Od kedy môže dieťa používať behák?

siskulienka
2. mar 2007

ahojte nevie mi niektora z vas poradit od kolkych mesiacov moze dieta pouzivat behak? Moj maly syn v tom beha uz od siestich mesiacov, nemoze mu to uskodit? teraz ma sedem mesiacov.

sasuliatko2011
17. sep 2010

@katarinka2010,
nemyslím si, že by si urobila niečo až také hrozostrašné a že by preto mali dievčatá reagovat tak prudko. tiež ma nadvihuje, ked vidím bábätká v šatke poskrucané, spinkajuce postojačky, hlavne, že CÍTIA mamu. mama, ktorá nosí dieta v šatke(alebo inom nosiči) od narodenia, robí podla mna taku istu chybu ako tá, ktorá ho dava predčasne do choditka. moja slečna tiež strávila v živote pár minut v choditku ešte pred šiestym mesiacom, dnes má devät, už týžden sama chodí a po špičkách nechodila NIKDY v živote. chodítku je v pivnici, už ho nepotrebujeme 🙂 ale 3-4x mamine pomohlo, možno ked som chcela dovarit, alebo povešat prádlo...

carodejnica
17. sep 2010

http://www.najmama.sk/clanok/225355/choditko-be...
z článku citujem -

Česká pediatrická spoločnosť ešte v roku 2009 vydala vyhlásenie a podrobné vysvetlenie k tejto problematike. V správe sa jasne uvádza, že „chodítka napriek fámam o pomoci rozvoja chôdze dieťatka tomuto rozvoju nepomáhajú.
Normálna chôdza dieťaťa totiž vyžaduje vertikálne postavenie a inú mobilitu, čo pohyb v chodítku neumožňuje. Chodítko skôr naopak je možnosťou zaostávania vo vývoji chôdze.“

Ďalej uvádzajú, že chodítko:

* má nepriaznivý vplyv na vývoj chrbtice, ohrozená je pri úrazoch predovšetkým krčná chrbtica; seti, ktoré pridlho sedávali v chodítku, mali problémy s vybočením chrbtice
* spôsobuje asymetriu v pohybe dolných končatín pri chôdzi
* nepodporuje vývoj obranných reflexov pri chôdzi – pri bežnou učení chôdze dieťatko padne zľahka na zadok a jeho reflexy sú aktivované; chodítko tieto reflexy obmedzuje!
* zapríčiňuje neurologické symptómy, predovšetkým stuhnutie končatín
* spôsobuje problémy s detskými kĺbami, predovšetkým s bedrovými

Nájdite mi na nete jeden jediný článok od pediatra, ktorý pavúka doporučuje a budem ticho. Naproti tomu nájdem milión vyjadrení lekárov, ktoré ich nedoporučuju. To je - myslím - dostatočný argument pre každého...

dari3
17. sep 2010

ahojky, my sme malú dávali do chodítka odkedy sa sama vzpriamila na nohách, keď sme ju za dve rúčky držali samozrejme. (mala vtedy 6 mesiacov, sedieť nevedela bez opory, ale za dve rúčky sa pustila chodiť) vtedy sme kúpili chodítko. ale využívali sme ho len vždy na chvíľu. ani v ňom nechodila, len sa odrážala. 🙂 my sme ho ani nekupovali na to, že sa v ňom bude učiť chodiť alebo v ňom bude dlho. neviem to posúdiť s dlhodobým používaním ale dnes je to zdravé 4 ročné dievčatko. má zdravú chrbticu, po špičkách nikdy nechodila a reflex pri padaní mala vždy super. nemám s tým teda negatívnu skúsenosť. už neviem ako maminy, čo to využívajú denne a dlhodobo, že aké majú skúsenosti.
nosenie v šatke alebo podobne tiež podľa lekárov nie je dobré, ale maminky to robia. všetko je vždy na zvážení matky, že ako dlho to dieťa je v chodítku alebo ako dlho ho má v tej šatke či v klokanke a podobne. 🙂

