Nerobte z vašich potomkov kripľov

malena
6. apr 2008

Článok s takýmto názvom som si prečítala v jednom známom časopise...Hned som si spomenula na niektoré svoje kamarátky, dobré a starostlivé matky, len to občas s tou staroslivosťou a horlivosťou trocha preháňajú...
- prílišné "babušenie",
- umývanie rúk každých 5 minút, a nedajbože dotknúť sa nejakého psíka,
- zašpiniť sa, veď máme na sebe značkové, drahé oblečenie,
- atd
Jedna moja kamarátka je priam vzorec úzkostlivosti , ked ku nám príde s jej malým, a ten sa dotkne nášho psa, dostáva pomaly hysterický záchvat, ked sa dotkne novín, hned mu beží umyť ruky, nesmie kričať, lebo sa spotí a potom ochorie. No a bohužial jej takmer 2-ročný syn je chory /bežné choroby/ pomerne často, spýtala som sa jej, či jej už napadlo, že to môže byť aj jej prehnanou hygienou, a celkovo, že ho asi zháklivela. Priznala sa, že už nad tým rozmýšlala....

Autor, mimochodom je to chlap, nás okrem iného vyzýva: " Drahé matky, staré mamy a prababky, nerobte zo svojich potomkov kriplov! Neobliekajte im "pre istototu" o jednou vrstvu viac,...nezakazujte im skákať do kaluží, ....nepchajte do nich neustále nejaké lahôdky /budú tučné/,...
....atd /skrátila som to/
Jednoducho ako nevychovať z detí padavky 😉 ....ja som bol zocelený neopatrnosťou, on bol zdevastovaný opatrnosťou.
Ako ste na tom vy, drahé matky?

magg
7. apr 2008

livka299 ja chapem, ze su deticky, ktore proste na nocnik nesadnu ani za svet, ale moja dcerka na nom chcela sediet, ak by nechcela, urcite by som ju nenutila, ale moja tiez knizkova kamaratka, na mna zacala hystericky kricat, ze malu tyram 😖 . A pritom nocnik je jedine miesto, kde moja Lujza posedi, ona nesedi ani pri jedle a dokonca si vymyslela zaujimavy system, ze ked sa len vycura tak vstane a beha,ale ked kaka, tak sa posuva po byte s celym nocnikom 😀 Ma proste rada nocnik, lebo ked na nom sedi ma hole nozicky a dupku, a to je pre nu najlepsie na svete 😀

pipi1211
7. apr 2008

no tato tema sa mi paci 😀 😀 😀
my sme tuto zimu napr. nemali ani fusak,len som pod malu dala deku a dalsou som ju prikrila a vzdy mala teple rucicky. ani ju moc neobliekam,dam jej radsej menej oblecenia aby sa mohla hybat no a ked citim ze ma studene ruky tam jej o vrstvu naviac ktoru mam vzdy so sebou 😵 co sa tyka jedna davam je uz teraz ochutnavat omacky... aj minule jedla spenat co robila mama alebo kuraci perkelt, do polievocky jej davam stipku soli,niekedy sa stane ze uz nemam dojcensku vodu tak jej dam normalnu a pod...
moja babka mi dokonca minule hovorila, ze ked mal moj otec 4mesiace tak mu davala prazenicu 😅 😀 😀 😀 😀 teraz je to zdravy silny chlap co nevie co je doktor 😀 😀 😀 😀 😀

malena
autor
7. apr 2008

Maaja, nemyslím, že robíš zo svojho synčeka padavku, ved mu dovoľuješ také "rozkoše": psík, blato,... len to obliekanie netreba prehánať. Ale priznám sa, že aj ja mám sklony malú občas riadne zababušiť, ale môj otec ju zasa odbabúši. ˇ
Inak časopisy čítam aj ja, som dokonca vášnívá čitateľka /nielen na tému deti a materstvo/, ale vyberám si z toho,... niečo mi aj pomôže, niečo beriem s nadhľadom, atd, snažím sa riadiť sedliackym rozumom. Ale pre môjho otca som aj tak prehnane úzkostlivá. Keby to bolo na nom: dcérka by nosila čiapku, len ked fúka pomaly uragán, bundu by snád zohnal pri -20, jedla by klobásku len čo by jej zazrel prvý zúbok, na pivo by ju zobral len čo by sa postavila na nôžky a prak jej urobí, počítam, už v lete. Ale mala by som mu veriť, som jeho chodiaca zdravá vizitka, nie 😀 / Po pôrode, ma však akosi začali bolieť klby, tak neviem.../

