Od kedy môže dieťa používať behák?

siskulienka
2. mar 2007

ahojte nevie mi niektora z vas poradit od kolkych mesiacov moze dieta pouzivat behak? Moj maly syn v tom beha uz od siestich mesiacov, nemoze mu to uskodit? teraz ma sedem mesiacov.

lenka1smejka
15. mar 2011

@lilianaaa aj moja mala bola v choditku od 6 mesiaca asi do 10mesiac ja som si skvelo odpocinula a ona bola stastna..a nic jej nie je

jana17
17. mar 2011

Ahojte babulky, po nejakom case sa hlasim opat. Choditko sme nakoniec kupili, investovali sme do chicco dj a urobila by som to znova. Malu sme do neho davali od 7-8.mesiaca, nastavili sme to na najnizsie ako to islo, tak pekne doslapovala na zem. Nemali sme ani ziadny problem so stvorkovanim ani s tym, ze sa nam neskor pustila chodit. Teraz ma uz rocik a asi mesiac sama krasne chodi. Choditko je stabilne, vie sa v nom poriadne vysantit a este stale ju bavi 🙂 Dokonca sama pride k nemu a vypyta sa do neho. To je pre mna super chvila, pretoze si oddychnem a mozem si dovolit vypnut a vylozit si nohy 😀

kalifa28
17. mar 2011

ženy preboha neblaznite.... ja mám šikovnu, motoricky vyspelu dceru a nikdy v choditku nebola
moja švagrina ma tiež dceru, Saškinu sesternicu, o dva mesiace staršiu, to malinke chudatko bolo od 4 MESIACA takmer stále v choditku, dnes má 18 mesiacov, nechodí, ani tak lahko nebude, je tam nutná operácia a dlhodobe liečenie, každodenne bolestive cvičene... vypomstilo sa jej to, že si chcela oddychnut a vypit kávu.... ☹ škoda, mohli sa dnes nahanat po dvore s mojou dcerou.... žial... choditko ☹

akdarka
17. mar 2011

nechapem naco urychlovat nieco co ma prist same.@kalifa28 suhlasim,ze za vypitu kavu to nestoji..

aussiegirl
17. mar 2011

@kalifa28 od 4 mesiaca??!!!??? preboha preco to tej malickej urobili, vsak musela byt ako handrova babika ☹
u nas bola situacia nasledovna: Syncek - sa choditku velmi tesil, ziskal nim svoju malu slobodu. do choditka isiel ako 8 mesacne, pevne, motoricky vyspele dieta, ktore uz stalo na vlastnych nohach pri nabytku a len sa certilo ze sa nevie dostat z bodu A do bodu B. bol tam mesiac, nespickoval, lebo to mal najnizsie ako sa len dalo nastavit. nepreskocil ani fazu lezenia, po 4roch sprintoval ako drak a v 10 mesiacoch sa sam pustil po dvoch a odvtedy sa nezastavil 🙂 choditko islo rychle do vysluzby.
Dcerka - v 10 mesiacoch sme ju skusili dat do choditka. totalne ju znervoznovalo, nedociahla v nom na nic. choditko islo po dvoch pokusoch do garaze 🙂))))) mala krasne liezla, zacala sa sama stavat pri nabytku a naucila sa sama chodit aj bez pomoci choditka. kazde dieta je idividualne, treba prihliadat aj na to aku ma kondicku, ako je motoricky zdatne, aky ma temperament. ja by som choditko uplne nezavrhovala, ale rozhodne by som ho NEPOUZIVALA FULLTIME. niekedy vsak dokaze mamine zachranit nervy 🙂

kalifa28
18. mar 2011

@aussiegirl tak to si píš, že bola.... švagrina si to odo mna zlízla, teraz narieka kade chodí... krava jedna sprostá...

peya104
31. máj 2012

@mitinka .podobne tu. 🙂 ved vysieť v tom choditku je skoro ako v kengurke nostiku, že?

