Od kedy môže dieťa používať behák?

siskulienka
2. mar 2007

ahojte nevie mi niektora z vas poradit od kolkych mesiacov moze dieta pouzivat behak? Moj maly syn v tom beha uz od siestich mesiacov, nemoze mu to uskodit? teraz ma sedem mesiacov.

junovka
18. feb 2008

kazde dieta doslapuje najprv na spicky 😎 .To robila moja Timka a aj Nelka pokial som ich nedala do chodaku.Samozrejme, pokial babo samo nevie este sediet, tak sa nema davat do chodaka.Lekari su velmi mudri...preco potom nepozastavia vyrobu chodakov, ked je to take skodlive?Nie?Dakedy chodaky neexistovali a nebalilo sa na siroko a teraz ma kopec starsich ludi problemy s bedrov.klbami...ha? 😕 Tot moj nazor 😉

smary
18. feb 2008

nie je pravda,ze "vsetci sme na nich vyrastli" myslene,v tych chodakoch,pavukoch,alebo ako to nazvat (inak to oznacenie,ze "vsetci" ma neuveritelne stve)...ja ani moj manzel sme to ako deti nemali a moja mama vravela,ze uz vtedy boli polemicke...a to,ze ich este nezakazali vyrabat,je presne tak ako napriklad s cigaretami,tiez lekari varuju ako velmi skodia,ale vyrabaju sa dalej,alebo ked chcem zostat v "detskej oblasti" tak detske caje od 4m s pridavkom cukru,tiez pediatri varuju,ze cukor takym malym detom skodi a aj tak sa take caje predavaju...je to uz len na zdravom rozume matky, pre co sa rozhodne,keby lekari-ortopedi nemali dovod,tak by pred chodakmi nevarovali,ale urcite su za tym vyskumy a statistiky...asi tolko k tomu...

other_side
18. feb 2008

ahoj, my sme choditko vobec nemali, ani sme ho nechceli. Ivanko chodil pekne po styroch a den pred prvymi narodeninami sa sam postavil a urobil dva kroky 😅 to bolo pre nas obrovske prekvapenie 😵

junovka
18. feb 2008

...inak, Nelka mi v chodaku je asi 10 minut, potom fnuka, ze tam nechce byt, vyberem ju a lozi o 106 😉

otrivinkajanka
18. feb 2008

lenze su mamicky ktore dietatku daju do choditka aby mali pokoj a nemuseli sa zohybat k detom a tak s nimi chodit poznam par takych doktori asi vedia preco ich zakazuju

leva
18. feb 2008

moje deti boli obe v chodaku,ani jedno nechodilo po spickach,velmi sa im tam obom pacilo,davala som ich tam hlavne ked som varila a nie aby som mala od nich pokoj,taktiez nemali ziaden uraz,ako niekto raz napisal,nebudem menovat,vraj dieta v chodaku je v nebezpecenstve a ze v ich rodine spadlo s chodakom zo schodou,no a bolo to zvalene na chodak,no nezodpovednos matky,ktora mu nechala pristup ku schodom,chcela asi ospravedlnit.

vocko3
19. feb 2008

ja tam malu nebudem davat, a nie len preto ze to vravia doktori. tiez si myslim ze je lepsie ked ju budem drzat ja alebo sa dacoho prichyti. a ked budem potrebovat varit tak ju dam do ohradky na tu chvilu.

lindda
19. feb 2008

my sme mali chodak a sme velmi spokojny malemu sa to pacilo mne pomohlo aj ked len na chvilku on na rukach nechcel byt a ani teraz nechce zacal chodit ako 10mes a to uplne sam ani za ruku nikdy nesiel kolienkoval ako 7mes🙂
Ak budem mat druhe sieta urcite budeme mat aj chodak 🙂

ivankaalenka
22. feb 2008

ja by som malu do choditka nedala a dokonca som ju ani za ruku nedrzala, musela to vsetko prejst sama a myslim, ze je to tak dobre. Ked uz sa pustila sama, tak som ju samozrejme drzala, ale to uz je ine. Ja by som jej chrbticu znicit nechcela, radsej som ju nechala sa pri mne plazit a potom stvornoskovat ako by som ju pichla do choditka. Podla mna je to neprirodzene a mamy s jednym dietatom by to mohli hadam zvladnut, nie? Proste som proti tomu a vobec ma nezaujima ci som na tom vyrastla, veru ano a aj som preskocila fazu lezenia, co sa mi nepaci a chrbticu mam na prd. Asi tolko. ked chcete tam deti davat, davajte, vasa vec, ale ja som nedavala a som rada.

