Od kedy zaviesť lepok?

anezena
7. aug 2008

ahojte baby,

poculi ste uz taky nazor, ze lepok by sa mal u kojenych deti zaviest medzi 4. - 6. mesiacom?

Mrkni si tieto linky a napiste, co si o tom myslite a ci ste nieco o tom poculi.

http://www.porodnice.cz/node/38907

http://www.porodnice.cz/node/40305

nevesta
7. aug 2008

Podla mna je to blbost, naco davat kojenemu dietatu hociake jedlo pred 6. mesiacom? Ja by som teda nedala a osobne som zaviedla lepok az po 8 mesiaci...

deina
7. aug 2008

Zevraj ked sa lepok zavadza skor, ked dieta este vypije vela mm, je to prenho lepsie ako zavadzat ho neskor. To mm ho chrani.

nevesta
7. aug 2008

No neviem, ak ma mat alergiu, tak ho bude mat aj ked pije MM, tot moj nazor, mozno sa mylim... 😕

azifca
7. aug 2008

ahoj nevesta, jsou to nejnovější výzkumy, že pokud se lepek zavede spolu s kojením a dříve, než se soudilo přednedávnem, tak je menší riziko vzniku alergie na lepek. 4. měsíc myslí nekojené, 6. měsíc kojené děti.

titkovamiriam
7. aug 2008

ja som tiez kojila-18m a lepok a ostatne jedla som davala az od 8m. 😀

anezena
autor
7. aug 2008

titkovamiriam: ale to bolo kolko mesiacov dozadu, toto su vyskumy ako pise azifca - z tohto roka - najnovsie

bihan
7. aug 2008

Tiež som čítala, že nie je dôležité kedy zavádzať lepok, ale aby to bolo, pokiaľ možno, ešte počas dojčenia... my sme začali v 7m...

No a podľa nových výskumov vraj ani oneskorené zavádzanie vajec a rýb (po 1. roku) nemá vplyv na možný vznik alergie.. nenakopali by ste ich s tými "super" výskumami?

ivka144
7. aug 2008

to je jasne, VSETKO sa vyvija a my mozeme robit co chceme, aby sme dali nasmu babu to najlepsie a nase deti nam uz pri vnucatach budu vysvetlovat,ako sa to robi inac a ako sme to my zle...

My sme zavadzal lepok tiez az neskor, asi 7-8 mesiac, alebo aj neskor?
A az potom som citala niekde, ze aj Bukovsky odporuca skor zavadzat...., keby som vedela, ze to jeho nazor, hadam by sme zacali aj skor, lebo pre mna je on v oblasi vyzivy dost velka autorita.
Podla mna inak s tym lepkom to nie je take desive, ako sa niekedy tvari - ved ake je percento celiatikov? Skor by som si davala bacha, ze aky lepok. My doteraz nedavame psenicu - to je navacsi humus z obilnin. Len obcas spaldu. Ale ovsena kasa? Vpohode. Dokonca sa odporuca detickam, co maju problemy s brusom - moja teta davala bratrancovi skoro od narodenia, furt ovsenu kasu varila a tu je a zdravy je.

luciar79
7. aug 2008

tiež som to čítala. teraz sme omylom zjedli kašu od 6 mes obilno-mliečnu lebo bola pribalená medzi kašami od 4 mes akože v akcii a ja som si to nevšimla.Tak sme lepok omylom už zaviedli 😠 a

stresmenka
7. aug 2008

Ivka ja som davala vyvar z ovsenych vlociek starsiemu synovy od 2 tyzdnov ,,velke problemy so stolicou" , svagrina svojim dvom detom tiez asi od 1 mesiaca a sestra od 3 tyzdnov deti su pomaly dospele a nic im nie je. mam teraz 6 tyzdnoveho syna a vyvar davam tiez. Podotykam, ze ani jedna z nas sme nekojili nedalo sa. Ja som sa docitala, ze bunky alergenov ziskava babo uz pocas tehotenstva a ci sa prejavia alebo nie nik nevie. Ja som alergik a ziskala som alergiu po 30-tke. Takze asi je vsetko individualne. Kolegina je celiatik a ma 47 rokov a alergiu od 41 takze....?

