Od kedy zaviesť lepok?

anezena
7. aug 2008

ahojte baby,

poculi ste uz taky nazor, ze lepok by sa mal u kojenych deti zaviest medzi 4. - 6. mesiacom?

Mrkni si tieto linky a napiste, co si o tom myslite a ci ste nieco o tom poculi.

http://www.porodnice.cz/node/38907

http://www.porodnice.cz/node/40305

jannca
16. okt 2008

Ahojky, já jsem minulý týden přednášela na toto téma do 6 měsíců - Nesmí lepek. 6ádné zahušťování, kaše s lepkem. Ideální je podávát lepek - první kontakt po ukončwní 7 měsíce - a to formou polévek(zahustit- trošku) a tak...

katka.m
16. okt 2008

Ja som začal od ukončeného 6.mesiaca formou piškótky v jabĺčkach. Najprv štvrtinku, potom polovicu a teraz 2 denne. Skúšam už aj cestovinku v polievke, asi tak 5 rezancov na porciu. Polievky však nezahusťujem.

jaja0110
17. okt 2008

my sme zaviedli lepok v 6.5 mesiaci, tiez formou piskot v kasicke a pridanim ovsenych vlociek

adriana84
17. okt 2008

my sme zaviedli lepok v siedmom mesiaci a to pridanim ovsenych vlociek

emjee
19. nov 2008

marhulka88 • 1d • Včera o 10:42
chcem sa opytat ako a kedy ste zacali pouzivat v ramci prikrmovania ovos, psenicu a vyrobky z nich? ako zacat? postupne alebo mozem napr. hned dat zhurta nejaku obilninovu kasu? dakujem

kisska • 1d • Včera o 12:35
marhulka - ako vsetko nove, co pridavas malemu do jedalnicka - po troche a pockat na reakciu. Inak v poslednej dobe tvrdia, ze cim skor lepok, tym lepsie - hlavne este pocas kojenia, MM chrani creva pred nepriaznivymi ucinkami lepku a tak si telicko lahsie zvyka a je menej komplikacii. Ja som zacala kuskom piskoty v ovoci, neskor kusok rozka na zuzlanie a ked nereaguje, kludne sa vrhni na kase 😉

junovka • 2d • Včera o 18:14
marhulka, vseobecne lepok sa moze zacat davat okolo 8-9 mesiaca, samozrejme pokial neni nabeh na alergiu, celekia.....Kasicku by som povedla, ze aj lkludne by si mohla, alebo do ovocia daj pre zacaiatok jednu piskotu 😉

andy80
19. nov 2008

Ahoj holky, ano podle nejnovějších studií prý nemá smysl se zaváděním lepku čekat. Prý se může opravdu zavádět mezi 4. - 6. měsícem života. Dokonce mi to potvrdila teď i moje doktorka, když jsme u ní byli na šestiměsíční kontrole.

Ale stejně, já mám pořád zafixováno, že při prvním synovi jsme lepek zaváděli od ukončeného 8. měsíce, tak to tak bude i u malé. Asi dětem ten lepek nechybí nebo ano?

andy80
19. nov 2008

Jo a holky, kamarádky manžel onemocněl celiakií když mu bylo 42 let.

alishia
20. nov 2008

chci se zeptat jestli v techu susenkach od 6.mesicu je lepek?

kacka.va
20. nov 2008

my koupili sušenky od 6 měsíců a lepek tam je. Jinak podle naší Dr. můžeme lepek už od zavádění příkrmů. Stejně jako to píše Andy.

andy80
20. nov 2008

Mi máme Hami Safari a informaci jestli obsahují lepek jsem tam nenašla. Tak nevím.

