Škodlivé banány. Počule ste o niečom takom?

kili
6. dec 2007

Dnes ma v obchode zastavila jedna staršia pani, lebo videla, že kupujem banány a mám malé mimino, že mu ich nemám dávať (ani sebe), jej vnuk 12 ročný je kôli tomu v nemocnici, lebo na koncoch banánov sú nejaké baktérie či čo 😕 . Dosť mi nasadila brúka do hlavy. Samkovi som už začala dávať banán a celkom mu chutí. Je aj dosť kalorický, tak by som s ním nerada prestala.
Počule ste o niečom takom?

marorlinko
7. dec 2007

neviem, skusim sa spytat manzela on pochadza z latino ameriky,takze by mal vediet, aj ked maly casto je banany a nikdy nic take nevravela to pochadza z tropickej krajiny. ja malemu konce nedavam aj mne sa hnusia divne vyzeraju, aj ked vnutro banana zacne cerniet troska, to tiez nie, snazim sa kupovat take zelensie banany a dozreju doma, nema rada take preztnute a prezrete, ani maly.

brundik
7. dec 2007

Holky, neda mi to nereagovat. Taky jsem slysela o tom, ze pro nas je lepsi ovoce vypestovane u nas a prijde mi to celkem logicke. Ale...banany jsou tady v diskuzi podavane jako nejaky jed, ale krom cukru obsahuji i mineralni latky jako horcik , mangan a dalsi a taky aminokyseliny, ktere zklidnuji a podporuji spanek, coz muze byt u deti vyhoda 😉
Nekdo tady psal, ze zelene banany jsou jedovate stejne jako brambory. U zelenych naklicenych brambor je to kvuli alkaloidu solaninu, ktery je u nezrale lilkovite zeleniny, takze tvrdit, ze kdyz jsou brambory zelene jedovate, jsou i zelene banany jedovate, je docela zavadejici. Urcite ale neni dobre je jist nezrale, zelene, jako jakekoli jine nezrale ovoce 😉
A jeste k tem plisnim. Nekteri lide jsou vnimavejsi ke sporam plisni, jako je treba nekdo alergicky na pyly a nekdo zase ne. Ale riziko u plisni je hlavne v tvorbe mykotoxinu. To ale neznamena, ze kazda plisen mykotoxiny tvori. Jsou i plisne uzitecne, treba na vyrobu syru 😉 A tvrzeni, ze vsechny plisne jsou rakovinotvorne, to je vazne blud 😒
Ani odbornici se nedokazou kolikrat shodnout, co je dobre a co ne a co se tvrdilo pred 10 lety uz dnes treba neplati a buhvi, co se bude tvrdit za dalsich 10 let. Takze vseho s mirou 😉 To uz by vazne clovek nemohl nic zbastit. Omlouvam se za sahodlouhy prispevek.

listicka20
7. dec 2007

No, já nevím, co myslíš pod pojmem "hezký"... Ve vyspělejch zemích se z prodeje denně vyřazuje tolik ovoce a zeleniny jenom proto, že to nejsou hezký, výstavní kousky, že by se tím najedla půlka Afriky. Myslim, že to co se k nám dostává, už hezčí být nemůže 😉

listicka20
7. dec 2007

jé, pardon - předchozí příspěvek byl pro prodigy - než jsem to stihla dopsat, už se tu objevily další 😀
Jinak plný souhlas s Brundíkem 🙂

kacerka
7. dec 2007

Slyšela jsem, že banány jsou plné plísní, ale jsou to prý jen ty banány, které se tu běžně prodávají - prý se snad uvažovalo o jejich zákazu, páč mají být skutečně zdravotně závadné. Mnohem lepší jsou ty malinké banány, kterými jsem se měla možnost přecpávat v Thajsku a musím uznat, že i chuťově jsou mnohem chutnější než ty, co se u nás běžně prodávají 😉 Nicméně klasické banány jím . . . .

saskarisko
7. dec 2007

ahojte, neda mi nenapisat. Ak je banan na povrchu biely, tak je jednoznacne napadnuty plesnou. Co je, ale cudne pretoze povrch banana je nastriekavany fungicidnou latkou, aby vydrzal prenos. Takze je potrebne si vzdy umyt ruky po manipulacii s bananom (obdobne je to pri citrusovych plodoch). A kazdy banan je po prevoze zeleny, a nasledne sa plynuje etanolom, aby dozrel. A prave banan, ktory ma na povrchu hnede bodky, tak je urceny na konzumaciu. Bohuzial sa to u nas berie, ako nevyhovujuci tovar.