charlinka
24. feb 2008

Ahojky, nedá mi nezučastnit se této témy. Já jsem trošku odpurce těch pavouku, chodítek apod. nejenom kvuli doktorum a že mám kolem kamarádky s detmi co mají problémy kvuli tomu, ale podle mě je to odkládání dítěte a riskování urazu. Ale je to na každého rozhodnutí.
Používala jsem pouze to chodítko co se tlačí před sebou, má interaktivní stolík, dítě si vyhraje, získá větší balanci a hlavně posíli všechny svaly, nejenom lýtkové z pavouka.

leva
24. feb 2008

Odkladanie deti je aj ked ide dieta do ohradky alebo postielky,ci na zem,mne sa v choditku nikdy dieta neprevratilo ani sa mu tam nic nestalo,no ale 1000ludi 1000 nazorov.

loren
24. feb 2008

dnes nas behak zachranil scasti pred urazom na malu spadla vyssia polica na topanky nastastie sa jej nic nestalo

jankapiknova
19. apr 2009

ahojte

ja si myslim,ze keby choditko tak strasne skodi,tak ho nemozu ani predavat.
moze uskodit mozno ked tam niekto da dieta zbytocne zavcasu, ale inak si myslim
ze to tak strasne skodit nemoze. su aj omnoho horsie veci a robia sa.

markiza
19. apr 2009

a na cigarety co vravis janka? tiez sa veselo predavaju 😀

isis
20. apr 2009

Ahojte.
Ja som tiez proti bezaku a inym pomockam, ktore su velmi pohodlne pre maminy. To je parada pit si kavicku, vylozit si nozicky a dieta beha ostosest. Viem presne ze taketo baby si najdu milion vyhovoriek preco je to dobre, mam takych zopar kamosiek, ktore si ulahcia vsetko mozne, takze okrem bezaku je zapnuta aj telka tam uz pomaly ako jedna slcuka bezi do omrzenia rozpravka a mama je uplne spokojna. A je jedno ci to hovori sto doktorov alebo tisic na svete ze choditko je absolutne nevhodne a uz vobec nie pre deti okolo 6 mesiacov. ze to predavaju, ach, ved sa pozrite na umelu vyzivu, kolko nevhodnej zeleniny a ovocia je v nej a je akoze pre deti uz od 4 mesaicov a pod. A maminam ktoer povedia, ze ich deti tam nie su dlho odkazujem,nech si zoberu dobre velky cisty papier a pero a nech si to zacnu pisat, plus nech si napisu aj pocet hodin kolko ich deti pozeraju telku. Ale to by som asi chcela prilis velku sebareflexiu 😀

diddi
20. apr 2009

ach....tak tato tema tu uz bola....Isis,uplne s tebou vo vsetkom suhlasim....ked som to pisala ja,do spominanej temy,tak sa na mna "zodpovedne a nepohodlne matky" vrhli 😠

isis
21. apr 2009

Diddi som rada ze nie som jedina, na tuto stranku chodim nie velmi casto, lebo mam pocit ze ma trafi slak nad niektorymi nazormi tiez mamiciek. Nechcem tym povedat ze som super mama, ani nechcem byt. Ale robit vedome detom zle kvoli vlastnemu pohodliu sa mi zda dost cudne. Pekny den vsetkym 🙂

