Nerobte z vašich potomkov kripľov

malena
6. apr 2008

Článok s takýmto názvom som si prečítala v jednom známom časopise...Hned som si spomenula na niektoré svoje kamarátky, dobré a starostlivé matky, len to občas s tou staroslivosťou a horlivosťou trocha preháňajú...
- prílišné "babušenie",
- umývanie rúk každých 5 minút, a nedajbože dotknúť sa nejakého psíka,
- zašpiniť sa, veď máme na sebe značkové, drahé oblečenie,
- atd
Jedna moja kamarátka je priam vzorec úzkostlivosti , ked ku nám príde s jej malým, a ten sa dotkne nášho psa, dostáva pomaly hysterický záchvat, ked sa dotkne novín, hned mu beží umyť ruky, nesmie kričať, lebo sa spotí a potom ochorie. No a bohužial jej takmer 2-ročný syn je chory /bežné choroby/ pomerne často, spýtala som sa jej, či jej už napadlo, že to môže byť aj jej prehnanou hygienou, a celkovo, že ho asi zháklivela. Priznala sa, že už nad tým rozmýšlala....

Autor, mimochodom je to chlap, nás okrem iného vyzýva: " Drahé matky, staré mamy a prababky, nerobte zo svojich potomkov kriplov! Neobliekajte im "pre istototu" o jednou vrstvu viac,...nezakazujte im skákať do kaluží, ....nepchajte do nich neustále nejaké lahôdky /budú tučné/,...
....atd /skrátila som to/
Jednoducho ako nevychovať z detí padavky 😉 ....ja som bol zocelený neopatrnosťou, on bol zdevastovaný opatrnosťou.
Ako ste na tom vy, drahé matky?

lussy23
17. aug 2010

Niekde som počula, že mačky by nemali byť v kontakte s malými deťmi. Prečo?
Ale neverím tomu

atrami
17. aug 2010

@jankaw . to s mačkami je kvoli toxoplazmóze- mne robili na ňu testy v 2005 boli negatívne. V tom istom roku sme sa sťahovali do domu a bola tam mačka s malými, jedno tam ostalo. V roku 2008 mi robili znova a už som mala protilátky, to znamená, že som sa s toxo.... dostala do kontaktu. Ja som kocúra ani nekŕmila a decká nejako nechytali. Mne mačky vadia a keď som ju našla v kočíku letela , že sa po nej len zaprášilo.

jankaw
17. aug 2010

@lussy23
Nie male deti ale tehotne by nemali byt v kontakte s mackami prave koli toxoplazmoze, neviem to vysvetlit nejako odborne, ale laicky je to parazit, ktory prenasaju hlodavce a ked ze macky jedia mysi tak sa nim nakazia a clovek sa moze od maciek nakazit tymto parazitom ked pride do kontaktu s macacim trusom.
Ja ked som bola na testoch, tak mi dr. vravela ze vsetci sa boja len maciek, ale ze omnoho castejsie sa da nakazit napriklad neumytym ovocim. Niekde v sklade pobeha potkan po jablku a ked sa zje neumyte tak sa moze preniest parazit. A toxoplazmoza je nebezpecna ked prides s parazitom do kontaktu pocas tehotenstva, hlavne na zaciatku. Ked sa nou nakazis a prave nie si tehotna tak to nema vplyv na babo. Ja mam protilatky na toxoplazmozu, tak ze som uz niekedy v minulosti prisla do kontaktu s tym parazitom a mam zdraveho syna.
Ja som este ked sme len rozmyslali nad babom dali macku vysetrit na toxoplazmozu, brali jej dva krat krv a nejako to porovnavali a ona neprisla do kontaktu s parazitom. Ja som si dala tiez robit tie testy, ked som este tehotna nebola a vyslo mi ze mam protilatky, tak sme si este robili srandu ze aby to macka nedostala odo mna 😀

