Od kedy môže dieťa používať behák?

siskulienka
2. mar 2007

ahojte nevie mi niektora z vas poradit od kolkych mesiacov moze dieta pouzivat behak? Moj maly syn v tom beha uz od siestich mesiacov, nemoze mu to uskodit? teraz ma sedem mesiacov.

zuza.m
21. jan 2010

danadr mne len jedna vec nejde do hlavy prečo sa tak to odcudzuju chodule ked na ten isty sposob su vyrobene klokanky.dokona stym rozdielom že tam deti vysia od3mes a tvarou otočene dokonca od narodenia.tam kto pozera že mesačne dieta ešte sotva udrži hlavičku dlhšie ako par minut nie to cely chrbatik.chodul je od 6mes myslim že je vyrobene prave pre take deti čo ešte nevedia bežkat okolo nabytku.tak že tam len sedia a lahkym pohybom sa odražaju.nezatažuju tak klbiky ale posiluju svaliiky.take dieta čo ti už beha do chodula nesadne koly obmedzenemu pohybu.moj maly ani nešpičkuje,ani nevynechal plazenie ani štvornoškovanie,sedel rad až v tedy ked sa naučil posadzovat sa sam a dokonca pada tak že si hlavičku chrani predklonom tak že aj ked padne na chrbatik hlavičku si tak predkloni že si ju o zem nebuchne,a k tomu slavnemu choditku ktore si dieta tlači pred sebou,to by som vyrobcom obuchala akurat tak o hlavu.preto že to choditko pri tlačeni ak ešte dieta nevie poriadne chodit a nakloni sa smerom na choditko tak choditko ujde do predu a dieta si tak akurat ubliži.to je naša skusenost,skusenost ešte doch kamošiek rovnak starych detičiek,ani jednej choditko na tlačenie neposlužilo pri prvych krokoch.

danadr
21. jan 2010

Myslim ze klokanky sa nedaju s choditkom porovnat. Klby choditko urcite zatazuje a to sa prejavi mozno az v 50 mozno vobec ale ja by som to neriskla. Nechcem nikoho odsudzovat.A ani diskutovat preco ano preco nie. Proste je nezdrave a zakazane v niektorych statoch a kazdy normalny lekar ho odsudi. Ide skor o to poradit mamickam ktorych deti este len zacinaju chodit a sediet nech nenaberu hned na zaciatku zle navyky. Ja by som mozno tiez dieta dala do choditka nakolko sme ho od babiek aj dostali 😢 ale mal mi kto poradit predtym za co som vdacna. Urcite zas ked tam dieta nebolo prilis dlho nic sa tym hadam nepokazilo ale....radsej by som poradila mamickam nech to skusia bez. Mne sa ten tlacic 😀 osvecil. Asi je fakt vsetko individualne a mozeme tu kazda povedat len vlastnu skusenost. Ale moj nazor je taky ze dat pol rocne dieta do choditka je nezdrave.

lizatko1009
21. jan 2010

aj nam ortoped zakazal choditko, ze to je iba pre mami, tak ani chodak nekupujeme kupili sme radsej cestovnu postielku.

zitaje
21. jan 2010

Zuza, ani klokanky nie su zdrave! 😉 Zdrave su len spravne uviazane satky a ergonomicke nosice, kde dieta nesedi, nevisi, ma podoprety, zagulateny chrbatik, tym padom si nenamaha ani krcnu chrbticu (netlaci vaha hlavy na chrbticu, ako v choditku), hlavicka je fixovana. Ergonomicky nosic je uplne ine nieco ako klokanka.
Proste nevidim dovod cielene vystavovat dieta nebezpecenstvu poskodenia chrbtice davanim do choditka. Mozno, ze sa mu nic nestane, ale naco riskovat?

markiza
21. jan 2010

zuza.m, myslis, ze by patrik nezacal chodit keby nebol v choditku? zacal a prave vtedy ked by na to bol pripraveny 😵
a s klokankami ma zitaje pravdu, je rozdiel medzi klokankou a ergonomickym nosicom, a to obrovsky.

zuza.m
22. jan 2010

ako som pisala vyšie maly v nom bol upne minimalne len chvilu večer ked už bol unaveny a nič ho nebavilo a potrebovali sme natiahnut čas.a hned ako začal plazit bolo aj zbalene preto že tam ani nechcel byt.preto že som chcela aby vedel aj plazit aj štvornoškovat bol stale na zemi či pri vareni alebo pri spravach.tak že chodul nebol na to aby som si mohla niečo porobit ,ja som všetko robila snim v ruke a tak robim aj dodnes.
a je mi jedno či tam druhy dieta da alebo neda.len mi dost vadia take mamičky ktore chodul odsudia a pritom v klokanke dieta nosia od narodenia.myslim že to je väčšiie zlo ako chodul.

