Nerobte z vašich potomkov kripľov

malena
6. apr 2008

Článok s takýmto názvom som si prečítala v jednom známom časopise...Hned som si spomenula na niektoré svoje kamarátky, dobré a starostlivé matky, len to občas s tou staroslivosťou a horlivosťou trocha preháňajú...
- prílišné "babušenie",
- umývanie rúk každých 5 minút, a nedajbože dotknúť sa nejakého psíka,
- zašpiniť sa, veď máme na sebe značkové, drahé oblečenie,
- atd
Jedna moja kamarátka je priam vzorec úzkostlivosti , ked ku nám príde s jej malým, a ten sa dotkne nášho psa, dostáva pomaly hysterický záchvat, ked sa dotkne novín, hned mu beží umyť ruky, nesmie kričať, lebo sa spotí a potom ochorie. No a bohužial jej takmer 2-ročný syn je chory /bežné choroby/ pomerne často, spýtala som sa jej, či jej už napadlo, že to môže byť aj jej prehnanou hygienou, a celkovo, že ho asi zháklivela. Priznala sa, že už nad tým rozmýšlala....

Autor, mimochodom je to chlap, nás okrem iného vyzýva: " Drahé matky, staré mamy a prababky, nerobte zo svojich potomkov kriplov! Neobliekajte im "pre istototu" o jednou vrstvu viac,...nezakazujte im skákať do kaluží, ....nepchajte do nich neustále nejaké lahôdky /budú tučné/,...
....atd /skrátila som to/
Jednoducho ako nevychovať z detí padavky 😉 ....ja som bol zocelený neopatrnosťou, on bol zdevastovaný opatrnosťou.
Ako ste na tom vy, drahé matky?

masinka
7. apr 2008

ahoj
ja som dost zmrzlina, takze svoje dieta babusim
zase na druhej strane, ked malej padne papo na zem a pozbiera to a zje, tak z toho nejaku vedu nerobim, na ihrisku obcas strci nejaky kamienok do pusy a to ma tiez nerozhadze, akurat po prichode domov umyjeme rucicky (ale to si umyvam aj ja)
a znackove oblecenie mame zo sekaca, takze mi vadi iba ked v tom ide do kaluze - nechcem aby behala mokra po vonku

magg
7. apr 2008

🙂)) Konecne rozumny prispevok, moja dcerka prave okolo mna pobehuje s holou dupkou, len v natelnicku, ved nech vetra 😀, vcera poobede zjedla asi 10 hranoliek, co sme mali s manzelom na obed, mala sice pred tym polievku a dusene masko, ale.... V pohode sa napije z flase bublinkovej mineralky a dopija kavu z hrnceka, ked ho zabudnem na stole. Psik, ktoreho mame u babky, dcerku vzdy na privitanie oblize od hlavy po paty. Ked sme niekde na prechadzke a chyti ju trucovitost, ze nechce ist dalej, necham ju lezat na chodniku a prejdem asi 10 krokov, vstane, oprasime a ideme dalej. Znackove veci nekupujem, iba ak tiez zo sekaca, ved z toho vyrastie, radsej jej usetrene peniazky odlozim na horsie casy. Od roka pije kravske mlieko a do jedla jej davam sol a korenie.
No uzkostlive mamicky - ukrizujte ma 😅

simonko
7. apr 2008

moje dieta malo v ustach cokoladu pred dovrsenim jedneho roka!....a plno inych veci...tiez sa povyzlieka a chodi holy po byte,a nohy ma obcas dost studene...a vcera sa nakopletku vovalit do blata...aj v ynackovej bunde,ale vsak spina sa da vyprat...alebo budem radsej drzat v skrini peknu novu bundicku,ktora je mu aj tak mala?
a ta radost,ked moze objavovat,hoci aj spinu...je na nezaplatenie....co z toho ked by bol ako z katalogu...a smutne by pozeral ako sa ine deti"spinia"?

bellasandra
7. apr 2008

Ahojte,
Emka- psík- jej najlepsí kamarát, oblizuje, hladká , atd- plus ovečky, moriaky, kačky, husy 😀
Ruky umývame, veci vyperieme, takze ak si sadne do piesku a babre sa tam- pohoda.