danadr
20. jan 2010

Zas si myslim ze je trosku prehnane vytykat matkam ze odkaldaju deti pred tv ci do pavuka. 24 hodin sa fakt neda zvladnut a tiez niekedy malej pustim na chvilku TV a vylozim si nohy ku kafe a 15 minut si doprajem pre seba lebo inak by som asi odpadla. Nie sme stroje. Ale tiez som proti chodulu ci ako sa to vola. A nepoznam jedineho lekara ktory by bol za. To ze sa to predava je barbarstvo. Dieta sa ma naucit vsetko co sa tyka pohybovych zrucnosti samo. Matky robia chybu hned pri sedeni ze ich pasivne posadia a tvrdia ze dieta sedi. Ale prd. Ono sedi az vtedy ked si z lozenia sadne samo. Moja mala asi az v pol roku aj neskor. Pootm sa cuduju ze im deti nechcu lozit. Ale naco ked uz sedia aj bez toho. A takto to pokracuje dalej. Zacnu deti stavat na nozicky a potom jasne ze im placu a viac uz nechcu robit nic ine. Dieta sa ma proste same zacinat stavat okolo nabytku a potom same vykrocit bez akejkolvek nasej pomoci. My sa len tomu prizerajme z toho gauca s kavou v ruke a ked je moc zle tak zakrocme. 🙂 Doktorka mi na to povedala super vetu. Najlepsie pre dieta je ak v tejto oblasti pre neho neurobite nic.Nejak mu nebudete pomahat. U mojem malej sa to fakt vyplatilo. nikdy nepistala ze nieco chce co sama nevedela. Teraz sama bezka a ziadne chytanie za ruky a nicenie si vlastnej chrbtice . Pavuky nicia klby, chrbtice a vysledok sa dostavi az neskor. Takze to ze teraz nam nic nie je nic neznamena.

lante
20. jan 2010

Nebudem pisat o tom ci je choditko dobre alebo zle. Vili choditko nemal. Zacal sam pekne chodit v 13m no a cca od 15m z nicoho nic zacal chodit a niekedy aj behat po spickach a chodi tak do dnes. By ma zaujimalo preco. Pri Miskovi som ho kupila. Dovod? Je velmi zivy a niekedy ho do choditka dam, nie preto,aby som vypila kavu a vylozila nohy,ale dovarila bez toho,aby sa zadusal placom a zachripol od pistania. Akonahle skoncim z choditka ho vyberiem.

zuza.m
20. jan 2010

my sme pavuka tak tiež mali.maly v nom sedaval od pol roka asi tak do 7,5 pokial sa nezačal sam pohybovat.bolo to fakt naročne obdobie preto že maly mi vobec nechcel sedet alebo sa niekde hrat.hlavne večer ked už bol nervozny sme to využili.pytala som sa na to ortopeda a povedal že par minut neuškodi nakolko bol maly velmi pevny a chrbatik si krasne držal už od malinka.jazdil len na plavačke tak že ani nešpičkoval a ani nepreskočil žiadnu z vyvojovych faz.myslim že pa minut s mierou ked je na to dieta pripravene neuškodi.jasne že ak tamma pesediet pol dna tak to nasledky necha.

sssimi
20. jan 2010

Kočky ja malú do bežky dávam. Najskôr som bola veľkým odporcom, ale keďže malá chce byť stále pri mne a musí vidieť každú chvíľku nové podnety tak som to riskla. Pred tým som ju brávala všade na rukách-dokonca aj na záchod. Nikoho pri sebe nezniesla, pri každom plakala a ja som ledva ráno vstávala. Do bežky som ju začala dávať od 7 mesiacov-do vtedy nedočiahla na zem inak by som ju tam dala aj skôr.

