Od kedy zaviesť lepok?

anezena
7. aug 2008

ahojte baby,

poculi ste uz taky nazor, ze lepok by sa mal u kojenych deti zaviest medzi 4. - 6. mesiacom?

Mrkni si tieto linky a napiste, co si o tom myslite a ci ste nieco o tom poculi.

http://www.porodnice.cz/node/38907

http://www.porodnice.cz/node/40305

hubka
22. aug 2008

Ahojte baby, aj ja som dnes skamoskou pretriasala v parku temu LEPOK: a boli sme obidve zmatene, lebo v kazdej brozurke a v casopise sa pise inak, niekde od roka, niekde po 7 mes, nikede od ukonc 10 mes...fakt neviem, ja malemu davam zatila kase bezlepkove, ale uz sa stalo, ze som mu asi 3x dala kusok chleba a bol taky stastny, ze ho spapl, sice zubky este nema ale rozmocil si ho...a ked mne mama povie, daj mu to alebo hento a ja sa zatvarim ako chodica encyklopedia, ze to moze vtedy a vtedy, tak sa zo mna smeje, ze to prehanam a ja som uz v 3 mes jedla vyvar, v 4 mes rozky apod....tak fakt nechapem...a co sa tyka alergie, tak clovek si ju vypestuje aziska behom zivota......ohladom lepúku mam fakt dilemu......ale nase mamy to vobec neriesili 😀

kosicanka1
23. aug 2008

hm, no neviem, co mam na to povedat, ja mam celiakiu a doteraz som simonke ziaden lepok nedala, vlastne v domacnosti okrem manzeloveho peciva nic lepkove nemame. mudr mi vravela, ze kludne moze byt na bezlepkovej strave do 2 alebo 3 rokov. u mna je to pohodlne dat jej papat moje jedlo.
no ale po tomto prispevku teraz neviem neviem, no co mam robit? ☹ sakra ved jej chcem len to najlepsie, 😠 asi skusim pomaly zaviet nejaky lepok dokial ju kojim 😒

anezena
autor
23. aug 2008

jedna nasa znama ma 7 deti a z toho 4 maju celiakiu - a kazde dieta do roka len a len kojila, zoiadne prikrmy. Tie deti su uz vacsie najstarsie ma 24 a najmensie ma 6 rokov.
no neviem neviem, ale podla mna to ma hlavu a patu, ze tie prikrmy sa maju zavadzat a aj ten lepok ked sa este koji.

hubka
23. aug 2008

kosicanka a ako sa prejavi celiakia u maleho baba??

katka2209
23. aug 2008

lepok sa zavadza medzi 4-7ukonc. mesiacom hlavne este kym sa koji. najlepsie je zaviest od ukonc.7m. a kojenie preto, aby chranilo telo pred moznou celiakiou. tak mi to odporucila odbornicka na vyzivu na www.babetko.sk a citala som to aj v speciali mama a ja. samozrejme, ze ak dieta môze byt na to alergicke, zavadza sa to tusim az po 1roku...

kosicanka1
23. aug 2008

hubka, neviem ako u maleho baba, ale u mna to boli hnacky, bolesti brucha a traviace problemy. citala som ze u malych deti je to aj neprospievanie, nepriberanie, ekzem na kozi a tiez traviace problemy.
anezena, tiez mi to logicky vychadza, ze ten lepok by som mala skusit zaviest do stravy pokial kojim...
akurat sme sa o tom s manzelom rozpravali a dohodli sme sa, ze vyskusame nejaku kvalitnu spaldovu kasu alebo bio 6zrnu kasu

hubka
23. aug 2008

Katka ahoj...ved aja ja som sa docitala v speciali, ze pecivko od ukonc 7 mes, tak som zacala s piskotkami, skusila som aj troska chlebika...a rozmyslala nad cestovinami........takze aj podla odbornika je to ok???som rada, lebo som zacala s lepkom po 7mes a potom som mala aj pochybnosti, ci nie skoro a tak, ved vies, matuce informacie 😉 tak kase uz dam aj ceĺozrnne psenicne napol s hami kasou 😀

anezena
autor
23. aug 2008

hubka, citaj vyssie - co som dala prispevok - dr. kabatova mi odporucila davat lepok v podobe cestovin napr. 😉
a niektore maminy pisali ze piskoty nie su do roka vhodne ani ine keksy, lebo su sladke
no, ja neviem, ale ved chudatka deticky nech ochutnaju aj nieco take, nie? 😀

zajo510
24. aug 2008

aj pre mňa to zavádzanie lepku bolo "ťažké", ale hlavné je že som sa riadila podľa rád lekárky a gastroenterologičky. ak bábo má taký silný predpoklad, tak ju bude mať či dostane lepok skorej alebo neskôr. koľlko je ľudí, ktorým sa prejavila až v dospelosti.