Kravské mlieko pije, dzusy tiez, papa to co aj ja , akurat na čo si dávam pozor, je sladké. Nerobí jej to dobre. 😖

Nuz, a chorá nebýva- klop,klop,klop, rastie, priberá- je jej dobre 😉

lante
7. apr 2008

Juchú konečne aj téma pre mňa. Ja som priam alergická na bio potraviny, lebo stále mamičky nehovoria o inom iba o Bio mrkve.........lebo my sme boli napchavaní čím?? Alebo cukor? Tak je tam a čo? Ja ho nedávam a ak ho dá výrobca určite v miere.
Napr. Vili mi nechcel piť zo začiatku čajík. ani HIPPácky, kde je hroznový cukor. Tak som mu vodu prevarila s polkou kocky cukru a potom rozrobil čaj. Vypil. Tak som každý týždeň znižovala dávku cukru až som po mesiaci nedala žiaden. A to isté aj s UM alebo s kašou. Najskôr áno a postupne menej a menej až nakoniec nič.......... a čo?

Prehané strachovanie sa a vymýšľanie podľa mňa vedie akurát tak k precitlivelosti na potraviny a dieťa bude máchylnejšie na choroby..........lebo z čoho naberie imunitu?? Zo sterility ťažko......

bihan
7. apr 2008

Skvelá téma! 😀

Ja mám síce občas také "úzkostlivé tendencie" ale manžel ma vždy vracia do normálu. Podľa mňa decká nemajú väčšiu radosť ako keď sa čvachtajú v mlákach 😝 Moja mama nás priam terorizovala s tým, že máme nové veci, nesmieme sa zamazať, nesmieme pokvickať krásny biely nedelný obrus, nesmieme toto a hento a doteraz si pamätám, že ma to dosť slušne stresovalo... U svojej dcéry sa budem snažiť byť trošku "voľnejšia".
Inak Sára nemá väčšiu radosť, ako keď sa jej podarí skôr náhodne "zdrapiť" našu mačku, občas je to so slušným chumáčom chlpov a ak si to nevšimnem, tak chumáč samozrejme putuje do úst 😅

bianca
7. apr 2008

ahojte.Ja som ziarivi priklad

Asi pred dvomi rokmi mi na rehabilitacii povedali za mam posunutu panvu a tym padom kratsiu nohu a ze to musim mat od narodenia,ale mamke to nikto nepovedal,takze som nikdy nekrivala a ani nebudem.Doktorka sa divila ze to nie je mozne,ale ako vidite je.Nikto nic nevedel tak nebol dovod na krivanie 😀

simonko
7. apr 2008

moja stara mama nam vzdy rada roypravala ako sa susedovie deti prehanali po zahrade s holymi zadakami,jedli surovu fazulu co si odtrhli,sople im tiekli pod nosom...ale nikdy neboli chore,ziadne doktorky,a antibiotika?u nich take nepoznali....a susedovie deti sedeli ciste v tieni,aby ich nespalilo slnko...ked padala rosa museli ist dnu,a ich syn mal stale zapali pluc,takze ten sedel doma a cvicil na klaviry...a pozeral ako sa deti od sesedov vonku smeju s mackou,ktoru namocili do suda s vodou a suche teda nezostali ani oni...

magg
7. apr 2008

😀 moja babka bola dojicka a tak sme s nou vsetky vnucata travili cele leto v mastali a bolo to super, ako trojrocna som chodila popod kravy, zmetala hnoj, pila cerstvo nadojene mlieko, jedla hrach co doniesli zozaty z pola a "klop, klop" nikdy mi nic nebolo, niekedy mi je az luto, ze moja dcerka nezazije take detsvo ako som mala ja

magg
7. apr 2008

Aj my sme boli deti

Gratulujem nam vsetkym co mame 20 az 50 rokov... podla vsetkyx pravidiel
a zakazov by sme my, deti narodene v 50. - 80.rokox nemali vobec sancu
prezit... (refreshed)

