Od kedy môže dieťa používať behák?

siskulienka
2. mar 2007

ahojte nevie mi niektora z vas poradit od kolkych mesiacov moze dieta pouzivat behak? Moj maly syn v tom beha uz od siestich mesiacov, nemoze mu to uskodit? teraz ma sedem mesiacov.

vivien6
24. sep 2010

@carodejnica skusala som ju dat a .aj do auto sedacky aj do cest.postielky..nic nepomaha nechce lezat.len na rukach ..a aj to uz ani nechce len by sa stavala na nohy..tak preto som myslela ze to choditko na tu chvilu...

traktor
24. sep 2010

@vivien6 ja som mala take choditko, kde sa na boku stlacilo take one 😀 😉 ..a chodak stal na mieste...skratka v nom len dietatko hopalo, stlacalo si co malo na pultiku a bolo spokojne...a nevidim nic zle ak by aj chvilku pochodila..ak chodak spravne nastavis..a nebude tam pol dna ...

vivien6
24. sep 2010

@traktor aha takze sa to nehybalo ? to by bolo tiez fajn.. ked si nastavim dobru velkost ze..aby nebolo pre babo velke ze...ja len tak 20 minut ze si mozem nieco urobit..tak musim porozmyslat.a odkedy mali tvoje deti choditko ?

traktor
24. sep 2010

@vivien6 simonka, miska , patko medzi 6/7 mesiacom a matko nebol v choditku

traktor
24. sep 2010

@vivien6 http://www.pricemania.sk/katalog/choditka-detsk... toto choditko malo tiepacky na boku..ked pozorne pozries tak to vidno..to sa stlacilo a chodak sa nepohol..ale vies ho aj ine druhy kupit aj na bazariku za polovicnu cenu 🙂

katarinka2010
24. sep 2010

no u nas nejaka deka a hračky v kuchyni na zemi nepripadaju do uvahy...jednak že by na tej deke dlho nevydrzal a pregulal by sa do inej miestnosti...a druhak mame doma 30 kiloveho milučkeho psika..ktory velmi tad všetkych oblizuje...mne sa maly obhra v postielke aj vyše hodinu...ale do toho choditka ho občas dam...nachvilku...inak sam sedi len chvilku...ešte pada....skor mam pocit že bude skor behat ako sediet...ale ako riešenie v tvojom pripade VIVIEN6 by som choditko nevidela...lebo dieta tam dlho ani nevydrži...tak neviem...ale viem si predstavit asi v akej si situacii...sama som si tym prešla..ja som za cely den ani riady neumyla....potom sme ho to nejak odnaučili...ale to si poplakal....naučila som ho tak že som ho uplne prestala pestovat...ani druhi nesmeli....bol v kočari v kuchyni alebo vo vajci...podavala som mu hračky, spievala, tancovala, čajikovala, puštala pesničky....a naučil sa...teraz sa hrava v postielke pri pustenych rozpravkach alebo pesničkach...no ale dalo to drinu...

vivien6
24. sep 2010

@traktor kuknem.. dakujem... ja zijem v nemecku tak sa tu musim povypytovat ci tu maju tiez take...
@katarinka2010 neviem som uz zufala... ked bola mensia robila to iste a este horsie..ale vtedy bola svokra s nou a ja som mohla nieco spravit....ale tak teraz si uz tak zvykla na to..a ked som ju polozila na zem a rychlo si odbehla tak este polezala.. ale teraz tazko..a v nasom pripade to bude tazke.. manzel ju vozi len na rukach,svokra to iste a ked poviem ze stop ze ja potom nic nemozem urobit tak ja som uz zla ze chcem nechat decko na pospas... 😖 ale tato rada je dobra... asi to budem riesit takto...vdaka

jana776
24. sep 2010

@vivien6 a neskusala si nejaky nosic? Skus si precitat temu "chodenie po spickach" kde mamicky riesia nasledky choditok a hadam ta to odradi... Kup si alebo pozicaj manducu alebo nejaky iny ergo nosic a uvidis ze ti malicka v tom vydrzi dlhsie ako tych 20 min.. mozno nie v kuse, ale ked tam vydrzi moja za den aj 15 min, tak podla mna uz vsetci 🙂