katrinka8
25. máj 2011

Ahojte, ja si myslim, ze v niecom ma ten povodny clanok pravdu, ale zase na druhej strane asi je aj pravda to, ze doba sa dost zmenila. Kedysi ludia travili omnoho viac casu vonku, neboli PC, internet a pod. - deti viac behali po vonku, nebolo tolko civilizacnych ochoreni, jazdilo omnoho menej aut, strava nebola velmi umela ako teraz atd. Preto je podla mna teraz dolezite dbat viac na zdravie, pretoze na nas ciha ovela viac chorob (aj sa menej cestovalo, nesirili sa tolke virusy vseobecne po svete), menej alergenov, pretoze prostredie bolo zdravsie. Ano, nepotrebovali sme prilby na bicykloch, pretoze 1) aut jazdilo ovela menej a nejazdili tak rychlo 2) mozno nikoho nenapadlo, ze taka prilba by mohla zachranit zivot. Veda dost pokrocila a zistilo sa vela novych poznatkov, pred 30 rokmi kazali mamickam opalovat babatka (kuknite do starej knizky Nase dieta, ktore mala snad kazda mamicka za socializmu) na priamom slnku. Dnes uz vieme, ze slnko je skodlive. To, ze nam napr. z niektorych jedal vtedy nic nebolo, nemusi tiez byt pravda, pretoze priznajme si, kolki z nas maju napr. teraz v dospelosti kadejake traviace problemy, alergie, obezita a pod. Vsetko to mozu byt kludne nasledky z detstva, kedy nasi rodicia v dobrej viere robili nieco, o com uz dnes vdaka vede vieme, ze nie je OK. Mojej mamine napr. na bratove problemy so stolicou (po narodeni) kazali varit mu najprv mrkvovy odvar (3-tyzdnovemu babatku), ked ozltol, tak ryzovy... Mimochodom, ani jedno nezabralo. Potom z toho "vyrastol" - v dospelosti sa mu vsak vratili problemy so zaludkom a travenim. Takze podla mna - vsetko s mierou a hlavne s rozumom. Ale ja si myslim, ze najma zdravie si chranit treba. Ked viem, ze je nieco skodlive, nevidim dovod dobrovolne tym skodit vlastnemu dietatu 😉 Podobne to vnimam aj s bezpecnostou - prilba je podla mna spravne rozhodnutie. Moze zachranit zivot. Ak existuje co i len moznost zachrany zivota, vahat podla mna netreba len preto, ze pred 30 rokmi sa prezilo aj bez toho... Teraz nehovorim ale, ze napr. treba dietatu kazdych 5 minut umyvat ruky, davat pre istotu o vrstvu naviac alebo nedovolit mu chytit psa - proste niektore veci, ktore priniesla "nova doba" su podla mna dolezite a verim, ze keby taketo poznatky existovali pred 30 rokmi, aj nasi rodicia by to robili inak.

anjelicek26
25. máj 2011

@atrami - 90% toxoplazmozy je prenasane vtakmi ci aj kontaminovanou zle umytou zeleninou/ovocim (polia striekaju fekaliami kadejakymi a na tom rastie nase jedlo) - macky maju na tom mizerne maly podiel, to by si fakt musela vykaly chytat, macka by musela byt kontaminovana - co zdaleka nie kazda je - a potom jest.

My sme rovnako v tehotenstve dali macku vysetrit na toxoplazmozu - odbery krvi - a drahy cistil macaci zachod. Toxoplazmozu som nemala a robili mi testy cele tehu kazdy mesiac... nemam protilatky dodnes...

lucinocka
25. máj 2011

ahojte, no ja zijem v chorvatsku a co pozeram, tak tu su az prehnane povolne mamy...
Je pravda, ze to co sa deje u nas u viacerych uz prekracuje hranice..ale myslim, ze aj toto tu je extrem...deti v zime hole, babatka v kociaroch prikryte len osuskou na plaz.. mne je zima trasiem sa, a mam kabat a okolo mna prebehne decko v jarnych tenkych topanockach v mikine, bez ciapky..sal a rukavice tu podla mna vobec nepoznaju..
deti doma sedia na studenej dlazbe, malo kto doma topi, mne ako navsteve je stale zima, mam zmrznute nohy.. nevyzuvaju sa doma, cize deti poberu po zemi vsetok bordel do pusy, nehovoriach ze male babatka lezia na tej dlazke ladovej a este na nich otvoria aj okna/dvere.. nechaju deti nech v januari vletia do mora, tak ze su cele mokre.. a potom kazdy tyzden su tak chore, ze normalnemu cloveku co ma srdce sa chce plakat..raz som tak preplakala cely vecer, ked som bola na navsteve- maly si drzal vreckovku a na nej nalepeny jazyk a plakal ze nemoze prehltat a dusil sa jak stary tuberak.. a matka si vedla zapalila cigaretku..
Som za prirodzenu vychovu deti, zvieratka vsetko je fajn..ale v zime budu moje decka oblecene a doma v papuciach..