A ešte tu podaktorým čo tak strašne odsudzujú. Každé dieťa je iné. Niektoré sa hodiny prehrá samé po ležiačky, ale nie sú všetky deti také. Sarah od 2 týždňov do 3och mesiacov trpela kolikami. Vtej chvíli nechcela nič vidieť, nič počuť len v kuse plakala a plakala. To obdobie stačilo na to aby si zvykla, že na rukách je veľmi dobre. A je obrovský rozdieľ nosiť 3-4-5 kg dieťa a 8-9-10 kg dieťa väčšiu časť dňa. A plakať ju nenechám.Už si toho za tie 3 prvé mesiace aj tak odtrpela dosť.

lante
20. jan 2010

Sssimi,druha cast tvojho prispevku ma moju plnu podporu.

jankapiknova
21. jan 2010

Neodsudzujem behak,my sme ho mali tiez,keby tak strasne skodia tak ich zakazu vyrabat a predavat. Tiez som tam nenechala maleho cele dni,len ked som potrebovala nieco spravit,a jemu sa tam pacilo.Dala som ho tam ked mal cez 7 mesiacov a v 10 behal sam okolo nabytku,tak uz ho nepotreboval vobec 😉 a v 13 zacal sam chodit.Za ruky som ho nevodila,lebo nechcel,chcel len sam okolo nabytku.

zuzufek
21. jan 2010

ak sa môžem pridať ani ja behák neodsudzujem , ja som ho pri malej používala od 9 mesiaca a 5 dni po prvých narodeninách sa pustila chodiť sama...jasné,že tam nebola celý deň a ako sssimi napísala súhlasim....aj naša bola a je taký živel,keď začala sedieť,myslela som,že sa aspoň zahrá a ja si čo to porobím,ale opak bol pravdou,v špajzi mi stojí čisto nová ohrádka,v ktorej nechcela jednoducho byť a nepreháňam,keď poviem,že tam bola asi 3krát a keď začala loziť čo ju nechám po studenej dlážke v kuchyni?Vyriešila som to teda bežkou a rovnako budem postupovať,keď budem mať druhé....napríklad suseda má o mesiac mladšieho chlapca a pri ňom bežku nevyužila,ale tá keď ho dala do ohrádky alebo do stoličky,tak som len zírala ako sa vie zahrať a zabaviť...to ja som nepoznala...takže je to aj o tom

zitaje
21. jan 2010

Ani ja behak neodsudzujem, on predsa nemoze za svoju existenciu, ale ja by som tam svoje dieta v ziadnom pripade nedavala, a uz vobec nie polrocne dieta, ktore sa nielen ze nevie same postavit, ale ani posadit! Ved to je uplne neprirodzene, o skodlivosti ani nehovoriac. Myslim ze v Australii a / ci v Kanade su pavuky zakazane. U nas zial nie.
Co sa tyka toho, ze chce mamina dovarit - ved je ovela zdravsie, rozumnejsie, prirodzenejsie dat si dieta na chrbat, ako ho odlozit do choditka. A ked je dieta casto vo zvislej polohe od malicka, je posadzovane skor nez sa same posadi, v kociku je od 3 mesicov v polosede a podobne, tak potom jasne, ze sa nechce vyvijat prirodzene, ale chce byt stale na nohach, hoci to este nevie. 😖
Ja by som neriskovala. Nie je iste, ze bude mat dieta nejake zdravotne nasledky, ak bude v choditku denne desat minut, ale mozno by nemalo ani vtedy, keby zjedlo od pol roka denne tri zemiakove lupienky alebo kusok cokolady. Ale naco pokusat? Preco nedopriat dietatu vacsiu sancu na zdravie?
Tot moj nazor. 😒

zuza.m
21. jan 2010

zitaje to by si mala mat mojho maleho ,chcela by som vidiet ako by ti sedel na chrbte pri vareni 😅 .maly tak tiež trpel kolikami do 3mes potom mu zistili alergiu na bkm a laktozu tak že maval cez den obrovske krče a tak plakal a plakal.musel sa nosit na rukach cele dni ale ani tam nevedel obsediet.take niečo že dat ho do klokanky alebo ineho nosiča ot nehrozilo.hned ako citil stiesneny priestor spustil rev a tak je to do teras.sediet mi nechcel ani po 8mes ,pritom sediet vedel len ako sa posadil len na brucho a davaj preč..on len lozit a pohybovat sa.nam chodil pomohol prave v tom obdobi ked ešte nevedel liezt.už ked začal nepotreboval nič.