lucinka1104
20. nov 2008

ja som tiež pridala keď mal 6 mesiacov a 20 dní teda skoro 7 mesioacov vo forme piškotky až nma to, že mne zjedopl hneď celú 😀 struham mu jednu do jablčka a jednu mu dám len tak nech si papká lebo mu staršne chutí

krista
6. jan 2009

berenika39 • 2d • Včera v 15:04
ahoj, čím víc čtu, tím zmatenější jsem, co se výživy miminek týká. Hodně dávno se žužlaly rohlíky hned kolem pátého měsíce. Teď dlouho to bylo tak, že lepek do stravy zaádět pomalu a až po osmém měsíci, kvůli alrgii. Novinkou je zavádění lepku v šestém měsíci ještě při výlučném kojení, aby se případná nesnášenlivost projevila co nejdřív.
A ted - pardon 😀 - babo raď!
Je tu někdo z oboru,kdo ví jistě, jak to je? Nebo čeho se držíte vy????

kijonkova.k • 1d • Včera v 15:10
Lepek by se měl zavádět kolem 6,měsíce.Kvůli případné alergii,aby se s ní tělo vyrovnalo lépe.Ale já ho dala až v 8. 🙂

andyalukasek2008 • 1d • Včera v 15:16
Taky jsem se to nějakou dobu snažila všemožně a kdemožně vyčíst, ale každý radí jinak. MUDr. mi řekl, že kdysi to bylo od 8-mého měsíce, teď nejnovější poznatky došly k tomu 6-tému měsíci. Pro jistotu nic s lepkem nedávám a do 8-mého měsíce to vydržíme 🙂, pak opatrně a pomalu zavedeme. Jsme na nutrilonu a třeba nutrilonové kaše od 6-tého měsíce snad kromě špaldové lepek mají, takže si dáváme pozor. Já vím, kdysi jsme žužlali rohlíky velmi brzy, ale kolik mých kamarádů má nyní bezlepkovou dietu a přišlo se na to až dost pozdě ☹... Tak jsem raději opatrnější, malý se mouky ještě v životě nají ... 😉

fifinek • 1d • Včera v 15:17
Ahoj, taky v tom mám trošku zmatek. Kupuju zeleninku od Hami a v některých těch skleničkách už od čtvrtého měsíce je taky lepek,tak nevím ☹

kacka.va • 1d • Včera v 15:21
já lepek vůbec neřešila, doktorka nám řekla, že můžeme hned jak začneme s příkrmama, takže nekontroluju kde je a kde ne.
andyalukasek: co já vím, tak u někoho se může vyskytnout alergie na lepek až v dospělosti, i když celý život jim nevadil.

andyalukasek2008 • 1d • Včera v 15:23
kacka.va: fakt? Tak to jsem netušila ☹, hm, tak teď babo raď...

kacka.va • 1d • Včera v 15:44
já to mám přímo z blízkého okolí. naše známá byla celý život v pohodě, problémy neměla až asi před 4 lety začala mít problémy a zjistili jí alergii na lepek. A to jí je nějakých +- 35 let.
a doktorka mi to i tak říkala, že není dáno, že když teď dítě nebude mít alergii na lepek, že ji nezačne mít třeba ve dvou, třech letech nebo i později. Proto se prý teď přešlo k tomu, že lepek se může hned se zaváděním příkrmů

andy80 • 2d • Včera v 15:48
ano, podle nejnovějších výzkumů se má opravdu lepek zavádět se zavedením příkrmů, tzn. pro nekojené od ukončeného 4. měsíce, pro kojené od ukončeného 6. měsíce.

robi • 1d • Včera v 16:31
ahoj, my jsme kojili do konce 6. měsíce, pak jsme začali s příkrmy, máme 8. měsíců pryč a potraviny s lepkem nedávám a ještě nějakou dobu dávat nebudu. Nejsme alergici, ale přece jenom to střeva dost zatěžuje. Když je možnost nedávat lepek, tak toho využívám, chleba a rohlíků se malá nají ještě hodně. Dokud můžu, tak se jí snažím "zdravě ovlivňovat" jídelníček, za rok už bude tlačit čokoládu atd 🙂
Dáváme kaši bez lepku, kukuřičné křupky, výjimečně ji dám žužlat rohlík, ale víc si s ním hraje než jí.