ivka144
7. aug 2008

Stresmenka, no vidis. Neviem ci si to prave ty nebola..., niektora sa tu pytala na ten odvar s vlociek pre babo a vsetky holky ako supy na nu, ze ci sa zblaznila, davat novorodencovi lepok. A pritom to nie je vobec vsetko take knizkove, ako by sme mozno chceli🙂
joj, mi napada,ze ved moj malyma tiez take problemy a dost a teraz ked sme zacali s UM je to des. Ako robis vyvar? Normalne ako ked sa kasa vari, ale precedis a das z flase pit? alebo primiesat do mlieka? Sice..., ja uz asi malemu rovno kasu mam davat nie?

listicka20
7. aug 2008

No vidíte, a já schytala několik udivenejch a káravejch pohledů za to, že dávám dceři chleba v necelejch osmi měsících... 😖
Řeknu svůj naprosto neodbornej názor k alergiím, aspoň těm dětským, myslím, že když se dětskej organismus odmala postupně zvyká na alergenní potraviny (třeba už tím, že je maminka jí v těhotenství a ty látky se v malý míře dostávají i k miminku, to samé při kojení), tak je to lepší, než když najednou ve dvou letech sní dítě svůj první plátek chleba v životě - to pak tělo přirozeně zareaguje odmítavě...
Ale když má někdo alergii v genech, tak je to asi něco jinýho, nevim

listicka20
7. aug 2008

ivka - tu vločkvou palbu jsem četla myslím v diskusi Stolice 😀
tam bychom měly tuhle diskusi překopírovat

petja
7. aug 2008

v osmi měsících je nejlepší zavést lepek,v tomoto věku se nejlépe příp.celiakie zjišťuje.Později už to jde hůř...

elinka27
7. aug 2008

maly nebol kokjeny od zaciatku je na UM, tak neviem deina potom mi by sme nemohli lepok asi vobec 😀 😀
ja som zacala davat od 8 mesiaca tak ako sa odporuca a povedala mi to aj lekarka, rovnako od 8mesiaca som zacala davat biely jogurt.

rumka
7. aug 2008

s lepkom mám aj ja dilemu ale doktorka mi povedala že do 8 mesiaca sa neodporúča tak sa držím zatiaľ toho a tiež som sa stretla s rôznymi názormi

kristina_tvb
7. aug 2008

ja celkom suhlasim s listickou. Ja som v tehu jedla vsetko (myslim takzavane alergeny, samo ze nie slaninu a pod. 😉 ), teraz jem tiez vsetko a mala ma nadhernu pokozku, doktorka ju vzdy chvali. Myslim si tiez ze je to v genoch a stupli by si mali zvykat od mala. Ak to v rodine nieje, resp. ziadne alergie, tak je minimalna pravdepodobnost. Ja mam pocit, ze kazdu chvilu je nejaky novy vyzkum a nove vysledky. Zajtra sa dozvieme, ze by nemali jest ryzu, nie?

zajo510
7. aug 2008

ahojte, ja mám bezlepkovú dietu a tiež ma velmi zaujímalo, kedy zaviesť lepok, pretože Alžbetka má 20%pravdepodobnosť, že ju bude mať tiež. moja Dr. z gastra mi povedala, že najlepšie počas kojenia a medzi 5. a 7. mesiacom. moja pediatrička mi zase povedala, že po ukončení 7. mesiaca. takže som jej dala až po 7. mesiaci. ale čo som čítala na nete reakcie rôznych gastroenterológov, tak je to rôzne. jedni vravia tak, iní onak. kedysi sa vravelo, že do roka nie lepok, ale pritom to nič nemení na tom, že aby sa zistila alergia na lepok, tak ho treba zaviesť skorej alebo neskôr. aj keď sa celiakia neprejaví teraz u bába, môže sa neskôr aj v dospelosti a nemusí nikdy. takže taká veda to je.....moja malá zatiaľ nemá žiadne prízbaky - klop - klop - klop, ale na rok jej budú brať preventívne krv na to, či nemá alergiu.