janca704
17. sep 2010

@katarinka2010 si sa rozcertila 😕 ALe chapem, mas iny nazor ako asi vacsina tu. Napriek tomu, ze ty si bola v choditku/behaku a si uplne ok, dokonca aj napriek tomu, ze moje krstniatko bolo v choditku a je uplne ok, ja osobne by som sa bala, ze prave mojmu dietatu to ublizi. Ako skoro vsetko aj toto je individualne, ale urcite by som to neriskovala. Je to podla mna proti prirodzenemu vyvoju dietata. Skor ako zacnes "utocit" na rozne ergonomicke nosice a satky, skus si to prestudovat 😉 V kazdom pripade verim,ze tvoje dietatko bude napriek choditku ok 😉

mamutka
17. sep 2010

@katika2211 no darmo utocis, dat 5.5 mes dieta do behaku normalne nie je, nejde o to, ze to podla teba normalne je.....
ani len nevies aky je rozdiel medzi klokankou a ergo nosicom a odsudzujes nosenie..... v satke sa dieta nosi v takej polohe v akej bolo v brusku, prirodzenej a uvolnenej. ako embryo, dieta tam nie je poskladane, ani pripnute s chrbatikom vystetym jak pravitko ako v klokanke.
to ze sa ti dieta zahra v postielke nema nic s tym, ze ho davas do behaku a si frajerka ze ho ucis samostatnosti...
no a nemusis mi pisat, ze sa mam ukludnit, lebo ja som pokojna, zato ty sa dajak rozohnujes...
co motas, ze ked dieta nechce lezat, tak ho matka necha vrieskat...ty si akoze aka super babenka, dieta nechce lezat, tak mu doprajes behak.....sa zobud cicka, ked dieta nechce lezat, tak ho clovek moze pestovat na rukach a ukazovat mu svet, to take male dieta zaujme. mne maly cele dni nespal a vedela som ho zavavit ale teda v takom veku behak......
nuz ale moja zlata takto - ked tvoje dieta ma byt tak napred a ty si taka hrda, ze je tak napred, tak sem sa s tvojimi prednostami, lebo od ludi ako ty ocakavam, ze ked dieta ma robit pokroky milovymi krokmi tak oni sli stylom - do 23.rokov diplom - cerveny!!! na super VS, potom skvela praca, uspory, vlastny dom, do 30.tky doktorat, docentura, do toho nejaka charita, aspon dva svetove jazyky......ale to ty asi nebudes, ze?
no tak pekne sa krot a povenuj sa radsej trochu studiu toho, co podla teba tie nove vyskumy, ktorymi sa ohanas, dokazuju - ze dieta nema v behaku co hladat!!!
to ti dnes potvrdi kazdy doktor, kazdy odbornik, aj kazdy kto trochu premysla nad tym aka krehka je chrbica babatka.
a je sakra rozdiel medzi tym, co tu motas okolo nosenia, kde chrbatik oddychuje, vaha tela je rozlozena v lahu, nuz teba to pohorsuje, a rozdiel medzi tym, ked das dieta do vertikalnej polohy v takom veku - to je ta poloha na stojaka....
ale podla stylu akym sa o tom vyjadrujes nehrozi aby si si dajaky clanok o tom nasla.

murinka
17. sep 2010

@mamutka uplny suhlas!my sme behak nemali a dcera vyrastla aj bez neho 🙄

mirip
17. sep 2010

@katarinka2010 nerobíš nič zlé na chvílu pohoda aj ja mám hyperaktívnu, ktorá sa mi v 5,5mes. postavila v postielke a čo sa týka na špičkách chodiť hej v beháku sa deti naučia neviedíš to hned ale neskor ked majú rok dva chodila ako baletáci po špičkách a často si "potikajú" s chodníkom ja skor uprednostnujem na chodenie ked tak už potom chodítko odrážadlo v jednom teda nie klasické chodítko ale taký akoby vizík čo si tlačí dieťa pred sebou..............a aj ortopédi sa priklánajú radšej k tejto variante ako ku klasickému "pavúku"

