Škodlivé banány. Počule ste o niečom takom?

kili
6. dec 2007

Dnes ma v obchode zastavila jedna staršia pani, lebo videla, že kupujem banány a mám malé mimino, že mu ich nemám dávať (ani sebe), jej vnuk 12 ročný je kôli tomu v nemocnici, lebo na koncoch banánov sú nejaké baktérie či čo 😕 . Dosť mi nasadila brúka do hlavy. Samkovi som už začala dávať banán a celkom mu chutí. Je aj dosť kalorický, tak by som s ním nerada prestala.
Počule ste o niečom takom?

ma_se
1. apr 2009

nie je to neznama tema...nedavno som do nej prispievala,je to tu hned pod tymi temami,ako si piseme SLADKY ZIVOT...mozno mama tvoja pozna tento recept,len ja som ho trochu upravila po svojom...
ale napisem ten pravy recept a aj ten po mojom... 😉

erikasadek
13. apr 2009

ahojte ked uz o bananoch tak prednedavnom bol velky skandal vo franzuzsku, pretoze , banany ktoe pocahdzaju so francuzskej polynezie uz roky rastu na radioaktivnej pode....
kezde tam pred tym robili caste pokysy atomove a je tam radioaktivny , odpad...
a tak uz roky domorordci maju niekolko nasobne zvysenu rakovinu...
takze neodporucam , banany od tial.. treba vzdy pozerat krajinu povodu.. 😉

niekto spominal banany podusene, ano , ja som to robila, ale v baby cooku, teda boli varene nad parou, as jablckom, nad parou ostanu sladucke kdezto vo vode varene su , kysle ano nechutne...

mata35
17. apr 2009

ahojte, mne moja detská lekárka tiež nedoporučuje dávať banány, vraj okrem kalorii nič neobsahujú, a kým ich k nám dovezú, sú 100 krát postriekané, aby v aute dozreli. Ja neviem......

saska.t
17. apr 2009

mati ale ved ony obsahuju vitaminy vlakninu selen a to sa mi zdaju dost podstatne zlozky pre ludi 😉 😅

mukky
17. apr 2009

tak asi banany nebudem kupovat vobec 😠

jaron
17. apr 2009

Ahojte,

asi tri banány obsahujú dennú odporučanú dávku vit. B6 pre dospelého muža. Okrem toho obsahujú vit. C, B1, B2, E, kys. listovú, z minerálov draslík, horčík, železo atď. Tiež dôležitú vlákninu.
Sú výborné napr. ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení (zníženie cholesterolu, pri artérioskleróze, pri hypertenzii, mozgovej príhode) sú vhodné pri artritíde a dne (alkalizujú krv). Z ovocia a zeleniny majú najlepší pomer medzi draslíkom a sodíkom (veľa draslíka a málo sodíka), čo je dobré práve už pri spomínaných ochoreniach ako vysoký krvný tlak alebo riziko mozgovej príhody.
Možno tieto ochorenia ešte netrápia malé deti, ale čo sa za mladi naučíš... alebo dnešné návyky rozhodujú o zajtrajšom zdraví.

Nechcem povedať, že chemické postreky sú niečo dobré, určite čím menej, tým lepšie, ALE nestáva sa niekedy, že človek odmietne banány, lebo sú z dovozu, striekané atď. a potom si dá obyčajné piškóty, sladkosti, slané tyčinky, údeniny..., alebo neje pre istotu žiadne ovocie alebo zeleninu (veď je striekané)... tak mi to pripadá ako v tom prísloví "Komára preciedal a ťavu zjedol..." či tak nejako

Preto všetko ja som za banány (ale nielen za ne 🙂)

editah222
17. apr 2009

Já jsem taky pro banány, ale pro mimčo budu kupovat jen bio. Jsou sice drahé, ale zase nejsou plné chemie (aspoň doufám, že to není podvod a nejsou to kousky z obyč plantáže jen v jiném obalu) 😀

saska.t
17. apr 2009

plne suhlasim s jarom 😉

lienka1
29. sep 2009

Aj my jedávame banány a veľmi malému chutia. Je iba stred, konce vyhadzujem.