Nase postielky boli namalovane farbou ktora obsahovala olovo. nemali sme ziadne pre deti bespecne nerozbytne flasticky, ziadne poistky na dvere a okna, ked sme sli na biku a trojkolke nemali sme ziadne prilby ani nic. pili sme obycajnu vodu z hadice alebo z potoka a
nie z flias, jedli sme xleba zo smalcom a cibulov a maslo a slaninu a pili sme malinovky s cukrom a neboli sme obezni, pretoze sme stale behali niekde vonku. z jednej flase sme pili niekolki, ale vsetci sme to v zdravi prezili. niekolko hodin sme stavali kary z dreva a rozbitix kocikov a vozikov, jazdili sme dole kopcom, len aby sme prisli nato ze sme zabudli na brzdu, az po niekolkyx pristatiax v plote a par odreninax
sme ju namontovali... skoro rano sme sa xodili hrat von a prisli sme az ked svietili neony. rodicia uz mali nervy ale neboli mobili takze nebolo kam volat... nemali sme ziadne Playstation ani Nintento ani X-box, teda ani televzine hry, ziadnyx milion televiznyx programov, ziadny surround a DTS a dolby digital... nemali sme pocitace, irc, icq ani ziadne chaty ani internet.. neboli digitalne fotaky, ani mp3 playere, ale mali sme kamaratov a miesto toho vsetkeho sme boli vonku a vyhladali si ix, spadli sme zo stromu, na biku.. porezali sa, zlomili si ruku ci nohu alebo rebra, vyrazili si zuby, ale nikto koli tym urazom nebol zazalovany... boli to urazy a nikto neniesol vinu, len my! Bili sme sa, mali sme modriny, ale naucili sme sa to predyxat. Nasli sme si hry z palicamy, loptickamy, lanamy, behali sme po lese, po lukach, po potokox ktore boli mozno spinave... hrali sme sa v piesku a v blate, poniektory to aj papali, jedli sme kadejaku travu ( najme "kvasnu travu" alebo "chlebik") odvaznejsi dokonca papali aj mravcov. v zime sme dosli domov cely zamrznuty a mokry. v skolke sme sa hrali z hrackamy ktore boli mozno spicate a tvrde. hrali sme sa na preliezkax zo zeleza a z betonu, a aj tak bolo kazdemu dobre a paradne sa vyblaznil. aj ket nas druhy varovali, nikdy sme si nevypixli oko. poslednyx 50 rokov sa toho vela zmenilo... k lepsiemu?? . My sme mali volnost i zodpovednost naucili sme sa xovat a poradit si... my sme zazili to velke stastie a zili ako prave Dieta

magg
7. apr 2008

tento clanocek pisal jeden moj kamarat a aj naprik tomu ze su v nom gramaticke chyby, myslim, ze je absolutne vystizny

mirka414
7. apr 2008

ja som predvcerom dala malinkej sladku ryzu a ked bola staletichucko tak sme si ju nevsimali a ani sme nezbadali,kedy ju stihla vymenit za granulky pre macicku a tanierik s ryzou dala macicke na zem a boli spokojne obe 😖 😖 co uz od malicka sa rada podeli a to je krasne,nie...

marorlinko
7. apr 2008

neviem si predstavit,zeby nas maly nechytal psa, sak by sa zblaznil, zboznuje ju, pes ho oblize, da labu na hladkanie, mne to nevadi vobec, kolkokrat hodi na zem keksik a potom dvihne a da do ust, nech, dieta potrebuje byt odolne a k tomu patria aj bakterie,ktore su vsade ci chceme ci nechceme,ak ma maly chut na nejake sladke, dam mu aj ked predtym jedol,ved my sme tiez ini neboli v ich veku.
maly sa zaspini kazdy den aj 2x,tak nech, vyperieme nato je pracka, znackove doma nenosi a ked vonku zaspini,tak dame do pracky, ziadna veda,je toho viac,co maly robi,ale vkuse ho strazit nedovolit mu takmer nic robit,tak to teda nie,nechapem niektore matky co ich starostlivost je prehnana