zuza.m
18. sep 2010

katarinka2010 tu sa ti neoplati nejako predsadzovat svoj nazor....stači ked v jednotlivych krajinach zakazali chodul a už je to dostatočny dovod na to že je to nevhodne....nikto tu nehladi na klokanky a už vobec nie na pretažene školske tašky ktore NAše deti nosia alebo budu nosit .často krat prevyšuju maximalnu povinu normu..a to sa mi zda maximalne proti prirode a vyvinu..a zataž pre krehku do v tedy nezateženu chrbtičku....tak že aj ked je v neskoršom veku poškodenie chrbtice ,skolioza a ine doformacie tak je to z viacerych faktorov.a nie zrovna z chodulov.
ja som s malym u ortopeda bola ,pytala osm sa na chodul, dostala som odpoved a tym som sa riadila a ked budem mat dalšie dieta budem robit to iste...
mimochodom som aj ja dieta z chodula ,napriek tomu nešpičkujem ,nemam problem s chrbticou a ani skoliozu(dokonca sme boli bez uživania vigantolu).
fakt je to uplne zbytočne tu aj o tom pisat aj tak sa nikomu nazor nezmeni....a každy sa riadi podla svojim vlastnym nazorom..rozumom... a srdcom...tak pekny den.

dadis
18. sep 2010

@mamutka respect 😉 dobre napisane...

jaroe
18. sep 2010

nedavala som tam dceru a vobec mi to nechybalo. Bola celkom narocne babatko, ale ked sa naucila plazit a stvornozkovat, bolo to uz ok. Pobehala si cely byt. Ani som ju neposadzovala, ani za ruky nevodila kym nevedela chodit, naco? To len starsia generacia ma tym vytacala do nepricetnosti, ked ju chceli vodit za rucicky. Nastastie si mala na to nezvykla a nevyzadovala si to, takze kym sa naucila sama postavit a chodit, vystacila si s lozenim. Pri synovi uz nedovolim nikomu aby s nim "chodil" predcasne.
V poradni raz bola jedna mamina so synom 8 mesacnym, dr. jej zakazala choditko aj posadzovanie, ona bola nestastna, ze co s nim teda bude robit, lebo ze jej nevydrzi lezat a bol to taky riadny macik, na nosenie na rukach teda nic moc. Myslite, ze to bola viac menej jej chyba, ze si maly zvykol a uz nechcel inak?

janca704
18. sep 2010

@jaroe u nas rovnako. Vsetci naokolo mali tendenciu vodit ho za ruky a "chodit". Vytacalo ma to 😠 Razne som to zakazala, nastastie to respektovali 😉

andika10
18. sep 2010

@janca704 suhlasim stebou, ja som tiež moje dvojky nevodila za ruky ani som nedovolila, ale priznáva, mala som jedno chodítko doma a keďže som bola snimi sama občas som ich tam na striedačku davala na par minut, keď som snimi už naozaj nevládala ale až keď vedeli sami sedieť a dvýhať sa na nohy. a napriek tomu že sme ich nevodili za ruku tak Oliver mal presne 9m a 2tt a Sofia mala 11m keď začali chodiť. Oliver sa mi proste sám pustil nábytku a začal robyť kroky, keď spadol tak k niečomu doliezol postavil sa a Išiel ďalej, kam sa tak ponáhlal 🙂 A odvtedy sa nevie zastavyť ani na sekundu. Nie som proti choditkam len proti tomu že ich tam dávajú moc skoro a moc dlho vnich sedia 😉

katika2211
18. sep 2010

@mamutka Mamutka, asi si sa trošku sekla... Myslím, že to bolo adresované niekomu inému🙂

katarinka2010
19. sep 2010

no nič...gratulujem...šikulka...možeš byt rada...

katarinka2010
19. sep 2010

@carodejnica Ano mas pravdu...dobra si...ale aj ked maleho dam do choditka..tak preto..že nechcem aby vrieskal v postielke a dusil sa od jedu kym mu trebarz dokončim jedlo...a pod...je tam chvilku...a nedavam ho tam preto aby sa tam naučil chodit... vieš cica

katarinka2010
19. sep 2010

@janca704 Mila moja krasna zlata...pred tým ako som si kupila babyvak a nasledne klokanku som si toho prečiiiiiiiiiiiiitala...teoria a prax je celkom niečo ine...to sa z knižek nenaučiš mila moja...

