Od kedy zaviesť lepok?

anezena
7. aug 2008

ahojte baby,

poculi ste uz taky nazor, ze lepok by sa mal u kojenych deti zaviest medzi 4. - 6. mesiacom?

Mrkni si tieto linky a napiste, co si o tom myslite a ci ste nieco o tom poculi.

http://www.porodnice.cz/node/38907

http://www.porodnice.cz/node/40305

pavlina05
25. okt 2011

...tak my jsme prý alergičtí na to mlíko co bylo v té kaši... 😝

majonka79
17. jan 2012

Ahojte, oživím túto tému : Neviete poradiť? Ako s lepkom, keď už od 3. mesiaca babula papá len UM? Bola som chorá a o mliečko som úplne prišla. Nikde som sa nedočítala, ako s deťmi, ktoré nie sú kojené.

31majka12
17. jan 2012

@majonka79 Ahoj v casopise MAMA a JA...januarove z tohto roku je to dobre rozpisane...
Detom na umelej vyzive..podame lepok medzi 6 a 7 mesiacom.
Detom ciastocne dojcenym podame lepok medzi 5 az 7 mesiacom.
Detom plne dojcenym podame lepok po 6 mesiaci do ukonceneho 7 mesiaca.
Do prveho prikrmu masovo-zeleninoveho zavarime 1 KL detskej krupice,alebo natrhat kusok bieleho peciva do polievky.

majonka79
18. jan 2012

@31majka12 Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Doma mám to číslo, len ešte som sa k tomu nedostala to prečítať. Už aj idem na to, prajem krásny deň 😉

katarina_augustinic
5. feb 2012

Ahojte nasa mala ma 4,5 mesiaca je plne kojena a nasa pediatricka, inak velmi sikovna mlada lekarka mi povedala, ze pred tym ako zacnem akokolvek prikrmovat mam davat kazdy den malej jednu lyzicku psenicnej ( alebo inej obilninovej) kase, rozmiesanej v mojom mliecku, alebo v umelom. Podla novych vyskumov celiakie, je potrebne zaviest zevraj lepok skor, ako vsetko ostatne a zacat budovat toleranciu. zevraj cakat do 8 mesiaca je skor chyba, tak a teraz si vyberte 🙂

verbalinka
5. feb 2012

@katarina_augustinic taky jsem slyšela. Já zaváděla v cca 7-8měs. Asi se nechat vést zdravým rozumem - takže já bych začala klasickými zeleninovými příkrmy a od toho 7.m. dala kaši nebo rohlík apod.

anaxamon
5. feb 2012

ja sa riadim mojou dcerou, rozok alebo korku od chleba zuzle od 5. mesiaca temer kazdy den par minut...velmi sa po nej chniapala, dala som jej a chuti jej...inak je plne dojcena s tym, ze tyzden skusam zeleninove prikrmy na obed, lyzicku dve maximalne....

nech si lekari a studie hovoria co chcu, my sme matky a mame sa riadit tym co nam instinkt a dieta hovoria

kto s tym nesuhlasi prosim, to je moj nazor

luciferkax
5. feb 2012

baby, a čo vám z tých výskumov vychádza? že je vlastne jedno, kedy ten lepok zavediete... ak raz má tu alergiu na lepok dostať, tak ju dostane, má ju skrytú v tele, bez ohľadu na to, či mu dáte okúsiť lepok o mesiac skôr či neskôr 🙂 🙂 🙂

luthien.k
6. feb 2012

@luciferkax nesouhlasím, alergie na lepek (resp. bílkoviny obilovin, nejen lepek) je něco jiného, než celiakie, pro jejíž prevenci se doporučuje v malých dávkách zavádět lepek od uk. 4. měsíce. Pozdější zavádění lepku se jako prevence této nemoci ukázalo být neúčinným, naopak když se s ním tělo v malých dávkách setká už dříve, tak ho potom toleruje lépe. S alergií to ale nemá nic společného (trochu to zjednodušuji, ale v podstatě se to tak dá říct, ona i celiakie je nemoc spojená s imunitou, podobně jako alergie).