radka.m. • 4d • Včera v 16:58
ahoj,tak my jsme lepek začali dávat těsně před tím,než nám byl rok.myslím,že co se týče nejen lepku,ale i veškeré stravy,je lepší raději nic neuspěchat.takových potravin,které třeba do roka nesmějí,se v životě najedí ještě hodně.jinak lepek by se měl podle who začít podávat až po 8měsíci,protože je to známý alergen.tak,jako ostatní alergeny by se neměly podávat před 8 měsícem,tak i lepek.je pravda,že alergie na lepek se může objevit i v pozdějším věku.ale třeba celiaci se s touto nemocí už rodí.jinak proč jsem taky dávala lepek a ostatní alergeny až později,protože do toho roku je opravdu tělíčko hodně zatíženo třeba očkováním,zaváděním jiné stravy,než je mléko a v tomto období přitom prckové potřebují nejvíce energie,protože se v prvním roce nejvíce a nejrychleji vyvíjí a rostou,tak si myslím,že je lepší s takovýma alergenema počkat klidně až po roce.

alishia • 1d • Včera v 18:26
a jak se projevuje nesnasenlivost lepku? Jinak ja mu rohlik a sklenicky s lepkem davam. Nikdy sem si necetla co ta sklenicka obsahuje, az ted nekdy sem se docetla ze obsahuji lepek.) aspon sem byla usetrena trapenim se kdy mu ho dat🙂

many • 1d • Včera v 18:29
no já teď zjistila nedávno,že hruška obsahuje lepek,jak jsem mu dávala přesnídávku,tak teď přemýšlím jestli mu mám zase dat nebo jí schovat na později,ale asi jí schovám,se nezkazí 😀

alishia • 1d • Včera v 18:35
ja teda budu urcite pokracovat. uz je velkej🙂

radka.m. • 4d • Včera v 18:57
alishia-alergie na lepek se projevuje stejně,jako každá alergie-vyrážka,otoky krku apd.pokud je dítě cfeliak tak projevy jsou podobné,akorát v daleko větším rozsahu.i když to se projeví až po užívání lepku v plném množství až po několika týdnech a měsících.takže pokud jste už měli potraviny obsahijící lepek,tak alergie by se projevila už ted.

alishia • 1d • Včera v 19:12
radka.m : dekuji. Tak nejakou vyrážku mame, ale to bude spis zimou. Ja si cetla ze projevy jsou treba nepribyvani na vaze, prujmovita stolice.

martimarti • 1d • Včera v 19:29
Alishia, projevy alergie na lepek jsou dost specifické a máš úplnou pravdu, jsou to především zažívací problémy, páchnoucí průjmy, bolesti břicha, nadýmání, nepřibývání na váze.

andy80 • 2d • Včera v 19:52
jj žádná vyrážka být vůbec nemusí, je to hubnutí, průjem... atd. Přesně, jak píše martimarti. Od mé bývalé švagrové manželovi se objevila celiakie skoro ve 45 letech. Měl asi rok zažívací problémy, pořád trpěl průjmy až skončil v nemocnici s dehydratací. Tam zjistili alergii na lepek.

radka.m. • 4d • Včera ve 20:07
andy-vyrážka se objevuje při alergii na lepek,je to jeden z možných příznaků,ale alergie není to samé jako celiakie!jsou to dvě rozdílné věci,takže bud zjistili alergii,nebo to,že je celiak.možná jsem to napsala nesrozumitelně.proto jsem taky psala,že alergie by se už projevila,ale celiakie se objevuje až po delší době a to by musel člověk ještě užívat potraviny,obsahijící lepek každý den v plném množství.

radka.m. • 4d • Včera ve 20:11
plná zátěž lepkem odpovídá pro dospělého 3krajíce bílého chleba denně po dobu 3 měsíců

berenika39 • 2d • Včera ve 20:57
..docela často si čtu rady a moudra MUDr. HOnzíka na porodnici.cz a ten právě tvrdí, že nejnověji je to jak píše i andy, lepek rovnou kolem šestého měsíce s prvními příkrmy. Mají tam super vyhledávač, dá se tam najít kdeco a jsou to odborníci. Doporučuji. Dík za názory, zatím jsem si z toho vzala asi to, že není kam spěchat a po půl roce lepek ano, pokud bude jen tak v něčem "schovaný", třeba ty skleničky, to jsem nevěděla. Je fakt, že na rohlíky (pečivo, piškoty...) je času dooost.