jaaty
21. jan 2010

Tiež si myslím, že dávať 6 mesačné dieťatko do chodítka je nezdravé. Chodítk je určené na chodenie a ak ho už použiť, tak vtedy, keď dieťatko vie samé stáť a napr. chodiť okolo nábytku. 6 mesačné dieťa je v v chodítku zavesené, chodí po špičkách, je v absolútne neprirodzenej polohe. Všetko má svoj čas, a "odkladať" dieťatko do chodítka nie je správne, veď také bábo ešte poriadne ani nesedí, prečo potom chcete aby už chodilo?

danadr
21. jan 2010

Chodim s malou cvicit a fyzioterapeutka nam casto dava aj prednasky co je spravne co nie. Takze nie ze by som chcela poucat ale fakt chcem poradit pretoze mne to pomohlo a ulahcilo zivot. Moja mala tym ze som ju nikdy nejak neriesila a nechala nech sa sama nauci nic nechce a robi co sama vie. Kamoska posadila malu uz hadam v 4 mesiacoch a chvalila sa ze jej sedi. Potom nic ine nerobila len ju muslela obkladat aby nespadla. mala pistala a stale len sediet a sediet. Potom uz nestvornozkovala pretoze to co chcela vidiet videla. Hned na to ju zacala stavat na nozicky a teraz je to kolotoc a len beha okolo nej a natahuje jej ruky lebo mala len chodit a chodit. Len sama nie. My sme dostali hned na zaciatku skolenie co terba co nie a mozem vam povedat ze vsetky deticky nam pekne chodia bez akejkolvek pomoci a vedia padat na zadocek a davaju si pozor. Kuchynu mam prisposomenu tak ze tam mam penove cisla kedze mam obklad a odmontovane rucky na suflikoch. Radsej som trosku prisposobila byt. Ja som tiez malu vlacila na rukach pretoze plakavala kvoli brusku a ked je umrnkana tak tiez ju zoberiem na ruky. To je v pohode. Co v pohode nie je je davat deti sediet a hlavne ich stavat pokial to este nevedia pretoze ked im to ukazeme ako na to uz mame po klude. Doteraz sprdavam babky ked mi ju chytaju za rucicky ze ideme chodit. A uz to aj chapu ked vidia ze sama sa naucila vsetko a nevyzaduje potom staly dozor. Ale je pravda ze kazde dieta je ine. Ale skuste sa vyvarovat toho posadzania v zaciatku a hlavne snahy cim skor chodit. Myslim ze cim neskor tym lepsie.A to hovori zena co byva na 5 posch. bez vytahu 🙂 K tomu pavuku este tolko ze dieta nie ze len si nici klby a chrbticu ale ani sa nenauci padat. A fakt ze je v niektorych krajinach zakazany. Len u nas je biznis nado vsetko. Aj vyzivy pre 5 mesacne ponukaju s cukrom a medom takze asi tak.....je to aj na usudku matky

jankapiknova
21. jan 2010

danadr - s tym padanim nesuhlasim, nas maly bol v bezke,nie casto ale od vysse 7 mesiacov tam bol,ked som potrebovala chvilku si nieco spravit,ale od 10 mesiacov chodil sam popri nabytku,sam sa postavil,sam zacal a sam sa naucil aj padat a vzdy len pekne na zadocek. Nikdy som snim nechodila ani za ruky,on ani nechcel ani do teraz sa nechce drzat za rucicku. Takze s tym ze v bezke ked je sa nenauci padat veru nemozem suhlasit 😉

danadr
21. jan 2010

Vsetko je asi velmi individualne. A hlavne to zavisi od casu stravenom v tej bezke ci ako sa to vola. Ale napriklad ja mam velmi dobru skusenost s takym tym neviem tiez ako to nazvat 🙂 ale co si dieta tlaci pred sebou. Hra to a hlavne to nezatazuje klby a chrbat.A dieta to tiez zaujme a nauci ho to prirodzene chodit.