Od 1.1.2009 sa ruší balenie na široko. Čo vy na to?

janzi
19. nov 2008

Dnes som sa u pediatricky dozvedela ze od noveho roku sa nebudu musiet balit deti do postoliek. Ak je na to vas nazor??

emogeon
19. nov 2008

balenie na siroko svoj zmysel urcite ma a skoda ze taketo veci stratia svoj vyznam...

v zahranici to treba nie je, lebo do pody davaju selen a u nas nie co ma velky vyznam na vyvoj detskych klbikov...

zuzka1.
19. nov 2008

My sme balili na siroko preventivne do 1.sona, potom nie a neuroligocka nam jasne povedal, ze pokial ortoped povie, ze netreba, tak to robit nemamae, lebo s apotom bababtka neskora tazsie pretacaju, nakolko maju tazsiu ritku a nevladzu tolko.

tamia
19. nov 2008

kili, vdaka za vysvetlenie... rozumiem, skor som to myslela žartovne... 😉

erikasadek
19. nov 2008

prepac, zmylila som sa oprava, u nas bol rontgen mezdi 5 a 6 mesiaco, presne 6 mesiacov od porodu, , nie tyzdnov........

ale na siroko sa nebali... 😉

caruzo19
19. nov 2008

nerozumiem tomu,ze sa rusi balenie nasiroko.ja som nebalila a nikto ma k tomu nenutil

elizabeth453
19. nov 2008

ja som rodila v zahranici a ked som sa v nemocnici opytala, ci ju mam balit nasiroko , tak sa ma spytali, ci mam na to nejaky dovod...ked som povedala, ze u nas je to normalne tak na mna pozerali ako na .....
emegeon...co ma poda spolocne s detskymi klbmi?to som nepochopila
a kamaratka na Slovensku tiez nebalila nasiroko...dr.jej povedala, ze sa to uz nerobi a to bolo pred dvoma rokmi

saska.t
19. nov 2008

aj ja zijem v zahranici a dr mi povedal ze je to komunisticky prezitok. V 6 tyz nam urobili sono a kedze bolo vsetko ok nic sa dalej neriesilo ....

martina21
19. nov 2008

ja zijem v cehach a tiez sojm nebalila, babky , kamaratky na sr na mna kukali ak na puka ked som im to vravela 😅 a pokial viem tak v zahranici na zapade je kopec kopec cudincov a pristahovalcov z vychodu a su ok s klbikmi aj bez balenia, samozrejme vynimky sanajdu 😉

zuzu13
19. nov 2008

no komunisticky prezitok...ak je vsetko ok, nie je problem...ale co ak nie je vsetko ok...???myslim si , ze ako prevencia je to v pohode...deti som balila na siroko...nie 24 hod. ale balila som...pre istotu... a co sa tyka tych prezitkov...pozrite sa ako sme na tom...vsetko co sa zrusilo v "89" sa teraz zavadza...takze s tymi prezitkami nesuhlasim...je to o zdravom rozume inteligentnych ludi a nie o sfanatizovanom dave dementov... 😅 sorry 😅

casy30
19. nov 2008

Babulky, tak ja som malého nebalila vôbec. Prvykrat mi ortopéd povedal, že má krásne centrované kĺbiky a druhýkrát ma pochválil ako dobre som balila. Len som sa utvrdila v tom, že je to totálny prežitok, ktory sa vo svete nikde nerobí.

saska.t
19. nov 2008

zuzu, preto sa vsade v zahr. robi skoro sono aby potom mohli nasadit ortopedicke gatuse (balenie nasiroko) myslim ze je to zbytocne nepohodlie pre baby aj ked to moc nevnimaju, ale pohyb im to obmedzuje ...

zuzu13
19. nov 2008

saska, no ved tie ortopedicke gatuse t.j. balenie na siroko...pri synovi som davala 2 plienky..a neobmedzovalo ho to...bol spokojny...a pri dcerke som davala plienku a gate...ale stale je to na siroko...nie len pampers a ide sa...apropo...aj na Slovensku sa robi skoro sono...pre istotu

ikke
19. nov 2008

o dysplazii (deformacii) bedrovych klbov:

http://www.orthoseek.com/articles/hipdys.html

How do you prevent it?
It is difficult to prevent something the cause of which is still quite elusive. However, it is well known that in cultures that practice infant swaddling and using cradle boards to carry their babies, the incidence of hip dysplasia is very high. On the other hand, cultures that carry their babies astride the mother’s backs have a low incidence of hip dysplasia. Hence it appears logical to discourage putting the baby’s legs in the extended position, and encourage keeping the baby’s hips spread apart. This latter position places the head of the femur (the ball) against the acetabulum (the socket), and encourages deepening of the socket.