malena
autor
7. apr 2008

S tými shop centrami si to vystihla magg, ja tam veľmi nechodím, 1-2x za rok, pre malú nakupujem prevažne na mimibazare, potraviny v miestnom obchodíku...Zaliaty do betónu budeme čoskoro snád aj my ☹ , ved denne padne niekoľko km betonu.
Inak, ja som veľký ekológ, a tiež sa snažim čo najmenej zaťažovať prírodu /cestujem prevažne vlakom, autobusom, triedim odpad - takmer všetok, na nákup si beriem vlastnú tašku a obchodníkov vždy nahováram, aby tašky ani sáčiky nedávali zadarmo, ...tiež nekupujem zbytočné hlúposti, ani rajčiny a papriku v zime, tak to doslova neznášam, v domácnosti nepoužívam chémiu, na pranie minimum detského prášku alebo indické mydlové orechy, šetrím vodu, atd. Svojich blížnych nútim staré mobily odovzdávať do predajní, triediť textil, švagriná už nekupuje vanish, škvrnu stačí zaprať s trochou mydla, nie ? Ked vidím niekde čo i len náznak devastácie prírody, už som tam a zistujem, že prečo a či by svoj zámer nemohli nejako pozmeniť, s úsmevom však,....no a prednášku na ekologickú tému si odpustím len ťažko. 😉 Pravdaže dokonalá nie som, ale snažím sa, žiť v súlade s prírodou.

vivien742
7. apr 2008

baby ja hádam ani spať nepôkdem, ale musím dočítať a očakávam, že zajtra sa do nás nejaké krehotinky obujú, že týrame deti 😝

vivien742
7. apr 2008

bože, ani som si nevšimla, že zajtra už je dnes 😀 😀
malena vyrastala som podobne, po stromoch, sem tam ma zvesovali z plota, lietali sme od rána do večera a večer nechceli ísť domov. Omastený chleba, hrášok zo záhrady, jahody (kto by ich umýval) - žiadna alergia, zelené jablká našklbané zo stromov - žiadne črevné chrípky, zapiť vodou z vodovodu, napili sme sa vtedy keď sme boli smädní. Dnes niektoré baby nosia so sebou flašu vody, aj keď idú na prízemie do schránky pre noviny 😠

malena
autor
7. apr 2008

toho sa vôbec nebojím, týranie detí je o inom, a ked sa o niečom takom dozviem, prežívam to, akoby šlo o moje dieťa,to je však už iná téma, o ktorej som tiež diskutovala v iných témach, ešte na "bábetku". pa 🙂

malena
autor
7. apr 2008

vivien 😀 😀 😀
presne, ja si dokonca pamätám, že brat odkiaľsi spadol a škaredo si roztrhal stehno, prišiel domov, mama mu to obviazala a bolo. Má tam síce škaredú jazvu, ale jazvy chlapom celkom pristanú. To dnes by z toho bol polročný pobyt v nemocnici 😝
Črevná chrípka? O tom sme doma v živote nepočuli, a umývanie čohokoľvek nám bolo takisto cudzie 😀 Nás vždy mama v sobotu okúpala a hotovo. Kúpanie detí každý den ? To zabudnite, možno snád prvý týžden čo som sa narodila, ale aj to pochybujem. Pýtala som sa tiež mamy, ako to bolo u nás so zubami, ona že, vôbec ani nevie, kedy nám narástli, zrazu sme ich len mali 🙂 , soplíky? tie sme si asi utreli do rukáva. Pitný režím, pravdaže, ked sme boli smädný, napili sme sa z potoka a v zime bol predsa sneh. 🙂
Umývanie cumlíkov? Ked ma naši vidia ako ho idem umyť vodou,....že prečo, mne, ako malej, ho bud mama olízla, alebo ani to nie 😀 Raz som stratila svoj oblúbený a ona musela ísť k susedom vypožičať nejaký, mali síce len akýsi starý od flaše, ale ja som bola spokojná. Ako som vôbec mohla prežiť? 😕

Boli sme zdravé, spokojné, šťastné decká, ktoré dostali darček z času na čas, hlavne na vianoce, o to viac sme sa z nich tešili. A v tom to je, keby sme ich dostávali častejšie, tá radosť by už taká nebola.
Ked som bola vo Švajčiarsku, porovnávala som ich detstvo v hmotnom super dostatku a moje hmotne skromnučké , a veru nemenila by som s nimi ani za nič.