košičanka, aj ja kupujem rožky a piškoty, len kôli malej, lebo to u nás nik neje. keďže ja varím, tak je takmer vždy všetko bez lepku a manžel si nesťažuje. on si sem tam kúpi svoje knekerbroty, ale to malá nepokúše. takže pečivo kupujeme len kôli nej. 😀 tak baští rožky aj chlebík aj piškoty jej chutia v jogurte alebo popučenom ovocí. a trošku cukru v piškótach jej určite neublíži 🙂

dididi30
24. aug 2008

vraj sa moze lepok zaviest do stravy po 7 mesiaci, ale kto vie, kazdy vie nieco ine..

katka2209
24. aug 2008

ahoj hubka, ja som nechtiac dala aj skorej, lebo to som este nevedela, ze kasa obilna so slivkami je lepkova, vtedy som sa este o to nezaujimala. chvalabohu, malej nic nebolo a ani nie je. okrem tejto kase malej davam aj tie nestle susienky do ovocia, skusila som aj ovsene vlocky, pecivo, chlebik s masielkom a dnes budeme mat kuraciu polievocku s cestovinami. celkom dobre to mala znasa. ale toto vsetko som zacala zavadzat od ukon.7m,preistotu. tu kasu som pred tym dala len 1x. a piskotky nedavam, obsahuju cele vajce. co budem vymyslat, ked jej môzem dat aj ine,napr. chrumky, alebo tie nestle susienky, aspon to neobsahuje bielok.

hubka
24. aug 2008

ahoj Katka, ved ja malemu davam piskotky-resp. keksiky Sunarka, nie tie klasicke, ale tie obsahuju aj tak lepok...ale tie davam sem-tam na zahustenie vecer. kase....a o cestovinach som len premyslala, zatial som zahustovala len ryzou.....a chlebik, asi pockam este tyzden, potom zaciname 9 mes...ja ti fakt neviem, hadam je to takto dobre 🙂

katka2209
24. aug 2008

ahoj hubka, inac zahustovat môzes aj kukuricnou krupicou, ta aspon nezapeka... 😵 , pripadne pohankovymi vlockami, tieto potraviny neobsahuju lepok a môzes to striedat so zemiakmi, pripadne normalnou ryzou, ale nas aj ta zapeka ☹ . ja som malej dala do ruky aj rozok, tak ho zuzlaha, pochybujem, ze sa do nej vela dostalo. vcera a dnes som skusala maslovy chlebik, moc jej to nesmakovalo a kedze nemame este zubky, chlieb sa jej zle rozpustal v ustach a napinalo ju /to mi tiez poradila ta odbornicka na vyzivu na babetku, na priberanie od uk.7m/. najviac jej tusim chutia tie pohankove chrumky, tie zbasti raz dva. tak do nich kusne timi dasnami, velmi ich ma rada. neobsahuju lepok a pohanka je dobra pri zazivacich tazkostiach 😉

bambusko
15. okt 2008

zaviedli sme lepok pred par dni pred ukoncenim 9. mesiaca popri kojeni - ozuzlavanie rozka. tu su este nejake infosky

http://www.provita.sk/bf+coeliac disease.htm

http://www.provita.sk/wpreco.htm

blau
15. okt 2008

tak teraz som z toho tiez jelen.... ☹
tak baby ako? maly bude mat 8 mesiacov zatial som nic s lepkom nedala a mam alebo nemam? 😅

hellosona
15. okt 2008

ja zacnem az od roka... vsade pisu inak... naposledy som citala, tusim v mamaaja, ze od roka je idealne...

