Pozeranie televízie a bábätká

kvietocek7
23. okt 2008

Ahojte.... neviem ci tu takato tema o takomto probleme uz kedysi bola ...Rozmyslala som nakolko je vhodne pozeranie televizora pre nasich drobcov. Povedzme ze prilezitostne napr nejake dvd alebo rozpravky.
Aky je vas nazor a skusenosti, dovolite pozerat Tv vasim drobcom?

boka79
3. aug 2012

no ked to tak citam, asi som cudna, ja som nikdy nemala zapnutu telku ked bola mala mensia ako 2 roky cez den , teda aspon nie veci , ktore nie su pre deti. Kazdy den ma 5 min. rozpravku alebo niekedy sa to pretiahne na 20 min., podla pocasia, inakchodime von , hrame sa a telku ani nespomenie, podla to nie je problem, ze by to skodilo ociam, skor je to podla mna vela informacii, co musi dieta spracovat. A my si pustime TV , az ked je v posteli, na obed, alebo vecer, inak je to tabu. Ale mozno len ja som nenormalna, ale myslim, ze detom do troch rokov by mala byt televizia spristupnena len obcas a nemalo by to byt prvidlom, alebo ritualom

csina
13. aug 2012

tiež by som bola rada, keby TV u nás bola tabu..ale žiaľ, nie každá domácnosť je toho schopná.. staršia dcérka nejavila záujem o Tv minim do 3 rokov, sem tam pozrela nejakú krátku rozprávku a vôbec ju to neťahalo a ja som bola rada.. veľa som sa jej venovala, často sme chodili von, kade tade na výlety, doma sme sa hrávali rôzne didaktické hry alebo len tak, s bábikami.. 🙂 ale..vyrástla a TV je pre väčšie deti magický fenomén.. čiže po všetkých povinnostiach, ktoré si plní, či už škola a množstvo krúžkov, jej ten luxus doprajem a pozerá...ibaže mám aj mladšiu dcérku a tú teda televízia zaujíma ohromne..musím povedať, že program starostlivo vyberám a veľa vecí sa aj naučí, ale má to aj svoje mínusy... lenže ono to už pri dvoch deťoch ide v domácnosti trošku inak a ja sa bez mučenia priznám, že som veru niekedy rada, že si baby sadnú pred TV a ja mám chvíľočku aj na seba... Inak si myslím, že času spolu trávime veľa, takže to, že jej ráno zapnem rozprávku, kým urobím raňajky a spracem byt, si už nevyčítam... 😎

amulienka
13. aug 2012

ahojte, co sa tyka ziarenia, LCD a led telky neziaria, plazmove a tie starsie ziaria. U nas ide tv casto a uz od jej narodenia, pozerame Jim Jam, mala ma polroka, a uz robi take, ze cumi aj na vypatu tv a caka ze ju zapnem, ale nespravim to. je ako zhypnotizovana ked to ide. vyhodne, ked potrebujem polhodinu... avsak ked sa nam uz 2x stalo, ze sme vypli tv a ona sa rozplakala, tak to mi pride uz nevhodne. poznam si dieta, viem kedy je to vhodne a kedy nie, takze zatial to mame pod kontrolou.

katrinka8
30. aug 2012

No nasu od malicka zaujalo v TV, ked rozpraval niekto v TV - proste ju obcas zaujal nejaky hlas. Vtedy pootocila hlavku a kukala. Ked sme obcas nieco pozerali - obvykle spravy alebo dake diskusie. Rozpravky kreslene ju absolutne nezaujimali ani nezaujimaju. Co ju vsak zaujalo je uz tolko ospevovane Spievankovo, Bambulka alebo najnovsie onen stary serial Safari. Par minut denne TV pozera. Povie si, co. Nevydrzi dlho, tipujem tak do 20 minut, to Safari neviem, to ma 1 diel aj viac asi... Nebyvame casto dnu, obvykle sme von, ale ak uz ju nieco v TV zaujme, tak su to deti.
Ale inak som citala, ze ked sa dieta hra, nemala by byt zapnuta ani hudba, lebo vraj sa male deti nedokazu plne sustredit na hru. Neviem, na nasej som si v tomto rozdiel nevsimla. Rovnako sa hra, ked je zapnute nejake CD a aj ked je ticho... Dokonca vraj male deti by nemali pozerat kreslene rozpravky, lebo oni sa rozpravat ucia aj odpozeravanim z pier, co pri kreslenych postavickach nie je mozne, kedze oni monotonne otvaraju a zatvaraju usta. To iste vraj plati pre rozpravky z CD pre male deticky. Ale tak toto sa mi zase nezda celkom.