katarinka2010
19. sep 2010

@mirip na tom vozíííiu čo odporučaju ortopedi si akorat tak bradu obucha...ale šak dobre...Ja akože neviem...zatial čo mi pediatrička, alebo dokonca moj obvodny lekar poradil boli blaboly...maly mal 1 mesiac, ja som mala anginu a moj obvodak mi povedal aby som si mlieko odsavala a tak mu ho davala z flaše...5 dni som to tak robila hlupana a naučil sa na flašu...teraz za to platim...už 5 mesiacov si odsavam a davam mu s flaše...nuž doplatila som na dobru radu...2 mesiace sa maly pasoval s exemom na ličku...dostavala som len same letaky o produktoch roznych značieK...15 euraky len tak lietali..čo nie je až tak podsatne..ale svrbeho ho to..plakaval...nespal dobre...naštvala som sa a isla som mojej kožnej..predpisal mu mast za 1,5euro..za dva dni bolo po exeme...a mohla by som tu pisat dalšie pikošky..suvisiace s priberanim, vahou, očkovanim..jednoducho na pobavenie...ja si o problematike preštudujem...vypočujem si nazory ale aj tak sa nakoniec riadim vlastnou intuiciou...aj tak si myslim že je tu kopec mamičiek ktore sa dušuju že by do behaku dieta nikdy nedali a pritom tom robia opak...

katarinka2010
19. sep 2010

@mamutka S tym červenym dilpomom si sa u mna sekla o dva roky moja zlata...ale si mi to teda natrela...ale bohužial nič to so mnou nerobi...trepeš trepeš trepeš...absolutne si nepochopila moj prispevok...ale ani sa nečudujem....

katarinka2010
19. sep 2010

@mamutka rešpekt...ha ha ha ha ha ha aaaaaaaaaaaaaaah

traktor
19. sep 2010

fuuu babyyy, nehadajte sa...vsak kazda mate pravo na svoj nazor, kazda robí to, co si mysli, ze je spravne pre jej dieta a co jej ulahci trosku ...ja mam4 deti ....tri boli v chodaku a su tu, matko v chodaku nebol...teda bol , raz som ho v nom odfotila a presiel mi v nom po chodbe ale viac nie a tiez je tu 😉...on chodak skratka nechcel a ani som nemala potrebu ho tam davat....ale urcite neodsudzujem maminy , ktorych deti su v chodaku, vsak tam urcite nie su cely den, su tam , kym mamina potrebuje nieco urobit...a tak kratky cas dietatku urcite neublizi...ruku na srdce, ktora robime uplne vsetko podla toho ako sa ma, podla tabuliek 😉 ...a potom , niektore deticky su uz aj v malom veku velmi akcne a chodacik ich aspon na chvilku ukludni, ..a uz vôbec neodsudzujem nosice, klokanky...aj tam je babo spokojne, citi svoju maminu...a co môze byt lepsie ako spokojne dieta...a v nosici dietatko predsa tiez nestravi cely den...ja mam uz pocit , ze aby sa tu na koniku clovek bal vyjadrit svoj nazor, lebo ak je opacny ako u inych, hned sa donho ostatne pustia..vsak skoro v kazdej teme je daka hadka 😒 ...a mamina ktora fakt potrebuje pomoc ma potom s toho len zmätok...

andika10
19. sep 2010

suhlasím stebou, ani ja som ich do chodítka nechcela dávať, a predca tam občas sedeli, keď sa aj ten chodák používa s mierou tak to určite neublíži viac ako kď matka počas tehotenstva fajčí, nanešťastie ich je dosť, nechcem sa tý m nikoho dotknuť 😉

mamutka
19. sep 2010

@katika2211 no tak to mi pekne uslo, sorry 😉 😉 😉 ale ved vieme komu to patrilo 😀 nech si hovori kto chce co chce, dat tam na chvilonku 8-9 mesacne dieta je rozdiel ako 5.5 mesacne....a taky blud ze dieta treba zabavit aby neplakalo, boze ved je tolko sposobov....radsej do ohradky, na podlosku s hrazdickou kde ma hracky....ja som mala od narodenia velmi aktivne babo, spal 2 x 30 min cez den a potom zaspal na noc az o 00.30!!!, podla neurologicky uplne v norme velmi aktivne dieta, pritom ja som vdaka klbom takmer nemohla chodit, bolesti mam dodnes, ale prvy pol rok boli neznesitelne a dieta som si vedela zabavit, nikdy neplakal v postielke ani inde, ked aj na rukach mat stale, dojcit kazdu chvilu koli refluxu, takze ked sa jedna zdrava matka co ma jedno dieta ohana tym, ze tam musi dat dieta kym nieco urobi, tak to mi pride uplne mimo. a keby si niekto toho vela o noseni nacital, ako sa dotycna ohana, tak by klokanku nekupila, ale ergo nosic. klokanky kupuju ludia co sa nedostanu k informaciam a potom sa sami stazuju ze ich z toho boli chrbat. ergo je robene aj pre deti do 20 kg a tak aby nosica chrbat nebolel, o pohodli dietata ani nehovoriac, nozky mu tam nevisia len tak bezmocne, ale su podoprete, zadok podsadeny, chrbatik ohnuty tak aby sa mohlo dieta aj pokrutit, ako dospely, ked si uvolnene sadne a nie s pravitkom v chrbte.