senja
10. sep 2009

Zdravim, plne kojim svoje 2 mesicni mimi a vcera a dnes jsem mela spaldove kafe. Je na nem uvedeno, ze obsahuje lepek. Vcera odpoledne a dnes maly ma nejakou hlenovitou stolici a place (asi ho trapi brisko). Myslite, ze to muze byt zpusobeno tim lepkem, ktery se dostal do meho mleka? ☹

berenika39
10. sep 2009

nene, to asi ne.

mami.sk
15. sep 2009

senja - a doteraz si nejedla nic co obsahuje lepok ? ziadne pecivo a pod? lebo ked uz ma 2 mesiace tak by sa to uz podla mna prejavilo, nie? 😕

my sme zacali s lepkom od ukonceneho 7. mesiaca, dcerka je stale kojena a na 8 mesacnej prehliadke bol dr. prekvapeny ze uz davam lepok 😕 tak ja uz fakt neviem???

jindri
15. sep 2009

mami: já byla před týdnem na 8. měs. kontrole a dr mi málem vynadala, že ještě nedáváme lepek 😀 že prý podle nejnovějších "trendů" by se měl dávat klidně mezi 6. a 7. měsícem, spíš že by mohl být problém, když by se zavedl až později (např. po 9. měsíci).

jankapiknova
15. sep 2009

ja som zacala malemu davat jedla co obsahuju lepok myslim ze okolo 7 mesiaca pomaly a teraz normalka,papa vsetko mozne ale sladkostam sa samozrejme vyhybame 😉

berenika39
15. sep 2009

jj, nejnověji je to tak, že lepek nejlépe ještě za plného kojení, aby se případná nesnášenlivost objevila v té době. pořád se to mění. zlatá střední cesta.

začali jsme s ním v osmém měsíci.

zanebudka
16. sep 2009

ahoj baby
dobrá téma, na mňa sa tiež niektoré maminy dívajú ako na blázna, že som až doteraz nedávala malému nič s lepkom, čo ma však zaráža je, že značky ako Nestlé, Hami, Sunarka, no akýkoľvek výrobok / sušienky a tak / všetko je z pšeničnej múky a píšu na nich že ich môžu deti od ukončeného 4 alebo 6 mesiaca už neviem presne, aby som náhodou niekomu nekrivdila. A takisto jahody a tropické ovocie, dnes som malému chcela kúpiť ovocnú výživu a celý regál len jablkovo jahodová, alebo s tropickým ovocím. to mám chápať tak, že tepelne spracované už nie sú alergén? občas som z toho mimo.

junovka
16. sep 2009

zanebudka, najlepsie je riadit sa vlastnym rozumom a vlastnou intuciou 😉

zanebudka
17. sep 2009

no niekedy je to ťažké junovka, ak sa na teba valia z každej strany rôzne informácie, niekedy mám pocit, že radšej by som nemala toľko čítať 😅 a bola by som viac v pohode

berenika39
17. sep 2009

to jsem taky nikdy nepochopila,jestli vadí třeba jahodová příchuť v kaši nebo med v Mlíčku s kaší od Nestlé atd....ale pro jistotu jsem to nedávala. Ani jahodové přesnídávky. Nikde jsem nenašla, jak to je doopravdy, ale proč to pokoušet.

blandik
17. sep 2009

Zanebudka - někdy to bývá tím, že ty značky jsou cizí - tedy ne české a v jiných zemích platí jiné stravovací normy. U nás jsou prý jedny z nejpřísnějších. Třeba jsem koupila kaše Holle a tam je v návodu (mimo jiné i na netu) návod na jejich přípravu a všechno tam dělají s kravským mlíkem. Bud¨je to německá nebo rakouská firma - takže si to vemte - jsou to naši sousedi a jiné normy.

