Nerobte z vašich potomkov kripľov

malena
6. apr 2008

Článok s takýmto názvom som si prečítala v jednom známom časopise...Hned som si spomenula na niektoré svoje kamarátky, dobré a starostlivé matky, len to občas s tou staroslivosťou a horlivosťou trocha preháňajú...
- prílišné "babušenie",
- umývanie rúk každých 5 minút, a nedajbože dotknúť sa nejakého psíka,
- zašpiniť sa, veď máme na sebe značkové, drahé oblečenie,
- atd
Jedna moja kamarátka je priam vzorec úzkostlivosti , ked ku nám príde s jej malým, a ten sa dotkne nášho psa, dostáva pomaly hysterický záchvat, ked sa dotkne novín, hned mu beží umyť ruky, nesmie kričať, lebo sa spotí a potom ochorie. No a bohužial jej takmer 2-ročný syn je chory /bežné choroby/ pomerne často, spýtala som sa jej, či jej už napadlo, že to môže byť aj jej prehnanou hygienou, a celkovo, že ho asi zháklivela. Priznala sa, že už nad tým rozmýšlala....

Autor, mimochodom je to chlap, nás okrem iného vyzýva: " Drahé matky, staré mamy a prababky, nerobte zo svojich potomkov kriplov! Neobliekajte im "pre istototu" o jednou vrstvu viac,...nezakazujte im skákať do kaluží, ....nepchajte do nich neustále nejaké lahôdky /budú tučné/,...
....atd /skrátila som to/
Jednoducho ako nevychovať z detí padavky 😉 ....ja som bol zocelený neopatrnosťou, on bol zdevastovaný opatrnosťou.
Ako ste na tom vy, drahé matky?

macocha
6. aug 2009

Ahojte,
podľa mňa treba všetko brať s rezervou, som zástanca zlatej strednej cesty. Proste odhadnúť, čo dieťa potrebuje, čo zvládne a prispôsobiť sa. Moja malá je otužilejšia ako ja - musela som si zvyknúť, že ju v noci mám (a môžem) nechať odokrytú. Na druhej strane experimentovanie s mliekami (na rady "otrlejších" mamičiek) sa mi vypomstilo, teraz máme bezlaktózovú diétu 😒 A nemyslím si, že môže uškodiť, keď nebudem malej soliť všetko jedlo. Čokolády mi je úprimne ľúto, ale aj s tou počkám 😉
A za očkovanie som vďačná. Videla som totiž na Ukrajine, ako to vyzerá, keď nie je povinné (a vlastne ani dostupné) očkovanie proti obrne. Skrátka tam bežne stretnete ľudí - aj deti - s následkami, kým zo Slovenska poznám len jednu kamošku. A to poznám oveľa viac Slovákov ako Ukrajincov, tam som bola len 2-krát na dovolenke. Takže toto by podľa mňa mali riešiť ozaj odborníci a nie mamičky podľa svojich pocitov, často ovplyvnených davovou psychózou.
No a s tou špinou takisto zlatá stredná cesta. Dieťa má právo na oblečenie "do špiny", ale nezaškodí, keď sa učí aj spoločenskému správaniu. Niečo v zmysle "teraz nie zlatíčko, ideme k tete doktorke, aby si nebola špinavá, ale poobede sa pôjdeme hrať". Tiež nezošaliem, keď niečo nevhodné dá do pusy, ale olizovať okraj koša pri ihrisku už je na mňa prisilné kafe... 😝 😀

saska.t
6. aug 2009

jaj kocky u nas o sterilite nemoze byt ani rec, 2 psy v dome to rozhodne zarucuju, neustale oblizovanie malej, chlpy v pude, lizanie podlahy, no to keby som mala neustale len vsetko dezinfikovat a upratovat tak ma mala ani nepozna 😀
evidentne jej tato "spina " neublizuje a ani nevadi kedze sme este nikdy neboli chory 😉 klop klop klop 😅