carodejnica
19. sep 2010

Pridám ešte môj príbeh o pavúku. Moja dcéra je neurologicky v poriadku, akurát je lenivšia (po mne), začala sa stavať až ako 11 mesačná, teraz ako 15 mesačná chodí popri nábytku, prípadne tlačí kočík.. za ruky s ňou chodím minimálne.. keď sme doma, tak ju nechávam štvornožkovať po celej chalupe, odstránila som všetky možné nebezpečné veci, ale ona je tak naučená od mala, takže si nevšíma ani horiaci krb, ani šuflíky na linke ju nezaujímajú, proste je to pre ňu "všednosť". Keď varím, lozí kolo mňa, alebo jej pustím Spievankovo, ak umývam dlážku, dám ju buď do postieľky - ktorá slúži ako ohrádka, alebo do jedálenskej stoličky - dám jej knižky, alebo hračky, alebo jabĺčko, proste niečim ju zabavím.

No a čo som sa napočúvala, keď mala tých 10 mesiacov a nechcelo sa je stáť, že pavúk by jej pomohol a prečo som nekúpila pavúka a mali by sme kúpiť pavúka a podobne... a načo?! Prečo mám niečo urýchľovať? keď 10 pediatrov z 10 pavúka nedoporučuje, vrátane neurologičky a fyzioterapeutky, ku ktorej sme chodili, tak prečo? Ja som odvtedy na chodítka alergická a naozaj nerozumiem, prečo to mamičky riskujú... je mnoho iných možností ako dieťa zabaviť aj bez pavúka..

... navyše mám skúsenosť, ak sa dieťa do malička vedie k tomu, že je na zemi, nemá tendencie "vyhľadávať" nebezpečné veci... tu je pekný článok k celej problematike od fyzioterapuetky. ..
http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=ActiveWe...

...kamarátka mala naopak veľmi šikovnú dcérku, ktorá už od 10 mesiacov chodila, a presne v duchu toho článku ju nechávala prirodzene vyvíjať sa, tak že ju nechávala na zemi... a vedela sa sama pekne zahrať pri nej na zemi v kuchyni, keď varila a kde mali aj kachle... je jasné, že keď dieťa položíme raz za uhorský rok na zem, prvé čo spraví letí k horiacemu krbu...

.. no a tomu argumentu, že "aj moje deti /prípadne ja/ sme boli v pavúku a tu sme" tak poviem, aj ja som 5 rokov fajčila a tu som... (prestala som pred 10 rokmi)... jasné nedá sa to porovnávať, ale opakujem nájdite mi jeden jediný článok od pediatra, ktorý pavúka vyslovene doporučuje a budem ticho... 🙂

traktor
19. sep 2010

..ja si tiez nemyslim, ze chodak urýchli chodenie deticiek...prvy traja boli v chodaku a chodit zacali na 9mesiacov/ medzi babami bol rozdiel 2 tyzdne/, matko v chodaku nebol a prve tri krôciky urobil na 9mesiacov, ale bolo to len take, ze aha ked chcem, viem...tak lepsie a dlhsie to bolo na 10 mesiacov...takze je to v kazdom babätku, kedy bude chodit...môzme to silit kolko chceme skôr ako to ma byt to aj tak nebude 🙂 ..ale opakujem je na kazdom rodicovi ako sa rozhodne a nikto nema pravo ho odsudzovat ani nic podobne len pre jeho iny nazor...my sme vyskusali aj aj..a vsetky deti su v poriadku 🙂

