Nerobte z vašich potomkov kripľov

malena
6. apr 2008

Článok s takýmto názvom som si prečítala v jednom známom časopise...Hned som si spomenula na niektoré svoje kamarátky, dobré a starostlivé matky, len to občas s tou staroslivosťou a horlivosťou trocha preháňajú...
- prílišné "babušenie",
- umývanie rúk každých 5 minút, a nedajbože dotknúť sa nejakého psíka,
- zašpiniť sa, veď máme na sebe značkové, drahé oblečenie,
- atd
Jedna moja kamarátka je priam vzorec úzkostlivosti , ked ku nám príde s jej malým, a ten sa dotkne nášho psa, dostáva pomaly hysterický záchvat, ked sa dotkne novín, hned mu beží umyť ruky, nesmie kričať, lebo sa spotí a potom ochorie. No a bohužial jej takmer 2-ročný syn je chory /bežné choroby/ pomerne často, spýtala som sa jej, či jej už napadlo, že to môže byť aj jej prehnanou hygienou, a celkovo, že ho asi zháklivela. Priznala sa, že už nad tým rozmýšlala....

Autor, mimochodom je to chlap, nás okrem iného vyzýva: " Drahé matky, staré mamy a prababky, nerobte zo svojich potomkov kriplov! Neobliekajte im "pre istototu" o jednou vrstvu viac,...nezakazujte im skákať do kaluží, ....nepchajte do nich neustále nejaké lahôdky /budú tučné/,...
....atd /skrátila som to/
Jednoducho ako nevychovať z detí padavky 😉 ....ja som bol zocelený neopatrnosťou, on bol zdevastovaný opatrnosťou.
Ako ste na tom vy, drahé matky?

mimakro
30. aug 2008

Hanka takéto nepotrebovala, ale Ondrej ten štvornžokoval všade, aj po betóne aj po tráve. Nechala som ho a potom som mu umyla ruky. Ale určite popritom niečo aj ochutnal. A proti hepke som ho ako trojročného dala zaočkovať 😉

susik77
30. aug 2008

mimakro: aj nam doporuc. dr. pred skolkou na hepat. A. Radsej sa spytam, ci nedat uz teraz

mimakro
1. sep 2008

Mne ho doktorka neodporučila, ale moja babka ju ako mladá prekonala a teraz má problémy s pečeňou. Tak som ho dala, ako píšeš, pred nástupom do škôlky. Aj Hanku dám. Je to istota.

sjuzi
2. sep 2008

Tak keďže môj malý stále berie štvornožkovanie ako svoj najobľúbenejší a stále jediný 😀 spôsob prirodzeného pohybu, tak ho nechávam tiež "bežkať" kade-tade. Samozrejme napr. na dlážke u dokiny nie... Ale vonku po tráve, piesku, kamienkoch (niekedy aj chodníku...). No čo už s ním. Potom dobre utrieme ruky a doma umyjeme.

silvia123
2. sep 2008

Fakt zaujímavá téma, ako vidím každá mama svoje dieťa najlepšie pozná a tiež si myslím, že prehnaná hygiena a úzkostlivosť sú viac na škodu. Môj malý štvornožkuje po koberci a keď mu dám do ruky piškótku, koľko krát štvornožkuje chvíľu s ňou, alebo ju na koberci zabudne a zachvíľu ju nájde a spapá, taktiež ho nechám štvornožkovať na tráve vonku a ako sa mu to veľmi páči, keď zbiera suché lístie zo stromov a trhá kvetinky, keď prídeme dnu, tak mu ručičky samozrejme umyjem, ale dieťatu treba nechať určitú volnosť a takto aspoň nazbiera postupne obranné látky. Neznášam keď som v bábätkách napísala, že môj malý má rád Hippky a ostatné hotové príkrmy, že domáca strava mu moc nechutí a niektoré mamičky -boooožeeee veď tam je soľ, korenie, sú ochutené....och to v žiadnom prípade by som svojmu dieťatu nedávala, až od roka a pol, dovtedy všetko bez chuti, no a nebude to náhodou pre dieťa šok, keď po roku a pol dostane zrazu všetko ochutené? -veď to dieťa keď sa naučí trochu rozprávať bude chcieť papať takú istú stravu ako má maminka. No a jedna mamička čo napísala, že dá malej občas medík na ukľudnenie -skoro ju ukrižovali -to je alergén!!! -ja som tiež nedávala medík, ale nehovorím, že som to 2-3 krát nevyskúšala či to nepomôže, pomohlo, ale potom som radšej nedávala kôli zúbkom.

