Otázky ohľadom prvých príkrmov

huyton
29. dec 2018

čo je lepšie pripravovat prikrmy alebo ich kupovat?Zatial ich pripravujem ale ako čitam na nete viac a viac tak neviem čo je zdravšie...ohladom... dusičnany atd ..bola so dost proti kupovanym produktom...

lenzas
29. dec 2018

Nam viac lekarov povedali, ze ked nemame kvalitnu (domacu) zeleninu, tak radsie na zaciatok kupovane prikrmy v poharikoch. Osobne ja si myslim, ze v v zime urcite lepsie kupovana. Len nie kazda kupovana tiez je dobra, niektore obsasuhu cukor alebo kopu skrobov. Treba vzdy citat zlozenie. A taktiez nedovorevat napisom, co sa tyka veku, tam asi skor sa radili tym ako to pomlete a nie to, co v danom veku moze papat dietatko. No a este minus kupovanych je to, ze nie je taky dobry vyber na zaciatok prikrmov. Malo je takych, kde je len jeden druh zeleniny alebo ovocia, co na zaciatok dieta potrebuje skor take, a nie namiesane z 20 druhov surovin. Ale moze sa stat, ze dieta rozhodne za teba. Niektore deti nepapaju kupene, a len domace a niektore opacne. My sme mometalne teraz papame obedy len z poharikov, domace odmietame, a kasu opacne, len doma uvarenu. Ale napriklad v lete, bolo to opacne 🙂

pribinak
29. dec 2018

Moj nazor: treba sa drzat zdravého rozumu a variť pre dieta doma. Samozrejme je vyhoda sk mas domáci zeleninu, domáce vajíčka ci masko.
Normalne doma variť a nie kupivat gebuziny. To je len reklama a marketing.
Teraz tlačia do hláv mamičkám, ze kupované je lepsie, ale to doma je vzdy lepsie , zabudli este dodať, ze biznis je biznis.

3petka
29. dec 2018

@huyton Ja som vždy varila doma aj keď sme niekam išli. Maly mal kupovaný príkrm len keď sme boli v nemocnici a vôbec to nechcel jesť. (Chceli aby sa najedol zo 60g príkrmu a on mi papaval okolo 150-200)Od začiatku a aj teraz mi krásne papa, nerobí žiadne problémy a ani nepreberá. Akurát ovocné výživy papaval kupované aj to len výnimočne.

evittam
29. dec 2018

Absolútny suhlas s
@pribinak .
Ako vidno "natlačili" niektorym dobre do hlav....Moje deti tiež nechceli kupované a ked som to ochutnala ani som sa im nedivila-vacsi "humus" som nikdy nejedla.

pribinak
29. dec 2018

@evittam volakedy sa propagovali UM ako lepsie od materského mlieka. Teraz zas umelá strava

lenzas
29. dec 2018

@pribinak Len predaj zeleniny v obchode tiez je biznis a pochybujem, ze je zamerany na to, aby sme mali kvalitny vyrobok v obchode. Tiez si myslim, ze doma varena strava je lepsie ale pokial uvarena z kvalitnej zeleniny. K tomu lekari, co to radia nemaju z toho biznesu nic, tak osobne ja viac doverujem poharikom ako zelenine z obchodnych retazcov, kedze vyrastala som na domacej zelenine a teda je to nieco ine ako teraz dostat v obchodoch. Ale je pravda, ze nikto nevie z akej zeleniny robia tie pohariky, ale detska vyziva by mala byt prisne kontrolovana na dusicnate, akych je teda pozehnane v zelenine v dnesnej dobe, tak zostava dufam, ze to tak aj je. Ale je to moj nazor a akceptujem tvoj, urcite nechcem sa hadat 😁

pribinak
29. dec 2018

@lenzas a co myslis, ze zeleninka v poharikoch je aka? Akoze u babičky na záhradke dopestované? Nirmalne na poliach ako zelenina v obchodoch.
Si myslis, ze robotníkom v rakúskych ci memeckych továrňach strasne vadí jednajú zomlieť nieco nahnite, alebo plesnivé? To urcite