ajkuska
6. feb 2012

medzi 5. a 7. mesiacom, kedy ešte trvá ochranný účinnok dojčenia. 🙂

susita
2. apr 2012

@31majka12 ahoj, chcem Ta poprosit o radu ... ako zavarit 1 KL krupice do zeleninoveho prikrmu? To po uvareni vyberies zeleninu a do vody uvaris krupicu? A kolko asi vody by tam malo byt? Ja davam cca 200ml, bude to stacit? Alebo inac? A pouzit klasicku krupicu alebo nejaku specialnu? A ine sposoby nie su? Pocula som aj o vareni ovsenych vlociek alebo nieco podobne, nepoculi ste niekto o tom??? Dakujem 🙂

31majka12
2. apr 2012

@susita ahoj tak ja som dala varit zeleninku do 2dcl vody...od 7 mesiaca uz davam prevarenu vodu z vodovodu,aby si maly zvykal...alebo skor jeho imunitny system. 🙂
Ked bola zeleninka uvarena,pridala som 1KL detskej krupice...spravilo to ze sa ta masa trocha zahustila.
Namiesto krupice zvyknem dat aj bezvyjecne cestoviny,tiez takym sposobom.

susita
3. apr 2012

@31majka12 ahaaa... a potom staci popucit, prip. rozmixovat, dakujem 😉

berenika39
3. apr 2012

@susita můžeš trochu krupice uvařit v trošce vody mimo a i s tou vodou to dát do příkrmu, bude se to dobře jíst🙂
Dávala jsem to petrovi i příkrmu s bramborama, aby to nebylo lepidlo.

susita
3. apr 2012

Super, urcite to vyskusam. Zacala som davat piskotku do jablcka, ale nejako mi to nesedi, myslim, ze piskoty su prisladzane a ktovie, co vsetko obsahuju, preto by som to radsej riesila nejakou prirodzenejsou cestou... a prosim Ta, kolko je to trosku vody? vies, na jednu KL to moze by 100-200ml... neviem? A neskusala si aj ovsene vlocky alebo nejake krupky a tak?

31majka12
5. apr 2012

@susita ja malemu mixujem...pucim mu len zemiacik...a ovocie.

evko1
4. júl 2012

Zdravím, mne naša lekárka odporúčala. že do 7 mesiaca musí ochutnať lepok pod ochranou mm, tak kojíme ďalej, ale malá zje aj polovicu rožteka a to má 8 mesiacov,. je to o.K.?

brumka
4. júl 2012

ja som zacla davat lepok medzi 8-10m, vela som citla ze neskor lepsie aby si telo zvykalo najprv na lahsie prikmi a potom aby malo cas aj energiu sa vysporiadat s lepkom.

evercila
4. júl 2012

nový článok v časopise Dieťa /zaujímavé🙂/:
http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...

indiankaindi
6. júl 2012

My sme začali s piškotkami a rožkom asi v cca 4 mesiacoch a v pohode 🙂 A to ešte vládol trend toho, že lepok po 1 roku alebo najlepšie až po treťom roku 😅 Netreba sa toho báť 🙂

ducci
25. júl 2012

nam nasa doktorka kazala okolo 4-5 mesiaca a tak sme aj zacali - davala som korku chleba, mala si ju tak zuzlala 🙂 a v pohode

martina1401
11. sep 2012

ja uz neviem teda.kazde dva roky pridu ,,vedci" s nejakou inou mudrostou.my sme boli odchovani na sunare a krupici od 3 mesiacov a celiakia nebola vobec.teraz je na kazdom kroku.a to prave preto, ze tie deti pred vsetkym tak uzkostlivo chranime.nedavame lepok,vysavame 4 krat do tyzdna,aby nebolo nikde ani zrnko prachu.dezinfikujeme kazdy den wc,sprchu,podlahy, dokonca aj ruky umyvame dettolom...a zabijame prirodzenu obranyschopnost nasich deti.podla mna to je tak...a potom ze su vsade alergie, senne nadchy,astma,celiakia a pod. mne dala mama kravske mlieko v 4.mesiaci.teraz ho odporucaju od 3 rokov!!!asi treba brat nazory ,,odbornikov" s rezervou...