mitinka
31. máj 2012

@peya104 áno aj malého som tam dávala a super vec a nemá ani hrb a ani nič podobné a dr.mi to stále zakazovala... 😒 Aj tak som nepočúvala 🙂

katrinka8
31. máj 2012

Ja osobne si myslim, ze take pouzivanie choditka sa vobec nemusi prejavit hned, ale kludne aj o niekolko rokov, mozno v puberte, v dospelosti a pod. Nemusi to byt nutne nejaka priserna vada, ale moze sa to prejavit napr. aj "obycajnymi" bolestami chrbtice, poskodenymi klbmi... nie nadarmo je choditko v krajinach s vyspelou medicinou povazovane za skodlive - napr. v Kanade ho chcu dokonca zakazat.

peya104
1. jún 2012

@katrinka8 , vyspele krajiny zakažu choditko, ktore (individualne) dieťaťu pomože v pohybe , všetky tie nežiaduce užinky su len logicke domnienky ale stale len domnienky ale nevadí IM vyspelym krajinam vakcinovať deti šelijakymi štiepenymi bunkami opičích mozgov a živými virusami, krmiť McDonaldom a sladkostami všetkych farieb,robiť biznis s alkoholom, cigaretami, farmakologickym a potravinarskym priemyslom....TAKA AUTORITA SU *VYSPELE*krajiny.....

anjelicek26
1. jún 2012

@peya104 - trosku skresleny nazor, nie? Väcsina europskych krajin ma v otazke ockovania MOZNOST VOLBY, takze kto ockvat nechce, nemusi, netahaju ho po uradoch ako tuto! McDonald? Ponuka je tu aj na Slovensku, nechodime tam, kazdy ako chce... Alkohol a cigarety, to na Slovensku nie je? A mohla by som pokracovat.... choditko je riziko, statistika urazov malych deti nepusti, preto ich zakazali v Kanade, nebolo to hladisko ortopedicke, ktore je nepopieratelne, ale bola to hracka, s ktorou si deti sposobili najviac urazov - prevratenie, pad zo schodou, stiahnutie veci na seba a nasledne obarenie.

A nazory v style nic mu nie je... dnes nie je, o 50 rokov mozno budu zlyhavat bedrove klby, lebo boli opotrebovavane vtedy, ked este svalstvo nedavalo dostatocnu podporu, nebolo vytrenovane. Ale to tu uz maminy nebudete a nikto sa vam za to "nepodakuje". Hlavne, ze ste mali vtedy chvilu kludu, nech si po rokoch "dieta" uzije operacie klbov... fakt ma vytaca niekedy ta kratkozrakost.

nicky655
1. jún 2012

my sme choditko pre malu nepouzivali vobec a je tu- ked sa chcela pohybovat-prsote sa musela naucit stvornozkovat,postupne sa zacala stavat na nozky a aj chodit.som rada,ze sme krok s choditkom vynechali.a nehovoriac o tom,ze tam niekto da 5mesacne dieta!!!!

nicky655
1. jún 2012

dieta vie,kedy co treba,nic netreba unahlovat,vsetko ma svoj cas-mam pocit,ze choditko
je mozno skor o pohodlnmosti rodicov-bez urazky kohokolvek

stanislavao
1. jún 2012

choditko netreba pouzivat vobec.

katrin31
1. jún 2012

nikdy

peya104
1. jún 2012

@anjelicek26 skresleny? 🙂 no každy ma svoj film. nebolo to o tebe a ani o tvojej volbe ale o vyspelych krajinách,ktore zakažu choditko, kdežto alkohol alebo len žuvačky(mohli by sme pokračovať) maju ovela horší dopad na zdravie než samo choditko...TO nezakažu.mimochodom pad zo schodou?? v choditku??obarenie??? fííha.