meusicka
24. sep 2010

@vivien6 pripajam sa k nazoru, ze by sa to malo riesit bez chodaka. moja tiez nemala a bola dost neposed. nakoiec sme dali do kuchyne ohradku, presne oproti kuchynskej linke stala a ona na mna pekne videla. bola oblozena vsetkymi moznymi hrackami a naucila sa v tom byt. ked zacala sama sediet, tak sa tam pekne hrala. ja tiez veim, co to je, ked nic nevies porobit. treba to vydrzat, ale urcite nie riskovat zdravie dietatka.

katarinka2010
25. sep 2010

@jana776 manduca alebo iny mosič nie je riešenie...ja som mala takisto nosič...dala som za neho 80euro a nechcel v nom byt ani minutu...aj babyvak od narodenia som mala 60euro...stalo to kopu penazi a oba mi trčia v skrini...podla mna tieto nosice su pre ludi ktorí nemaju auto...alebo ktorí nepouživaju auto...a skor je na použivanie vonku...vtedy by tam asi aj nas maly možno vydržal...ale na nosenie po byte nula bodov...skusala som s malym v klokanke vyvešat pradlo...nepohodlne pre mna aj pre neho...tak aj keby tam chcel byt tak neviem ake domace prace by som s nim robila...

katarinka2010
25. sep 2010

@meusicka zdravie dietatka sa choditkom určite neriskuje...skor treba hladat ine riešenie ...napr. s tou ohradkou je to dobry napadd ak je dost velka kuchyna...

meusicka
25. sep 2010

@katarinka2010 no ja si myslim, ze chodenie po spickach urcite nebude prospesne pre babo, neskor sa nauci aj chodit, kedze sa bude najprv stavat na spicky. ja som to osobne videla u susedovie chlapceka, ktory je od dcerky mladsi o necele 4 mesiace a tak chodil. a dalsia vec je, ze treba sa pozriet, kde vsade sa dieta v choditku dostane. svagrinej sa mala skotulala dole schodmi, kedze starsie dieta zabudlo odchylene dvere.

katarinka2010
26. sep 2010

@meusicka to že padlo zo schodov nie je vina choditka ale matky....nie každe babo chodi po spickach aj ked bolo v behaku...ale dakujem za tvoj nazor

jana17
27. sep 2010

Ahojte babulky,
ja neviem, ale ja na choditku nevidim nic zle... nejaka pol hodka denne nemoze babatku predsa uskodit. Ja to uz vidim na nasej malej. Ma sice este len pol roka, ale je takaaaaa ziva. Vzoprie sa na nozicky a bac.. a takto to robi dokola az kym od unavy nezaspi . A samozrejme popri tom sa trieska, takze ju musim drzat a davat velky pozor. V choditku by sa aspon tak netlkla...
A koniec koncov vsetci sme predsa vyrastli na choditku, alebo sa mylim? A tusim z nas nikomu nic nie je...
Priznam sa, ze kupene este nemame nic, tiez stale vaham, ci ano, alebo nie. Ale vyzera to tak, ze asi sa priklonime ku kupe...

Btw. @katarinka2010 suhlasim s tou manducou. Stala nas 96 Eur, drahy skoro onemel, ked videl tu sumu a princezna v nej nechce byt. A robit s tym domace prace nehrozi. Zbytocna kupa...
Manduca, satky a ine nosice su podla mna pre babulky, co su stale niekde vycestovane, po vyletoch, proste v pohybe. Je to dobra vec, ked clovek chodi casto na miesta, kde sa s kocikom dostane len velmi tazko.