lymama
23. okt 2009

ahoj vsetky normalne maminy! 😎 fakt super tema. mam 6mes. prcka a skusame prve prikrmy a obcas mam z toho hlavu v smutku co mozme a co nie. preco som ja ako 4mes. mohla kravske mlieko a zrazu sa to nesmie?!?!?! a co pribinacik a termix a piskotky a marina kekse a ine maskrtky co sme my ako deti bastili?!?! nevidim dovod preco by som ich mama svojmu anjelikovi odopierat. samozrejme mu to nebudem davat ak sa mi z toho vyhadze,alebo bude mat ine tazkosti,ale nemame v rodine ziadne alergie( klop-klop na drevo),tak nevidim dovod preco to neskusit. pri citani vasich prispevkov som nemala pocit,ze nieco nezvladam ako tych vela super-bio mamiciek,ktore su sama "nesmies toto a nesmies hento".citila som sa konecne ako normalna mamina! 😀 DAKUJEM!!!

zuza.m
23. okt 2009

lymama veda napreduje a odbornici zistuju ako doležite je čo najdlhšie kojit a ako doležite je vynechat čo najviac alergenov.aj ked ja som ako 6týž.jedla rozne štavičky a neni mi nič,žiadna nalergia ani znižena imunita.za to moj drobček ma intoleranciu laktozy a alergiu na BKM a ešte aj na nejaky pel .ma to už od uplneho malička tak že by osm tomu nepredišla ani kojenim ani ničim .ale okrem tychto alergenov skušame papat všetko pekne postupne papa to čo my.mam kamošku ktora tak tiež od 5mes davala pribinačika a rozne pudingy .ticho som jej zavidela ako jej drobček pribera za to moj maliky koly alergii nemohol nič take ta perfektna bezalergena vyživa mu dopriala super atleticku postavu.tak že riad sa svojim svedomi a daj malinkemu to čo si mysliš že je prenho najlepšie.určite mu nedaš jahodu. 😅

mamutka
23. okt 2009

no jo, my sme jedli vsetko, kojenie bolo totalne out a zo Sunaru sme asi boli rychlo hladni, resp.kto by to stale nakupoval, uz aj daco ine bolo treba...a nic zdravsie nebolo na trhu a neboli tie poznatky o vyzive ako teraz. ani o tom, co babatkovske oblicky zvladaju a co nie. ani to sa nevedelo, ze alergia sa moze prejavit aj neskor, ked sa dietatu zavcasu davaju niektore veci, nemusi to byt hned.
ja si myslim, ze ak ma niekto zit cca 80 rokov, tak aspon ten prvy rok zivota by nemusel organizmus napchavat syntetikami v potrave. pekne postupne a pomaly. moj ochutnal piskotu ako 10 mesacny a nema o to ani teraz zaujem a neprichadza o nic. vyziva v tom nie je, tak na co to tlacit do hlavy? a tie mliecne produkty su tiez pekne umele, aj samotne mlieko kravske mi vie zdvihnut naladu, vramci skoly som pochodila prvovyroby a odvtedy mi je na zvracanie z mlieka. ja viem ze sa to pasterizuje a pod., ale co ti ludia vedia nad cisternou s mliekom robit.......no, ale ved popol z cigarety je vlastne cisty, ze......ale to ostatne, no skoda reci...... a chudery kravy ziju v hnoji, chode mastitidne vemeno zdrave mlieko neda, a vacsina krav u nas tak vyzera, ich mlieko je biela voda co presla najmodernejsimi procesmi aby sa odsrtanilo svinstvo. cest vynimkam kde je ucta k zvieratu a hygiena na prvom mieste.

