Plesňové syry - odkedy ich môžu detičky?

saska.t
20. okt 2009

Prosim neviete od akeho veku mozu deticky plesnove syry- hermelin, encian atd? Mala mi uchmatla z taniera a moc jej chutil, ale kedze ho nemozu tehotne neviem od akeho veku mozu male deti.... 😕

zdenallicka
20. okt 2009

Sasko, literatura uvadi nejdrive po tretim roce zivota ditete...

erikasadek
21. okt 2009

saska ja som davala od roka bez problemov v fr nam to doporucuju, ale len pasterizovane syry.. 😉

kazda krajina funguje inak.. 😀

deti tu jedia vela syrov.. 😉

betka1
21. okt 2009

Presnu vekovu hranicu sice poradit neviem, ale mozno pri rozhodovani pomoze vysvetlenie preco a kedy by sa plesnive syry nemali. Su zakazane tehotnym zena a babatkam, lebo mozu obsahovat bakteriu, ktora sa vola listeria. Ta pravdepodobnost, ze v syre listeria bude, je velmi mala, ale ak tam je, tak nasledky mozu byt velmi vazne, hlavne u ludi s oslabenou imunitou, u tehotnych zien alebo ludi s inymi problemami. U zdravych dospelych ludi moze tato choroba prebehnut skryte. Viac info tu: http://primar.sme.sk/c/4117237/listerioza.html

Myslim, ze je to nejake 2 roky, ked bolo v slovenskych novinach, ze sa nasla listeria v konkretych vyrobkoch, tusim v lososovi a nejakom syre.

Tiez stoji za zvazenie aj obsah soli v plesnivych syroch.

erikasadek
21. okt 2009

betka, ale v len v syroch na baze suroveho mlieka, pasterizovane, su ok.. 😉

len ich musis najst na slovensku.. 😉

betka1
21. okt 2009

ano ano, vdaka za doplnenie. Ale sama vobec neviem, ktore su ktore 🙂

erikasadek
21. okt 2009

betka tu v fr napriklad , roquefort nie ten je, nepasterizovany.. 😉
ale taka jemna gorgonzola, alebo ine syry, blue a podobne su , super.. su na baze penicilinu pokial si dobre pamatam..

detom chutia.. 😉

inak je vela druhov tu v fr je ich vela, ale tieto odporucam , gorgonzola.. nie roquefort!!!! 😉