Od 1.1.2009 sa ruší balenie na široko. Čo vy na to?

janzi
19. nov 2008

Dnes som sa u pediatricky dozvedela ze od noveho roku sa nebudu musiet balit deti do postoliek. Ak je na to vas nazor??

martija
19. nov 2008

tak toto ma zaujimalo uz davno,ze preco sa vo vyspelej europe uz nebali a u nas stale,tak uz to je jasne....
v spanielsku sa tiez nebali na siroko,nebalila som ani ja,len jednine je cudne,nerobi sa rontgen,ani sono,jednoducho ich ohmataju sestricky a hotovo!!!!

libka1
20. nov 2008

keďze použivame latkovky tak je naša mala balena na siroko este aj teraz 😅 😅 a s tou perinkou: nam dost pomahala, narodil sa nam malilinkaty drobcek a prvy mesiac, dva si to bez perinky neviem predstavit, bola v nej spokojnucka ...
Ten datum je fakt dobry, konecne vyberal niekto kto prihliadal na pospolity lud 😀 kili 😀 😀 😀 😀

bihan
20. nov 2008

Ja myslím, že žiadny "zákaz" alebo "príkaz" nie je a ni nebude. V každej krajine vychádzajú určité zdravotné štandardy a odporúčania - tak ako je napríklad odporúčané dieťa ukladať na chrbát, aby sa predchádzalo SIDS, ale nikto vám to nezakáže alebo neprikáže, takže pravdepodobne toto "preventívne viazanie na široko" sa s tých odporúčaní vyhodí, ale ako hovorí Ikke, je to iba A a nie B, tak isto by mali odporúčať nepožívať tie otrasné perinky.

Ja som o sono požiadala ešte v nemocnici (po prvé MM je z oblasti, kde sa dysplázia vyskytuje pomerne často, lebo sa tam kedysi "krížili" medzi sebou" a po druhé kvôli tomu, že malá mala nad 4kg), všetko bolo v úplnom poriadku takže sme nikdy na široko nebalili (a ani nebudeme), perinky som videla len na obrázku. Dieťa po narodení potrebuje matkino objatie nie hrubý kus chladnej látky okolo tela.

vejinka
20. nov 2008

to je sila ze od 1.1.09 akoby sa ozaj jednalo o nejaky zakon..az mi je z toho smiesno 😀

ale ja budem balit nasiroko do kedy maly bude xciet...absolutne s tym nesuhlasim ze zrazu zo dna na den prestanu platit postlky a plienka...no co ja viem mne sa to zda pekne na hlavu ale zasa kazdeho osobna vec...moj maly balenie na siroko znasa dobre a nevadi mu to...ale zasa kazde dieta je ine 😉

vejinka
20. nov 2008

co sa tyka periniek ja som tam mala maleho do dva a pol mesiaca uz sa nezmestime sme velky a nohe trcia takze tokolo..inak ja som s nou bola spokojna len sa mi v tom nedalo kojit ale na manipulaciu je perinka vyborna..ale zasa sto ludi sto chuti 😉

denduska
20. nov 2008

mne sa zda ze sa bali nasiroko ani nie tak kvoli "pritomnosti" 😅 ..ale kvoli tomu aby sa predislo problemom vo vyssom veku...a to teraz nezistime u takych malinkych deti.....manzelova babka uz jedno umele bedro ma, takze ja radsej poctivo balim 😒 Teda aspon ja viem tak, ze preto sa bali nasiroko v detstve, aby v starobe neboli problemy...no mozno sa mylim. Inak mna mamka balila 3 mesiace, my balime teda uz dlhsie.
Inak ani mne sa to nepaci, mala mi reve ked jej davam postolky a vyska od radosti ked jej ich rozbalim, no ale co uz..ja si nepamatam ze som ich nosila, tak snad si nebude ani ona 😅

lindda
20. nov 2008

hura ja som to malemu aj tak nedavala a po 1 sone nam to lek. aj povedal ze netreba.

a2303
20. nov 2008

Ahojte 🙂

Aj ja si myslím, že je to každého osobná vec.. Koľko ľudí toľko chutí... Ja svoju maličkú do perinky dávať budem, aj baliť naširoko. Nie preto, lebo sa to tak robí ale vidím v tom logiku. A radšej spravím všetko preto aby bola malinká zdravá akosi potom niečo vyčítať. Človek nikdy nevie... A perinka sa mi zdá veľm praktická. Samozrejme dieťatko v nej netreba zadusiť ale na manipuláciu s maličkým (kvoly chrbtici) je to podľa mňa dobrá vec. Mne sa vobec nepáči keď tie malilinké deti nosia ako mačiatka a neverím, že tomu malému je to dobré.