susik77
7. apr 2008

ahojte, tiez som rozmysl. nad niekt. vecami : napr. ako niekt. kamaratky ako babusia deti do kombinez a fusakov a este do deky 😕
alebo kazdu chvilu kvoli malickostiam idu k lekarovi...myslim si, ze je to dost o psychike matky-a ak je matka uzkostliva, vystresovana a pod., prenasa to na dieta 😎

lindda
7. apr 2008

ja sa riadim podla vlastneho rozumu vsetko v rovnovahe nic neprehanat 😉

tretulka
7. apr 2008

ja sa tiez snazim byt "normalna" a neprehanat to 😀 , dufam,ze sa mi to dari...maly vonku chutna kamienky aj piesok, u starkej v zahrade sa babre najradsej, hladkat auta je uplne super zabava, co na tom, ze vyzera potom ako kominar...nemam rada, ked je mokro a on chce skusit blato a mlaku, ale len preto ze bude cely mokry...co sa tyka jedla, na to som aspon do roka davala dost pozor, maly je alergik, nepcham ho sladkostami, ale to neznamena, ze si neda aj cokiku - hoci je z nej hned vyhadzany 😒 , miluje ovocie...ked mu spadne jedlo na zem, zdvihne ho a papa dalej, pravda ak nepadne rovno do blata 🙂 , ale aj to sme uz ochutnali...
magg - aj mne prisiel ten clanok mailom, je to veru pravda, nase deti nebudu mat take detstvo ako my...ale je to aj dobou, v ktorej zijeme...

dika
7. apr 2008

kedysi mamky nemali automaticke pracky, susicky, mycky, pampersky prípadne panie na upratovanie a navyse mali 2 -3 deti, takze nemali tolko casu a uz vobec nie na citanie casakov (a net nebol) - ako ho mame dnes my.
Mamky si dnes viacej vsimaju svoje deti a mozno su aj " uzkostlive a vystresovane" lebo na to maju cas a hlavne mnozstvo informacii ktore potom konfrontuju.
Ani jeden ani druhy extrem nie je spravny - takze ako pise lindda - suhlasim ze vsetko s mierou a nic netreba prehanat.

mersedesa
7. apr 2008

a ja som sa bala že som najhoršia matka na svete ,ked mame doma psika ktory je všade kde mala (stane sa že jedia spoločnu piškotu),najradšej sa hrabe v koši (ale ruky radšej hned u 😀 myjem 😎 )ked niečo najde na zemi mnam lepšie ako obed,zvykne sa hrat aj so zachodovou misou (umyvam ale nie každy den domestosom 😅 ),
zdrave jedlo eee len chrumky a čoko (s mierou každy den kusok ako mama),...mohla by som pokračovat
ale je krasna ,zdrava (bola chora ale klasika sopliky najviac 3 dni),živá až moc tak prečo jej neurobit radost

k.a.t.k.a.
7. apr 2008

jééj konečne niečo čo sa tu dá na koni prečítať bez toho aby som si klopkala na čelo 😵

tilly
7. apr 2008

tiež som ten článok čítala a musela som sa teda riadne usmievať 😀 lebo je to pravda, robíme zo svojich detí kriplov 😀 aspoň niektoré

majka35
7. apr 2008

😀 😀 😀 môžem sa pridať do klubu normálnych matiek??? 😵 😵

baskaj
7. apr 2008

ja z casti pritakavam, ale z casti aj nesuhlasim. najma v tom, co sa tyka zvierat. ine by mi ani tak nevadilo, ako mat zviera v dome spolu aj babom.... tak to by som ja urcite nedovolila. prave preto, ze dieta sa neda vzdy ustriehnut a predsa tie psy a macky maju inu mikrofloru v sebe, okolo seba, mozu prenasat nejake choroby (aj ked su odcervene a kontrolovane veterinarom)... a nechat to pchat do svojho baba - urcite nie! ved niektore veci sa nemusia prejavit hned. dieta len jednoducho zacne mat nejake zdravotne problemy a nikto nevie z coho...
teda suhlasim - ale vsetko podla rozumu a do urcitych medzi 😉