vinka
29. sep 2009

Nepočula som o takom niečom.Mne deti jedia banány a dokonca dcéra banány miluje. 😉 Zatial im nič nieje. 🙂

jasminet
30. sep 2009

uz ked som ja bola mala, tak nam babka hovorila, ze koniec treba odrezat. hlavne, ked je tam take cierne... ale nikdy som to nedodrziavala 😒

titkovamiriam
30. sep 2009

aj ja som za babany-na vsetky mozne sposoby 😀 a su super napr. pri hnackach-banan a horka cokolada je lepsia nez cokolvek ine 🙂 -cez vikend testoval Michal bol zosr... z podoby ☹ a do 12h pomohlo

helcenka
14. okt 2009

Malej má banán obden, moc mu chutná. Dávám mu ho celý, jenom ho prohlédnu, jestli není plesnivý. Už ho jíme takhle rok a malýmu nic nikdy nebylo. Naopak banán má spoustu draslíku a hořčíku a je rozhodně lepší než piškoty nebo jiné sladkosti. Když mají bio, koupím radši bio, ale baštíme i obyč.

mirka80
14. jún 2010

Ahoj Kili-prihlasila som sa sem len kvoli tebe,pretoze som potrebovala ti odpovedat na tvoju otazku 🙂🙂🙂

tiez som sa to o tych bananoch dozvedela nedavno.....povedala mi to kamaratka (polka),ze jej sesternica mala dietatko v nemocnici kvoli problemom s dychanim....po dlhsiej dobe hospitalizacie zistili,ze to sposobili nejake (neviem,ako to nazvat) cerviky v banane.....tiez to od tej doby odrezavam....len pre istotu.....radsej odkrojit z bananu,ako mat chore dietatko,nie??? 🙂🙂🙂.............dufam,ze som ta moc nevystrasila....ja len,ze som to takto pocula....ahoj

bianka234
23. jún 2010

baby ja som o banánoch už veľakrát počula že obsahujú plesne, čo je neprípustné aj pre dospeláka a môžu obsahovať parazity, čo na dieťati nezbadáš hned ako doje banán, ale spôsobuje rôzne zdravotné problémy od očí až po kostičky, ja banány malému nedávam pre obidva dôvody a bonus k tomu, že sú také nastriekané gebuzinami, že sa mu ekzem nehorázne vždy zhorší, takže riešime o problém menej,.
a tie končeky moja 9 ročná dcéra sama od seba odtrhne obidva aj 3 cm, takže si moc nezaje. a ešte som počula že treba to odtrhať, lebo môže spôsobiť aj leukemiu, a tú v rodine malo maličké dieťatko, takže ďakujem neprosím

barbis
23. jún 2010

vau čo sa tu človek nedozvie 😒 bianka234 to myslíš vážne s tou leukémiou? to kde si počula, neviem podľa mňa je to blbosť, jediné čo je na banánoch nezdravé sú tie postrekované šupky. Inak ja som niekde videla taký dokument a tam hovorili, že človek keby nejedol nič iné len banány, tak by prežil...no ale aj to je asi blbosť. Ale tak ja si dám určite radšej banán ako nejakú sladkosť plnú Ečiek.

editah222
23. jún 2010

@bianka234 nezlob se, ale kdyby to byla pravda tak třeba v Ekvádoru bude mít 90% populace leukemii. Tam totiž jí banány k snídani, ke svačině, k obědu i k večeři. 🙂 A když maji na něco chut tak si daji banán 🙂
@barbis kupuju BIO banány takže by snad nemají stříkanou ani tu šlupku. Malá je má docela ráda a navic je banan strašně praktické ovoce na krmení venku.

klincek
23. jún 2010

ahojte, no info o bananoch ma dost sokli, to by ma nikdy ani nenapadlo, ze aj banany mozu mat skodcov-ale ked tak nad tym rozmyslam, tak preco nie? ked ich mavaju jahody, ceresne, jablka, aj zelenina, tak je to dost logicke..cize male biele cerviky na konci asi az taka hlupost byt nemusia..samozrejme sa bananov nevzdam, ale ten cierny koniec uz asi odkrojim (ked nezabudnem 😉).
no a neda mi to, ale k tym BIO vyrobkom musim: moja mama sa cely zivot profesionalne venuje pestovaniu zeleniny-slachtenie novych druhov, vyskum odolnosti voci mrazom, chorobam, atd. a v dnesnej dobe uz sa chemicky osetruje vsetko, inak by to ani nevyrastlo, uz na koreni by to zozrali vosky alebo ina haved. takze filozofia bio vyrobkov je asi o tom, ze polovica jablk natrhanych z toho isteho sadu sa zabali do bezneho sacku, a ta druha do sacku s napisom "bio". rozdiel? 100% v cene, v kvalite ziaden. a spotrebitel ma dobry pocit, ze si kupil zdrave jablka. akurat nerozmysla nad tym, ako je mozne, ze tie jablcka su take krasne, pravidelneho tvaru, bez akejkolvek chybicky..preco asi? 😅