annag
7. aug 2008

Toto bol môj príspevok, ktorý rozpútal tú diskusiu v téme stolica:

"holky nebláznite, obdobie prvých 4 mesiacov je výhradne mliečne, ovsené vločky a vývar v žiadnom prípade, či už na UM alebo na MM. Adulenka má 8 mesačné bábo, tá už skúšať preháňadlá môže , ale jeden - dvojmesačné bábetká nemajú ani zďaleka vyvinutý tráviaci trakt, obličky na to, aby dostávali niečo iné. Veľmi im to zaťažuje ich nezrelý organizmus, čo môže mať zbytočné a dlhodobé následky. "

a toto je úryvok lekára z odkazu, ktorý uviedla anezena: "studie ukázaly že lepkem je třeba začít již mezi 4-6M věku a to u dětí jak kojených tak nekojených."

čiže sa bavíme o období, ktoré nasleduje po období výlučne mliečnej stravy - t.j. po období 4 mesiacov, ktoré ani pán doktor ani tá konferencia ako výlučne mliečne nespochybnili. Experiment dávať novorodencom akékoľvek príkrmy sme tu už mali, a bola to generácia našich mám a babiek, a my sme boli tí, na ktorých sa takéto veci skúšali, šťavičkami nás kŕmili už v 5 týždňoch a nedopadalo to slávne, alergie a aj všetky civilizačné ochorenia sú aj vďaka tomu na vzostupe. Ale z výroku pána doktora vyplýva, že takýto experiment sa tu vôbec nechystá, diskusia sa vedie o vhodnom čase pri zavádzaní lepku v období príkrmov, nie v novorodeneckom, mliečnom období. Takže, vývar z vločiek a teda lepku sa pre novorodencov ani naďalej neodporúča, na tom sa nič nezmenilo. 😉 Ak takýto výsledok vedcov vzíde, musí ho najskôr odporučiť Svetová zdravotnícka organizácia, UNICEF ..., až potom sa nové postupy môžu premietnuť do nových postupov a odporúčaní lekárov. A to tak skoro, ako hovorí aj ten lekár, asi nebude.

Ale, odporúčanie o podávaní lepku je jedna vec, druhá vec je, ako sa mamička rozhodne. Mne osobne by musel niekto dokázať, že lepok môjmu malému dojčenému bábetku, ktoré je na svete sotva pol roka, neublíži. Celiakia je alergiia na lepok, ktorý poškodzuje sliznicu tenkého čreva u niektorých ľudí. Niekomu sa prejaví ako nafukovanie, vracanie, objemné stolice, zmenené správanie, u niekoho ako zápcha, anémia, niektoré deti nerastú, ale pri niektorých deťoch môže nastať aj prudká reakcia vo forme dehydratácie a šoku. Preto niekedy lekárom ako diagnóza uniká, jednoznačne sa dá potvrdiť len biopsiou a sú ľudia, ktorým pre rôzne a často nenápadné formy prejavu na ňu prídu až v dospelom veku. Hovorí sa, že sa z nej dá vyrásť, ale nie, je to celoživotné ochorenie, pri ktorom možno niektoré príznaky vymiznú,najmä hnačky, ale ona pretrváva stále a prejavuje sa napr. len ako anémia.

