha bola vzdy cista, pretoze oni si tam poodkladaju hracky, potom ich davaju do pusiniek... a nechcem aby vselijake smeti papali. Na druhej strasne nejak nesterilizujem flase ani dudky.. nove supnem do vriacej vody a umyvam tiez v horucej... a raz za cas ich dam do mikrovlnky. Ockovania sme absolvovali len tie, ktore su povinne... zatial su malicky na nejake dalsie a starsi syn tiez nema nic navyse. A aj s papanim je to tak... nedodrzujeme striktne nijake obmedzenia ale riadim sa rozumom.. a ak uz si niekto dal tu namahu a prisiel na to, ze napr. tvaroh nie je vhodny pre malicke deti, tak im ho do roku nedam.. ved je aj inych veci vela... jogurty miesto milacika napr. Ja som alergik a tak si davam trosku pozor na to, co im dam do pusinky. O soli alebo koreninach v potrave pre deti hadam ani nemusime hovorit... su veci, ktore detickam jednoducho nepatria. 😉

atrami
27. dec 2009

lenka1smejka,
máš pravdu. Ak vyjadríš svoj názor- je zle.
😒

megi93
29. dec 2009

fuha diefčence..niektore mi pridete trošku ako extrem, ale teda ja sa tiež neradim medzi tie šialene. Moja dcéra pije kravské mlieko asi od 7 mesiaca...kedže jej nič iné nechutilo a príkrmy nemôže jesť nonstop. Ale tiež už ochutnala asi všetko, jedlo jej solím, ale korenie zatial ešte nejedla. Hranolky sú bežná vec, len ma štve, že si od nich vždy zamastí nohavice, ke´d si utiera ruky 😀 čokoládu jedla už možno ako 7 mesačná, alebo aj skôr a prežila. Tak isto chlieb, cestoviny, rajčiny a všetko to, čo sa nesmie. Dokonca aj v klokanke sme ju nosili a za to ma skoro niektoré mamičky dali na sociálku 🙄 Nehovoriac o homeopatikách na spanie 🙂

wild.horses
29. dec 2009

ahojte,
no, my tiez nezehlime, aj ked pouzivame latkove plienky. Vysavam kvoli 4 psom, ktori rochnia na gauci a fotelkach kazde 2 az 3 dni.
Hm, ked to tak citam, tak naozaj zavidim mamickam, ktore moze dat babtkam papat hocico. Nas nie je z tych stastnych dietok-vsezratok 😉 Hranolky, kolu ani cokoladu mu teda naozaj nedam do roka a asi ani potom. To nejedavam ani ja. Stale kojim a skor ako dam kravske mlieko, skusime kozie.
Ponozky a ciapky tu musime nosit, aj ked nie je zima, strasne fukava 😉
Zlata stredna cesta 😉

atrami
29. dec 2009

Niektoré deti fakt milujú kravské mlieko. Ja kojím. Ani jedno nechcelo flašu, takže iná možnosť ani nebola.
Hranolky malý jedol až v roku- pečené v rúre- ani sa moc nezamastil 😀
Ak nieje v rodine alergia, tak dieťa može ochutnať všetko.
My sme sa nosili v babyvaku a to na mňa pozerali ako na blázna.
Vrchol bol, keď sa ma jedna opýtala, či tam mám dieťa- použila iné slovo alebo psa.

34567896
30. júl 2010

Ahojte,
no domacnost so zvieratami je osobitna kapitola...nielenze je treba po nich upratovat, ale aj dodrziavat vnutornu hygienu, lebo vase deti si este tieto veci neuvedomuju a budu sa s nimi mojkat stoj, co stoj...niekedy ma s z tych pusiniek aj porazalo, ked som videla ako vonku pes onuchava cudzie vykaly a potom sa s nim mala vita....K zverolekarovi sme chodili tak sporadicky, lebo nie vzdy sme stihali..... ☹ No a momentalne odcervujeme s tabletakmi doma. Ide o ochuteny drontal. Dari sa nam ho kamuflovat do zradla takze v pohode to zozerie. Vzdy si pisem do kalendara, kedy som ho davala, lebo ho podavat 4x do roka...Preventivne chodime aj na kontroly a vzdy vsetko OK.