takze ja si myslim, ze to na jednej strane netreba prehanat s tabulkami, ale na druhej strane nie je problem sa vyhybat tym par veciam ktore su dokazatelne v utlom veku spustacom alergii alebo problemom pre nezrely traviaci system. ja sa takym veciam vyhybam a maly ma napriek tomu taku pestru stravu, ze sa sama cudujem ako sme si podla neho vsetci vylepsili navyky v stravovani a predsa mame stravu bohatu

malena
autor
25. nov 2009

Musím dnes napísať,...Vonku je krásne počasie, slniečko, ako jar, na teplomeri pomaly 19 stupňov. Dcérke nedávam pančuchy a vytiahlia som ľahšiu bundičku a čiapočku len ráno a večer.
Keď však vidím ostatné deti pozapínané v zimných bundách a čapicách, ako keby mrzlo 😨
Myslím, že aj keby udreli 30 stupň. teploty, deti budú zababušené aj tak, lebo je predsa november 😀

mamutka
25. nov 2009

no, tiez sa mi zdalo, hruba ciapka, kapucna od vetrovky na hlave.....viac takych som videla 🙂
ani moj nemal pancuchy, na bundicku dostal teplu vestu, tensiu ciapku a hotovo. a ked zaspal, deka na to a pohoda...
no ale ja som si vsimla v obdobi, kedy uz ozaj bolo nechutne chladno, ze ludia vojdu do obchodu a mnohi detom nedaju dole nic, ja stiahnem nanoznik, deku, rozopnem vetrovku a bundicku a ked ideme von, zase zapinam, ale teda dost ludi som videla, ze necha deti zabalene ako keby mrzlo v tych prekurenych obchodoch...hadam su dnu len na skok tak neva, ja neviem...

brisilda
25. nov 2009

jej kocky super tema 😀 ja malemu obliekam to co najdem v skrini a ktoru ciapku mam momentalen po ruke 😀 hygienou som bola posadnuta prve roky zivota mojho syna .denen umyvanie podlah, prachu,ruk denne sprchovanie atd. no moj syn sa ajtak riadil podla seba ako naschval si ohryzal nechty daval rucky do pusinky a ako naschval sa vecne umazal od paty az po hlavu vtedy ma slo roztrhnut kricala som nanho ked bol chory a boli sme v nakopnom centre k tomu chripkove obdobie a od si veselo pchal rucicky do ust 😀 naprik tomu ze predtym drzal nakupny kosik 😝 a tak som si jedneho dna povedala DOST!!! nebudem kricat po dietati ktore si buduje vlasny imunitny system 😀 no trvalo mi to 3 roky 😉 odvtedy upratujem byt iba ak trebal, rucky sa umyvaju po navsteve WC alebo ak sa vratime z vonku, zaobstarali sme si psika ktory sa da povedat ze jedava spolu s malym s jedneho taniera 😀 rucky si ako zarakom prestal ohryzat .Co sa tyka obliekania tak nikdy som ho velmi nebabusila tak isto donho nepcham ziadne lieky ked trosku zakasle alebo zasoplikuje to az ked vidim, ze ho to drzi viac ako tri dni 😒 Podla mna kazda mamicka pride casom na to kde robila chyby 😀 teraz cakame druhe babo a uz vidim ako mu psik olyzuje dudlik 😀

brisilda
25. nov 2009

olizuje 😀

jankajs
25. nov 2009

brisilda, to ohrýzanie nechtov - to bola neurotická reakcia na tvoju "posadnutosť" čistotou. Proste si ventiloval napätie, ktoré z teba cítil a prenášalo sa na neho. Už nechaosíš, tak nie je dôvod na napätie, synček sa uvoľnil a prejavilo sa to "zázračným" neohrýzaním 😀 . Teraz pozor na hafana, aby nezačal on ohrýzať syna 😀 😀 😀 . My máme doma čuvača a zlat. retrievera a je to o dušu - psiská by malého zlízali láskou, keby som nedala pozor. Držte sa a hlavne pohoda, klídek.... 😉

brisilda
25. nov 2009

jani asi tak to bude on je obcas aj nervak 😀 a to ma zase pomne ☹ no vie dat aj vela lasky a strasne rad sa tulka odkedy som otehotnela 😀 😀 😀 no a na psika neda dopustit velmi rad sa s nim hraje a skriva mu hracky 😉 dokonca si casto laha do psieho pelechu 😀 cize ja zviera v byte preferujem dokonca vela alergikom laska k zvieratu pomohla 😉