Ako tomu predchadzat?
Je tazke predchadzat niecomu, coho pricina je stale nejasna. Avsak je vseobecne zname, ze v kulturach, kde sa zvycajne dieta bali do perinky/zavinovacky, je vyskyt bedrovej dysplazie velmi vysoky. Na druhej strane, kultury, kde sa dieta nosi obkrocmo na matkinom chrbte, maju nizky vyskyt dysplazie. Z tohto dovodu sa logicky neodporuca davat nohy dietata do natiahnutej polohy, naopak, odporuca sa drzat bedra siroko od seba. V tejto pozicii je hlava stehennej kosti proti klbovej jamke a podporuje tak jej prehlbovanie.

😉

takze ak mienite ako nase stare mamy zvazovat novorodencov do perinky (a nebodaj este po vzore nasich starych mam aj natiahnut nozicky "aby ich nemalo krive" 😅 😝 ), logicky je dobre balit na siroko. pokial ale nechate dieta volne, nezviazane, za normalnych okolnosti maju klbiky dostatok pohybu a netreba im "pomahat" specialnym balenim... 😉

dididi30
19. nov 2008

hm konecne, sak napr v anglicku sa nebali na siroko vobec 🙂 ja som porodila syna v anglicku a nejako som sa k baleniu na siroko nedostala 😉 ale vraj sme ok

a ani nebol v perinke, ale ja verim a som si tym ista ,ze budeme zdravi aj bez perinky a balenia na siroko

inak ked som to povedal mojej midwife, alebo zdravotnej sestre tak cumela,ze preco 😕 😀 a tak som nebalila a ani nenosila perinku aby sa necudovali 😀

ikke
19. nov 2008

mimochodom, je priznacne, ze ortopedicke pomocky zvane pavlikove remence a frejkova perinka pochadzaju prave z nasich koncin...

erikasadek
19. nov 2008

ikke uplny suhlas top by, vsetci cuzdinci dookola boli vykriveny, a aj ich deti, a len nase slovenske, normalne???
nie je to tak osobne som dlho v zahranici, a videla som vela, deti a aj nazor na balenie na siroko, mimo slovenska, je to vraj zbytocne, no neviem, ich cisla a statistiky to potvrdzuju, nevidim aby mali neaky velky problem.....

a zeby slovaci boli geneticky vynimocny???

dididi30
19. nov 2008

casy 30 dobre si mu povedala

ja som zazila balenie dcery nasiroko lebo som bola na slovensku a bola som k tomu donutena ale teraz ma nik nenutil a sme ok 😉

majcik
19. nov 2008

Ja som syna balila nasiroko na spanie az do polroka... a urcite budem aj dalsie dieta, moja sestra, mama, stara mama mali s tymito vecami problemy, mama a stara mama boli aj operovane na bedrove klby, mamina operacia sa vydarila, u starej mamy nie a tak chodila vacsinu zivota s barlami ... nemyslim si, ze by nejako hrozilo, ze by moje deti mohli mat tento problem, ale clovek nikdy nevie ... takze radsej budem balit nasiroko.

Inac, neodporuca sa zabalit na siroko a potom dieta dat na pevno do zavinovacky, lebo to je tlak proti tlaku ... siroke balenie dava nozicky babatka od seba a ak su nozicky v perinke napevno zabalene, tak to ma opacny efekt...

erikasadek
19. nov 2008

ahoj dididi, ako ta preboha nutili na slovensku... 😨 😒

3558
19. nov 2008

ja som citala ze my stredoeuropania mame najcastejsie vrodene problemy s klbikmi a preto sa odporuca balit na siroko.ja som ale nebalila vobec.len prvy tyzden a potom som si povedala ze ked ma mat problemy, tak bude aj bez toho. ale ked som v nemocnici videla deti,co maju tie pristroje na nozickach tak som sa zlakla a dufala,ze moj maly bude ok, a nebude ich potrebovat.zatial sme ok, a ked bude mat maly 6mesiacov,tak idem znovu na kontrolu. potom si vydychnem. 🙂

margaretka11
19. nov 2008

hmmm, osobne si myslím, že nejaké "rušenie" balenia na široko je čisto teoretická záležitosť lebo to hlavne záleží od maminiek. Totiž taká mamina, ktorá je proti tomuto baleniu je odhodlaná svoje dieťa nebaliť na široko napriek preventívnemu odporúčaniu lekára. A zas tá mamina, ktorá tak baliť dieťa chce nato nepotrebuje niečie povolenie 😉