sandrika
7. apr 2008

malena 😀

seki
8. apr 2008

jeee dobra tema....
ani my sa nebabusime ked bolo -16 a spal vonku 4 hodiny mal okolo nosa srien ako dychal a este nebol chory a to mal hned po narodeni zapal pluc a strasili nas ze bude haklivy.
blato a take este nemal ako spoznat, rozbitu hlavu ze padol zo stromu tiez nemal ale myslim ze ked bude po mne alebo po muzovi tak nas to urcite caka. pes ho uz oblizoval aj on si oblizal pasticku ktoru mu celu strcil do pusy aj nie do zaludka 🤐
celeosvetovy problem s mliekom neriesime lebo zatial som "vyrobna mlieka" dost dobra...
a zda sa mi trochu divne ked sa mamy "chvalia" tym co vsetko nezdrave ich deti uz jedli ze hranolky a podob ja ich jem tak 2x do roka lebo mi nechutia, ked mam na nieco mastne chut tak radsej domacu slaninku MNAM a na to si pocka ved nema zuby cim to pokusat...
na ine vobec nie som uskosltliva ani neje ze bio to co mame zo svojej zahrady mame take a co nie kupi kde maju, ale zbytocne blbosti mu nedavame jest aspon zatial. a ked bude vacsi a nieco take bude chciet nech skusi.

uz 3 mesiace kakame len do nocnika a zopar matiek sa do mna uz spustlo ze ho tyram jemu sa tam paci a vykaka sa hned nikdy ho tam "netrapim" hodinu ale trva to par minut a ze nevie ovladat zmysly a zvierace neuverim nikomu lebo tlaci ako stary chlap takez mu to vobec len takmimovolne neunikne 😀 😎

magg
8. apr 2008

seki, to ani nie je o chvaleni, ze deti zjedli nieco nezdrave, je to len o tom, ze z toho netreba robit vedu. Tiez nemam cely den oci na stopkach a mala si nasla misku s chipsami a jedla a co teraz? Budem ju nutit vyzvracat to, ved tak ci tak to odniekial z nej vyjde a ked jej bude zle, aspon sa pouci, ze to jest nema. Ja som ako mala zjedla parky, ktore mi nesadli, bolo mi z nich asi 3 dni zle a do teraz parky nemusim, podobne kamaratka sa prejedla cokolady a tiez jej bolo zle, do teraz sa na cokoladu ani nepozrie. Na jednej strane je to dobry sposob ako sa zbavit chute na nezdrave jedla 😀

lante
8. apr 2008

seki aj ja dávam Vilíka už asi 2 týždne na nočník. Vždy ako poičujem, že začína tlačiť, tak vypalím, podržím na nočníku, lebo ešte sám nesedí a o 5 minút, je vykadený, utretý a zabalený v čistej plienke. V čom ich akože týrame? Nenechávam ho tam predsa pol hodinu......

majka35
8. apr 2008

lante a seki .. to snáď ani nemyslíte vážne ... 😕 😕 😕 síce mňa do toho nič, ale si predstavte, že by niekto toto robil s vami, akonáhle sa prihlási biologická potreba ... 🙄

magg
8. apr 2008

Majka 35, sice ani mna do toho nic, ale asi by som bola radsej, ako cucat vo vlastnych sra...ch, sak kazdy to robi so sebou sam, akonahle sa prihlasi biologicka potreba
😅

majka35
8. apr 2008

magg ... neviem, ale ja nenechávam svoje dieťa cucať vo vlastných sr...ch, ja ho prebalím ... 😉 ale vystresovať dieťa, keď ma polovicu hovienka dnu a polovicu von, nejakým rýchlym, hysterickým posadením na nočník sa mi zdá prinajmenšom drastické ... ale samozrejme ma do toho nič ... čo matka, to názor ..,., 😉

lenny
8. apr 2008

zase sa mi potvrdilo, ze kazda tema konci pri "biologickej potrebe" . hehe

leva
9. apr 2008

No aj mne sa zda 5 mes dieta,na nocniku este skoro,myslim ze to dieta si este neuvedomuje ze kaka do nocniku,no ale samozrejme to zasa nepovazujem za tyranie,ja len ze mi to pride zbitocne,no ale aspon usetris plienky 😀