maminuska
3. aug 2010

noja som zas za domácnost so zvieratami a ked su pravidelne očkované, pravidelné odčervované, a dáva sa pozor aby nemali blchy a kliešte, tak sú významným zdrojom štartovania imunity u detí a aj citového rozvoja,
samozrejme ide o výber vhodného plemena, lebo niektoré sú nie fakt vhodné k deťom a potom zbytočne prichádza k uhryznutiu.
Paradoxom je že práve údajne bojové plemená su lepšie k detom ako napríklad pekinák , jazvečím , čivavy
Ja mám anglického buldoga a francúzskeho buldočka a to su asi najvhodnešie psy k detom aj všeobecná literatúra tak hovorí. Tieto psy majú zníženprach citlivosti , sú velmi trpezlivé a pokojné - hlavne ten angličák. Moja malá sa s nimi bežne hráva a ja nemám s tým najmenší problém ani ked ju obliznú .Samozrejme aj u nás a ruky umývaju pred jedlom . bežne sa postaví tak že sa chytí z aobojok toho väčšieho a ten ju ešte aj potiahne.
Ano psy očuchávaju výkaly, ale je to na majiteľovi či mu dovolí , moji to nerobia.

cestovatelkaandrea
4. aug 2010

@atrami tak ako to s tebou je? papa drobec hranolky alebo nie. pamatam sa ako si dievcata v teme netabulkove mamicky kritizovala za to, ze davali detom jedlo z poharikov alebo nieco nezdrave a tu pises ze drobec jedol doma robene hranolky. Inak babyvak je takisto skodlivy ako choditko, ktore si kritizovala v danej teme.
tu je tvoj prispevok z temy pre Netabulkove mamicky:

atrami – Ahojte,
ja určite nie som tabulková mama. Pri 3 deťoch sa to ani nedá. Som ale dosť zásadová. Deti jedia len doma varenú stravu. Blivajz z pohárika by som vlastnému decku nedala. Za prvé je to chuťovo otrasné.
Riešiť nejednie dieťaťa podávaním párkov, hranolkov,slaniny,
sladených nápojov nieje riešenie. Odložiť dieťa do chodítka len preto, že sa mi to práve hodí je tiež nezmysel.
Chváliť sa ako si viem uľahčiť život tým, že dieťa pije granulované čaje a kupované jedlo je vychvalovanie vlastnej lenivosti.
19. júl 2009 o 14:09 • 3 deti • Odpovedz

amisa
4. aug 2010

citala som len zaciatok tejto diskusie teda prvy prispevok 🙂 Cital z vas niekto knihu pre "pohodovych rodicov"?

maminuska
4. aug 2010

amisa ja som čítala a v mnohom súhlasím a autorom

amisa
4. aug 2010

@maminuska napodobne :0) , ale uplne najviac sa to pacilo nasmu tatinovi

maminuska
4. aug 2010

@amisa ja som to čítala v CZ a volá sa to Líny rodič.
Mne sa ta kniha páčila z dôvodu že detom nie je až tak organizovaný život ako teraz . Deti sú teraz preťažené, zapísané na x krúžkov kvôli rodičovskej prestíži, nemajú žiadne detstvo.
keď počúvam ako sa rodičia chvália do kolkej sa ich dieta učí večer a že sa dostal na osemročné gymnázium, ako deti musia memorovat no niekedy je mi z toho zle.
Ja sa snažím svoje deti vychovávat k samostatnosti. Nebolo to vždy však tak, aj ja som prešla hlavne pri synovi mamičkovským ošiaľom , kedy by som za ne aj dýchala. Je to však na škodu.

maminuska
4. aug 2010

Moje deti chodia na kružky ale len také ktoré si oni sami zvolili,syn sa dobre učí ale ja osobne ho netlačím na osemročné gymnázium, nechce, tak načo ?
Má 10 behá po vonku a užíva si život. A tak to aj zostane.

cestovatelkaandrea
4. aug 2010

@maminuska a o tom to je, nic netreba prehanat. Odkial vies, ze bojove plemena su k detom lepsie ako napr. civava? My mame suseda s bojovym plenom psa a musim sa priznat, vzdy mam strach, ked prejdu okolo nas. Stale tomu psovi neverim, aj ked sa musim priznat, ze poznam pripad, kedmierumilovny pes zautocil na dvojrocne dieta, ktore dobre poznal a potom muselo ist do nemocnice na plastiku.

anjelicek26
4. aug 2010

Podla mna sa az moc starame o to, ako to robia druhi... nech si ostatne maminky robia zo svojimi detmi co chcu, budu niest zasluzene "ovocie" vo forme nic nejediacich cintlaviek....