blau
15. okt 2008

ok tak sa s tym nejdem stresovat ved ked mu dam na veceru kasu s lepkom trosku neskor hadam to nebude vadit...a stale kojim, tak hadam to bude v poho

radka.m.
15. okt 2008

tak my jsme lepek už dávno vyzkoušeli,mudr mi říkala,že nejnovější studie doporučují zavádět lepek kolem 5měs,protože v tomto období je reakce bouřlivější,tak se dobře pozná,že se jedná o reakci na lepek a pokud se dítě při zavádění lepku kojí,tak to pomůže k tomu,aby se tělo vypořádalo lépe s tou reakcí.jinak celiakem se dítě nestává,ale už se s tím rodí,takže pokud není už od narození celiak,tak se nic nestane. 🙂

blau
15. okt 2008

aha tak zase neviem , ale vsak niéje malinky, tak ked mu omama strci do ruky rozok nech si zuzle , tak nemam protestovat? a co hovorite na toto? Sused vybehol za malym s lizatkom z hroznoveho cukru a dal mu ho lizat! Celkom som ostala v soku a vybrala som mu ho z ust a povedala, ze az ked spapa obed mu ho dam. Esteze bol fakt cas obeda 😝 Co myslite ? Mohol by to lizatko uz lizat? Bude mat 8 mesiacov 😵

hellosona
15. okt 2008

ale zase som pocula nazor, ze skore zavadzanie lepku vytvara predispoziciu ku crohnovej xorobe 😕 tak neviem... u nas sa toto oxorenie vyskytuje, tak preto radsej pockame do roka... malemu to zatial nexyba 😅

hellosona
15. okt 2008

blau: to neviem... ale asi su tam nejake farbiva, nie? samotny hroznovy cukor by asi nemal vadit 😕

radka.m.
15. okt 2008

holky,ještě jsem chtěla napsat,že kdo nechce dávat kaši s lepkem,tak třeba ovesná může být,protože oves neobsahuje lepek,ale avenin!spousta lidí si myslí,že oves lepek obsahuje.

hellosona
15. okt 2008

to fakt? uz si to v nejakej teme pisala... ja pouzivam pohanku, ale o ovsi som to nevedela... 😕

radka.m.
15. okt 2008

jo,máš pravdu,někde jsem to už určitě psala,ale nevím přesně kde,no já jsem to vyčetla v nějakém článku,tam se právě psalo o té celiakii,tak mi to pak ještě zjištovala mudr a pak mě to potvrdila.

bambusko
15. okt 2008

ovos obsahuje lepok

http://www.mamatata.sk/index.cfm?Module=Article...

http://www.celiakia.sk/modules.php?
op=modload&name=News&file=article&sid=2421&mode=thread&order=0&thold=0

http://sk.wikipedia.org/wiki/Lepok

niekde som citala, ze najskor sa ma zlepkovych zaviest ovos a jacmen, az potom psenica, ale neviem to najst ☹ asi je ovsenny lepok lahsie stravitelny

radka.m.
15. okt 2008

oves lepek neobsahuje,obsahuje avenin,je to podobné,jako lepek. 🙂

harvyova
15. okt 2008

Ptala jsem se naší dr., protože každý na to má jiný názor a říkala, že nejlepší je zlatá střední cesta, začít ho dávat někdy mezi půl rokem až rokem, protože pokud se má alergie projevit, tak se stejně projeví, takže jsme se dohodly, že začnu teď v 8. měsících, to začnu dávat večer kašičky, tak nejdřív dám rýžové bezlepkové a postupně zkusím s lepkem.

bambusko
15. okt 2008

no chemicky avenin nie je to iste ako psenicny lepok-gluten, ale potravinarsky a vyzivovo je to dost podobne

Celiakie je onemocnění vyvolené autoimunitními mechanismy, které jsou spuštěny bílkovinami obsaženými v obilovinách. Mezi obiloviny obsahující vysoké hladiny rizikových bílkovin (lepek -gluten, hordein, secalin a avenin) patří především pšenice, ječmen, žito a oves.

zevina
15. okt 2008

já žila také v domění, že celiakem se člověk nestává, že se s tím narodí 😉 bohužel jsme ve dvou letech leželi v nem. s ošklivou alergickou reakcí a tam mě primářka vyvedla z omylu, protože právě na tohle měla podezření (naštěstí se to nepotvrdilo) tehdy mi říkala, že nemoc se může projevit kdykoliv, že momentálně má v péči tříletého chlapečka i sedmnáctiletou slečnu, kterým celiaii zjistili 😒

jinak my lepek (dle ještě starých doporučení) začali zavádět až v 8m, mrknu na ty linky, jestli to u dalšího dítka budem praktikovat jinak nebo ne 😀

radka.m.
16. okt 2008

člověk se celiakem narodí,bohužel se nemoc může projevit až za hodně dlouho,jinak byl dotaz v poradně na netu-kojení ohledně lepku,je to tam podrobněji vysvětleno,tak můžete mrknout-dotaz č.4242