Od kedy sa dáva deťom vaječný žltok?

pajinka23
11. okt 2009

od kedy sa dava detom vaječný žltok??

miskachrumka
12. okt 2009

pajinak ved toho vies vela o zltku! 😀

pajinka23
autor
12. okt 2009

Začína sa zeleninovou polievkou z jedného druhu zeleniny, po malých dávkach, po lyžičkách. Väčšinou podávame mrkvovú kašu pred obedňajším dojčením či pitím alebo môžeme trochu mrkvy zamiešať do mlieka.

V priebehu troch až štyroch dní môžete pridať ďalší druh zeleniny, napríklad zemiaky, brokolicu alebo karfiol.
Časový odstup je potrebný na rozpoznanie prípadnej neznášanlivosti novej potraviny. Vyskúšanú zeleninu potom skombinujete s mäsom a postupne zvýšite podiel príkrmu na úkor mlieka. Mäso je pre organizmus dôležitý zdroj železa, bielkovín a mastných kyselín. Koncom druhého alebo v priebehu tretieho týždňa nahradzujeme celú obedňajšiu dávku nemliečnym príkrmom.

Výsledkom je, že dieťa dostáva 150 – 200 g mäsovo-zeleninovej kaše, ktorá celkom nahradí jednu, väčšinou obedňajšiu, mliečnu porciu šesťkrát týždenne.

Vareného, jemne nakrájaného chudého mäsa je spočiatku asi 20 g na dávku, od siedmeho mesiaca až 35 g.

Raz týždenne je vhodné nahradiť mäso zeleninovou polievkou s vaječným žĺtkom (alebo dvakrát týždenne zeleninovou polievkou s 1/2 žĺtka). Vaječný žĺtok musí prejsť varom, aby sa odstránilo riziko prenosu bakteriálnej nákazy. Vajce preto uvaríme natvrdo a žĺtok potom jednoducho vyberieme a spracujeme.

Pozor na vaječný bielok. Nie je pre dieťa do jedného roku vhodný.
Po mäsovo-zeleninovom príkrme môžete do jedálneho lístka dojčaťa zaviesť ovocnú kašu a obilné kaše, ktoré nahradia predovšetkým večernú porciu mlieka.

pajinka23
autor
12. okt 2009

Po ukončení výhradne mliečneho obdobia (prvých 4 mesiacov) je možné u nedojčeného dieťaťa do jedálničku zaraďovať nemliečne príkrmy. Ako prvý je najvhodnejší zeleninový príkrm z jedného druhu zeleniny, ktorý podáváme na obed. Ten postupne zmeníme na mäso-zeleninový príkrm. Masový príkrm môžete podávať šesťkrát týždenne, jedenkrát týždenne môžeme miesto mäsa zvolit varený vaječný žĺtok. Vhodným tekutinovým doplnkom, hlavne v lete, sú vody, čaje a ovocné šťavy. Asi po mesiaci postupne zaraďujeme ovocné a ovocno-mliečne príkrmy.
Nové potraviny do jedálnička zavádzame s odstupom 3-5 dní a sledujeme, ako ich dieťa toleruje. Potraviny uvedené ako rizikové do jedného roka veku dieťaťu nepodávame. Rizikové potraviny do veku jedného roka sú:
- ovocie: citrusy, mango, kiwi, ananás, jahody, maliny, egreše, ríbezle, ostružiny
- jadrá: všetky druhy orechov, mandle, pistácie
- zelenina: zeler, paradajky, reďkovka, chren, kyslá kapusta
- korenie: čierne, karí, bazalka, vanilka, škorica, muškátový orech
- ryby: morské ryby a plody mora
- ostatné: kravské mlieko, sója, vaječný bielok, čokoláda, med, konzervačné prísady v potravinách

miskachrumka
12. okt 2009

to si kde toto vsetko vycitala? 😉

pajinka23
autor
12. okt 2009

takze podla tychto informacii sa nikam neponahlam a dokrmujem mojho maleho presne ako sa ma 😉 😉 😉 takze babulky sup sup do odbornej literatury a vela vela citat 🙂 🙂 od ukonceneho piateho mesiaca mu zacnem davat mesko a vajecny zltok 🙂 🙂 zatial som este nadala ale od uk piateho mes dam 🙂 🙂