draga
2. jan 2008

kočky já jsem se tohle o banánech dočetla na kojeni.net že odřezávat vždy 1,5 -2 cm z každé strany a dávat jen ten střed, takže něco na tom asi bude 😉

lalupa
2. jan 2008

prepacte,ale asi by som nerobila paniku, pokial tie banany nie su fakt zhnite a plesnive...
ved vsetko sa strieka, plno ovocia a zeleniny nema ani zdaleka tolko vitaminov,kolko by mali mat, zijeme v nezdravom prostredi, vsade okolo nas su plesne aj bez toho...
ja tiez nemusim ich mat kazdy den,ale docitala som sa,ze v tehu je vynikajuci booster energie bananovy kokteil , tak si ho doprajem,plus mi pomaha na zahu a deti treba od malicka imunizovat...
mam pocit,ze nase chleby maju skoro a ovela viac plesni., ani ich nemusime vidiet.. 😅
ja neodrezavam nic, lebo banany su nekrestansky drahe a potom by som z neho nemala nic 😅

draga
2. jan 2008

lalupa to máš tak já ty konce vlastně ukusuju takže to největší svinstvo jím já 😀

lalupa
2. jan 2008

tak to je potom v pohode, tzv.setrenie 😀
a to svinstvo nemusi byt v kazdom, plus budes super zdrava zenska 😀 😀 😀

kiwuska
2. jan 2008

no popisalo sa tu uz o bananoch vela.... ja len ze oni nevisia ale v podstate stoja ... 😀

lalupa
2. jan 2008

dobra haluz na uzavretie temy 😀

kyri
2. jan 2008

kiwus: 😀

já banán dítěti nedávám a ani hned tak nezačnu, sobě minimálně (v těhu, kdž se mi po všem jiným dělalo šoufl, tak jsem jedla banány)

ne kvůli plísním nebo baktériím, ale protože banány prý podle starých čínských lékařů obsahují opiátům podobné látky, takže dětem sice hrozně chutnají, ale moc nesvědčí...

ale jednu výhodu maj: když dítě hodně zvrací v autě/autobuse apod, tak je dobrý si dát před cestou banán, protože ten, i když je vyzvracený, tak nesmrdí 😎 😀

kyri
2. jan 2008

... teda ne "si", ale "mu" (tomu dítěti jako 😕 )

kiwuska
3. jan 2008

musim sa este vratit k bananovej teme. som zmatena, ze z ktorej strany banana hady vypustaju ten jed. Kedze banan fakt rastie na strome smerom nahor, tak ci to ten had zacne od stopky, alebo sa bude splhat az na ten vyssi koniec. a preco by sa mal trapit s koncami, nemoze svihnut jed dostredu?

skuli
6. jan 2008

Bože,co to tady čtu?Nevěřím svým očím.Je mi 36 let a poprvé v životě čtu,že jsou banány škodlivé.A to jsem toho už přečetla hodně.Banány se u nás jí na kila,vždycky když dojdou,tak koupím nové.Když jsou děti malé,tak první ovoce,které se jim dává,tak je právě banán,pokud vím.Moje švagrová měla asi od půl roku bezlepkovou dietu a na banánech prakticky vyrostla.Je ročník 1977,takže kdysi tady nic k sehnání pro takto nemocné nebylo.Všichni jsme zdraví a žijeme.Banány nemají sice moc vitamínů.ale hodně důležitých prvků,které ostatní ovoce nemá.Tak lidi neblázněte a nedělejte paniku.

womann
6. jan 2008

No,nevim, kolik jsi toho precetla, vzdyt o skodlivosti ruznych potravin se diskutuje dnes a denne.Banan nevyjimaje..Lisi se i nazory pediatru-jako ostatne na vsechno.Taky me pobavilo, -vsichni jsme zdravi a zijeme. 😅 Nikdo prece netvrdi, ze se neco stane.Zdravemu banan neublizi, jen panuji dohady, ktere ovoce a zelenina jsou zdravejsi 😀 ,ne, ze se onemocni 😉

skuli
7. jan 2008

Je jasné,že když je JAKÉKOLIV ovoce plesnivé,tak ho nejím.Nejvíc mě tady pobavilo to o hadech,jak do nich dávají jed a u kterého konce začínají 😀 Pořád se říká,že to a ono není zdravé,ale to by jsme nesměli jíst asi nic.