Co sa tyka obliekania - slovenske mamicky na jar, vonku 18 stupnov a oni dieta vo FUSAKU a ciapke, no skoro ma prekotilo. Alebo este lepsie babo v kociku a na tom VANKUS ci co to je, chudatko male prehriate 😖 Podotykam Saska vonku v rifliach a kratkom tricku...

Neprevarame a nikdy sme neprevarali vodu (niekto prevara 6 mesiacov aj vodu na kupanie - baby kde na nieco take beriete cas??)

Ovocne prikrmy mala z poharika, zeleninu a mäsko som jej varila. Vyhla som sa paradajkam, orechom, rybam a medu do roka. Lepok po osmom mesiaci... par tych zakladnych "pravidiel hry"... Kolu, dzusiky, smazene jedla nedostava dodnes. Aj ked sem-tam hranolky mame 😅

Kravske mlieko od dvoch rokov... dovtedy cuckala MM... umele mlieko by inak dostavala od roka - jediny dovod davat dlhsie MM je ale pre mna nie nejaka alergia - ale ze je vyzivnejsie a obohatene vitaminmi, co je prinos prave pre deticky - nejedlikov.

A tema hygiena. Stihat udrziavat o dom, zahradu a dve deti v absolutnej cistote - to chce byt superwoman alebo padat na zobak od unavy. Ja si vyberam strednu cestu a nechytam hysaky z nejakych 5 chlpov na koberci. Nevlastnim dezinfekcny prostriedok s obsahom chloru ani antibakterialne mydlo 😅 😅 😅 Rucicky sa umyvaju po zachode a pred jedlom a vecer sa umyva rituska. Kazdy druhy-treti den sa mala kupe, raz do tyzdna si umyva pri tom aj vlasky samponom, inak si ich len namoci.

maminuska
4. aug 2010

@cestovatelkaandrea psom sa venujem dlhšiu dobu , je to môj koníček.
keď pes zaútočí na človeka, vždy je to chyba majiteľa nie zvieraťa. Pokial je tkzv.bojové plemeno správne začlenené od útleho veku do ľudskej spoločnosti , nie je držané v koterci s nedostatkom pohybu a kontaktu tak je to vhodnejšie ako malé uštekané plemená - čivava, ratlík, pekinák atd
Bojové plemená boli vyšľachtené na boje proti sebe vzájomne a nie k napádaniu ľudí. Tým že majú znížený prach citlivosti , tak im nevadí od detí tahanie za uši, váľanie sa po nich , otváranie papule. Správny pes ked ho to už obťažuje sa zdvihne a odíde bez akejkoľvek agresie.
Každému psovi sa treba od malička venovať a správne ho socializovať. Je vrcholne nezodpovedné ak si niekto poriadi pitbulla a pes nedostane výcvik, neprichádza do kontaktu s deťmi. Tieto psy su schopné obrovskej lásky k deťom.
Ked som si poriaďovala psov do rodiny, prečítala som veľa literatúry a tá jednoznačne hovorí čo k deťom ano a čo nie. Podľa mňa anglický buldog je vrcholom vhodnosti k deťom , je to pes nesmierne láskavý , pokojný , neagresívny . Francúzsky je tiež OK, len ten je troška živší a niekedy pri hrách v rámci zaujatosti dokáže dieta zhodiť nie však s úmyslom mu ulížit! Pokiaľ je Romanka s našou anglickou slečnou , nechám ich kludne aj samých v deckej , pri tej druhej fenke už dohliadam aby ju od lásky nezhodila a neoblízala od hlavy až po päty 😀

maja22
4. aug 2010

@cestovatelkaandrea ako a prečo je babyvak škodlivý? 😕 Resp. ktorá značka? 😕

cestovatelkaandrea
4. aug 2010

@maminuska dik za vysvetlenie. aspon viem, preco sa teda bojim. Nasi susedia sa totizto o toho psa moc nestaraju a on ich ani nepocuva. Ja sama mam psov velmi rada a maly to ma asi po mne ale tomuto psovi jednoducho neverim.
@maja22 my mame baby bjorn a doktorka na poradni mi povedala, ze nie je pre detsku chrbticu a spravny vyvoj klbov dobry tento typ babyvaku. Dieta je tam neprirodzene vystrete a nohy len tak vysia. Lepsie su vraj nosice. Preto sme kupili Bobu, ktoru uz dostat aj na SR.