jankapiknova
22. jan 2010

viacmenej suhlasim so zuza.m 😉

danadr
22. jan 2010

Nuz len ziadny ortoped by s vami nesuhlasil. 😉

jaaty
22. jan 2010

tiež som stoperercente proti

jankapiknova
22. jan 2010

ale čo by nie,suhlasil suhlasil 🙂 😉

danadr
22. jan 2010

Darmo sa tu budeme o tom presviedcat. Akukolvek odbornu knihu si zoberiete do ruky a s akymkolvek lekarom sa porozpravate kazdy vam povie ze pavuka by zakazal predavat. Teda ja som este nepocula o takom co by to schvalil ale ok. Ide tu skor o to aby sme poradili mamickam ktore to len zacinaju riesit nech sa snazia pavuka nepouzivat. Nech sa snazia deti pasivne neposadzovat a nech nechaju deti same sa prirodzene vyvijat. Bez akejkolvek pomoci.Lebo tak je to najprirodzenejsiue a najzdravsie.

zuzufek
22. jan 2010

ja len tak na okraj,čo všetko lekár odsúdi a mamičky aj tak dajú na svoj inštinkt a spravia po svojom...je to na úsudku každej...ja som tiež chodítko použila,ale nevravím,že tam bola malá celé dni 😉

juliagregor
22. jan 2010

mne neurológ behák výslovne zakázal, samozrejme som ho neposlúchla a dala tam deti, ked som potrebovala na WC a ozaj iba na chvíľku, po týždni mi jedno z dvojek začalo špičkovať, behák som schovala a mala som problém, aby začal pekne chodiť ☹
určite je lepšia interaktívna chodúľka 😉

jankapiknova
22. jan 2010

Samozrejme ze uz ked sa mamicky rozhodnut behak pouzit,tak urcite nie dlho,nas maly tam tiez bol len niekedy,my sme aj tak taky vonkajsi 😀 ,vacsinu casu byvame vonku,teda hlavne jar-leto-jesen. Teraz su tie prechadzky kratsie. A nastastie,nespickoval,pekne padal na zadocek, a sam sa naucil chodit bez pomoci ruk. A sedenie tiez sme nesilili. Dost neskoro zacal sediet sam 😉

matova
23. jan 2010

ahojte, uplne suhlasim s danadr 🙂
"Ide tu skor o to aby sme poradili mamickam ktore to len zacinaju riesit nech sa snazia pavuka nepouzivat. Nech sa snazia deti pasivne neposadzovat a nech nechaju deti same sa prirodzene vyvijat. Bez akejkolvek pomoci.Lebo tak je to najprirodzenejsiue a najzdravsie."
Nas maly sa velmi dlho sam neposadil a samostatne chodit zacina este len skusat....na rehabilitacii sme vsak dostali vysloveny zakaz posadzovat (ziadne obkladanie vankusmi) a tiez ziaden chodak 😎 !
Chapem vsak uplne maminy, ktore chcu aspon na chvilu odbehnut ci nieco porobit. Moj maly nie je rad ani chvilocku na jednom mieste uz odmalinka. Krmila som ho v autosedacke a chvilocku musel vydrzat chudatko v nej priputany pasmi 😀. Ked bol trosku vacsi tak z nej uz chytal zachvaty, ale vydrzali sme kym nesedel sam.
No a kedze este sam nechodi a ja chcem niekam odbehnut, tak jednoducho neodbehnem 😀 vsade musi ist so mnou. a to fakt vsade. neznesie ani odlozenie na minutu do postielky ci ohradky. A ked si chcem nieco porobit tak si proste nic neporobim 😀 😀 😀
tak vsetkym veeeeela trpezlivosti 😉

zuza.m
23. jan 2010

ja sa nečudujem že na neurologii a rehabilitaciach vam tie chodule zakažu.ked raz mate dieta ktore ma problem so svalmi a potrebuje ich posilnovat aby sa spravne vyvyjali tak je jasne že sa nesmie nasilu posadzovat a ani namahat klbiky.to je ako že logicke,
ale ked mate dieta že vam hlavičku drži už po mesiaci a do sedu sa vytiahne v dvoch ,v troch mesiacoch si snim chodite a dieta držite v spramenej polohe uplne bez problemov a bez zaklonov tak je to o niečom inom.

juliagregor
23. jan 2010

matova a čo by si robila keby máš dve 😉
dôvody prečo mi neurológ zakazoval pavúka boli viaceré: časté úrazy detí, vznik skolióze vo vyššom veku a samozrejme špičkovanie atd...