anjelicek26
1. jún 2012

@peya104 - tu ide o deti, riziko nehod a ohrozenia zdravia. Neviem, co s tym ma, ze si dospely, svojpravny jedinec rozhodne o tom, ze si zapali a vypije? Je si vedomy vsetkych nasledkov, ktore svojmu telu robi. Ale choditko je riziko pre dieta vo vyvoji a navyse, presne ako pisem - pady zo schodou, prevratenia, rozbite hlavicky, dokonca umrtia, tazke obareniny. Choditko bolo vyhodnotene ako najnebezpecnejsia hracka, preto sa rozhodli urobit razantny krok - uplne ho zakazat. Nejake "fiha" - co si myslis,, co sa stane, ked sa dieta s pavukom dostane na hranu schodov (?)

lucka1987
1. jún 2012

@anjelicek26 suhlasim s kazdym slovom co si napisala. akoby si mi z duse prehovorila 😉
@peya104 pozeram , ze mas 3 deticky.. este si nepocula o nikom, kto mal uraz s pomocou choditka ? ja teda ano.. u nas v rodine uplne bezne.. mozno nepozornost matky, no kazdopadne keby nie su v choditku by stvornozkovali alebo lozili po zemy alebo minimalne sa po nej gulali a prevalovaly a mnohym urazom by sa predislo. nedokazem spocitat matky vo svojom okoli, ktore dieta davaju do choditka od cca 5 mesiaca , anie na 5 minut an na 10 .. ale na cely cas, kym sa odtial nepyta von, nechaju ho " behat" po dome , kym oni su v kuchini a varia... a su nesmierne hrde ake je ich dietko sikovne ... stracaju prehlad, kde momentalne beha a tak sa najcastejsie stane uraz ...
nahovoriac o tom, ze dieta ktore nie je v choditku ziadnym sposobom nezameskava vo vývine. prave naopak.. lozenim aktivnejsie spevnuje svalstvo a vytvaraju sa unho spravne hemisfery.

peya104
1. jún 2012

@anjelicek26 , nevytačaj sa kratkozrakosťou iných,sposobuje to rakovinu 🙂 ved každy si aj tak po svojom, to čo tebe príde male, inemu je velké.....prajem vám krásny MDD dufam že tancujete a spievate aj ked leje...to aby deti rychlo rastli praju im nebesa 😵

lucka1987
1. jún 2012

pri tychto diskusiach trosku zavidim nasim pra pra pra rodicom, ked dali svoje deti s holou ritkou na luku, bose, oblecene len v lanovej koseli, nech lozia, nech sa ucia sami. nebali sa nejakeho popalenia koze, kedze slnko, nebolo az tak skodlive, na luke si nemohli deti ublizit na rozbitej flase od vina. a nikto neriesil ci maju alebo nemaju odhalenu ritku medzi ludmi 😀 😀 😀

peya104
1. jún 2012

@lucka1987 pri uraze nie je na vine choditko ale matka. to je snad každemu jasne. nechať dieta hodinu v choditku v 5 mes. to je dosť velký extrem ano. ano mam tretie dieta, prave vyskušalo choditko na par minut, v mojej pritomnosti. nie z pohodlnosti aby som si varila. ani pri jednom som nezažila uraz a ani kamarátky. na fora chodim malokedy takže som sa o urazoch vlastne ani nikdy nedočitala.pretože som s detmi,varim atd.. 🙂 neodsudzuj kona, len preto lebo niekto z neho padol. 🙂 samozrejem kto choditko chce najde si sto dovodov prečo ano a druha strana sto dovodov prečo nie take šikovne je naše ego obhájiť svoj zámer

lucka1987
1. jún 2012

@peya104 ja mam vacsiu istotu ked je drobec na zemi na penovom koverceku a ma okolo seba milion hraciek. a tak si spokojne navarim... keby okolo mna beha v choditku by som sa uz bala... 😅

li_la
1. jún 2012

Myslela som, že chodítko je super a nechápala som, prečo to niektoré tak domietate, keď som v chodítku bola aj ja, aj súrodenci a všetko je ok...