minusa
9. apr 2008

ahojte mamicky 😉

ja davam Branka na nocnik od 6 mesiacov, zacinali sme rano, po obede a vecer a vzdy tam nieco urobil 😅 po necelom mesiaci kakal 80% do nocnika, vzdy nam da na znamost dost hlasnym tlacenim, ze mu treba ..... vtedy ho posadim a on s usmevom urobi to co potrebuje 😅 samozrejme, ked to spravi do plienky, tak sa nic nedeje 😉 a urcite ho na ten nocnik nedavam nejakym hysterickym posadenim ako to niektore vykreslujete 😕

filipa
9. apr 2008

temu som si precitala celu, musim skonstatovat, ze mam zmiesane pocity a neviem, ci sa mi podari dat "na papier" to, co chcem na margo tohto povedat (nakolko ide o velmi komplikovanu a komplexnu temu)... takmer vsetky prispevky pisu mamicky s jednym dietatkom, ktore je este vekovo v kategorii batoliat (samozrejme su tu aj vynimky)... takze deticky vacsinu casu travia v domacom prostredi, v rodine, pripadne medzi obmedzenym poctom ludi... suhlasim s nazorom, ze nic netreba prehanat, a teda ani s prilisnou a uzkostlivou hygienou... ved dieta si musi privykat na znecistene prostredie a rozne bakterie ci ine roztoce bezne sa nachadzajuce v ovzdusi, v pode, vo vode... ale predbiehat sa v prispevkoch, ktore dieta zjedlo viac hranoliek, ci cokolady alebo ktore travi viac casu s pritomnosti domacich zvierat a pojeda spolu so psom piskoty, to sa mi zda trochu nevskusne a minajuce sa cielu tejto diskusie.
pokial je dietatko zdrave (myslim tym, ze nema ziadnu vyraznejsiu anomaliu, resp. preddispoziciu na tie-ktore ochorenia), je velmi pravdepodobne, ze bude aj nadalej zdrave, pokial vyrasta v "normalnom" prostredi s pripustnou mierou spiny, prachu, pripadne sa stretne s beznymi detskymi chorobkami (sopliky, kasel). to mu vobec neuskodi, naopak, pomoze budovat imunitu. ale co v pripade, ked zacne dieta chodit do kolektivu (jaslicky, skolka) a napriek dovtedy "menej uzkostlivemu pristupu k zivotu" zacne pre vas kolotoc ochoreni, navstev u lekarov, liekov a neprespatych noci? myslim si, ze tomu sa nevyhne ani dieta, ktore behalo s holym zadkom, bose, nezilo v sterilnom prostredi, pretoze to suvisi s budovanim vyssieho stupna imunity, a to je uz proces o inom. samozrejme, vsetky iniciativy v rannom veku mozu tomuto procesu pomoct, ale nemozu ho nahradit. zijeme v inej dobe, prostredie je velmi znecistene, voda casto nepitelna, kysle dazde, ktore zalievaju dalej priemyselne spracovane potraviny...to vsetko konzumujeme, ci sa nam to paci alebo nie. takze zaverom len tolko, je vecou nas rodicov, ako sa k tomu postavime, nikoho nekritizujem ani neodsudzujem. lebo z vlastnej skusenosti viem, ze ked sa vyskytne nieco vazne, neostane cas patrat po pricinach (nikto neskuma ci dieta behalo bose alebo malo na sebe 4 vrstvy oblecenia) a zial, riesime len dosledky. to je standard dneska, ktory nas postupne nici... ospravedlnujem sa za rozsah prispevku

vivien742
9. apr 2008

filipa, moje deti sú teda podstatne staršie a práve rozumným (nie žiadne extrémy) sa u nich podarilo vybudovať imunitu skôr ako sa do toho kolektívu dostali. Alebo si myslíš, že je rozumnejšie držať dieťa pomaly v sterilnej čistote, nikde s ním nechodiť a potom hup v septembri medzi sopľavé deti do škôlky? A čo sa týka posádzania na nočník, ja som tiež začínala od pol roka, samozrejme že sedeli opreté chrbátikmi o mňa a od takých 8-10 mesiacov robili veľkú potrebu už len do nočníka. Nemyslím si, že pár minútovým pobytom denne na nočníku som im nejako ubližovala. Inak psa by som k dieťaťu nepustila, oblizovať už vôbec nie, aj najpokojnejšií pes môže byť niekedy nevyspitateľný-hrozivá skúsenosť v rodine ☹