Človek je cicavec, a prvé mesiace má byť prirodzene živený materským mliekom, ktoré sa preto toto obdobie života vyvíjalo státisíce rokov, preto má optimálne zloženie pre bábetko. Ak lepok MM neobsahuje, tak ho bábetko ani nepotrebuje, naopak, môže mu,( hoci aj nemusí), škodiť. A ja mám v pamäti ešte siamské dvojčatá Miška a Mareka, ktorí mali problémy práve s tenkým črevom, ktoré sa im neustále perforovalo až ich to stálo život. Viem, je to možno prehnané prirovnanie , ale tenké črevo má nenahraditeľnú funkciu pri trávení a je veľmi zraniteľné tak ako všetky orgány bábetka. A čo ak práve moje bábo by bolo na lepok alergické, a zistilo by sa to vďaka možno len skrytým prejavom neskoro, a na jeho črievkach by nastali nevratné zmeny? Zavedenie lepku v druhej polovici života je overené praxou, bábetko už má zrelý tráviaci trakt a preto sa aj s akýmkoľvek problémom ľahšie vyrovnáva. Určite sa prikláňam k odporúčaniam, že ho treba zavádzať súčasne s dojčením, ako koniec koncov všetky potenciálne alergény.

anezena
autor
7. aug 2008

annag, dakujem ti za tvoj nazor.

takze myslis si, ze by som ten lepok mala zaviest - napr. v 6. alebo 7. mesiaci, kym je babo este kojene, i ked na veceru uz papa kasicku?

a akym sposobom by som ten lepk mala podat? teda v akej forme? Mala by som dat malemu nejaku kasu, ktora obsahuje lepok alebo akO?

ja som sa dnes na to pytala dr. - ci nieco take pocula a hovorila ze nie, ale ona bola na nejakej gastro.... konferencii minuly rok v lete, ale ze sa popyta a da mi vediet. Tak sa potom s Vami podelim.

annag
7. aug 2008

áno, odporúčam Ti ho zaviesť určite počas kojenia, najlepšie je začať s mliečnou kašou s obsahom lepku, teraz dávaš asi ryžovú, bezlepkovú, tak potom namiesto nej takú, čo ho obsahuje. A kedy, ako sa rozhodneš, ja by som ho dala v tom 7. mesiaci 🙂

anezena
autor
7. aug 2008

vdaka, annag, este pozistim nieco od tej dr. a tiez som napisala MUDr. Kabatovej na www.celiakia.sk - uvidim, ci odpisem, dam vediet. este raz vdaa, idem uz buvat, lebo maly uz je hore, papa

elinka27
7. aug 2008

tak ja som bola dnes na poradni a dokina mi povedala,ze najlepsie od ukonceneho 7 mesiaca najneskor vsak do 8 mesiaca, takze co doktor to nazor.

ivka144
7. aug 2008

annag - vsetko znie logicky a v principe s tym suhlasim.
Len zas... to, kedy sa odporuca zavadzat lepok (to znamena, ze pre drvivu vacsuni zdravych deti, vseobecne) a co je mozne a naopak nevhodne pouzit ako liek - to su dve rozne veci.
Materske mlieko neobsahuje predpokladam ani antibiotika, antihistaminika, antimykotika a neviem ake ine rozne veci, ktore sa zial aj malinkym detickam davaju, dokonca aj ked je na pribalovom letaku napisane, ze vhodne od 2. alebo dokonca 7. roku veku dietata. Proste vsetky lieky, to je strasny sajrajt a zatazuje organizmus a najm apecen a vsetko to nedovyvinute ustrojenstvo. Ale ked je problem, lekar taketo latky indikuje. Preto sa mi nezda nelogicke, ze v pripade potreby sa podava nieco, co sice nie je prirodzene, vo vsobecnosti vhodne pre dany vek, ale ma priaznivy ucinok na zdravie, hoci s moznymi vedlajsimi ucinkami.
Jasne, ze je to za vlasy pritiahnute porovnavat to, ale no radsej dam decku ovseny vyvar ako ATB.
(Nehadam sa, len doplnam...)

annag
8. aug 2008

ivka, je to tak , v princípe mi išlo o to, že ak to dieťaťu, a staršiemu občas dám, je to možno ok , ale podávať ju ako univerzálnu radu už pár týždňovým bábetkám, to asi nie... takým bábetkám sa aj lieky podávajú s maximálnou opatrnosťou, a tie, ktoré sa môžu podávať voľne starším bábetkám než napr. tri mesiace, sa pri novorodencoch podávajú len s odporučením lekára a pod jeho kontrolou a každá iná vec okrem mlieka, či už MM alebo UM, ktorá sa bábetku podá, je pre neho neprirodzená a môže napáchať viac škody než osohu, toto je môj názor

deina
8. aug 2008

A co nekojene deti? U nich sa tazko bude zavat lepok este v case, ked su aj dojcene.

anezena
autor
21. aug 2008

tak baby, pisali sme s kamoskou Dr. Kabatovej a odpisala nam toto. Co na to poviete?