jankajs
25. nov 2009

Jasnačka, zviera v byte/dome, pokiaľ je riadne odčervené, odblšené, zaočkované a sem - tam vykúpané a hlavne vychované, aby neohrozovalo iných a poslúchalo je u nás vždy vítané - občas máme aj cezpoľných nocľažníkov, väčšionou odrastené šteniatka po našich psoch, keď majitelia idú na pár dní preč, ale tí sú zo spomínaných dôvodov na dvore. Stáli obyvatelia majú chalupu k dispozícii. Ja som tiež vyrástla v psej búde, alergie zatiaľ nemám na nič, len na niektorých ľudí 😎

brisilda
25. nov 2009

jani my mame doma maltezaka a bolo mi povedane, ze ho mam odcervovat len raz do roka tak hadam to staci inak ockovania mame vsetke 😉 no nas pes po odcerveni hnackuje 😝 podla zvelolekara to je OK lebo mu vysetroval vtedy aj stolicu cize podla neho maju maltezaci iba citlive zaludky 😝

saska.t
26. nov 2009

kocky ja mam doma chovnu stanicu aj ked momentalne iba 2 fenule a mala ich miluje robi s nimi takmer vsetko, odcervujem 2x do roka....
Co sa tyka chorob v jej veku este chora nebola len 1x poriadne prechladnuta aj to z plavania, nehovorit o tom ze spolu castokrat jedia (ked im ponukne vlastnu stravu) o sterilite nemoze byt ani rec, ziju s nami v nutri v baraku, alergie ziadne nema je zdrava a odolna a este je aj skoro kazdy den pri konoch , takze zverstvo pobliz maleho dietata odporucam 😉 deti nie su z cukru a treba im ponuknut to s cim sa budu v dennom zivote stretavat a to su aj bakterie 😀

brisilda
26. nov 2009

saska mas pravdu pokial mame deti pod dohladom daju sa ustrehnut no akonahle ich budeme cicikat v sterilite a nastupia do skoly tak ich pred bakteriami neubranime a preto je dobre aby si zvkali uz od mala 😀 ja som malemu ani cumliky nesterilizovala a sme tu 😀 😀 😀 no jedine cisto nove som zaliala vriacou vodou 😀

mamutka
26. nov 2009

no, vacsina psov co maju zodpovednych majitelov a su zdravi a ziveni poriadnou stravou je cistejsich ako vacsina ludi co prejde cez den MHD, verejnymi WC a dochyta vytahove klucky...je dokazane ze taky pes ma v hube menej bakterii ako clovek.... 😀

jankajs
27. nov 2009

brisilda, neviem, mne sa to zdá málo, napr. ja odčervujem 3-4x ročne, lieky kupujem v lekárni, sú lacnejšie ako u veterinára, ale to aj tým, že pri hre človek príde do kontaktu s psím jazykom a na dvore nikdy nevieš, čo ochutnala, tak nech mám pokojný spánok. No a tiež bývame priamo pod horou, takže aj zver má v sebe parazity, ktoré môžu psy nazbierať. Najviac ma hnevajú ježkovia - majú strašne veľa bĺch, ktoré sú prenášačmi črevných parazitov, takže na odblšovačoch sme takmer nonstop. Ide to dosť do peňazí, ale to každý člen rodiny-aj mobil, či auto. 😀

brisilda
28. nov 2009

jani tak ja byvam v panelaku 😉 psika vencime takym sposobom, ze vyjdeme pred panelak a ona uz vie co ma robit je to klasicky bytov hafinko 😀 nedalo mi a predvcerom som ju odcervila a nastastie nemala ziadne viditelna parazity 😀 takze teraz ju odcervim najskor az v lete a cuduj sa svete ona nam teraz po tabletke ani nehnackovala cize slava 😀

xstelinka
30. nov 2009

Citala som clanok, pisala ho doktorka(pediater). Jej nazor bol ten, ze deti do 3 rokov nemaju prist do kontaktu so zvieratami, lebo prave vtedy vznikaju alergie. Ja by som jej diplom odobrala. Vsak kedysi sa ludia rodili do "chlievov". Vyrastali so zvieratama a nic im nebolo. To az tato doba spravila z ludi citlivky. Nahodou sa vyhadzete a uz vam kozna predpise hormonalnu mast.
Hygienou som nikdy posadnuta nebola a moj syncek uz viac ako rok chory nebol(aj to mal len take 3-4 dnove sopliky).