katrinka8
25. máj 2011

@lucinocka - veru, suhlasim, ziaden extrem nie je dobry. Mali by sme sa riadit rozumom a pomoct mu trosku tym, ze sa "poobzerame po svete" a zistime, "co je nove" - v zmysle, ze si pohladame nove informacie, ktore nam pomozu sa spravne rozhodnut. Dnes uz je to jednoduchsie v tomto smere 😉 Chcem len povedat, ze si nemyslim, ze moje dieta bude "kripel", ked sa budeme snazit zit zdravo, stravovat sa zdravo, hybat sa a chranit sa pred nebezpecenstvom smrtelneho urazu prilbou na hlave ci autosedackou v aute. Nemyslim si, ze moje dieta pride o radost a zabavu v zivote tym, ze sa nebude napchavat nezdravymi jedlami alebo tym, ze bude mat v zime na sebe teple oblecenie...

alinocka
26. máj 2011

waw tak tento článok si mala prečítať moja teta tak pred 20rokmi......Tak ona stále sekírovala svojho syna(mal šelest na srdci ale nič vážne)napr: Jurajko nesmej sa už tak lebo ta može začať boliet srdiecko,alebo nebehaj už pod si ku mne sadkat-tak nám ho bolo lúto my sme behali jašili sa a on na nás tak smutne pozeral...kým my sme behali v teplakoch a tricko s kr.rukávom on mal punčošky,tepláky tielko tričko s kr.rukávom,tričko s dlh.rukávom a sveter...Ale naj gol bolo vždy pod si dať masko to je zdrave(najčastejšie to boli rizky,alebo vtedy super rarita hamburger) no a teraz chalan na mamu povie mamča Ty za to možeš(prepadol drogám,tie spôsobili schyzofréniu a kopa inych problemov ako aj skoro 200kg)nuž tolko ho sekírovala a neviem čo že v puberte sa jej utrhol z retaze.........Pre mna je to živý príklad co nemam robit

atrami
26. máj 2011

@anjelicek26 , je rozdiel medzi mačkou žijúcou v byte, ktorá prírodu vidí maximálne na fotke a mačkou žijucou celoročne vonku, prichádzajúca do kontaktu s inými zvieratami. Pri takých je možnosť nákazy oveľa vyššia aj napriek dostatočnej hygiene, umývaniu rúk, ovocia.

lili777
27. máj 2011

Baby je len na margo tých mačiek a toxoplazmózy. Keď som prvýkrát otehotnela, tak sme dávali mačku očkovať a chceli sme dať zistiť, že nemá toxo, aby som sa nenakazila. A na to mi veterinár povedal, že toxo sa prenáša len tak, že by som musela zjesť výkal tej mačky alebo tú mačku🙂 A tiež to vylučuje len určitú dobu v čase nakazenia. Oveľa väčšia možnosť nakazenia sa je z neumytej zeleniny alebo ak máte pri dome mačku, chodí vám "špiniť" do záhrady a vy tam potom pracujete, zanesete si hlinu nejako do úst. Tam je hlavné nebezpečie výkal. A tiež pre deti. Tehotným odporúčam nechytať mačky a nepracovať v záhrade, keď tak s rukavicami a dbať na hygienu. Mačka doma žijúca by toxo mať nemala. A tiež sa ľudia vraj skôr nakazia nedobre umytým mäsom, ak sa nedostatočne spracuje. Ale mačky sú všeobecne nosičmi rôznych parazitov. zbytočne ich budete odčervovať, lebo na druhý deň zožerie myš a je to vlastne "zbytočné". A myši žerie aj náš pes, bohužiaľ pud polovníckeho psa je pud. Nedávno z toho dostala žltačku. TAkže ja nie som vôbec úzkostlivá matka, ale zvierat sa trochu bojím. Ako nezbláznim sa z ničoho, nedezinfikujem všetko naokolo, myslím, že všetko s mierou.