tin007
12. okt 2009

pajinka,ked to vsetko tak super vies, preco sa pytas? 😀

miskachrumka
12. okt 2009

ved a co si nahnevana!ved ti tu nikto nehovoril ze robis nieco zle!
ja by som zltko nedavala fakt skor kao v tom 8mes!anis kor nedama mozno az v 9-10mes! 😉
vajce je vajce predsa! 🙂

miskachrumka
12. okt 2009

tin ja som sa tiez chcela opytat ze naco potom bola zalozena tema? 😉 ako pajinka nic vzlom!
ale potvorka ona nas chcela skusat! 😝 😀

pajinka23
autor
12. okt 2009

Pre pripomenutie - po 6. mesiaci kojené a po 4. mesiaci nekojené deti, keď vedia sedieť s oporou a prehĺtať menšie sústa, začíname jednozložkovým príkrmom ( varená alebo na pare pripravená mrkvička s trochou kojeneckej vody, v ktorej sa varila, prepasírovať cez sitko alebo inak rozmixovať na pyré ), zvyčajne namiesto obedňajšej alebo dopoludňajšej dávky mlieka. Na 3. – 4. deň pridáme k mrkve do vody zemiak. Za ďalšie 3 – 4 dni pridáme tretiu zeleninku ( petržlen, kaleráb, cukinu, baklažán, tekvicu, patizón ), potom ďalšiu a ďalšiu, čomu hovoríme stále zeleninové pyré. Keď ako – tak zvládne vaše dieťatko spapať toto, asi po mesiaci ( teda kojené deti po 7. mes., nekojené po ukončenom 5. mes.), skúsime ako desiatu namiesto mliečka pripraviť pyré ovocné ( krátko v kojeneckej vode podusené ošúpané odjadrené jablká ), opäť 3 – 4 dni rozostup medzi pridávaním ďalšieho druhu ovocia ( hruška, marhuľa, broskyňa, banán - nie citrusy, jahody, tropické ovocie ako mango, kiwi, figa... ). Rovnako v tomto mesiaci môžme k zeleninke na obed pridať kúsok mäsa - biele hydinové, králik. Neskôr samozrejme aj chudé kvalitné bravčové, hovädzie, teľacie. To už je mäsovo – zeleninový príkrm. Ryby do ukončenia prvého roka nedávame, po prvom roku môžme jedálniček spestriť sladkovodnými rybami ( kapor, pstruh, zubáč... )...Maminky, ale dôsledne pozor na kosti, ktoré ryby majú ! Mäso odhadujeme tak na 20g denná dávka, neskôr samozrejme viac, 40 – 60 g. Jedenkrát týždenne nahradíme porciu mäsa vareným žĺtkom ( bielok až do ukončenia prvého roka nedávame !

pajinka23
autor
12. okt 2009

Nie baby nechcela som nikoho skusat dala som si tu namahu a behala som po nete kym som nasla co som chcela 🙂 🙂 🙂 Rada si vypocujem aj nazory inych ludi ale ked mi niekto vravi ze sa ponahlam v prikrmoch...Ved mali dostava uz skoro mesiac len zelenku tak preco by som mu od zaciatku siesteho mesiaca nemohla dat meso ked sa to moze???Ci mam mat s neho vegana??????????? 😀 😀

pajinka23
autor
12. okt 2009

miskachrumka niesom nahnevana 😀 😀 😀 ale vies ja sa snazim mojmu drobcovi naozaj dat to najlepsie a nemozem zato ze je taky jedak ved on keby mohol tak zje aj mna 😀 😀 😀 Inak misi ty si v poho 🙂 🙂 mam rada tvoje nazory a pripevky 😉

erikasadek
12. okt 2009

pajinka, 40, 60 g, !!!!!

preboha kde si sa toto docitala.. 20g , je pre dieta jeden rok!!