marika80
10. sep 2008

Nasa mala uz chodi a minule stvornozkovala v obchodaku 😉 . Tak som ju nechala, potom utrela ruky a bola spokojnost na obidvoch stranach 😀 . U okoloiducich asi nie ale to bolo fakt jedno 🙂

danu
10. sep 2008

susik ja mam 14 mesacnu a radsej som dala uz teraz ved teraz uz chhodi po pieskoviskach vsetko chyta, beha dava do ust tak radsej

erikasadek
11. sep 2008

ahojte ,aj ja som davala malym z casu na cas domaci med, do dylinkoveho caju, ked boli nachladeny a pod.
pritom viem risk maju aj zaklad na alergie z mojej a muzovej su, a nic prvy ma dnes skoro 4 roky a pohoda, na vsetko ostatne som davala pozor, vajce do roka nevidel, tropicke ovocie do 3 rokov cervene tiez do roka nie,
vsetko sa da ale z mierov
co sa tyka soli a normalnej stravy ,tak nie min do troch rokov mal stravu bez soli, ako od mala, len pridane tuky za studena, a vela zeleniny a cuduj sa svete aj teraz chce len zeleninu a jedlo,jeho chuti.
nase ochutna ale len to co ma rad, kde nie je zelenina tak to nechce, z odpovedov , ze on chce jedlo a nie toto. 😉

dadis
11. sep 2008

Inak dnes som sa dobre pobavila, okolo obeda som vybehla s malym niecodo obchdou kupit, na teplomery 28st. v tieni, tak sme sli vyletneni a isla mamicka asi s dvojrocnou babulkou v kociariku: maminka mala dlhe nohavice a flisovu mikinu, dievcatko, ciapocku, sveter, dlhe nohavice a topanky. chudatko male. ☹ A este, ked som pred rokom cakala s malym v cakarni na uzv klbikov, vonku bolo 18st,slnecno, maminka vo vedlajsom kociariku mala babatko v dupkach, tensom overali, fusaku a zazipsovany kociar zhora 😕

dadis
11. sep 2008

sorry oprava : na teplomeri

marorlinko
12. sep 2008

mojho obliekam podla pocasia, ako seba, tak aj maleho, ked je mne zima, tak je aj jemu, dakedy vybehne vonku len v tricku s dlhym rukavom a to tuna uz nie je teplo, ked nema studene ruky ani nostek, tak je ok, ak by mu bol azima, povie a ide dnu, moj chyta psa stale vsade sa dostane obchyta, dakedy ked mu spadne daco na zem nejaky keks,tak dvihne a zje, ked nevidim, ruky mu vkuse neumyvam, vacsinou je to,ked vstane, ,ked sa naje alebo ked ich ma velmi spinave z vonka, a ked ide spinkat, neprehanam to, dieta potrebuje byt odolne, ani ked zafukne vietor, tak mu ciapku nedavam jak mnohe naco, ked netreba

len.petra
29. júl 2009

baby ozivim temu, lebo je podla mna supeeeer 😉
ako kazda mamina, tiez mam strach, aby si moje deti neublizili, ale neprehanam to, ved kazdy sa ucime na vlastnych chybach 🙂
a tiez su po prechadzke alebo hre na ihrisku spinave ako prasiatka a nevadi mi to, aspon sa vyblaznia a nemusim ich stale napominat.. na oblecenie kaslem, ved aj tak z toho vyrastu a vacsinu flakov pracka vyperie, to mi vobec nerobi starosti,
akurat co sa tyka stravy tak sa snazim zdravo varit, ovocie a zelenina nesmu chybat, i ked si dopraju aj sladke..mam kamosku, ktora vari 1,5 rocnej stale na pare, netusi, co je to cukor, sol, cesnak alebo bylinky a obavam sa toho, ze ked bude jej krpata vacsia, bude tlacit vsetko "zakazane" vo velkych davkach, kedze jej to nebolo dopriate..

skolara
29. júl 2009

moja mala odchadza z ihriska najspinavsia lebo mna to proste netrapi nech sa radsej vyhra akoby som jej mala zakazovat toto nerob zaspinis sa, tam nechod spadnes atd... proste dozeram na tu a ked to uz vyzera nebezpecne tak zakrocim. Deti potrebuju slobodu.

katka.m
29. júl 2009

len.petra: Alebo tá malá nebude jesť nič, bude vyberať a vymýšľať 😒
Môj malý je všetko a dávala som mu ochutnávať aj keď bol maličký. V jednej téme dievčatá striktne odsudzovali, že do pol roka len mliečko a iné ani olíznuť. Teraz sa dosť smejem, lebo sa vyjadrujú aj tu a píšu presný opak 😀 😀 😀 Ináč mám v byte psa, andulku, morské prasiatko a určite nebehám s prachovkou každý deň. Základom je dodržiavať hygienické zásady, predstaviť si seba oblečeného ako dieťatko a podľa toho sa zariadiť. Kámoška sa čudovala, že učím syna čľapkať nohou v mláke, je je na to, že kto mu to má ukázať? Dôležité je, aby vedel prestať, keď mu to poviem. Pračka znesie veľa.