"Môžete začať pridávať v čase obedňajšej dávky-malá mrkvička,zemiačik.Uvariť vo vode-nesolenej,nesladenej.Potom rozpučiť vidličkou,rozriediť s vodičkou,v ktorej sa zeleninka varila a podaľ dieťatku.Spapá možno spočiatku len niekoľko lyžičiek,
ale postupne spapá aj za kompotovú misku..Po 3-5 dňoch pridajte kúsok bieleho maska/kurča,morka,králik/-vyvaríte spolu so zeleninou,na drobučko pokrájate a podáte lyžičkou.Jeden deň bude maličká papať zeleninku a druhý deň aj s maskom.Vždy si navarte čerstvé.Po ďalších 3 dňoch dajte desiatu-jablčko/skúste sladšiu sortu/.To môžete dať aj na olovrant.Medzitým kľudne materské mliečko,koľko si dieťa žiada.lepok-vhodné v podobe cestovinky do polievky od ukončeného 6.mesiaca veku,už keď bude dieťa aj na zelenine a ovocí.,Jablko môžete zmeniť na banán.Postupne do jablka môžete pridať aj destkú piškotu a na noc kašičku-k veku primeranú.Platí pravidlo,s každým prídavkom čakám aspoň 3 dni.Postupne budete pridávať do polievky,karfiol,kaleráb...Tiež tak asi o mesiac môžete uvariť natvrdo vajce,vylúpnuť žltok,dať do zeleniny /stačí 2x týždenne."

ivet100
22. aug 2008

tak ja som bola presne,ked mal maly ukonceny 7.mesiac na poradni a doktorka mi povadal,ze uz mam zacat davat lepok a neodialovat to zbytocne,ako to kedysi odporucali.Mam tiez polievocky zahustit trochu cestovinou a mozem aj kase obsahujuce lepok.Tak sa tomu vobec nebranim a malemu davam aj cestoviny do polievky,obcas mu dam do ruky trochu chleba,ktory zuje.Povedala mi, ze jedine piskoty nedoporucuje do 1 roka,lebo su zbytocne presladene.

marcelka11
22. aug 2008

Dnes som si kúpila časopis mamina a skoro som odpadla, keď v teme "Môže ročné dieťa jesť rožok?" doktor dietológ, výživár píše: " Obilniny okrem ryže a kukurice treba opatrne podávať najskôr od ukončeného 1. roku života...... Vylučujú sa teda pečivo, chlieb, sušienky, piškóty......"
Snažila som sa potraviny zavádzať tak ako sa odporúča, teda lepok po ukončenom 7. mesiaci, ale teraz som z toho úplne mimo.

zajo510
22. aug 2008

marcelka, mňa tá reakcia lekára neprekvapuje. ked mala naša malá 7 mesiacov a lekárka nám povedala, že máme zaviesť lepok, tak sme si to poctivo s manželom nagooglovali na nete. a reakcie lekárov na túto tému sú 50:50. tak ako pri všetkom. žiaden lekár ti presne nič negarantuje. my sme ho nakoniec malej zaviedli po ukončení 7. mesiaca. podľa mňa je dôležité, aby ten rodič na svojom decku HLAVNE neexperimentoval už od 3. či 4. mesiaca. lebo sú aj také maminky, ktoré si povedia: "...môjho dieťaťa sa to netýka, moja mama do mňa napchala cestoviny s tvarohom, keď som mala 2 mesiace a nič mi neni. prečo by malo byť môjmu decku?..." a také sa potom divia, ak sa niečo stane.