35 max pre 2 rocne dieta..

teda tu urcite profesionali, zdravia by ta zato roztrhli co pises...

inak vsade reklama, , na detsku starvu v casopisoch...
pre dieta takeho veku nezabudajte, smensena, kuracia noha..20g;

inak , tie ostatne, sifri viem , pretoze som robila testy , kvoli starostlivosti o deti.;
a mame ich napisane, v nasich detskych kartach pre kazdy vek... 🙂

tin007
12. okt 2009

napisem sem jedno vseobecne zamyslenie sa: aky je rozdiel medzi traviacim traktom kojeneho a nekojeneho dietata, ked to nekojene moze prikrmy o dva mesiace skor? dozrieva traviaci trakt nekojenemu dietatu realne o dva mesiace skor ako kojenemu? pisem seriozne
moj sedliacky rozum mi hovori, ze tam nemoze byt rozdiel a skor sa mi zda, ze to nekojene deti maju tazsie, lebo sa musia uplne od zaciatku popasovat s um, ktore moze byt akokolvek sa priblizujuce v nutricnych hodnotach, vitaminoch, probiotikach a neviem co este mm ale, original to nie je 😒

erikasadek
12. okt 2009

tina 😉

cestovatelkaandrea
12. okt 2009

Pajinka toto pisu na babetko.sk pre deti od piateho mesiaca:
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dieťa do ukončeného 6. mesiaca výlučne dojčiť. Dojčeným deťom dávame prvé príkrmy od začiatku 7. mesiaca. Ak dieťa nedojčíme, prvé príkrmy dostáva od začiatku 5. mesiaca.
Vhodné prvé potraviny:
zemiak, mrkva, cuketa, tekvica, zelená fazuľka, brokolica, kaleráb, petržlen, karfiol, ryža, špenát, kel
jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, banán
kaše bezlepkové – ryžová a kukuričná
Začíname zeleninovým príkrmom. Pri nasadení ovocného príkrmu hrozí, že si dieťatko zvykne na sladkú chuť a neskôr bude zeleninu odmietať. Najvhodnejší čas je obed, je predpoklad, že dieťatko v tomto čase najlepšie spolupracuje. Je to však individuálne.
Najprv začíname jednou potravinou (napr. varená mrkva). Ďalšiu pridávame až po troch dňoch – kvôli vylúčeniu alergie. Ak by sa dieťatko po pridaní niektorej zložky stravy vyhádzalo (alergická reakcia), treba ju hneď vylúčiť z jedálnička. „Pri zavádzaní príkrmu ponúkame dieťaťu menšiu porciu príkrmu a dokŕmime ho mliekom. Postupne však príkrm nahradí jednu mliečnu dávku,“ hovorí MUDr. Katarína Babinská
Do hotovej kaše pridáme niekoľko kvapiek za studena lisovaného oleja. Najvhodnejšie sú repkový, slnečnicový, olivový.
Z mrkvy, banána a ryže môže dieťa zapekať, vtedy ich vylúčime.
V siedmom / piatom mesiaci stačí príkrm raz denne, takže ak začíname zeleninovými príkrmami, ovocie si necháme na ďalší mesiac.
PRÍKLAD ZAVÁDZANIA zeleninových PRÍKRMOV
Uvádzame len pre ilustráciu, každý si zvolí postup zavádzania nových zložiek potravy sám. Nová potravina je podčiarknutá, tie vyskúšané môžeme už medzitým ľubovoľne kombinovať.
1. deň – mrkva, olej
4. deň – mrkva, zemiak, olej
7. deň – zemiak, cuketa, olej
10. deň – zemiak, cuketa, brokolica, olej
13. deň – zemiak, karfiol, olej
16. deň – zemiak, špenát, olej
19. deň – ryža, karfiol, cuketa, olej
22. deň – kukuričná kaša, cuketa, olej
25. deň – zemiak, mrkva, petržlen, olej
28. deň - ryžová kaša, karfiol, zelená fazuľka, olej
Príkrm má byť kašovitej konzistencie. Nedochucujeme – nesolíme, neprisládzame, podávame lyžičkou.
Jedálniček (príklad):
Ráno – mlieko
Desiata – mlieko
Obed – zeleninová kaša
Olovrant – mlieko
Večera – mlieko

miskachrumka
12. okt 2009

paji dakujem dalsia mamicky ktorej sa pacia moje prispevky a nazory **Dakujem**
vies ale nie kazdy matka to prezgriea som len uprimna a nanic sa nehram a nebudem pritakavat ked stym nesuhlasim a jked ma cely svet iny nazor to je vse!a dakujem a ty vies ze si velmi rada stebou kedykolvek popisem 😉