brisilda
1. dec 2009

no podla mna je ine ak je v rodine alergia no pokial nikto v rodine netrpi alergiami tak nevidim dovod preco by som mala dietatu zabranit aby prislo do kontaktu zo zvoratom ja napriklad poznam maminky ktore vsetko dezinfikovali cistili a neviem co a deti napriek tomu alergiu dostali cize vsetkeho vela skodi a to plati aj pri hygiene

saska.t
1. dec 2009

xstelinka - tak to mas pravdu Dr. asi studovala niekde na marse to je pekna blbost, boze a ze lekari!!!!
V dnesnej dobe je dokazane ze ak su rodicia alergici deti nimi vobec nemusia byt, len treba opatrne. Co sa tyka prilisnej hygieny tiez skodi ak dieta nepride do kontaktu s bakt. nema kde ziskat obranyschopnost a potom s nimi pride narazovo do kontaktu a uplne ho to odrovna

marianka1122
1. dec 2009

Tak toto je vynikajuca tema.Mi ked sme boli mali,ja,sestra,brat,skakali sme po blate,preskakovali ohnik,apritom si spalili nohu.Vymyslali rozne hry a s detmi od susedov sme boli do vecera vonku na luke a vyvadzali rozne lapajstva.Stavali sme si zo sena bunkre,nahanali kozi v mastali a pili cerstve kozie mlieko.Lozili po stromoch a aj popadali dolu,jedli sme ceresne,jahody,marhule...Samozrejme sme sa neunuvali ich umyt.A sme tu zivi,a zdravi anikdy sme neboli vazne chori.Mojho syna sa snazim vychovat tak,aby ani on nebol o nic take ukrateni.O krasny detsky zivot plny smiechu.

quika
12. dec 2009

som rada ze sa najdu aj normalne mamicky 🙂 ja som bola od zaciatku dost lezerna, malemu som nikdy nesterilizovala flasky, dudliky, odsavacku, nic. zehlicku ziadna z jeho veci este nestretla, a to pouzivame latkove plienky. vyumyvane dlazky by ste u nas marne hladali - umyvam iba ked sa lepi, inac povysavam, ked to uz prilis "chrumka" pod nohami.
ciapocky uznavam iba ked mrzne, alebo ked velmi fuka a je dost chladno. zimnu vetrovku na tuto sezonu este ani nemam kupenu, doteraz bolo celkom teplo, tak som pancusky zatial dala tusim 3x za celu jesen... maleho vobec neobmedzujem pri valani v blate, mlakach - mam na to taky sustakovy komplet, aby sa to lahko pralo a aby hned nepremokol. ale kolkokrat prideme domov a je premoceny.
ma 20 mesiacov a chory este nebol, okrem jednej rotavirusovej hnacky, ktoru chytil u lekarky na preventivnej prehliadke 😀 tiez neuznavam ockovanie proti vsetkemu moznemu, radsej nech sa imunita cvici sama, menej vazne choroby ako napr. rotavirus, ovcie kiahne, chripka a pod. urcite nemienim ockovat.
na rozne bio potraviny uplne kaslem, kupim iba ked je to lacnejsie nez normalne, dojcensku vodu zasadne nekupujem, nechapem ze niektori v tom este aj varia a umyvaju detske riady 😕

lila794
14. dec 2009

quika, varia a umyvaju riady v kojeneckej vode?????? Moje dieta je tiez oddolne az-az. Otec, horolezec ho cvici na tazke podmienky odmalicka 😉 od mala sme ho napr. kupali vo vode, co nebola teplejsia ako 32stupnov, v teplejsej mi jaci, ze je horuca 😉 nebabusime....mlaky milujeme, ved naco su gumaky 😀 a pod.....chori sme zatial este tiez neboli 😉

abetka
14. dec 2009

no konecne som vas nasla. Takze som normalna, ked neumyvam dlazky kazdy den, dieta malo klasicke bavlnene plienky, ked som oducala od plienok, nepouzivala som sterilizator, nepouzivala som kojenecku vodu.
Moje deti sa snazim vychovavat normalne, klasicky a neprehanat.
A ockovanie. Mama absolvovane zakladne plus pneumokoky a dost. Zvazujem hepatitidu A a kiahne sme mali a zvladli sme. Deti maju ekzem , ale neblaznim z toho. Ked je premastime pokozku a ked neni, tak neriesime. Aa ni kazdy den nekupem deti.

