Škodlivé banány. Počule ste o niečom takom?

kili
6. dec 2007

Dnes ma v obchode zastavila jedna staršia pani, lebo videla, že kupujem banány a mám malé mimino, že mu ich nemám dávať (ani sebe), jej vnuk 12 ročný je kôli tomu v nemocnici, lebo na koncoch banánov sú nejaké baktérie či čo 😕 . Dosť mi nasadila brúka do hlavy. Samkovi som už začala dávať banán a celkom mu chutí. Je aj dosť kalorický, tak by som s ním nerada prestala.
Počule ste o niečom takom?

gabrielad
29. feb 2008

Cituji z knihy - Jídelníček kojenců a malých dětí - autor Martin Gregora (MUDr.)
Exotické ovoce je ošetřeno konzervačními látkami k ochraně proti plísním a zajištění trvanlivosti, protože se transportuje z velké dálky. Slupku je třeba vyhodit (no tak já jsem tedy slupku nikdy nejedla 🙂 ). Z banánu odstraňujeme i špičku v délce kolem 1 cm, protože může být napadena parazity. Je to měkké ovoce, poměrně hodnotné do do obsahu živin. Obsahuje dostatek vitaminu C, vitaminu skupiny A, beta-karoten, vitaminy D,E, minerály a stopové prvky, malé množství bílkoviny, cukry a vlákninu. Malé děti banán dobře snášejí, nevznikají po něm alergické reakce. Nikdy nemá být banán nahnilý, nebo naopak nedozrálý. Nahnilý banán nese riziko plísní a toxinů, nezralý je špatně stravitelný. Jako součást diet při průjmech se nejlépe hodí banán ne zcela dozrálý, nikoli však zelený, jak bývá někdy prodáván. Takový musíme nechat dozrát při pokojové teplotě.

aponchie
3. mar 2008

naprosto presne jak pise pan Gregora.Taky ho mam doma a je dobrej. 😀

danielala
18. mar 2008

Kočky, jedna vec mi nie je jasna: detska lekarka mi povedala, ze ked zacnem s prvymi ovocnymi prikrmami, tak mam kazde ovocie podusit v troske vody. Ale ako tu na Konikovi citam, vsetky maminky banan len roztlacia. Dusite niektora aj bananiky? Ale ako? Nepripaluje sa to v hrnci? Necernie tepelne upraveny banan? Nemeni to jeho chut? Tepelna uprava nad 60 stupnov by mala zabit aj tie spominane parazity a plesne, nie??

alami
18. mar 2008

danielala - neviem si predstaviť podusiť banán 😒 Ja som vždy dávala len popučený, aj ho tak dávať budem 🙂
A celkovo, ani iné ovocie som nedusila, ale dávala som čerstvé, nastrúhané. Ale viem, že by sa varom mali zničiť alergény, ale nerobím to tak.

bystricanka
18. mar 2008

daniela..aj mne doktorka vravela, aby som podusila ale jablko vo vode. Chutilo to hnusne(podľa mňa), tak som to zahodila do koša a dla normálne čerstvé jabĺčko. A banán len popučím. O dusení banánu som teda ešte nepočula 😖

kili
autor
19. mar 2008

je banánová presnídávka a to je dusený banán, tak si myslím, že sa to môže, ale či je to nevyhnutné...?

androna
19. mar 2008

danielala banan sa nedusi dava sa v surovom stave,ale zraly pekne zlty nie nazelenaly a odrezuje sa asi 2cm zo spicky.ostatne ovocie sa doporucuje dusit v pripade ze su v rodine alergie.

kiwuska
19. mar 2008

napadla ma jedna rada, ak kupite zelensi banan, zabalte ho do novinoveho papiera aj do viac vrstiev a dajte trebars v kuchyni do skrinky. na druhy den je pekne zlty a nezhnedne ako ked zreje dlhsie na svetle

aponchie
15. apr 2008

v africkem jidelnicku se skutecne dusi..ale ne banany co jsou u nas ,ale ty jejich obrovske zelene co se vari pecou dusi k masu u nas neprodejne pokud vim a malokomu by chutnaly 🙂

kacka.va
15. apr 2008

u nás se taky občas prodávají ty na vaření. Mám dojem, že je mají občas v Intersparu.

hanka83
15. apr 2008

tak až doteď jsem banány jedla v poho, ale po přečtení téhle diskuse si to asi pořádně rozmyslím 🙂

aponchie
19. apr 2008

hanka:ja myslim,ze to nebude tak horke 😀
kacka:fakt???tak to se musim podivat poradne ja je jeste krom Brna Prahy a tak nevidela 😒 ale jsou moc chutne

kacka.va
19. apr 2008

api: jojo, myslím, že to byl fakt interspar, ale jistá ji nejsem, jak chodím pokaždé jinam. A neměli je myslím u banánů, ale u toho méně obvyklého ovoce.