katecameron
19. sep 2010

no unas prvy dveja boli v bezke a musim povedat ze zacali chodit skor ako najmladsi ktory uz v bezke nebol ani raz ale memyslim si ze to ma nejaky suvis proste strasi syn bol po fyzickej stranke sikovnejsi tak necudo ze zacal chodit ako10mesacny uplne sam ziadne 3krocky zo dna na den zacal uplne normalne chodit sam ako trebars 3rocne decko mladsi syn bol nie lenivy ako niektory zvyknu hovorit ale OPATRNY vyslovene radsej sa pridrzal kadecoho uplne sam sa pustil ako 13mesacny no aco ved nic nezmeskal ale v rodine svagrinej syn napriklad v bezke bol a ten aj napriek tomu ze ho tam davali prvy krok urobil v 15mesiacoch na neho vraveli ze je lenivy lenze on nebol lenivy on vyslovene mal svalovy hypotonus a nevedomi rodicia sa vyhovaraju dodnes na lenivost jednoducho nechcu vidiet ze 5rocny chlapec nevlazde vyliezt na smykacku na preliezku radsej nelezie rucicky ma slabe ako mucha no hruza aky je vyziabnuty a slabulinky

andika10
19. sep 2010

ja si tiež myslim že chodák nepomôže na urýchlenie chodenia, ja som chodák mala na krízové situácie 🙂 občas tam boli keď jeden bol na rukách a druhý sa pýzal tiež tak to chodítko ho trocha upokojilo a opačne. Ale pri jednom by som to asi nepouižila.

katarinka2010
19. sep 2010

@traktor tebe a dalším dakujem ...pretože napisala som sem kratky prispevok ktory nikoho určite nemohol urazit...reakcie na to boli utočne a uražlive...ja som neni povaha aby som si do seba nechala rypat...takže patrične boli aj moje odpovede...myslim si že toto forum ma uplne iny učel ako to...že sem napiše niekto s inym nazorom a všetky sa do neho pustia...to by si mal uvedomit aj admin....pre mna je to chudactvo...ide ma tu posudzovat žena..ktora ma absolutne nepozna...odkial vie že nemam nič ine na robote len jedno dieta?...cha...

katarinka2010
19. sep 2010

mamutka sa asi nema doma s kym porozpravat a tu si ventiluje nadbytočnu energiu...mamutka...nepotrebujem od teba poradit...dakujem..svoje rady si nechaj pre ine mamičky...a uražky a vysmechy pre niekoho kto si to necha...si pod moju uroven a nebudem na tvoje prispevky viac reagovat...

katarinka2010
19. sep 2010

@traktor Ja tak isto neodsudzujem nosiče...maly mal 2 mesiace..chcel byt nonstop na rukach..nestihla som mužovi navarit a už vobec nie sebe aby som mala kvalitnu stravu a teda dost mlieka...hladala som alternativu nosenia...tak som si kupila babyvak..Red Castle...čitala som si fora a rozne info o bezpečnosti a tak..ale kedže sa v babyvaku jedoval tak som uvažovala inak...ked som ho nosila na rukach tak vyžadoval horizontalnu polohu a vyhlad...tak som hladala klokanku ktora sa da použivat pre 2 mesačne dieta.. a nasla som klokanku Red castle s podporou hlavičky...ja som uvažovala aj o Manduci ale ta na naroky mojho naročneho babatka nestačila...bohuzial ani klokanka sa neujala...avšak šatku by som určite nevolila...mozno ta poloha pre babatko v šatke nie je škodliva...kedže som ju nevyskušala...nemožem hodnotit ale pripada mi to neesteticke..este ako bezdetnej mi bolo luto tých poskrucanych detičiek...ale kto ju chce nosit nech ju nosi...čo sa tyka behaku...a mnohých iných veci...ak je použivanie v malej a zdravej miere...nie je pre dieta zdraviu ohrozujuce...To ako keby ste hovorili človeku že ked si da jedno pivo..stane sa z neho alkoholik... Ja choditko nevyuživam v takej miere v akej to tu niekto pochopil...ani sme si ho nezaobstarali preto aby sme jeho vývin urýchlili...vyhodili sme kopu penazi za nosiče a ine veci, ktore sme vobec nevyužili....žily mi nebude trhat ani ked behak nebude použivaný...ked sa tu spomenie ...mam behak pre dieta..tak si asi každy predstaví že to dieta je tam od svitu do sumraku...to je však velky omyl...

andika10
19. sep 2010

@katarinka2010 suhlasim ak sa použiva s mierou, nemôže to uškodiť,