libka1
20. dec 2009

quika ty mi prides ina extremistka 😀 a to teda ja tiez moc taketo veci neriesim 😉 myslim mlaky a upratovanie, ale aby sme v decembri nemali zimnu bundu a pancusky, ejha, to by som si netrufla 😅

mamutka
22. dec 2009

nas maly mal na sebe pancusky prvy krat asi ked mal 11 mes. a to sa narodil do zimy....ale zase som mu davala navleky, vlastne take stucne detske, prislo mi to praktickejsie, pri prebalovani to ostalo na nozkach a hola bola len ritka, nemusela som ho totalne dohola chudaka vyzliekat kazdu chvilu. tiez latkujeme, takze prebalovanie min kazde 2 hodky, to by ma porazilo, takeho mrnusa tahat do pancuch furt. a ma to aj miesto teplackov ked sa vala po byte.

quika
22. dec 2009

libka, ja nezijem na slovensku, ale vo svajci, mame tu trosku miernejsie pocasie, ale zase velky rozdiel to nie je 😉 a ked dam hrubu mikinu a sustak ktory neprefuka, tak to je to iste ako zimna bunda.
a vazne poznam niekolko rodicov, ktori detom do roka varia a umyvaju riady v dojcenskej vode. ked som to pocula prvykrat, skoro mi oci vypadli. jedna kamoska to robila do 3 rokov a potom sa na 3rocnej preventivke pytala dokiny, ze ci este stale treba - a ta na nu pozerala, ze uz tak asi 3 roky netreba 😀 ona urazena isla zmenit lekarku 🙄

atrami
25. dec 2009

quika,
toto je trochu aj na mňa moc. Je jedna strana- dieťa držané v sterilite a druhá strana je Tvoj prístup.
Plienky žehlím- baví ma to. Flaše som nevyvárala - kojím- nebolo ich treba. Pokrývka hlavy a ponožky majú vždy. Očkovanie len to povinné. Chorí nebývajú.

lenka1smejka
26. dec 2009

No mate vela nazorov ale ja som takato -malu krmim od narodenia UM do asi 3mesiacov som jeje raz za mesiac strelizovala flase ale teraz uz vobec ale dudlik jej sterilizujem vzdy ked mame novy.Ockovat ju nedam -iba povinne ockovania.Ja ju dost babusim v kocarku lebo ona tam vzdy spinka a popravde som ja zmrzla.Nikdy som nerobila UM v dojcenskej vode,prikrmujem od 4mesiaca ale od 6mesiaca je vsetko co mi len neosolene ale po roku uz jej budem davat aj sol.Viem,ze by male deti nemali med ale moja mala nevypije ziadne tekutiny iba-2lyzicky hipaku,3lyzicky citronu a 1lyzicku medu.Takyto napoj mi pije kazdy den.Bio potraviny neriesim,podla mna je to to iste ako ina zelenina,len na tom zarabaju.Mala uz jedla aj cokoladu.Aj ked kupim novu hracku tak jej ju nejdem najprv ocistit jednoducho ju hned zacne slintat 🙂 A najviac neznasam ked niekto pise ako chodi na rehabilitaciu za to ,ze dieta nelozi!No a co ,ze nelozi?Nepoviem ak neake dieta potrebuje rehabku ale kvoli lezeniu by som urcite tam nechodila.Teraz ma budete odsudzovat ale ja som sa aspon otvorila na tejto stranke lebo ak sem chcete zapadnut tak nikde nemozte vyjadrit nazor