lenzas
29. dec 2018

@pribinak Napriklad Hipp maju Bio, aj ked bio zelenine velmi neverim, ale aj tak podla mna je o nieco lepsie (lebo predsa to by malo byt nejako kontrolovane) ako v tych obchodnych retiazcov, kde lezi to mesiac a nic tomu nie je. Plesniva a nahnita zelenina je jedna vec a chimikalie je druha, pohariky by mali byt kontrolovane prave na take veci. Semozrejme je to biznis a moze byt to Bio aj marketing, to neviem na isto, kedze nekontrolovala som osobne vyzivu z pocharikov v labaku, ale zelenina v obchodnych retiazcov je teda necim osetrena, to vidim aj bez labaku,. Ale tak v pohode, je to len moj nazor, nic viac 😁

pribinak
29. dec 2018

@lenzas čerstvá strava je čerstvá strava. Krmit dieta zavaraninami, ktore maju vyše roka od výroby je šialene
Ale nech kazdy robi ako chce

amarilka26
29. dec 2018

Dnes clovek nema istotu v nicom. Mozete si pestovat samy, nestriekat ale staci ak okolo Vas niekto strieka zeleninu, ovocie a vsetko ide do spodnych vod, takze si tym zalievame potom svoje. Tiez ma cakaju prve prikrmy a prizna m sa ze neviem ci pouzit nasu zeleninku, kedze sused nam pravidelne vypusta cisticku do zahrady. No a kolega zasa chova kone a mrkvu kupuje zo skladu. Vzdy mu vola kamarat aby si prisiel pobrat mrkvu, lebo sa chystaju ju postriekat roztokom aby dlhsie vydrzala lebo pojde do obchodov. Takze tak.

pininka
29. dec 2018

Mne povedal nás známy, ktorý je Bulhara celý život pestuje a predáva zeleninu vo veľkom že nech sa neopovazim dávať deťom a hlavne mrkvu kúpený v obchode. Že ostatnej zelenine to až tak neublíži, ale mrkva je jeden veľký dusičnan. Práve tú prvú mrkvu deťom kúpila z fľaštičky, ostatné som potom už normálne varila,jedine keď sme niekam išli tak som raz za čas niečo kúpila. Ale naši malí najradšej varené doma. Žiadna para a podobne bludy, ale normálne v troche vody uvarené.

huyton
autor
29. dec 2018

Dakujem za vaš nazor ...ja pripravujem vsetko doma len som sa včera zlakla ked mojej malej trošku zmodrela spodna pera a na nete som sa dočitala o dusicnanoch a akurat som jej vcera pridala surovu mrkvicku do jablcka...nie len stavu ale aj mrkvu ...a tak som bola zhrozena ked som sa dočitala čo vsetko škodi atd mam vela oskusane a vychovsneho uz jedneho syna na domacej strave ale ako v dnesnej dobe je vsetko ine a bio produktoch tiez mam svoj nazor....su tam postreky aby to dobre vyzeralo...atd...no domacu zeleninku a ovocie nemam lebo žijem v anglicku ale aspon sa snazim kupovat dobre produkty...sle kazdej dakujem za nazor...

lenzas
29. dec 2018

@huyton Inac, ked dat zelenine polezat trochu vo vode, pred tym ako zacnes ju pripravovat, tak vraj cast skodlivycv latok so zeleniny sa vyluci do vody, ale tiez nemam to podtvrdene v labaku. Pri uplne prvych prikrmoch som to robila, kedze zaskodit to nezaskodi a snad trochu pomoze.

huyton
autor
29. dec 2018

@lenzas dik😘

renatka100
29. dec 2018

@huyton ja kupujem v dm ich znacku je bio a su ozaj dobre - bez soli a inych dochucovacov

evittam
29. dec 2018

@renatka100 Myslis tu super znacku co uz im minimalne 2x boli stiahnute výrobky pre deti z trhu? A vies aky je rozdiel medzi normálnou a bio zeleninou?

evittam
29. dec 2018

@lenzas Aha a ked zavarane vydrží rok a viac tak je to akoze super lebo to ma nalepku "bio"? 😂😂😂
A ako som uz pisala-ked som to ochutnala ani som sa mojim deťom nedivila prečo to nechcu. Prepáčte za vyraz ale vacsiu s..cku som v zivote nejedla. Ale ako píšes kazdy nech krmi svoje deti a seba cim uzna za vhodne.

janinah
29. dec 2018

Stačí používať zdravý sedliacky rozum a zlatú strednú cestu,ako môže byť super zdravé niečo zakonzervované,vyrobené kdesi mimo Sk,ktovie z čoho,to ozaj nám stačí nálepka bio?hmm........neverím,že dnes na SK sa nedá zohnať nestriekaná zelenina a ovocie,v lete čerstvév pohode,v zime použijem to,čo som si namrazila v lete do zásoby pre dieťa,jasné,nie každý má svoju záhradu,ale má babka,suseda,kolega,však sa na niekoho nakontaktujem a neriešim kupované somariny potom....