andy80
23. jún 2010

Choroby a škůdci

V Jihovýchodní Asii se počátkem 21. století masově šíří tzv. panamská nemoc způsobená houbou Fusarium. Je to mj. způsobeno tím, že se pěstuje výhradně genotyp odrůdy Cavendish. Rostliny jsou stříkány až 40× do roka, místo aby byla dána přednost vývoji odolné transgenní odrůdy ([www.biotrin.cz]). Na banánovníku trvale přežívá (symbióza?) bakteriální hnědá hniloba (Ralstonia solanacearum; zdroj: VÚRV), která způsobuje hnědé skvrny na plodech. Urychluje rozklad odumřelých pletiv (transport živin) i rozklad plodů (transport semen a živin), agresivně napadá mladé rostliny mnoha jiných rostlinných druhů v okolí. Může však napadnout i pole s bramborami či některými dalšími plodinami (u nás větší škody zatím jen na bramborách). (VÚRV) Existuje podezření, že může napadat i povrch některých orgánů v dutině břišní a přispět např. k rozvoji leukemie.[zdroj?] Někteří léčitelé (patrně z tohoto důvodu) varovali před pravidelnou konzumací tepelně neošetřených banánů zejména v rámci výživy dětí a mladých lidí. (Prouza, Ferda) Špičku banánu (kudy plíseň do plodu proniká nejprve) je třeba odříznout a oloupaného banánu se nedotýkat rukama (tak se lépe uchráníme i před přenosem dalších infekcí). Příliš skvrnité plody již nekonzumujeme, je třeba je považovat za znehodnocené. Z hlediska kvality plodu je z hlediska senzorického (chuť, vůně), trvanlivosti i zdravotního (hodnota živin, rozvoj plísní, celková „bioenergie“ plodu) zásadní rozdíl mezi plodem uzrálým na banánovníku a tím, který dozrává během transportu a skladování.

adriana7
23. jún 2010

ahojte,
klinček, to s tým tvojim tvrdením o bio nie je fér voči ľuďom, ktorí sa tomu aktívne venujú. Ja pestujem bio zatiaľ len 2. rok a aj mi veci rastú, netvrdím, že úspešnosť je 100%, ale to nemáš nikdy. Na trhu kupujem to, čo nemám, a vždy u jednej pani, ktorá mi napríklad povie "zoberte si tieto redkvičky, tie som nehnojila" ( vidí, že som tehotná). Tekvice, uhorky, šalát, fazuľa, hrach, tie mám totálne bio a nevyžadujú žiadnu starostlivosť (akurát tá pôda na jar sa inak pripraví, ale to by bolo na dlhšie). Pod čerešňou mám kompost, čerešne nestriekam, a urodí sa toľko, že polovica zhnije na strome, čo ich nevládzeme spotrebovať.
Kúsok od nás je Agrotrend Myjava a tí pestujú bio obilie (aby sa potom mohli mlieť celozrnné múky, inak z postrekovaných musí tá šupka preč).
Môj známy je taký natur - chemik a v zime, keď si nechávam balíkom posielať biozeleninu, tak on urobil rozbor najviac kontaminovaných látok z postrekov a ten biošalát mal podstatne nižšie hodnoty "bordelu", ako napr. ľadový šalát z lidla(toto konkrétne sme skúmali).
Na discovery som videla dokument, muchám dávali jesť práve tú špičku z banánov, ale aj jabĺčok, hrušiek (pozostatky kvetu) a pokapali všetky muchy. Ale výstup z toho bol ten, že treba riadne vykrajovať obidve špičky na ovocí, lebo v tej jamke sa proste čokoľek usadí a nezmyje to ani dážď a nie, že nejedzme ovocie.
Kamarátka čakala dvojičky a takmer 4 mesiace žila len na banánoch, rodila klasicky, mala donosené zdravé deti.
Nedajte na názory ľudí, ktorí o tom nemajú nič naštudované, prečítané, (tým teraz myslím tie múdre rady, nie klinčekovu maminu), ja beriem ako fakt len veci dokázané a podložené argumentami, a najlepšie čo sama vyskúšam, ja mám na banány názor ako jaron
Ale treba asi sledovať, odkiaľ banány pochádzajú, trošku googliť a nájsť si informácie.
Ad leukémia, nad tým sa nikto nepohoršuje, že sa u detí vyskytuje len asi posledných 70 rokov, a súvisí s nadmernou konzumáciou pasterizovaného mlieka a výrobkov z neho(jogurty, tvarohy, syry). A pritom riadna vedecká štúdia o tom hovorí...
Ja banány jesť budem ďalej, šupy umývam, ako na každom ovocí, než ho dám na misu a končeky pred konzumáciou odrezávam.