zuzka1.
20. nov 2008

Nas Samko bol v perinke iba v porodnici samozrejme, cestou z porodnice a potom na krste. To je vsekto, ked som bola tehu bala som sa, a vravela, ze ho budem mat v perinke aj pol roka, ale lepsie sa i tak kojilo.Doma sme pouzivali obcas , teda asi 10x tu rychlozavinovcku, ale aj ot nas preslo, a maly sa narodil cez leto, takze by mu v nej bolo aj tak teplo 😉

lubec
20. nov 2008

a rata sa do balenia nasiroko,ked davam len jednu latkovu plienku a postolky?jednorazovky nie

horalka777
20. nov 2008

Nam robili sono klbikov hned 4.den, tesne pred odchodom z porodky, takze som vedela na com som.
inak asi spravim to co vravi kili - strngneme si o polnoci na Silvestra (ja s feniklovym cajom) a rozbalujeme - ono totiz aj tak zhruba dovtedy budeme balit 😀, lebo objednana babysatka nie a nie dojst 😠

Co sa tyka perinky, ja by som malu bez nej na zaciatku vobec nenakojila, hned po prebudeni vresk od hladu, ze nevedela ani na chvilku udrzat hlavu v klude a prisat sa 😅 V perinke bola ako tak spacifikovana. A teraz sme z nej uz aj tak vyrastli, taha sa do dlzky a budila sa z nej uz aj tak vykopana po kolena 🙂

horalka777
20. nov 2008

lubec - to je asi polosiroko 😉

nevesta
20. nov 2008

Lubec ano 😉 Ide o ten uhol v ako su nozky, ked zabalis... No a postolky ti ten uhol robia 😉

horalka777
20. nov 2008

nevesta, s jednou latkovkou a postolkami to funguje asi len u menej akcnych babatiek, skusali sme a ee, uhol neostal 😉

nevesta
20. nov 2008

Horalka 🙂 My sme balili do 3 tyzdnov, potom nam na sone povedali, ze netreba... Ak bude druhe, predpokladam, ze prejdem na latkovky, este uvidim...

lubec
20. nov 2008

tak to musi byt medzi panvou a stehienkami pravy uhol??

ikke
20. nov 2008

ja viem o jednom ex-babatku, co teda nemalo uhol ani s dvoma plienkami a postolkami 😅

denduska
20. nov 2008

mal by byt pravy uhol, ale ja ked davam jednorazovku + latkovku a postolky, tak aj tak 100% pravy uhol nie je 😠 moja mama tvrdi ze ja som pravy uhol mala a ona davala 2 latkovky, potom nejake trojuholnikove cudo, neviem ci to bola speci plienka ci co a tak postolky...a bol pravy uhol jak lusk 😉

mirka
20. nov 2008

no konečne zrušia týranie detí a potom výčitky mamičiek, ktoré nebalili a kĺbiky sa nevyvíjali podľa tabuliek

ono sa tak balilo preto, lebo len u nás a asi už len v ČR sa deti zväzujú do periniek , takže musia ležať rovno, bez pohnutia a nemajú prirodzene pokrčené nožičky, takže som rada, lebo ja som malú balila (tak že čo ak náhodou) do 4 mes. a v polroku mi aj tak povedal, že ešte musím baliť do 8 mes. že sú jadierka nevyvinuté, aj tak som nebalila a dobre bolo (ale bola som pre istotu aj u iného dr.)

skrecok
20. nov 2008

Ahojte...V porodnici sme nebalili na siroko, po prepusteni stacila jedna plienka a postolky, po navsteve detskeho lekara dve plienky a postolky,aby malo pravy uhol. Teeraz po kontrole u detskeho ortopeda netreba balit na siroko aj ked sice nema v poriadku (je to normalne v tom veku) a predvcerom sme mali poradnu, treba balit pokial to nie je na 100% v poriadku. 😖

horalka777
20. nov 2008

ikke - kocikovala som to ex aj ja? male or female?

aylin
20. nov 2008

v rakusku robia kontrolu hned v porodnici ked ma babätko 3 dni. na dalsiu kontrolu sa ide o 4 tyzdne, my mame tiez trosku problem. v nemocnici predavali na to taku "plienku" co sa dava az na vrch oblecenia. vraj ak tato nepomoze do 4 tyzdnov tak potom treba balit este na sirsie.