zuza.m
23. jan 2010

juliagregor mala si povedat že čo by si robila keby maš tri 😅 😉 ,ved ich maš tri. 😅 ,
ja som s malym chodila k velmi dobremu ortopedovi otvorene som sa opytala či ho tam možem davat,povedal par minut neuškodi ale mam sa snažit ho motivovat k spravnemu plazeniu.a tak sa aj stalo.chodul sme využivali len ako hračku nie ak odkladatko pre deti.a na to je to super vec. 😉

danadr
23. jan 2010

zuza.m to co pises mi zvladala aj moja mala. Tiez sa pritahovala do sedu ked soj ju potiahla za rucicky, tiez drzala skoro hlavicku a ako 9 mesacna zacala chodit ale proste kym to nedokazala "SAMA" nepodporovala som ju v tom a hlavne som zakazovala babkam ktore mali tu tendenciu a su stara skola ktora pouziavala aj tych pavukov. Po ich navstevach som mala s dcerkou problem pretoze ju vlacili za ruky a ona mi palakala a chcela chodit aj ked sama nedokazala. Ked ju sem tam dali sediet okolo 5 mesiaca zas rev lebo ona chce sediet. Preto je velmi dolezite to s detmi vobec nerobit. Ked pises ze si v 3 mesiacoch so synom chodila tak sa necudujem pretoze urcite ako 3mesacny sam chodit nevedel. Treba proste deti nechat a potom nemusime mat problem ze budu plakat ze nieco nevedia a chcu. A potom ziadny chodak nebudeme potrebovat. Nam uz je to jedno ale ako som uz pisala skor nech si to precitaju ti co s tym len zacinaju. Nechcem nikoho poucat pretoze sama robim niektore veci zle a v strese a unave uz je mi to niekedy aj jedno...ale na toto som sa snazila davat pozor.

matova
23. jan 2010

Keby som mala dve alebo tri tak asi vlacim dve alebo tri stale vsade so sebou, davam ich do dvoch alebo troch sedaciek a revem od rana do vecera ze uz nevladzem. Lebo casto nevladzem ani pri jednom. Tak tajne dufam ze sa to nestane, geneticky mam vsak na toto predpklady (vazne). 🙂
zuza.m: spokojná s takou odpovedou? 😲 tiez myslim ze par nevyhnutnych minut neuskodi, ale urcite nie pravidelne a casto, aby si dieta nezvyklo a nechcelo tam byt potom. 😔 A pises,ze sa necudujes ze nam to zakazali na neuro a na rehabil. ked mame deti co maju problem so svalmi. a to sa necudujes preco sa zakazuje chodak pre vsetky deti v CZ? 😅
juliagregor: vela sil !!! 😉
danadr: 😉

zuza.m
24. jan 2010

danar 😅 😀 ty si pochopila že som chodila s 3mes za ruky???? 😅 😀 .tak som to nemyslela myslela som že bol na rukach v spriamenej polohe a pekne držal teličko,že sa neprevažoval do zadu ani do bokov.inak mne maly nechcel sedet ani ked som ho ja davalaa.ešte aj na poradni sa ma pytala dr že či už sedi a ja že nesedi lebo nechce .nevidel v tom nejaky požitok a tak je to dodnes.

matova ano par minut hocikedy dene neuškodi a ani sa na to nenauči.mne ked vedel plazit už tam byt nechcel tak že otom to je -že ak to je s mierou tak ej to ok.pravdaže mam kamošku a ta tam malu mala často dokonca na koberci.mala ma rok a stale nevie chodit preto že strašne špičkovala.a tlačila sa aj bežne ked ju viedli za ruky,radčej chodul zbalila a teras sa to už lepši-asi za to je to zakazane v cz.že ke dho už niekto kupi tak tam pach dieta zakaždym a potom si neuvedomi nasledky.preto je to radčej zakazane.

katarinka2010
16. sep 2010

Ja davam maleho do behaku od 5,5 mesiaca a velmi sa mu tam pači...je viac vyvinuty ...hlavu drži sam od 1mesiaca...a celkovo je velmi pevny...ma 6 mesiacov a doslova v nom chodi po celom byte...chodil zo začiatku len dozadu...teraz už aj dopredu...nemyslim si že mu to škodi...mam sesternicu ktora ma 4 mesačne babo a drži hlavičku až od 3 mesiaca...a nema taku pohyblivost a celkovo nie je taky zručny ako moj maly...preto si myslim že je to velmi individualne

januarova
16. sep 2010

@katarinka2010, az tak by som sa tym nechvalila ☹ do behaka som moju malu zacala davat az ked vedela stat na nohach smama od seba, t.j. cca mesiac dozadu. a aj to je tam mozno 5 min. ale 5,5 mes. babo do behaka? 😲

mamutka
16. sep 2010

@katarinka2010 este sa ti raz dieta podakuje, ked bude travit mladost u ortopeda..............
aspo zakladne fakty o vyvoji si precitaj, potom ti mozno dojde co mu robis s chrbticou. je tu kopec diskusii o negativach tychto veci, aj 8-9 mesacne babo si clovek rozmysli ci tam da na chvilu, ale 5.5 mesacne.....takuto prisernost by som tu necakala...

