Odkedy možem dávať deťom ovocné šťavy?

martul
24. máj 2009

Ahojte, prosím Vás vie mi niekto poradiť odkedy môžme dávať detičkám ovocné šťavy, čerstvé alebo 100 % džúsy. Dík za rady.

junovka
24. máj 2009

ja osobne stavy som nedavala, nakolko som davala rovno ovocie, a davala som ho na 6 mesiacov, kedze s prikrmami sme zacali na 5 mesiacov.

megi93
24. máj 2009

My sme začali dávať šťavy od tri a pol mesiaca. Normálne odšťavené jablko a mrkvu. Najprv spolu, potom aj zvlášť. Ale mrvka nechutila, zato jablka dokázala vypiť aj 120ml. na "posedenie" 🙂

gergi7
24. máj 2009

my kupujeme džusiky v madarsku. su od 4 mesiacov.

lenka_da
24. máj 2009

v lekarni, v tescu alebo v bille kupis Hipp ovocne stavy pre kojencov - su rozdelene podla mesiacov, najvcassie tusim jablkovy uz od 4. mesiaca ale je ich tam kopec
rozhodne sa ale musia riedit vodou

martul
autor
25. máj 2009

Ďakujem babenky za rady, pôjdeme niečo kúpiť. Len som premýšlala, lebo čajíky stále sa mi zdalo monotónne, tak ma napadly nejaké šťavičky. Díky.

paola.o1
26. máj 2009

aj ja davam Hipp, maju dobre stavy, riedim s vodou, malemu velmi chutia, davam ich od 5 mesiaca. a Hipp ma teraz taku stavu co sa vola Vitamin C, ta je super.

papajda
26. máj 2009

no ja by som s dzusikmi a stavickami pockala co najdlhsie. my sme boli 3 roky len na porcovanych nesladenych detskych cajoch, mlieku a cistej vode. Mala zacala s dzusikmi az ked nastupila do skolky a tam (na moju velku radost) odmietala pit sladke malinovky a dzusiky, dokkonca aj osladeny caj alebo ovocny caj odmietala, ktore jej tam davali. teraz ma 4 , samozrejme, ze "sladkym vodam" na chut medzicasom prisla, ale obmedzujem jej to na minimum, v 80% pije cistu vodu z vodovodu. nastastie nie je ten typ, co by sa v obchode vrhla na jupika a urputne ho drzala, kym ho nevypije....🙂 v skutocnosti je to tak, ze ako dieta naucis, tak si zvykne, ked si zvykne na sladke dzusy, uz sa k nesladenym cajom nevrati.

kisska
26. máj 2009

tiez sa pridavam k nazoru, ze malym detickam ciste ovocne stavy netreba. Ked uz kvoli zmene, tak velmi nariedene vodou. V ziadnom pripade nie 100percentne. Obsahuju totiz prilis vela cukru (aj ked prirodneho), ktory u deticiek vzvolava falosny pocit nasytenia a potom nejedia poriadne to, co maju. A na sladke si velmi rychlo zvyknu a potom je z toho problem aj pri ostatnom jedle. Pri velkych horucavach je naozaj najlepsia cista voda ( u malych deti kojenecka), pripadne nesladeny caj. Na vyrobcov detksych stiav by som sa nespoliehala... im ide hlavne o predaj. Co as tyka prisunu vitaminov, na to je najlepsie cerstve ovocie...

sue
26. máj 2009

...tiež si myslím, že netreba. My sme doteraz nemali v puse džúsik... najmä preto, že je to sladené, sladké, umelé, prifarbované a podobne, ale najviac ma odrádza ten cukor. Pije vodu, mlieko a čaj - nesladený.

zoeno.1
26. máj 2009

....nemyslim si,ze vsetky dzusiky su sladene,umele,prifarbovane a podobne 😉 ...ale aj tak som za pitie cistej vody 😉 .....uprimne my sme par krat (fakt len parkrat)skusili dzusik hipp BIO jabko/hrozno aj to riedeny 20ml dzusu a 100ml vody a predvcerom sme kupili cerveny melon,tak som jej z neho stavu zriedila s vodou a dala vypit....no ale inak pijeme len cistu vodu,ani caje sme neskusali 😉

stvura
27. máj 2009

Na dzusikoch je napisane od 4.mesiaca, no internetove stranky udavaju od 6.mesiaca....
Mame doma Hipp caj+ovocie, ale malemu akosi nechuti...
Zoeno...trvanlivost je mozne zabezpecit prave sladenim a konzervacnymi latkami...raz zacas vsak dat dietatku ktore je optimalne stare vypit dzusik vsak nie je hriech... 😉

zoeno.1
27. máj 2009

stvura a ked tam nie su napisane konzervacne latky a je napisane,ze bez pridaneho cukru,tak to akoze aj tak ten dzus obsahuje? 😕

grenadinka
27. máj 2009

som trochu v zmatena. 😕
ale zda sa mi ze vsetky hovorite o kupovanych dzusoch.
chcem vediet co si myslite na toto: mame velku zahradu ktora je dost daleko od cesty,mame vela jabloni a cernic, no a kazdy rok si to vsetko doma odstavime- samozrejme ziadny cukor. 🙂
potom to len zohrejeme a zatvarame do flias a o tom ze by to bolo sladke sa hovorit neda, cernice su neuveritelne kysle 😖 .
ale je to velmi osviezujuce a dufala som ze to budem davat aj malej, ale budem jej to urcite hodne riedi vodou. 😅
myslite ze je to dobre pre take pol rocne dieta? mimochodom tiez by som nekupila ziaden dzus ani v obchode ani v lekarni.
uz len ten dlhy zoznam zprisad ma desi. 🙄