len.petra
29. júl 2009

katka.m .. ved uz teraz ju do jedla musia doslova nutit, asi ju nebavi jest stale to iste.. musia zapinat telku, rozpravky, prehovarat a podobne,, 😒

atrami
29. júl 2009

Pekná téma.
Ja som bola nútená robiť to so svojím synom. Vďaka lekárom sa zistilo neskoro, že má alergiu na kravské mlieko. Prerástlo to až do zlyhávania imunitného systému. Pohľad na dieťa pod infúziami bol hrozný. Do roka sme nemohli ísť do veľkého kolektívu- ihrisko atď. Nemohol ochorieť,mudel sa stravovať podľa tabuliek.
My sme boli nútení, ale dobrovoľné rozhodnutie matiek nechápem.
Dnes má už 7 rokov, pribudli mu 2 bratia. Je to šikovný chlapec. Myslím, že sa to asi na ňom nejako prejavilo. Nemá rád zvieratá, má hrozne rád čisto, pri jedle je doležitá kvalita, nie kvantita. Je toho viac. Mladší je jednoducho živel. Čistý vydrží 2 minuty. A najmladší? Uvidíme.
Myslím, že najlepší je stred.

katka.m
30. júl 2009

atrami: neboj, možno sa to pri bračekoch zmení, deti sa zvyknú prispôsobiť. 😉

atrami
30. júl 2009

katka,
asi nie.
Zo školky vždy vediem jedno čisté dieťa a druhé s prehľadom celodennej stravy na tričku.
😀

muffinka
30. júl 2009

atrami - som velmi podobne na tom s detickami ako ty - okrem vekoveho rozdielu. Ale ja som to robila dobrovolne. Vsade som chodila s nivea utierkami, chytil sa niekto kocika - podme utriet ho, kazdi kto si neumyl ruky odchod do kupelky, nechytat, nebozkavat ho, psy ani nahodou, ja som mala ruky vysusene ako pust, lebo som si ich umyvala kazdu chvilocku, kazdy den som sterilizovala flasky, dudle, lyzicky. No a v roku a pol sme sa prestahovali do domu, kde sme mali nedokonceny dvor a PSA! Maly tahal psika za chvost, trhal mu chlpy, potom ochutnaval dazdovky, slimakov a ostatne havede zo spinavej zeme, kym ja som vnutri cistila dlazku a vysavala prach. Manzel mi to prisiel povedat vzdy s davkou odvahy, kedze cakal kazdu chvilku, ze dostanem infarkt a maly sa bude musiet hravat len vnutri. A vtedy nastal zlom - maly dovtedy sice chori nikdy nebol a ani potom mu slimak, ci chlpy zo psa, ci slapnutie na hovienko u babicky nesposobilo ujmu. Tu som rezignovala a nestihala sa starat a drhnut vsetko naokolo s velkym bruchom /cakala som druhe babo/. Podotykam kym mu susedia nasilu nedali cokoladku za mojim chrbtom v skoro dvoch rokoch nevedel co to je. Takze to druhe babo - si zije zivotom dedinskych deti so spinavimi rukami, deravymi nohavicami /zotratymi na chodniku, ktory uz nastastie mame/ a spapka tycinky aj zo zeme. A je stastne a ja zijem kludnejsim a menej stresovym zivotom. Nastastie syn sa rychlo zadaptoval. Sice je furt dostipany, a ma na sebe rozskriabane jazvy - nic horsieho sa nam nestalo. To si musim trikrat zaklopkat. Tak asi tak. Mala uz jedla aj cokoladove keksiky, akurat vcera - a syn sa musi pred nou schovavat lebo by mu pojedla aj papier s lentiliek! 🙂))) 😀

atrami
30. júl 2009

muffinka,
aj my sme sa presťahovali do rodinného domu, prakticky mesiac pred porodom. Deťom zatiaľ najviac chutili ohorky z cigariet 😀
My máme len kocúra, kvoli myšiam- susedia chovajú sliepky, tak myši boli aj u nás. Inak zvieratá nemáme.
Samozrejme cudzích psov nechytajú, ruky umývame stále.
Chorí tiež nebývajú, okrem ovčích kiahni. Mladší má stále rozbité kolená, hlavu...., ale to je vpohode.