vivien6
29. sep 2010

@jana17 aj ja si myslim to iste..len ked kazdi ma odtoho odrazduje.my mame uz 7 mes.a mala sa stava na nohy uz dlho...ma silne nozicky uz stoji ked sa oprie o gauc takze simyslim ze jej to az tak uskodit nemoze...tiez som nekupila ale rozmyslam tuho nad tym...a s tou manducou musim presne suhlasit tiez..mame doma tiez dokonca dve..obe neboli lacne a mala tam bola prve 3 mesiace ked sa este ani nepohybovala..a teraz keby mohla tak by odtial aj vyskocila..takze nic moc...

sevzuz
29. sep 2010

podla mna na choditku nie je nic zle ked to nie je na cely den, aj ja som maleho davala, ale mi o tu pripada ako hon na carodjnice:-P inak co som sa ja bavila s lekarmi tak tam skor ide o nebezpecenstvo urazu ze dieta padne s choditkom zo schodov a podobne. Inak ked uz dieta sa vie postavit a sediet fakt neviem kde je prblem☹
ja viem ze existuju vselijake mudre clanky, ale...
trochu sedliackeho rozumu do toho treba.

a mimochodom ja poznam dve deticky co neboli v choditku a teda "spickovali" do dvoch rokov!!!

sevzuz
29. sep 2010

@juliagregor nehnevaj sa ale ty si aj citala tie clanocky co si tu na ne odkazy podavla, ved to su take clanky ze to zbuchne hocijaka pipka v redakcii, nechcem utocit☹
ale vobec ziadne odborne vyjadrenia a v hrubej podstate vo vacsine tych clankov, ked uz ide o riziko urazov z prevrhnutia ale to sa jedna o nestabilne behaky, ale napriklad behak chicco tak ten je najstabilnejsi na trhu. tym nehovorim ze maju vsetci davat deti do behakov a nikomu nic nebude jasne ze to netreba prehanat a dietatku sa treba venovat🙂

pise sa tam ze deti sa naucia neskoro stvornozkovat a sediet a stat a chodit, no ja som Lukaska davala do behaku od pol roku a lukino asi v siedmich mesiachoch sa normalne sam postavil a o oporu stal a stvornozkoval neviem presne ale od toho pol roka plus minus sa zacal pustat. vyvoj mal uplne prirodzeny a prve krocky spravil v 11 mesiacoch.

samozrejme ze by som tam nedavala dietatko vo veku 4 mesiace a podobne

juliagregor
29. sep 2010

@sevzuz čítala som ich veľmi rýchlo a ked chceš odborné pediatrické články tak si ich skús pohľadať sama...
svoj názor som už napísala a budem sa stále opakovať...
chodítka sú nebezpečné a vôbec by sa nemali používať...dieťa sa má vyvíjať samo a nepoužívať takéto pomôcky...to je všetko...

naša generácia bola v chodítkach, ešte takých so štyrmi kolečkami a doradu máme skoliozu skoro všetci, čiže písať, že mojmu dieťaťu to neublížilo a má dva roky je predčasné, všetko zlé sa prejaví postupne a to sa týka chodítok, zdravého stravovania a všetkého .....

juliagregor
29. sep 2010

@sevzuz http://www.cpsjep.cz/
ale našla som...to by mohlo stačiť

juliagregor
29. sep 2010

na ľavej strane, treba rozkliknúť stanoviská, nejde to priamo na odkaz....

lujza123
29. sep 2010

lujza123
29. sep 2010

Choditko sme zdedily, malu som tam dala len tak asi v 6 mesiacoch, obzerala sa a mackala pultik a po chvily sa tam nudila. Vybrala som jej ten pultik, s tym sa hravala a chodak som vytiahla az ked mala nieco vyse 8 mesiacov, to uz sa sama pokusala chodit okolo nabytku. Hned pochopila ako v tom ma behat, najskor pootlkala vsetok nabytok a asi po 15 minutach sa chytila sedacky a vystverala sa von. ( A zevraj nemozne) Skusala som ju tam dat v izbe a ten isty scenar...pootlkala nabytok, chytila sa postele a vystverala sa von. Takze choditko putovalo k svokre, kde sa pouzivalo ako stolicka na krmenie ked sme tam obcas sli.
Sama chodit zacala ked mala nieco vyse 10 mesiacov, podla mna choditko nema ziadny vplyv na to ci a ako dieta zacne chodit