Začala som do chodítka dávať asi keď mal 8 mesiacov plus mínus nejaký týždeň. Bolo to super, veď všetci jeho rovesníci už behali v chodítku... Malý sa motkal, tešil sa, došlapoval správne, všetko bolo ok

Ale svoje druhé dieťa by som do chodítka nikdy nedala ani len náhodou!!! No malý neštvorkoval a ani neštvorkuje... prvýkrát sa postavil sám, keď mal 11 mesiacov. (!!!!!) Jasné, vedel chodiť, stáť, ale len v chodítku. Nepohol sa sám ani za svet. Čakal na chodítko a keď som ho tam nedala, bol neznesiteľný. Akonáhle sa prvýkrát postavil sám, chodítko som vyhodila veľkým oblúkom. Síce mu potom trvalo len mesiac a naučil sa ako ročný sám chodiť, no som presvedčená, že ho to spomalilo. Minimálne to, iné sa nič neprejavilo a hádam už ani neprejaví...

Takže ako hovorím, chodítko nikdy viac...

ikke
1. jún 2012

no..choditko ani "kengurka nositko" nie su zrovna prikladmi vhodnej vybavy pre babatka ci batolata... 😖 na tieto temy sa tu uz popisalo vela stran, kto ma zaujem, precita si a urobi si vlastny obraz. kto zaujem nema, nenecha sa presvedcit ani dalsimi stovkami stran... 😉

zajaciq
1. jún 2012

@peya104 nie je pavuk behak len zbytocny carach , ktory doma zavadzia? preco nenechat dieta na hracej deke, resp. nech si chodi popri nabytku? co viac mi uz len moze ponuknut ? absolutne nevidim zmysel tej hracky. Pretoze ked si pri detoch nonstop, tak to ho mozes rovno posadit do detskej stolicky alebo nechat dieta lozit/stverat sa popri nabytku.. a netreba ti ho vobec....

lucka1987
1. jún 2012

@li_la Moj smejo ma 8 mes a 2 tyzdne . este nestvornozkuje ale na 4 sa vie dat.. a len sa akoby hupe 😀 ani nejako strasne nelozi.. teda nelozi po velkej ploche po byte a tak. ale mar metrov prejde aj ked pomaly.. sam sa postavil, ked mal presne 8 mes.. a to tak, ze bol na brusku, potom na 4roch a potom sa mu akosi podarilo sadnut si, chytil sa postielky a sup ho hore uz aj stal 😅 no sekunda to bola . kedy zacne dieta chodit zalezi aj od vela inych veci.. choditko samo na to akosi nevplyva, i ked istu zasluhu na oneskorenosti moze mat,no nie vzdy to plati... ja som zacala sama behat medzi 8 - 9 mes.. teda sama s tym ze popri nabytku. v choditku som nikdy nebola.. mm bol v choditkua tiez v tom istom veku ako ja uz behal .. teda popri nabytku samozrejme.. je to asi individulane . marek ma ten vek ze 8 a pol mes, a vidim na nom, ze urcite nie je pripraveny behat.. ze pekne tie 3 mes si pockame urcite.. ved lozenie je krasne 😵 taka moja husenicka to je

kalifa28
1. jún 2012

@peya104 ano pád zo schodov a aj obarenie žial, som videla na vlastné oči a práve na tom malo zásluhu chodítko.

kalifa28
1. jún 2012

a okrem iného to musí ešte aj nepekne obíjat na zárubniach 😝 😝 😝 no už len to mi chýba ku štastiu 😝 😝

peya104
1. jún 2012

@kalifa28 a ako to že dieta v choditku malo pristup ku schodom?? to mi je nejasne...🙂 a čo sa tyka zárubni.my konkretne mame šuchacie dvere, takže zarubne nenisu 🙂 ...ale ako hovorim každy si najde dosť dovodov pre svoju stranu.

kalifa28
1. jún 2012

@peya104 no však rohy bez zárubní sú ešte horšie, tam už ide dolu rovno celá omietka, ale ako píšeš, každy si nájde dost dovodov, ako odobrí to, že svojmu dietatu v podstate neprináša žiadny osoch, skor mu ubližuje...