aponchie
20. apr 2008

aha toz dik za tip ja kuknu az pojedu kolem 😉

xena22
2. máj 2008

Ked sme boli na dovolenke na Grand Canarii,kde sa pestuju banany na vyvoz,tak nam co to porozpravali o bananoch,spicky bananov sa maju odrezovat z toho konca,kde su tie cierne "bodky" ,pretoze ked banany zacinaju rast,neviem ci to predtym kvitne alebo co,ale je to skratka miesto,kde sa nachadzaju nejake cervicky,maju tam nakladene vajicka...zvacsa su neskodne,ale niektore byvaju aj infikovane ,su biele,uplne malicke,volnym okom skoro neviditelne...no koho by to napadlo???Zvykla som vzdy davat ten koniec prec,ale teraz si na to davam este vacsi pozor - inak cim je banan zrelsi,tym je zdravsi...a ja som milovnik trpkych a zelenych bananov 😀

ma_se
30. mar 2009

KILI,ja som o tom citala nedavno na stranke zdravie.sk....ze ano su skodlive tie konce,ale ked ich odkrojis tak nemusis sa bat,a nedavno som citala,ze BANAN sa ma jest poriadne dozrety a nie na pol zrely...inak je velmi zdravy pre ludi.../mal by sa jest ked je taky skvrnity,na slupkach...ale tie skvrny maju byt len na slupke,nie uz priamo na banane.../
... a ze obsahuje tie plesne,tak je to pravda,pisal to raz jeden clovek na stranke zdravie.sk,ze to su plesne,ktore sa drzia na konci banana,staci ich odkrojit...a aj umyt si ruky,ked banan chytas do ruky... 😉

3558
30. mar 2009

moj ujo robi na statnej obchodnej inspekcii, a on nas ucil, ze banan je zrely vtedy, ked su na nom cierne flaky.ale iba na supke bananu.nie v nutri. vtedy je zrely a moze sa jest. inak nie. presne ako ma-se pisala. 😉

jasumat
30. mar 2009

xena22 - to isté som počula aj ja, že na tých koncoch nejaká mucha, či červík 😒 kladie vajíčka, ktoré obvykle nič neznamenajú, ale v niektorých prípadoch môžu byť infikované, a spôsobuje to nejaké ochorenie. Odvtedy konce banánov odkrajujem. Vraj je to pomerne" plané" ovocie, okrem zvýšeného draslíka a trocha magnézia a pomerne veľa cukru nič svetoborné neobsahuje. Naše deti ho nemajú radi, občas si ho vezme muž do práce, tak to neriešim. U nás fičia jablká, kiwi, broskyne a hlavne hrozno.

ma_se
30. mar 2009

BANANY obsahuju aj vela vit.C.../ale musi byt poriadne zrely/
vit.B6...obsahuje,ktory podporuje bezchybnu pracu svalov a podiela sa na cinnosti asi 300enzymov...

banan nie je len pochutka ale aj zdroj energie.../velmi dobry pre sportovcov/
banan vyrovnava kyslost v zaludku/kto ma problemi zo zaludkom/

...ked nie je dobre dozrety obsahuje uhlohydraty vo forme zlozenych cukrov/skrobu a to az 80%/
v zaludko sa tazko rozkladaju a tazia zaludok...

ma_se
30. mar 2009

takze BANANY by sa mali jest len PORIADNE DOZRETE...

bug_tom
30. mar 2009

nedoporucujem banany obycajne, lebo tie su pestovane pomocou pesticidov, ak mozete kupte si radsej BIO banany a nechajte dozriet, ak nie su, my konzumujeme len take, ta chut sa neda porovnat oproti obycajnym...

3558
30. mar 2009

bug tom to vlastne hovoris o veskerom ovoci a zelenine. 🙂 🙂

mukky
30. mar 2009

jeeej vy dve?tu ste? 😀 😀 idem si precitat o com je rec 😀

ma_se
31. mar 2009

Mukky,ked uz je rec o BANANOCH...poznas BANAN.ZAKUSOK...mnam 😉

zdenallicka
31. mar 2009

"Pupinkaty" banan je nejlepsi!!!! 😵 😵 😵 Zelene jsou shity... 🤐

zdenallicka
31. mar 2009

A kdyz uz jsme u toho - my jsme ty banany do sebe taky tlacili, co jsme snesli a zijem... 😉 😀

mukky
31. mar 2009

xena pre boha 😲 😲 😲 😕 🙄 to fakt??????????????????????????Jezkove oci ja nenavidim cerviky,ked ich vidimmmm,ajajaj,a dazdovky,to hada by som radsej pobozkala ako vidiet toto....doma mam asi 6 bananov,co urobim....ja ani ceresne a ine veci nejem koli tomu,ked mame maliny,manzel musi kazdu jednu pozriet,ani slivky nejem,a tak toto vsetko lubim....neviem kedy sa mi toto stalo....ufffff,sa nesmejte hej??? 😠 😠 😀 ,banany malemu vobec nedavam,az od roka,lebo aj tak je to stale exoticke ovocie,a je aj alergen a nastriekany strasne ked je este uplne nezrely,aby prezil cestu k nam...no manzel mi od dnes supe banany a odkrajuje 😎 len to este nevie 😀 mase zakusok daj,napr v druhej teme 🙂

ma_se
31. mar 2009

...jasne napisem ti ho v teme sladky zivot...ale az zajtra... 😉 az budem mat cas...

mukky
31. mar 2009

ok 🙂 ok,tu temu ale nepoznam,no najdem

bibula
31. mar 2009

nbo mne sa to tiez nezda,ved supete nie? 😀 😀 😀 a tie spicky, to pre tu farbu decka nechcu 😀