Prečo je doštípaný malý? Máte komárov?

muffinka
31. júl 2009

atrami - no moj syn je "antioff" kde sa objavi tam je plno komarov! Ale inak ano je tu vela komarov, u rodicov, u svokrovcov. Nikto z okolia vonku na terasach nesedi, lebo sa neda od komarov ani nadychnut. Byvame na Juznom Slovensku a niekedy si myslim, ze miesto toho kolko tu je slovakov, ci madarov by sa mali zaujimat vo vlade tym kolko tu je komarov na jedneho obyvatela:!!!!!!

Inak syn ma rozdrapane stipance aj po celu zimu ako si to furt, znova a znova rozdriape. Uz sme skusali vsetko - mozno by som ho mala obviazat ako mumiu a to by pomohlo.

A psa mame kvoli potkanom, ci mackam. Zatial k nam zavytala akurat tak zabka, ci lietajuca kacka od susedov, ktoru som nahanala po dvore metlou, asi patkrat - potom jej uz pristrihli kridielka, hihi. Inak si neviem predstav co este moze preliezt cez dvojmetrovy plot akym sme obkoleseni 🙂

briketa
1. aug 2009

S tym prehnanym obliekanim a uzkostlivou cistotou som sa naozaj stretla iba na Slovensku. V zahranici sa deti bezne otuzuju, ako su poobliekane a zladene je takmer jedno a spinave su tak ako deti maju byt. A navyse veci ktore sa u nas povazuju sa znackove su vonku firmy strednej a nizsej kategorie. 😀
To, ze niekto dieta zdravo stravuje a netlaci donho co nema, myslim,ze nie je na vysmech, ale na respekt. Chce to doslednost a disciplinu. Ale strava sa v tom clanku ani nespominala, ci ano?

atrami
1. aug 2009

briketa,
máš pravdu!
Najstaršieho syna už obliekam pekne. Vydrží dlho čistý.
Mladší je také malé prasiatko.Jednoducho chlapec z dediny.
Nikdy nechodia bez pokrývky hlavy a väčšinou aj ponožky.
Čo sa týka stravy. Snažíme sa o zdravú. Keď dostanú hranolky- väčšinou v reštaurácii, majú z toho sviatok. Pijú najradšej obyčajnú vodu.

lucia123
4. aug 2009

Hned ako som si precitala nazov temy, myslela som, ze to znamena, neockujte a tym padom nerobite z celkom zdravych deti kryplov 🙂 (alergikov, autistov, cukrovkarov a pod.) Je dobre vediet viac.
blizsie na rizikaockovania.sk

lemge
4. aug 2009

ja mam taku uzkostlivu svokru 😝 verte,mam co robit,kolkokrat aby som nevybuchla...ked bola mala malinke babo,stale stonala ako ju slabo obliekam.teraz ma mala skoro rok,a ked ju vidi ako papa rozok alebo chlieb,tak si porad zakryva oci,co sa boji ze sa zadrhne 😅

fifinna
5. aug 2009

lemge, u nas je to so svokrou naopak, ona pchala môjmu malemu rozok uz hadam ako trojmesacnemu
a moja babka, ked mal maly vysoku teplotu, tak ho chcela poriadne pozakryvať perinou, tak sa niekedy cudujem, ako im tie deti prezili. 😕

cuchre
5. aug 2009

no konecne normalne matky 🙂 moj syn nema ani fusak, vyvala sa snad v kazdej mlake co najde, chyti kazdeho psa, doma mame dve macky, od roka pije kravske mlieko, cokoladu jedol este pred 1. narodeninami,uz ochutnal aj chili omacku...skoda len, ze zijeme v byte. u nasich na dvore a v zahrade ma svoj maly raj 🙂
podla mna, nic netreba prehanat,ale aj dieta si obcas zasluzi maskrtu a nemusim ho stale okrikovat 🙂

lemge
5. aug 2009

cuchre 😉 😀 😀

cuchre
6. aug 2009

podla mna podobne vychovava svoje deti vacsina matiek. o tych extremoch sa len viac hovori a pise a tym, ze sa tu rozobera kadeco po forach, tak mame pocit, ze dieta " na divoko" je nieco nezvycajne :D

atrami
6. aug 2009

najstarší pravidelne vliezol do fontány na námestí. Takže náhradné oblečenie bolo povinnosťou. Teraz bývame na dedine, tak chodí po potoku.
Bariny boli jeho, vždy našiel tú jedinú v celom meste, keď sme išli už domov, mal povolené skákať do nich.
Pozerali na mňa ako na nepríčetnú........,ale tá detská radosť stála za to.
Do roka nesmel ísť do kolektívu, kvoli oslabenej imunite, ale postupným privykaním z toho vyrástol. Už 3 roky nebol chorý.






🙂