mirka
20. nov 2008

záloeží od dr. jednému stačí do 6 t. (väčšinou mladšie ročníky), tí starí robia po starom, ja som mala dávať pampersku a detský uterák, malá bola v tom dole hlavou, tak som jej dávala len 1 látkovú 🙄

simona55
20. nov 2008

no tak taketo som este nepocula ze sa nebude muset davat do ortopedickych gat 😖 teras nedavno sme boli na rengen v tretom mesiaci ami sme mali vsetko ok alr bolo tam babo co malo pet mesiacov aeste stale musi mat gate lebo nema vivinuti klbik ja si myslim ze to je sprostost ale podla mna kazdi urobi tak ako mu je za vhodne 😨 😖

mywiel
20. nov 2008

Zuzka ja som malu nebalila a ani by som nemohla pri 3 mesacnych kolikach sme si vytrpeli a mala problem sa vyprdkat len s obycajnou plienkou nieto este keby bola balena na siroko, ked som jej dala plienocku dolu bola cela stastna, ze moze hybat nozickami a aj prdiky sli lepsie. 😉 😀

mywiel
20. nov 2008

Mirka suhlasim, a potom este treba brat do uvahy ci v rodine boli problemy lebo je to dedicne ak nie kontroly u dokiho stacia a nepocula som ze by bol problem, my mame vela deti v rodine nikdy neboli balene na siroko vo Svajciarsku sa to jednoducho nerobi nepoznaju ani perinky a nemali problem, na pravidelnej kontrole to doktor aj tak vzdy skontroluje. 😉 Kamoska balila na siroko svoju dcerku je zo Slov. a to bolo leto este nejake igelitove postolky ako obrus na stol no hruza a mala bola cela zaparena, chudatko ved bolo tak teplo a ona pampersky a este dve plienky... 😕 ☹

ivuss01
20. nov 2008

ahojte, ja som malu na siroko poctivo asi do 3 mesiacov. Prvu kontrolu sme mali od porodnice na 6 tyzdnov, mala mala vsetko v poriadku, ale aj tak kazali este balit, na druhej kontrole sme boli, ked mala 4 a pol mesiaca, t.j teraz, a povedal mi doktor, ze je na mne, ci budem balit nadalej, alebo nie..., no my sme od 3 mesiaca nebalili, samozrejme, som balila iba v tedy, ked som sla ku doktorke 😀

co sa tyka periniek, tak som ta, pretoze si myslim, te babo si nevie udrzat telesnu teplotu, moja sa totiz hned ochladila, ked som jej napriklad menila plienku...a to sa narodila v lete, 3.7
Suhlasim s tym ze dieta potreduje matkino objatie, ale aj bezpecnu manipulaciu, ocko by sa bal zobrat malu na ruky...a ja zo zaciatku tiez, mam prve dietatko, ale perinku sme poutivali asi 2 mesiace, potom uz len niejaky tyzden na noc... lepsie mi zaspavala....

ivuss01
20. nov 2008

opravujem, co sa tyka periniek, som za.... prepacte 😀

jarka007
20. nov 2008

Ja zijem v Nemecku a moj ortoped ma prekvapil, ked sa z neho vyklul zastanca balenia na siroko. Vraj v Afrike nosia zeny deti v satke kde maju nasiroko nohy a problemy s bedrovymi klbami nepoznaju. Takze nieco na tom asi predsa vraj bude.
Osobne si myslim, ze detom skodi skor perinka. Maju v nej uplne neprirodzene polozene nohy. Potom sa necudujem, ze je na Slovensku viac problemov s klbami ako v zahranici. Tu sa bali tiez, ale len dieta, ktore vrieska a taketo zasnurovanie mu ma pomoct, aby zbytocne nesermovalo rukami.

dididi30
20. nov 2008

veru baby v anglicku vobec nebalia a ani perinky nepouzivaju......perinka je skor na manipulaciu lepsia ale nechapem ten suvis, dieta sa zabali na siroko a pevno zaviaze do perinky, sak to je take nelogicke, aj ak su tie nozicky stlacene.....akurat je to teraz take modernejsie , zavinovacky, no keby uz musim tak dam len tie 😉
synovi bolo super bez perinky a balenia na siroko.....
bez perinky citill nas nase teplo nasu pokozku a nie nejaku handru, sak to je take necitlive 😒
no ale nebojte pred piatimi rokmi som bola aj ja taka , mala na siroko balena v perinke pol roka, ale hlavne preto tak dlho bola v perinke,ze bola ako drobusik a sak stale aj je 🙂