JInak u ovoce a zeleniny platí, že tepelným zpracovaním se mění bílkovina (která alergizuje) a tak je bezpečnější dávat vařené než syrové - proto taky se má dříve vyzskoušet vařená potravina a až pak syrová. Ale to neznamená, že vařené jahody jsou naprosto bezpečné - nebo vařený celer. Ale jiná situace je u vajíčka, masa, mléka, sóji, lepkui - tam převaření nestačí - bílkovina se nemění.

Kaše s příchutěma taky nedávám - nevím, proč bych měla dítko cpát něčím, včem jsou nějaká aditiva, event. barviva (ale přiznám se, že jsem složení nezkoumala), ale z něčeho tam ta chu't musí být. Dávám zatím vždy čisté - prostě jáhlovou, rýžovou, kukuřičnou a docela dost nakupuji ve zdravé výživě - ačkoliv to není přímo určeno dětem. Ale to jsem začala až tak od 8M. Ovoce vařené k tomu přidám.

zanebudka
18. sep 2009

dík blandik, aspoň trošku "svetla" do môjho chaosu si vniesla 🙂

renesens
22. júl 2011

Kazdy tvrdi nieco ine, potom ako si ma clovek vybrat? Dnes som dala malej zuzlat roztek- len som skusila a ked som jej ho zobrala, spustila plac, az ked som jej ho vratila zasa prestala plakat. Mala ma 4 a pol mesiaca, stale plne kojim, davam aj cajik a prevarenu vodu, ked som bola na niekolko hodin prec, dostala aj sunar. Zatial nemame problemy s bolestami bruska , s prikrmami chcem zacat za mesiac a popri tom nadalej kojit. Myslim, ze sa budem riadit vlastnou intuiciou, pretoze si vazne neviem vybrat , comu mam verit a cim sa riadit. Ak ma niekto dostat alergiu tak ju dostane skor ci neskor!

tinki
22. júl 2011

@renesens ahoj, takže čo som sa dozvedela, tak deti medzi 4 až 7 mesiacom majú nejaké tzv. imunitné okno. A v tom období je dobré dať dieťaťu sem tam olízať rožok, neskôr nejakú piškotku. Ide o to, aby si tráviaci systém pomaly zvykal na lepok, ale jesť ešte by nemalo. Aby sa nezaťažovali obličky. Ale to je samozrejme na každej mamičke ako sa rozhodne. 😉

ella_joy
23. júl 2011

@renesens ahoj, ja som mala presne tu istu dilemu,kedy zacat. A ta nejak som sa rozhodla,ked mal nas maly 3 a pol mesiaca ze zacnem s ochutnavanim..pisu sice ze deti na mm az od 6m a dovtedy nic netreba, ale maly sa tak srdi, ked nic nedostane a nas vidi jest, ze mu kazdy den dam na obed nieco.. Tak otvara pusinu, ze jedna radost..tak som aj rada, ze som isla podla seba..kojim ho dalej a o nic neprichadza 🙂

pavlina05
24. okt 2011

Ahoj!
Jak se pozná alergie na lepek? MUDr. mi radil ať dám kaši po 5. měsíci....tak jsem dnes dala a malí celý zrudnul ve tváři cca po 10 min.od podání kaše! Ale na tělíčku nic,jen ve tváři?!

camelinka
24. okt 2011

Nahodou jsem semka nakoukla, od doktorky mam papir z nejake prednasky kde ted byla a nejnovejsi studie rikaji ze dite by se melo setkat s lepkem mezi 4.-6. mesicem ze se tak snizuje riziko celiakie.
A psali tam ze mnozstvi by melo byt max 7g lepku denne,coz sou 2 piskotky, nebo 1 rovna polevkova lzice mouky.

pavlina05
24. okt 2011

...no tak já se teď biju do hlavy,že jsem mu to vůbec dávala..
U prvního jsem dala lepek až kolem roku!