melory
7. apr 2008

fuuu, vcera sme boli na vylete a stale ma jedna "super mamicka" upozornovala, ze sa moj maly zaspini, najprv som sa priblblo usmievala, ale ked to uz nemalo hranic, som jej poveala, ze spinave ale stastne dieta.

lia
7. apr 2008

melory 😀 😀

prasiatko30
7. apr 2008

hlasim sa do klubu, mala sa zaspini - posledne jej este k tomu vytvaram aj podmienky, hra sa v piesku, nejeme bio potraviny - sice ani sladkosti jej nedavam lebo by jej nahodou zachutili a co potom 😀 , obcas chodi so svieckami pod nosom - ked jej ich nestacime cistit ale uz sa naucila a chodi s vreckovkou a poctivo si ich utiera 😵 a vsetkym ktori sa okolo nej mihnu poroztiera este aj svoje sopliky cez celu tvar 😎, na dvore mi sedi na zemi a hra sa s kamienkami, do piesku sa vrhla uz ako 7-8m, ked ideme niekam peso tak to zarucene rukou obchytava chodnik - ci je dobre urobeny a pevny 😝 takze na konci prechadzky ma ruky ako keby po nich chodila. snazim sa riadit zdravym sedliackym rozumom a nic neprehanat. a to s tou cistotou - jedna moja znama vzdy hovorievala - ja som dobra matka moje dieta vyjde rano z domu pekne umyte, ucesane a cisto oblecene - to co on uz porobi pocas dna to je uz potom iny pribeh 😀

tonicka
7. apr 2008

caute, moja mala papa strasne rada rajciny a jedna teta na trhu jej vzdy jednu daruje a kym ju dopapa asi 15 ludi ma zastavi a povie, ze mala bude spinava 😀 Mam na to taku vetu: Straty na oblečení su povolene 😀 😀

prasiatko30
7. apr 2008

a ani sa nebojis ze bude mat dieta alergiu ked je surovu paradajku 😀

vesi
7. apr 2008

jej super téma 😀 moje deti milujú hranolky a rybie prsty...to len tak na úvod... staršia dcéra ked mala cca 2 roky sa u našich na dvore schovala so psom do búdy a pojedali tyčinky 😀 pes sa schovávallen čo ju videl, lebo ho naháňala s kefou na česanie psov a váľala a po ňom... mladšia dcéra ked mala cca 1. rok si vytiahla z koša nedojedený chlieb s maslom...čo som urobila, ked som ju našla? začala som sa rehotať a utekala som pre foťák 😀 hlinu z kvetináčov napriek mojim zákazom ochutnali obidve...sladkosti jedia, ale to zas kontrolujem aby toho nebolo veľa. kravské mlieko pijú od jedného roka, UM je príliš drahé, ledva sme to potiahli ten rok... 😀 a je toho viac. len si teraz nespomeniem.

loren
7. apr 2008

super tema tak ja sa priznam bojim sa o dceru ale skor urazov tam som uzkostliva
ale co sa tyka zvierat to mi neprekaza ked ju pes oblizne ani ked jej doma padne nieco na zem ofukam a dam jej to znovu

rinuska
7. apr 2008

Ja sa toho teda nedržím , nikdy som nevyvárala fľaše , len pred prvým použitím , môj prvý syn sa na psovi 3 roky vozil , pes má dodnes traumu , nikdy som nevyhrievala niestnosť na kúpanie ,sprchovala som ho aj vlažnou vodou a starší syn nikdy nabol chorý a zatiaľ ani ten mladší -u toho som ale úzkostlivejšia