tin................no neviem ako nato prisli vedci alebo zdravotnici,ze nekojene deti maju skor vyvinuty trakt ale vsetci vedci to tak tvrdia ze je vhodne nekojene skor dokrmovat aj zacat so vsetkym moznym skor co podla mna je na zamylenie ale ved nam je jedno ci to je tak alebo nie hlavna vec pre vacsinu matiek je ze podla vedcov je to tak dobre tak sa tym zacneme riadit!!
no chcela som jednoducho povedat ze podla mna nieje ziadny rozdiel v trakte u kojeneho alebo nekojeneho dietata!a nechapem doteraz preco by sa malo u kojenych detoch zacat s prikrmami neskor! 😕

cestovatelkaandrea
12. okt 2009

a toto je pre kojene deti od osmeho mesiaca a pre nekojene od 6. mesiacov.to ze chces dat maso a vajicko uz v piatom mesiaci je jednoducho skoro. Skus si precitat viac veci na nete a nespoliehaj sa len na jednu literaturu. :
Odborná konzultácia k článku: MUDr. Katarína Babinská, PhD., odborníčka na výživu.
Dojčené dieťa – od začiatku 8. mesiaca, nedojčené od začiatku 6. mesiaca.
Zavedené potraviny
(vhodné od začiatku 7. mesiaca (dojčené deti), od začiatku 5.mesiaca (nedojčené deti), ak sme začali zeleninovým príkrmom):
zelenina: zemiak, mrkva, cuketa, tekvica, zelená fazuľka, brokolica, kaleráb, petržlen, karfiol, ryža, špenát, kel
kaše bezlepkové – ryžová a kukuričná
ovocie (ak sme už zaviedli): jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, banán („domáce“ ovocie, banán je jediná výnimka)
Nové potraviny
(vhodné od začiatku 8. mesiaca, nedojčené deti od začiatku 6. mesiaca):
morčacie a kuracie mäso
vaječný žĺtok (bielok kvôli riziku alergie do 1 roka nepodávame!)
ak sme nezaviedli ovocie, tak ho pridáme
múka a výrobky z nej – avšak nedojčené deti až po dovŕšení 6. mesiaca, t.j. od začiatku 7. mesiaca! (kaše, chlieb, pečivo, zápražka, bezvaječné cestoviny, ovsené vločky)
Jedálniček – príklad
Ráno – mliečko
Desiata – mliečko (alebo ovocie)
Obed – zeleninovo – mäsový príkrm, zeleninový príkrm
Olovrant – ovocie (alebo mliečko)
Večera – kaša (mliečko)
Príklad postupného zavádzania zeleninovo – mäsových príkrmov a postupne aj ovocia – obed a olovrant, resp. aj večere (kaše). Uvádzame len pre ilustráciu, každý si zvolí postup zavádzania nových zložiek potravy a najvhodnejší čas sám. Nová potravina je podčiarknutá, vyskúšané varíme podľa chuti dieťatka. Ďalšie dni už potraviny ľubovoľne kombinujeme.
1. deň – OBED - zemiak, kuracie mäso, olej
4. deň – OLOVRANT - banán
7. deň – OBED – zemiaky, vaječný žĺtok, olej
10. deň –OLOVRANT – banán a jablko
13. deň: OBED: ryža, morčacie mäso, cuketa, olej
16. deň – OLOVRANT – banán a hruška
19. deň – VEČERA – pohánková kaša s banánom
Postupne pridávame nové zložky potravy s rozostupom 3 dní (kvôli zisteniu možnej alergie). Príkrm má byť kašovitej konzistencie, nemixujeme, roztlačíme vidličkou. Mäsko (cca 30 g) podávame 5-6 krát do týždňa, vaječný žĺtok (v množstve 1/2 – 1) 1-2 krát týždenne namiesto mäsa. Zelenino-mäsový príkrm obohacujeme o nové druhy zeleniny, ktoré sme doposiaľ nezaviedli.
Naďalej nesolíme, nekoreníme, neprisládzame, do kaše i zeleninového príkrmu pridáme niekoľko kvapiek oleja, najvhodnejšie sú slnečnicový, repkový a olivový.
Kvôli možnej alergii z cudzokrajného ovocia podávame ovocie len také, ktoré rastie v našich zemepisných šírkach (s výnimkou banána). Z banána, ryže a mrkvy môže zapekať, vtedy ich nepodávame.
Na zarobenie kaše by sme mali uprednostniť materské mlieko, ktoré len zohrejeme. Ak dieťatko pije dostatok mlieka, môžeme mu dávať i nemliečnu kašu. Pre detičky, ktoré mlieko odmietajú, sú lepšie mliečne kaše. Ak dieťatko niektorú potravinu odmietne, vysadíme ju z jedálnička a ponúkneme o nejaký čas (napríklad o dva týždne).
Postupné zavádzanie potravín do jedálnička dieťaťa je dôležité preto, aby sme predišli možnej potravinovej alergii. To, že dieťatku niečo chutí (niektoré mamičky podávajú príkrmy skôr – napríklad už od 3. mesiaca, mnohokrát kúpené – aj prisolené, alebo nevhodné – napr. párky, detské piškóty, keksíky), ešte nie je kritériom toho, že robíme správne. Predčasné zaraďovanie potravín neprináša dieťaťu žiadne výhody, naopak, zaťažuje jeho organizmus.
Foto: www.mirocacik.sk