Ja som deti balila, považujem to za dobrú prevenciu, nepatrím totiž k tým fanatickým obdivovateľom všetkého zo západu a náš národ nepovažujem za primitívny. A zvaľovanie všetkého na komunistov ma vytáča 😠

erikasadek
19. nov 2008

zuzana, to som citala davno aj ja, lenze je zvlastne, ze ako, ked sme vonku, a mame deti v cuzdine, neako sa to nepotrvdzuje,deti nemaju ten problem, tak ako to je....

osobne viem , keby som zila na slovensku, ze ortoped by videl moje deti niekolko krat, tu , este som nevidela ortopeda......

dannynka
19. nov 2008

aj ja mam podobny nazor ako margaretka,kto bude chcet balit bude aj tak.... 😉 ci to zrusia alebo ee 😅

erikasadek
19. nov 2008

margaretka, ja nepovazujem nas narod sa primitivny, naopak, ale treba zvazit, ze, vo svete tato praktika existuje len u nas a pretrvava u nas, nie je to zvlastne?
cim sme vynimocny, od inych...

samozrejme, nie vsetko na zapade je dobre a ruzove , ako vyzera, len je zvlastne, na slovesnku je to nutne a neviem co, tu nie je , nikto to nepraktizuje, ale , uzcite percento deti postihnutych, tymto problemom, je rovnaky, ci sa bali alebo nie.....
nikto ti nema co zakazovat, ak chce mamicka balit, ale hovorit, ze je to potrebne a nutit, a pritom , to nema, velky podklad uspesnosti je ina, vec... a v tom je rozdiel...

valka
19. nov 2008

k tomu baleniu - kamoska-fyzioterapeutka hovorila presne to, co denduska - v strednej europe je proste vyskyt vrodenych chyb vacsi...ak som spravne pochopila to, co bolo v dietati,tak keby sa robil ultrazvuk uz pri odchode z nemocnice, tak by sa nemuselo vobec balit preventivne...ale kedze sa ultrazvuk robi neskor, tak radsej odporucaju balit vsetky deti, aby pripadne tie, ktore maju problem nemali este vacsi...a tie deti, co su ok, tak im to neuskodi (niektori tvrdia, ze s dietatom sa lepsie manipuluje)...
a kto nosi v satke, tiez nemusi balit 😉

dididi30
19. nov 2008

erika nenutili ale bolo to potrebne, sak kazdy mi vravel , ako pisu tuna baby, ked to robila moja prapra babka, babka mamina tak aj ja 😀 no a potom aj jej dcery, ale pokila bude dcera zit podla vlastnych predstav tak sa rozhodne sama ci bude alebo nie

moje deti na siroko balit nebudu, lebo ja ich v tom nepodporim a urcite sa na akesi balenie na siroko zabudne

inak dobra tema,som zvedava kedy sa tu objavi nejaka, ktora bude strdcopevne trvat na baleni babakta na siroko a este mi k tomu vynada 😀 😀 😀

margaretka11
19. nov 2008

Erika a prečo by sme nemohli mať niečo vlastné, výnimočné? Pochopila by som, ak by sa balenie na široko riešilo preto lebo by sa dokázalo, že deťom škodí. Ale treba brať do úvahy koľkým deťom pomohlo a tomu zbytku neuškodilo 😉. A čo sa týka ostatného sveta...predsa nemôžeme byť ako stádo a stále sa len po niekom opičiť. To balenie funguje ako prevencia a ja to beriem. Lepšie baliť než potom ľutovať 😉

dididi30
19. nov 2008

valka v anglicku robia sono v tehu len 2 krat, na konci uz nie, bo babo je hotove a naco babo ozarovat.....a ked sa narodi, oni kontroluju klbiky rukami a nejakymi hmatmi, to ja uz neviem, a potom po mesiaci robia taky brutalny hmat, pokrcia babu nozicky prilacia k brusko a roztiahnu, no a podla toho vedia ci su klbiky ok 😉 znie to hrozivo aj pocas toho roztihnutia je to hrozive a maly plakal, vyzeralo to tak ako ked celemu kuratu roztiahnes naraz klby aby si ich vyrezala na rezne 😕 😔 ale to je vraj sto krat zdravsie ako zbytocne rengenovat babo 😉

dididi30
19. nov 2008

inak ani pocas tehu ma ani raz nekulali z vnutra a ja som sa ani neotvarala,zacala som sa otvarat tesne po termine 😉 a viete preco, lebo do mna nik nesparal , tak ako u nas lekari, len kukaju a kukaju sa sami naruzia to co je ram pre babo prirodzene a preto tie rizikove tehotenstva, no sak lekarom treba robotu
v anglicku ma ani len lekar neodrodil, zdravotna sestra 😉

dididi30
19. nov 2008

emogeon to som nevedela,ze v zahranici davaju do vody selen a preto netreba balit na siroko, a ze to ma vyznam pre klbiky 😕 tak som o to spokojnejsia 😵