gabika7706
4. aug 2010

@maja22 ale @cestovatelkaandrea nemala babyvak ale klasicky nosic, klokanku, ta je fakt nevhodna. Skus kuk sem http://www.nosenie.sk/ alebo aj http://www.nosime.sk/

cestovatelkaandrea
4. aug 2010

@gabika7706 a je baby bjorn naozaj klokanka? na internete maju popisane ake je to zdrave pre deti. Velmi sa to predava a nakoniec doktorka tvrdi nieco ine. Kvoli tomu sme ju v podstate prestali pouzivat.

gabika7706
4. aug 2010

@cestovatelkaandrea ano, dr mala pravdu 😉 neviem ako ste maleho nosili vy, narychlo som nasla teraz niekolko stranok, kde maju rodicia deti v tomto, no tak napr. tu http://scobak.blog.sme.sk/c/179966/Detsky-nosic... , to je des, ako tam to dieta visi 😒

emjee
4. aug 2010

@cestovatelkaandrea zakladne znaky klokanky:
dieta visi za rozkrok
dieta sa da nosit tvarou do sveta

kuk aj temu https://www.modrykonik.sk/forum/tema/noseni-det...

cestovatelkaandrea
5. aug 2010

@gabika7706 a @emjee dik no opat som mudrejsia. ja som len sokovana, ze sa to v NL predava vo velkom. no nastastie maleho sme v tom moc nenosili, viac menej sa mu tam lubilo, ked bol tvarou otoceny ku nam. ale musim sa priznat ze ked bol starsi tak sme ho nosili aj tvarou von. teraz mame spominanu Bobu, a to je uz o nieco inom. este raz dik. urcite si pri druhom dietati poriesim satku alebo manducu, lebo Boba je az od 9kg.
@atrami berem spat co som napisala o babyvaku.

johanka.
5. aug 2010

To o tych pohodovych rodicoch si musim precitat. Ja som niekedy mala az vycitky svedomia, ked som videla ine deti zababusene, hlavne na jar - aj starsie nez rok vo fusakoch, prikryte dekami, a ja som moju parmesacnu len tak vytiahla von, bez ciapky, v bodynku a teplackoch. Ved aj v zime sme kurili na 18 stupnov, tak ked bolo vonku 17-18, ziaden velky vietor, nevidela som dovod ju nejak specialne babusit. Doma teda rozhodne nevysavam kazdy den, ako mi raz o svojej rutine hovorila kamaratka, ja to proste nestiham, aj keby som chcela. Je fakt, ze na jedlo davam trochu pozor, ked pred par dnami suseda nukala malej pribinacka, tak som to okamzite zarazila. Ale obcas si strci do ust hrudu hliny, to neustriehnem, to by som jej musela byt stale za zadkom.

Jedine, co ma trochu trapi, ze sa mi nedari poriadne jej odsat sople z nosa, bojim sa, ze tu som az prilis pohodova. Mam aj elektricku odsavacku, zevraj je to prijemnejsie ako vysavacova, ale ona mi pritom aj tak vresti. Zoparkrat som cosi odsala, ked bola velmi zasoplena, ale uz ju nevladzem udrzat, vresti a mece sa. Kupila som aj mechanicku, ze ju budem pouzivat, kym bude spat, ale ju to dost rusi, uz ked jej streknem sterimar, a aj pri odsavani sa myka, nedari sa mi. Tak sa utesujem, ze ved ked odsavacky neboli, ludia to tiez prezili. Ked to vytecie, tak utriem. Dufam, ze ked to bude v nose vadit, snad to vykycha. Ste na to niekto podobne? Ako to riesite? Tiez praktizujete tzv. mamvpazizmus?

malinkaaninka
5. aug 2010

@johanka. moja suseda mi dala radu,ked sa malý narodil.
môj syn je prvoradý,nie poriadok..za tri roky už kadečo pojedol zo zeme,dakedy prehltol,dakedy vyplul..
skáče po mlákach,do parku ho obliekam schválne tmavšie..tepláky a tak..nech sa vyteší do sýta a nekukám či spraví dierku alebo fľak.štve ma doma bordel,nemám rada narozťahované riady,smeti na koberci,ale občas to jednoducho nechám tak a ideme von.upracem večer.a s tým vysávanim.no ja som kupila takú malu ručnu metličku,je to taka vrtulka a ma zasobnik na smeti,predavali to na jarmoku.nezametam ani s tym,nechce sa mi.povysavam a ked sa nasmeti spravidla hned ako odložím vysavač,jednoducho to počká kým mám čas.