lenzas
29. dec 2018

@evittam No nie ze super, ved uznavam, ze domace je najlepsie ako aj materske mlieko, ale ked vidim co za zelenina sa predava v obchodoch v zime a ako dlho, tak uz radsie asi pohariky, aspon dufam, ze aspon raz za cas to niekto kontroluje. A tiez neverim, ze bio je fakt bio ako sa o tom hovori, ale ma asi menej chemikalii, ale mozno som len prilis optimista v tomto smere 🙂 Ale samozrejme nie kazde jedlo aj v poharikoch je Ok, lebo niektore vyzivy su fakt len cukor a skrob a tie co som ja chutnala, tak celkom dobre chutili, ale samozrejme nie kazda.
Ale ako pises, kazdy si vybere sam. Ved sa nehadam, vzdy ludia maju rozne nazory, len nie vzdy sa da zistit kto ozaj ma pravdu. Ale na 100 precent samozrejme ani ja nie som ista co je lepsie. Jedine v com som si ista, ze salama a tavene syrceky urcite by nemali patrit do jedalnicka 1-2 rocnym detom, to uz veru radsie zelenina z obchodnych retazcov 😁

evittam
29. dec 2018

@janinah No, bohuzial niekomu stačí kupit tie isté banany s nálepkou bio o minimálne 1Eur drahšie na kg ale maju nalepku "bio" a vedla lezia tie isté bez nalepky a nezabalene.....

lenzas
29. dec 2018

No jasne ze ma aj sused zahradu s cerstvym ovocim, napriklad v okoli slovnaftu. Ale dobre uz som ticho, lebo prave som zistila, ze asi nemam zdravy sedlacky rozum, ked budem pokracovat tak sa obavam, ze zistim o sebe aj horsie veci, a to prave nechcem 😁 Pekny vecer prajem

janinah
29. dec 2018

@lenzas susedova záhrada je asi jediná na SK? niekto hľadá dôvody,prečo sa to nedá...niekto hľadá spôsoby,ako sa to dá😉

lenzas
29. dec 2018

@janinah Ale Slovnaft bol len ako priklad aj ked takych susedov je tu vela😁 Netvrdila som, ze vyziva v poharikoch najlepsia, samozrejme doma uvarena strava z kvalitnych surovin je naj. O to preco niekto hlada sposoby preco sa to neda, uvarit doma stravu s kvalitnych domacich surovin, to je na inu debatu 😁

renatka100
29. dec 2018

@evittam chod si liecit svoje komplexy inde, tu na mk su mamicky co si radia a pomahaju

evittam
29. dec 2018

@renatka100 Ja nemam žiadne komplexy a našťastie radim a pomaham a v omnoho odbornejsich veciach ako je rozdiel medzi domácim a kupovaným prikrmom. Ale vdaka za radu. Odporúčam ti aby si sa jej držala sama, nakoľko názor ostatnych ak je iný evidentne nevies "stráviť". Pekny zvysok dna.😉

renatka100
29. dec 2018

@evittam preferovat svoj nazor za kazdu cenu nie je diskusia...

evittam
29. dec 2018

@renatka100 Ja nic nepreferujem. Trošku citania s porozumením a menej utocenia.

adinkass
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malinajahoda
29. dec 2018

@huyton moja malá má 10 m. Za celý čas som jej kúpila 2 kupované príkrmy. To keď sme boli na kontrole na Kramároch v BA. Aj to som mala v tej dobe veľký problém vybrať. Naposledy v septembri, keď mala 7 m. Boli tam príkrmy, že od 6 m a v nich napr. losos alebo zeler. Takže ja varím denne čerstvé. Zje mi všetko. A čo sa týka dusičnanov, na tie si treba dávať pozor - špenát a cvikla. Preto sa odporúčajú od 10 m.

huyton
autor
30. dec 2018

@malinajahoda dakujem takže taka mrkva ako v surovom stave nieje až tak nebezpečna?Davam jej stavičku z mrkvy do jablčka aby nemala tvrdu stolicu..akosi nedobre mi reaguje na hrušku a bananik...proste dost husta stolica a to radsej chcem obist...