skolastika
9. apr 2008

filipa- pacil sa mi tvoj clanok. Aj ja som vyrastala na dedine a robili sme vsetky tie veci, ktore boli v predchadzajucich clankoch. Nebyvala som castejsie chora, myslim ze imunitu som mala dobru. Ide proste len o to, ako uz bolo spomenute, ze sa doba PODSTATNE zmenila, hlavne co sa tyka prirody. Preto ak niekto napise, ze kupuje biopotraviny, nieje precitlivelý, ale má istotu, ze tam nieje tolko chemie. Rovnako, kravske mlieko - kravy sa niekedy volne pasli a zrali cistu travu, dnes su zavrete v mastaliach a su kŕmene kostnou muckou, pre istotu dostanu k tomu ATB. To je potom ohromne zdrave mliecko... ☹ Ja sa nesnazim byt precitlivela, myslim len, ze pociatocnu super imunitu dostane dieta dojcenim a potom rozumnym pristupom v zivote. Zvierata mi tiez s mierou nevadia (pes v domacnosti 🙂 ), pracovala som dlhe roky s nimi. Len chcem, presne ako bolo vo filipinom clanku spomenute, podotknut, ze je vela ochoreni (napr. prenasanych zvieratmi), ktore sa prejavia podstatne neskor (moze-nemusi). Nadmerne solenie, korenenie - ok, nevadi, ludia so stastim to urcite rozdychaju. Horsie, ak to odnesu oblicky. Mam znamu, ktorej malemu synovi zistili nahodne vazne problemi s oblickami "vdaka" autohavarii, pri sonografii. Ta keby zacala so solenim skor, ktovie ako by to tie oblicky rozdychali. Ja len tolko, ze nic neprehanat, ale ani nebagatelizovat 😉 Co sa tyka oblecenia, schvalujem, netreba prehanat!!! Pekny vecer 😅

filipa
10. apr 2008

skolastika ahoj,
vdaka za tvoj prispevok, vidim ze je prvy a prave reakcia na moj 🙂 pekny den ti zelam 😉

martinaema
14. apr 2008

som stráááášne happy, že som tu našla túto tému, lebo v bábetkovskej sekcii som si pripadala ako krkavčia mať, ktorá sa o deco nestará. Aj moja malá si z koša vytiahla kelímok od jogurtu a pekne ho ešte povylizovala, ochutnala na ulici všetko od kameňov, cez piesok po konáriky a čo - zbláznim sa? alebo ju zamknem doma? Jediné na čo si fakt potrpím je, že nesmie jesť oriešky a čokiku, po ktorej sa vyhádže a potom min. 3 dni mrnčí, čo ju to svrbí 😠 😖

dorotka
15. apr 2008

kde ten clanok bol to by som mala dat precitat babke ta stale ma pocit ze som ameliu malo obliekla ale viac obliekat je este horsie lebo dieta sa spoti a potom ho chladi pot alebo naopak ak sa potit nezacne prehreje sa

dorotka
15. apr 2008

mimochodom mala som susedov mama ich nepustala von lebo ked pojdu von tak budu chori samozrejme vzdy ked vysli von ochoreli
ved imunitu treba aj vytvarat

vanila
15. apr 2008

Ahojte! Raz jedna pani mi vravela ze ked je trochu dieta spinave tak je to zdrave dieta. 😉

majka35
15. apr 2008

moja pravidelne vyberá z odpadkov krabicu od vypitého džúsu ... je to jej najobľúbenejšia hračka ... najprv som "hysteričila" a trhala jej to z ruky a teraz to už nechávam tak ... 🙂

vanila
15. apr 2008

Chcem sa opytať aky je vas nazor ked na nachladnute dieta chodi von. ja mam maleho ten kasle taky hlienovity kasel. chodim snim von lebo doma sa to už važne snim neda vydržať zozral by ma aj stopankami. neviem ci neodbocujem od temy ak ano tak sa ospravedlnujem. 😉

leva
15. apr 2008

ahoj vanila,pokial nema teplotu preco nie,ja som neni za to aby dieta trcalo doma kvoli kaslu,moj manzel ma vie vzdy rozculit ked povie ze treba byt doma,ked kasle,vraj nech sa lieci,no ja si myslim ak je vonku pekne,kratka prechadzka neuskodi,no ked bere dieta antb a je slnko vraj to zasa dobre nieje.

prasiatko30
15. apr 2008

u nas je to tiez tak pokial je vonku ok pocasie slniecko tak ideme vonku aj ked mala kasle a sopli. jedina kontraindikacia u mna je ked ma mala teplotu - vtedy je jej lepsie doma - prip ja som na umretie - cize ju nema kto ist vyvencit 🙂