kiwuska
8. jan 2008

skuli, zabudla som dat za svoj prispevok zo desat smajlikov. Neviem ci si citala celu temu, ale bol tam nazor ze konce treba rezat aj kvoli tomu, ze by tam mohol had streknut jed ked visia. A ja si myslim ze had si nevybera. Zda sa mi ze sa tu pise nieco a pritom mnohe ani nevideli ako banan rastie. Preto aj ta moja otazka o koncoch, ked doteraz tu bol nazor ze jed sa dostava do spodneho konca, a ten je vsak v skutocnosti ten horny... A este nieco, takto by sme si mohli zvolit akekolvek ovocie otvorit o nom temu, napisat nieco co sme poculi a spusti sa lavina. Da sa aj o jablkach. Ani necestuju a su striekane bohviecim, supka je tenka, tak si myslim ze v nich je vela skodlivin, ale v ktorom konci ked je okruhle???????? 😀

ramzesa
8. jan 2008

mnaaaam banany... myslim,ze to by som nemohla jest vobec nic,keby som nad vsetkym spekulovala... inak konce zvykne zjest ja,ked davam drobcom... banany zboznuju... a ja som sa este neotravila...ale najst krasne ovocie a zeleninu a hlavne chutne a vitaminove je dnes veeelky problem 🙄 🙄 🙄

dominica
8. jan 2008

v knihe od Petra Fořta - Moderní výživa pro děti, ževraj jeden z najlepších autorov, sa píše:
Banány sú výhodné vyšším obsahom horčíku a draslíku. Nechytajte šupky banánu a potom ich nejedzte neumytými rukami. Odkrajujte vršok asi 1 cm a bla, bla - to je nepodstatné a ešte. To ale neznamená, že nemôžete podať banán deťom. Je to jedno z prvého druhu ovocia, ktoré dieťa môže a nereaguje naň alergiou. Atď., vybrala som len to podstatné.
Nakazili ste ma a začala som aj ja odkrajovať z koncov, ale neprestanem ich jesť ani dávať môjmu drobcovi.
Kiwuska - čítala som, ževraj jablko je veľký alergén 😀 , ale ani to ma nepresvedčilo jesť ho a dať ho malému, všetkého treba s mierou 😉

beruska21
30. jan 2008

nevím proč ale odmalinka když si dávám banán nejím ani špičku ani konce...ale banány miluj 😀 Možná mi to v mládí někdo řekl, a já to tak už dělám automaticky...Ale je fakt že ty špičky banánů jsou většinou takové hnědší, nebo spíš tam mají takovou štopečku... 😒

aponchie
31. jan 2008

konce taky nejim ani nevim proc.jinak mala miluje banan a kdyz vidim ze moc nesnida nebo jen pije supnu ji banan pac mam jistotu ze ma neco v bruchu a navic zdraveho ovoce ja ho nesnasim rozmackany jak zblemta to me natahuje

kiwuska
31. jan 2008

ale s tymi supkami je to asi tak isto aj u pomarancov. tiez som za to, ze s mierou. dnes mame vsetko niecim nakazene, tak si asi moc nenavyberame ☹

aponchie
31. jan 2008

presne tak to bychom nesmeli nic a neni to jen klise ale fakt podle me

jj2202
8. feb 2008

ja o bananoch pocujem prvy krat...zopar krat mi janka zjedla cely banan aj s koncami. taky spic na konci zvyknem odtrhnut..no to je tak 2cm cca

marse
8. feb 2008

tiez som prekvapena z toho co tu citam 😕 ja davam malej tiez banany od pol roka pomackane, ale nikdy problemy nemala 🙂 jedine co davam prec je ten koniec co je na spodku banana, ale vrh nie. Cize podla mna je to hlupost. Uz tu bolo hocico ze je skodlive. zachvilu nebude zdravy ani chleba 😒

kacka.va
8. feb 2008

saskarisko: já zase od zelináře slyšela názor, že pokud už jsou na banánech hnedé fleky, tka už by se jíst neměl a když je hnědý i vevnitř, tak už vůbec ne.

marse
8. feb 2008

tak ja kupujem babany vzdy cerstve , ja sama nedam do pusy hnedy banan a nie to ze by som ho davala este dcerke 😒

brundik
8. feb 2008

hnede skvrny signalizujou na bananu plnou zralost a jsou nejvhodnejsi k jidlu. Jsou to tzv. cukrove skvrny. To, kdyz je banan hnedy i uvnitr uz asi neni uplne nej.