sevzuz
29. sep 2010

no a zase tam su pisane hlavne a hlavne urazy a sice su tam spominane aj problemy chrbtice ale nic presne vyvojovo specifikovane, este raz ja niesom zastancom toho aby sa tam davali deti priskoro pripadne malinke, ale skor je to problem urazovosti ako problem vyvoja chodze, ktory samozrejme nevedia na 100% potvrdit ale ani vyvratit.
Najzaujimavejsie je ako sa nejaka pediatricka spolocnost vyjadruje k takymto veciam, ale nasledky ockovani, ako autizmus a podobne to radsej neriesia, ale z toho by nemali prachy keby to riesili vsakze:-/
ale to je ina tema.
a mimo toho tieto vyskumy su podstatne starsieho data ako rok v ktorom zijeme a choditka a ich bezpecnost pred urazmom sa posunuli znacne dopredu.
nie som lekarka toto je len moj laicky pohlad ked si citam tie prispevky fakt mi to pripada ako "hon na carodejnice"
mimochodom k tym ohradkam aj proti tomu su tu odporcovia ktory tvrdia ze tam dieta nepatriiii 😝

sevzuz
29. sep 2010

@lujza123 ano aj moj maly z toho choditka zahadnym sposobom vyliezol. ale to uzje na kazdej mamicke ze ci si dietatko ustrazi alebo nie 😒 alebo bolo to z obycajneho choditka z chicca sa mu to uz nepodarilo🙂

lujza123
29. sep 2010

Myslim ze hlavna nevyhoda choditka je ze mnohy ho zacnu pouzivat prilis skoro a prilis casto. Dietatku ukazu ze aha mozes chodit ..a ono potom chce len to. Nema inspiraciu sa ucit samostatne pohybovat plazenim a lezenim chce len chodit a vobec nevie ako na to ...
Myslim ze tych 20 minut denne ziadnemu dietatku neuskodi, sa chvilu zahra ....ale ja poznam vela mamiciek co tam nechavaju dietatko aj pol dna

kala33
1. okt 2010

@sevzuz aj tebe s to stalo , že ti z chodítka malý vyliezol? My sme ho tam mali asi 6x , veľmi sa mu tam nepáčilo , ale keď z neho záhadným spôsobom v tichosti a bez ujmi vyliezol , radšej sme ho vrátili . Viac mu vyhovuje to chodítko na stojáka z toho sa teší. Inak proti chodítku nemám nič, starší syn bol v ňom odchovaný, nešpičkoval a veľmi skoro sám chodil. Len tento drobec si ho neobľúbil.

venula
1. okt 2010

ahojte baby, aj my sme najskôr trénovali v chodítku, lenže malá mi začala došľapovať na špičky. Pekne-krásne sme chodítko predali, malá behala štvornožky, čím jej krásne spevneli svaly. Potom sa postupne naučila pekne chodiť. Takže ďalšie bábo už chodítko neuvidí 🙂))

katarinka2010
6. okt 2010

@lujza123 suhlasim...ked je tam dieta netravi vela času tak je to v poriadku...a podla mna tato tema je otvorena uplne zbytočne...aj tak si každa matka urobi podla seba

lilianaaa
14. mar 2011

Moj osemmesačny syncek cely den mevydrzi vobec sám viem ze som si ho naucila tak ja no som prvorodicka a robila osm to co som is myslela ze je pre maleho správne,do choditka ho dávam uz asi 2 mesiace a teraz by uz presiel vsade,on nevydrzi sediet stale sa o nieco stavia a nemyslim si ze to je tym ze bol v choditku on prosto taky je ze chce behat,a nemyslim si ze bude mat dake vady na nohách kazdy ma svoj názor a kazdy si vychováva deti ako chce,a choditko mojho maleho naozaj zabavia je stastny