miskachrumka
12. okt 2009

andrea aj tebe sa chce dnes pisat 😉

cestovatelkaandrea
12. okt 2009

teraz citam ze si uz surfovala tak beriem spat, ze mas hladat dalej 😉

cestovatelkaandrea
12. okt 2009

miska ja som to skopirovala z netu, to by som sa napisala, keby som to pisala

miskachrumka
12. okt 2009

ved to nechajte tak ked raz mamicka bude chciet dat to zltko skor tak ho da skor 😉
nebudte ako v nemenovanej teme 😉
andrea ty si riadne sikovna! 🙂

miskachrumka
12. okt 2009

ved hej ale ja mam sedliacky rozum tak mi to nepali 😀

cestovatelkaandrea
12. okt 2009

ale pali len mas toho za posledne dni dost 😉

miskachrumka
12. okt 2009

ale to mas asi aj ty! 😒

tynushqa
12. okt 2009

Ahojte,
tak my zltko neznesieme, skusala som ho dat malinkej 3x z casovym rozdielom cca mesiac a vzdy ho vyzvrackala...ostatne vsetko spapka a je fajn, len to vajicko ... 😕

pajinka23
autor
13. okt 2009

erikasadek akoze 20g je pre teba vela???Hmm tak to potom tu svetovu zdravotnicku odomna pozdravuj 😠 😠 lebo ked sa nad tym len logicky zamyslis 😲 😲 obycajna detska vyziva ma 190gramou 😲 ..Moj mali mi papa 250gramou a este by aj zjedol viac ale mu viac nedam 😉 😉 a um mi vypije aj 280 tak ake normy to tu prosim ta pises??mala vyzivka pre najmensich ma 125 gramou tak sa zamysli

pajinka23
autor
13. okt 2009

baby a ja som nepovedala ze dam malemu v piatom mesiaci meso a zltok ale po ukonceni piateho a to uz zacina siesty mesiac 😉 😉od vcera som malemu zacala davat ovocie takze ked mali dokonci piaty mesiac tak to znamena ze ma za sebou sest tyzdnou dokrmovania roznymi druhmi zeleniny a ovocia 😉 😉

pajinka23
autor
13. okt 2009

Ako teda začať?

Prvé býva mrkvové pyré ako náhrada obedňajšej dávky mlieka. Do vody vhodnej pre dojčatá ( na trhu je množstvo kojeneckých stolových vôd, zvyčajne balených do fliaš s ružovou vinetou a ružovým vrchnáčikom – Lucka, Drobček... ) dáme variť očistenú mrkvu – stačí jedna väčšia alebo 2-3 malé, bez pridania soli či čohokoľvek iného.

Niektoré maminky preferujú varenie zeleniny na pare. Vtedy dáme do menšieho hrnca trochu vody ( asi 2 cm ), rozprestrieme parák (samozrejme ten istý ako na naparovanie knedlí alebo buchiet, prípadne je možné si kúpiť osobitne len na varenie pre bábätko kvalitný nerezový ) a poukladáme doň kúsky načistenej mrkvy. Prikryjeme a varíme domäkka. Po uvarení mrkvu prepasírujeme v hustom sitku – vidličkou alebo iným užitočným “pučidlom”. No a ostáva už len dúfať, že to drobcovi zachutí. Samozrejme, prvá ochutnávka neuspeje u žiadneho bábätka, ale skúšať to treba ďalej.