janca704
16. sep 2010

Nechcem utocit, ale som zasadne proti choditkam 😠 Hoci sestrin maly tam byval od 6 mesiacov a je uplne v poriadku. Chodil ako 10mesacny, nemal a nema ziadne problemy (teraz ma 8rokov), ale mne to pride tak nejako proti prirodzenemu vyvoju dietata 🤐 Moj maly uz ako 5mesacny sam krasne pevne sedel, ale posadil sa sam az ako 9mesacny, plazit sa zacal ako 10,5mesacny, postavil sa sam ako 11mesacny a chodit zacal ako 13mesacny. Napriek tomu, ze v tej dobe som amla obavy, ked ako 9mesacny sa sam nevedel posadit, vypocula som si nabadania okolia, ze sak ho daj do choditka, nech spevnie 😠 , to slo jednym uchom dnu a druhym von. Teraz tie svoje obavy vidim inak a som rada, ze som mu nechala priestor, nech sa vyvija tak, ako mu to mozocek dovoloval 😵 O nic sme neprisli. po tom 9.mesiaci sa rozbehol motoricky nenormalnou rychlostou a neviem, ci by som choditkom nieco urychlila 😖 Teda viem, neurychlila. Ja by som to tiez z fleku zakazala 😒

katika2211
16. sep 2010

Konečne som našla niekoho, kto má taký názor, ako ja... Už ma išlo "poraziť" z otázok typu: už dávaš malého do beháku, že? Pripadalo mi to, ako keby to bolo povinné, že bez neho sa nenaučí chodiť. Sama som strávila niekoľko mesiacov na rehabilitácii, aj keď s iným problémom, ale vypočula som si veľa názorov, čo ma iba utvrdilo v tom, že nie vždy sa oplatí urýchlovať niečo, čo má na starosti príroda. Môj syn má 9 mesiacov a ešte len teraz sa začal stavať na nohy, ale aj tak behák určite kupovať nebudeme 🙂

katarinka2010
17. sep 2010

@mamutka len sa neprs...trosku by som sa na tvojom mieste ukludnila...mna mama dala v takom istom čase do behaka a som tu...nikdy som u ortopeda nebola a nikdy som s chrbticou problemy nemala...nedavam ho tam na cely den...len na par minut...ale čo sa tu ja obhajujem...prave preto som pisala o tej sesternici...3 mesačne babo a nedrži hlavu...to sa tu prsia mamičky takychto deti...čo vozia deti do 8 mesiacov vo vaničke...moj maly mal 3 mesiace a už nechcel ležat....

katarinka2010
17. sep 2010

@januarova presne ako si napisala..."ja som davala..." kolko ludi tolko nazorov....ja sa do teba takisto nestaram...

katarinka2010
17. sep 2010

@zuza.m suhlasim s tebou...ty kokso...napisem sem že dam dieta na max 10 minut za cely den do behaku a idú tu po mne jak pyrane...mne je napriklad zle ked si prečitam fora o noseni dietata v šatke, alebo klokanke...par týždnove poskrucane...Suhlasim s tym že ked dieta nema chrbatik ešte pevny nesmie sa polohovat do sedu ani davat nasilu do behaku...takisto vyroky typu "mam ho na rukach a robim pri tom všetko..."varim a pod"..pri tom sa mu akože chrbatik nenamaha? asi teda nie....my sme si kupili aj babyvak aj klokanku...lebo maly chcel byt stale na rukach ked bol malinkavy...ale ani v jednom nevydržal...každe som doslova len vyskušala...potom mi ho mama ani neviem ako naučila "samostatnosti"...od 3 mesiaca nemam problem...pohra sa aj hodinu aj pol v postielke...chce mi snad niekto povedat že ked niekto nosi dieta cely den na rukach tak ho nosi v nejakej "ortopedickej polohe"????? ja maleho doma skoro vobec na rukach nenosim...a ak ho na par minut dam do behaku tak mu nijak neubližujem..aj ked sa mu venujem a hrame sa tak si ho dam na postel a pekne po ležiačky...stare babky povedali ..."dieta ma byt do 3 mesiacov len vo vodorovnej polohe"...nove študie to zasa popieraju...ale prosim vas...každa mama si svoje dieta pozna najlepšie...ked nechce ležat tak ho ako necha vrieskat odušu lebo je to v nejakej knižke napisane?...a ked jedna mama povedala že v behaku sa dieta naučilo na špičky...ja vam to vyvratim....

januarova
17. sep 2010

@katarinka2010, si predstav ze aj moja mala udrzala hlavicku sama uz v prvom mesiaci, a co teraz 😎