beru30
5. aug 2010

@johanka. medzi maminy mamvpazistky patrim aj ja a to nas maly este len lezie. Snazim sa povysavat raz za tyzden ale priznam sa, ze niekedy mi to nevyjde, lebo pri nom nevysavam a ked manzel nie je doma nema mi ho kto postrazit. Obcas tu najvasciu spinu pozametam, akurat utieram prach castejsie, ale aj tak ked ho utriem tak na druhy den je tam znova 😖 to ma vie neskutocne nastvat. Mam kamosku s ktoru kocikujeme a ta upratuje pravidelne, pri dietati aj vysava, vari, pecie, okrem toho ma aj starsie dieta, normalne mam depky ked mi toto zacne rozpravat. Je sice pravda, ze byva pri rodicoch a ti obcas povaruju ale aj tak. Ja sa drzim hesla....neporadek v byte rovnasa stastne dite... 😀 😀

lalus
5. aug 2010

žienky, však vysávanie až taká tragédia nie je ani s dieťaťom 😉 šupnite si ho do šatky, či nosiča na chrbát a uvidíte aký z toho bude mať aj krpec zážitok...detto umytie riadu, navarenie, vyvešanie prádla....žiadni starí rodičia alebo mm nie sú na toto potrební, aby za ten čas povarovali. My máme všetkých 4 starých rodičov 300 km ďaleko, ak by som mala s uprataním počkať, kým mi dieťa povarujú, tak to neupratujem už dva roky a ešte asi ďalšie by som nie (malého tam ešte nenechávame samého). 😅
Deti sa radi prizerajú, ako sa rodičia správajú v prirodzenom prostredí a verím, že sa tým aj veľa učia. No a zároveň nestratíte pocit, že už tým nie ste "mamvpažistky", lebo ten čas sa dieťaťu aktívne nevenujete...jednoducho si robíte svoje, drobca si všímate len minimálne a predsa ste stále spolu...nie je to super? 😀

amisa
5. aug 2010

maminuska ako citam tak tato diskusia sa zvrhla na vselico ine len nie na pohodove rodicovstvo.. ale mas pravdu k tych kruzkoch a gymnaziach.. Co by deti mali co nemali a co je vhodne a nieje vhodne.. brrr

luppita
5. aug 2010

@malinkaaninka suhlasim s tebou co sa tyka psov, aj ja som sa docitala ze naj su bojove a velke plemena. ja mam doma yorksira, maly ju ulne miluje a prve slovo bolo ,, kjaja,, (Kiara). Ona sa ho boji, lebo je taky nesikovny, hocikedy padne na zadok, alebo stvornoskuje a zrazu si sadne a neriezi ze si sadol na psa 😀 😀 😀 takze sa mu snazi vyhybat. ale ked prideme odniekial domov, vybozkava nas vsetkych.
Zo zaciatku ked bol maly som si davala pozor na to ze ked pohladkam psa, rychlo umyt ruky aby som mola maleho zobrat.... ale umyvat si ruky 150 krat denne ma prestalo bavit. A uplne som to vzdala ked ona malemu doniesla svojho plisaka (taka krisa s dlhym chvostom) a drobec sa z toho tesil.... tak som ho nechala nech sa trosku pohra a pekne sa hral, cely chvost tej krisy si nacpal do ust 😀 😀 😀 Uz to proste neriesim, minule mi usiel a nasla som ho pri miske s granulami a uz dve mal v puse.... myslim ze bude mat super imunitu 🙂

beru30
5. aug 2010

@amisa @luppita prepacte koceny, ze som sa zapojila do nespravnej debaty a rozoberala upratovanie, ale precitala som si poslednu debatu a baby riesili nieco podobne. Parkrat som sa zapojila do nejakej debaty, ale viacmenej nebolo o com, lebo nastastie nemam ziadne vyrazne problemy, ktore by bolo potrebne az tak riesit. Jednu temu som chcela zalozit, aj tu mi zrusili a teraz vidim, ze pisem do temy nieco co tam nepatri 😝 Nedari sa a nedari 😀 😀 Tak pekny zbytok dna maminy.