Za úspech sa považuje každá spapaná lyžička (zistíte to, keď sa dovtedy žlté “kako” zafarbí dočervena). Maminky, pozor, bábätko začne bez problémov papať z lyžičky väčšinou až po mesiaci a viac!

Kým dieťa nespapá obedňajší príkrm v takom množstve, že mu stačí ( 100 – 200g ), môžeme mu ešte po obede ponúknuť jeho mliečko, aby neostalo hladné. Každopádne nový druh zeleniny alebo neskôr aj ovocia skúšame ponúkať aspoň 3 dni, aby sme mohli spozorovať prípadnú precitlivenosť.

Ako druhé po mrkve skúšame príkrm so zemiakom. Postup je rovnaký, len v hrnci nebude osamotená mrkvička, ale už si tam budú bublať zeleninky dve. Aj so zemiakom to skúšame aspoň 3 dni. S touto zeleninou sa začína preto, lebo výskyt alergie na tieto potraviny je skutočne výnimočný, a na rozdiel od ovocia, zelenina nie je typicky sladká a dieťa si tak môže privykať na prirodzené chute. Ak by sme ako prvé ponúkali ovocie, mohlo by sa stať, že dieťa bude neskôr odmietať iné, nesladké chute.

Ďalšími v poradí sú kaleráb, petržlen, cukina, patizón, baklažán, tekvica. Zeler alebo paradajky môžu alergizovať, preto ich podávanie odporúčame až po 1 roku. Rovnako aj zeleninu, ktorá môže spôsobovať bolestivé nafukovanie, ako karfiol, brokolica, kukurica, hrach, či zelené fazuľové struky podávame až v období, keď je dieťa na novú stravu ako – tak zvyknuté, vyprázdňovanie zmiešanej stravy je upravené a pravidelné a nemá problémy s prijímaním viaczložkovej stravy.

Asi mesiac od začatia s príkrmami môžme zaradiť mäsovo – zeleninové kombinácie. Najčastejšie vo forme polievky, keď do kojeneckej vody dáme variť kúsok mäsa, asi 20g, vodu necháme zovrieť, nech sa mäso “ zatiahne” a keď voda zovrie, prisypeme kúsky zeleniny, ktorá sa varí kratšie a keď je hotová zelenina, je už aj ten malý kúsok mäska istotne dostatočne uvarený. Vhodné sú spočiatku biele mäsá – kuracie, morčacie, králičie, ale aj kvalitné bravčové. Neskôr pridáme aj kvalitné hovädzie. Sladkovodné a morské ryby až po 1. roku života. Ak máte zdroj domácej hydiny a vajec, zeleniny a ovocia, je to úplne najlepšie.

Jedenkrát do týždňa je vhodné dávku mäsa nahradiť vareným žĺtkom – bielok ako možný silný alergén podávame až po 1. roku. Do prvého roku pokrmy nesolíme, nekoreníme, možno používať maximálne mletú rascu, fenyklové semiačka, s mierou majorán, v žiadnom prípade nie mleté čierne korenie, mletú papriku, orientálne korenie a karí. A, samozrejme, minimálne soli. Nie je potrebné jedlá a vývar ochucovať vegetou a už vôbec nie s obsahom glutamanu sodného, rovnako ani iné ochucovadlá.

pajinka23
autor
13. okt 2009

vsetky info somstiahla z netu 😉 😉 😉 ja sa tu vobec nechcem z nikym hadat ale ked nema niekto v niecompravdu tak budem oponovat 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
13. okt 2009

ok pajinka, moja chyba zle som si to precitala. ak zacnes od 6 mesiaca tak je to OK, len vajko zacni davat neskor ako maso a nedavaj hned cele ale len polovicu na zaciatok. vlastna skusenost 😉

inak erika ja som raz pisala ze som davala synovi vyzivu kde bolo 20g masa a vela tabulkovych mamiciek ma zdzubalo. vraj je to malo. dieta by malo jest okolo 30-50g masa v porcii. ked vyhrabem tie linky tak ich sem dam, kde pisu o tej gramazi.