kisska
27. máj 2009

grenadinka - toto je ten najidealnejsi pripad 😉 V siestich mesiacoch to bude uplne super. Dokonca by som este odporucila aj neodstavovat, ale uplne zrele postruhat/pomixovat a dat zamrazit ako dren a budes mat celu zimu uzasne vyzivky 😉

mna na kojeneckej strave najviac vytacaju druhy na ktorych sice je napisane "bez pridaneho cukru",ale neviem, ci nas maminy povazuju za uplnych debilov, ked v zlozeni aj tak potom najdes sacharozu, dextrozu, maltodextrozu a podobne ine zluceniny, ktore sice nie su RAFINOVANY CUKOR, ale stale su to sladidla, takze vysledok je ovela sladsi ako prirodzena chut ovocia. A uz obycajna kyselina citronova (inak E330) je dobry konzervant. To uz radsej kupim vyzivy od Sunarka, kde sice tvori 80% obsahu jablko, ale dalsich 20% je tiez len ciste ovocie a naozaj takm ziadne pridavky nie su... alebo ich aspon neudavaju 😕

grenadinka
27. máj 2009

kisska- presne viem o com hovoris,
je to priserne , ked som si zacala citat to zlozenie na roznych prikrmoch a stavach, tak som o polovicke surovin ani vlastne netusila co to je 🙄 .
a prestavam verit aj tomu ze ked uz uvedu na obale ze je to bio vyrobok, su to blafy za ktore mi platime nekrestanske peniaze za malu flasku, a vyroba a ovocie vobec nieje kvalitne. 😨
preto som si dala zalezat a nasadila som si sama kopec zeleniny, a budem to strazit pred skodcami inak ako postrekmi 😉

stvura
27. máj 2009

zoeno...baby ti uz k tomu napisali nizsie...tiez som si par krat precitala zlozenie a myslim ze namaha s vlastnym odstavenim sa oplati.
Inac fakt obcas dat kupovany asi nikoho nerozhodi, mna teda nie...lebo mozem sa doma snazit akokolvek, pojde do jasliciek a bude jest a pit bohvieco.

grenadinka
27. máj 2009

stvura- a neda sa v jasliach dohodnut o strave?

ada085
27. máj 2009

my sme kupili odstavovac, malej velmi chutilo jablcko. inak do nej tekutiny nedostanem, len takymto sposobom ☹

zoeno.1
27. máj 2009

takze ,ked si to tak zhrniem pre seba,tak nadalej budem davat len cistu vodu a veeelmi zriedkavo dzus....tym urcite nic nepokazim 😉 resp. odstavim stavicku,ale castejsie struham ovocie na sklenenom struhadle (lebo kovove nie je vhodne,vsak 🙂 ),mnam taka hruska 😵

kisska
28. máj 2009

zoe - jedine este nerezove 😉 to u nas prebieha vzdy bitka, ked dam malemu jablcko s mrkvou, ze kto to po malom doje (nastastie este nevladze spratat celu mrkvu a cele jablcko spolu) 😉 😀

zoeno.1
28. máj 2009

kisska,tak to som nevedela,ze na nerezovom sa moze,dik za info 😉

rembura
2. nov 2017

maminy poradte. mate niekto takeho tvrdohlave syna ako je moj ktory ma rok a nechce jest vobec ovocne stavy? ved to je vitaminova bomba neskutocna a stale sa nejako divne mrasti... zatial som mu dala mrkvu, jablko a grep

rhiannon
26. nov 2017

@rembura tvoj syn je mudrejsi akk si myslis 🙂 ovkcne ani zeleninove stavy nie su vobec vhodne. Je to kopec fruktozy, ktora je narozdiel od klasickeho ovocia zbavena vlakniny. Takze je to brutalny zasah na organizmus. Hlavne takeho maleho dietata. Co sa vitaminov tyka, uplne mu staci jedno jablko za den. V takej stave su naraz aj 3-4, co je brutal vela cukru/fruktozy. A vplyv na zubny kaz ani nehovorim. Kasli na stavy a smoothies. Ovocie do rucicky jedno/dve za den uplne staci...

bulino1
25. máj 2018

V prvom rade nie je džús ako džús. Hlavne tie z obchodu by som nekupoval vobec. Ak si myslis, ze je to zdrave, tak sa mylis. Je to len sladka voda(mnozstvo cukru na 1dcl je podobne ako pri coca cola, pepsi ...atd) bez enzymov, vitaminov a mineralov. Obcas tam pridaju vitaminy, ale prirodne vitaminy to urcite neobsahuje. Čerstvá odšťavená šťava zo zeleniny a ovocia je o 100% zdravsia, ale pozor na velke mnozstvo sladkeho ovocia ... v takej stave je tiez vela fruktozy. Mrkva, cvikla, jablko v pomere 2:1:1 je super. Tu sa docitas viac ;) https://zdravopedia.sk/100-dzus-z-obchodu-radse...