martina833
1. máj 2013

Televizor ako kulisa pri hrani, citani stazuje vyvin reci napr., aj ked sa zda, ze nevnima, nie je to tak, miesaju sa mu vsetky zvuky dokopy. Dietatu sa zrak vyvija postupne, aby sa spravne naucilo vnimat 3D, nemalo by pozerat TV do 2-3 rokov... No ale da sa to? Treba to aspon obmedzit na minimum.

asfodelka
1. máj 2013

@martina833 ahoj, odkial mas tu informaciu ze telka stazuje vyvin reci? je o tom niekde pisane? mne napr. moja mama vravi ze nech pustam malemu rozpravky kde sa rozprava ze sa skor nauci. ale nas maly ma velmi rad rozpravky a vela pochytil z nich. opakuje gesta, zvuky, obcas sa podaria aj slova.

martina833
1. máj 2013

@asfodelka Navod na prezitie pre bejby od Bukovskeho, pise tam aj to, co tu uz bolo spominane, ze dieta sa uci rozpravat nielen z toho co pocuje, ale a z pohybu pier, mimiky, co v anim. alebo dabovanych rozpravkach chyba.

martina833
1. máj 2013

@asfodelka pisem o TV ako kulise, cize ked sa hrate, citate a do toho ide TV je asi ine ako ked sa sustredi iba na rozpravku

asfodelka
1. máj 2013

@martina833 no musim kuknut toho Bukovskeho. je pravda ze z predabovanych rozpravok pohyby pier nechyti 🙂 a este k tomu niektore rozpravky su v slovencine nadabovane hrozne az zle. a ked som tak minule rozmyslala cim to je, tak som dosla k zaveru ze cim viac zenskych postav v rozpravke tym horsi dabing :DDD. a uz ked pisem o rozpravkach, no vsimli ste si ze su tam same zle veci? napr. take na vlasku, ze aka pekna rozpravka... zacina sa unosom dietata, kradezou, vlamanie, obmedzovanie osobnej slobody, vydieranie, klamstva, vrazda.. a vraj Dobsinsky pisal horory 🙂
nas drobec pozera rozpravky ked ma naladu. vypyta si rozpravku. doobedu predtym ako ideme von mu pustim. ked zacne odbiehat tak vypnem.

njonja
1. máj 2013

Moj ked pozera telku viac ako hodinku denne, je uplne podrazdeny a zly. Takze sme to zredukovali na 30 minut denne. Nam ani len telka nebezi pocas dna. zapne sa az vecer po osmej, aj to nie vzdy.

ivetoy
1. nov 2013

@diddi no ano ale telka je ziarenie,ja sa pamatam na to ked som cele doobeda pozerala rozpravky a byvalo mi z telky normalne zle,som musela ist vonku..takze odvtedy mam respekt a podozrenie,detsky organizmus je citlivy..ja neviem doteraz preco mi bolo z toho zle ,ale bolo.Od televizora.

viliput
23. júl 2014

Ahojte moj maly 5 mesacny syn stale pozera na televizor a chcem sa popytat ci je to v poriadku

warholette
23. júl 2014

@viliput nie nie je. preco sa s nim nehras namiesto pozerania telky? von nechodite? a ako pozera telku ked v piatich mesiacoch este asi nesedi sam? 😕 😕 😕

mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viliput
24. júl 2014

@mirka_st dakujem ti za tvoju odpoved moj tiez nevydrzi dlho pozerat ale tiez obcas zazrie na telku tak preto som sa radsej opytala.Ak mozem chcela by som sa opytat kolko ma tvoj maly a kolko vazi moj ma 5 mesiacou a vazi 6,200g tvoj vyzera dobre no moj sa mi zda ze ma malo kg tak neviem dam foto ak chces tak mozes pozriet

dumamcelyden
24. júl 2014

Spravna odpoved je: Zapnuta telka cely den je absolutne nevhodna pre dieta. Netreba o tom diskutovat na 4 strany.

mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
winni
13. mar 2015

Moja dcérka zboznuje Disney rozpravky, Snehulienka, Kraska, Popoluska. Spievame si niekedy aj počas dna texty piesni, tancujeme, vysvetľujem jej počas rozpravky, co je dobre, co nie. Kto je kto a akej je farby. Miluje knihy, miluje tieto tri rozpravky a ja osobne si myslím, ze dnešné Vecernickove rozpravky sú drsne. TV pozera doobeda, nie vždy, ale poobede a vecer uz nie. V lete o TV zaujem nebude, to viem 🙂 máme plány, planujeme. Vždy je to o tom, co detickam dovolite pozerat.

skoricaxx
13. mar 2015

No u nas je telka zapnuta rano ked sa oblôieka do školky a ranajkuje, rozpravky na ORF, a potom večer 18.45 idú večerníčky na STV2, ibak je vypnutá niekedy pustím aj rozprávku z PC bol raz jeden život....a mladšej five little monkeys........