erikasadek
23. jún 2010

nechcem sa vam tu neako trepat znova ale co s atyka bio neviem ako je to na slovensku teraz, ale tu bio , a normalne je sakramentsky rozdiel v cene 😠 ale aj v tavre a hlavne v chuti....
ako banany, neda s aporovnat; bio banan, a klasicky banan;;
a taktiez aj jahody a ina zelenina;;; 😉

co s atyka postreku , tak existuje bi postrek robeny na baze biologicky vecu, pre skodcov, na pliesne ecistuje tiez super vec... 😉
a co s atyka skodcov tak sa dvaju lienky a rucne sa obera vela veci preto aj cena je vyssia;;. 😉

adriana7
23. jún 2010

a ešte mata35,
tá tvoja lekárka asi študovala za klobásky, či čo, toto vypustí v ambulancii z úst (keby pri pive, tak nech) -čo ale nie je tvoja chyba...o banánoch ako ideálnej kojeneckej strave je veľa vedeckých štúdií...

malá mojej kamarátka Karin, tiež ako ty z TN, mala pred časom zdravotné problémy, malej (18 mesiacov) narástli prsia a zdurili sa lymfatické uzliny pod pazuškami. Výsledok odb. vyšetrení a odberov v TN nemocnici bol, že do jej ogranizmu prenikli rastové hormóny prsnej žľazy z hydiny, ktorú jej tak veľmi tiež jej múdra MUDr. radila dávať ako prvý príkrm po kojení. Hormóny sa z jej malého telíčka budú odbúravať niekoľko rokov, má prísny zákaz jesť akúkoľvek hydinu(okrem doma chovanej bez zmesiek), a vraj aby sa nečudovali, keď im začne v prvej triede menštruovať!!!
Toto je podľa mňa sila, ale pochybujem, že niektorá detská lekárka v okrese TN toto povedala svojim mamičkám, vedia to ale všetky, bolo to dosť veľké haló. Pritom ak sú zasiahnuté lymfatické uzliny je to vážnejšie komplexné ochorenie organizmu ako napr. ochorenia krvotvorby (napr.aj tá leukémia)...

klincek
23. jún 2010

@adriana7, ja som nemyslela ludi, co si pestuju veci doma-to je jasne, ze ani my doma skoro nestriekame (len ked nevyhnutne musime), radsej mame trosku nizsiu urodu a sem-tam chrastave jablcko alebo slimaka na jahode 🙂. myslela som priemyselne pestovanie.
uznavam, ze aj niektori velkovyrobcovia sa to snazia brat seriozne-ale aj ked jeden nepostrieka, vietor cosi prinesie od suseda, a uz je po bio (resp. v tom bio je trosku menej chemie nez v ne-bio 😀)..a kadeco je aj vo vode, pode..proste sa to ustrazit neda, aj ked velmi chceme.
no, uz som mimo bananu, este ma skrtnu🙂

adriana7
23. jún 2010

klinček,
nie si mimo banánu, lebo všetko so všetkým súvisí...
s priemyselným pestovaním máš pravdu, ale keby sme začali ešte o priemyselnom chove... to by nás isto škrtli

ja to robím tak, že maximum toho, čo dokážem pre svoju rodinu urobiť, aj urobím, ale čo nemôžem svojou mravčou existenciou na tomto svete zmeniť, tým sa netrápim...

jaron
24. jún 2010

Ahojte,

potraviny s označením BIO podliehajú prísnej kontrole, nie je to len tak, dať si takúto nálepku a baliť potraviny z jedného poľa do dvoch balíkov (Bio - nebio). Samozrejme aj tu môže byť 1 % podvodu, ale to je minimum, výnimka, nie pravidlo. Určite to nie je pravidlo, to je ako by som povedal, že kto vie, či vodiči autobusu majú vôbec vodičák na autobus, nemôžeme povedať na 100 %, že sa raz za čas nestane v tomto na svete aj nejaký podvod, ale určite to nie je pravidlo, iba výnimka, podobne ako podvod v prípade Bio potravín.

Samozrejme, Klincek, máš pravdu, že čistota Bio je obmedzená iba do tej miery, do akej je "Bio" okolité prostredie a v podstate celý svet. Je to iba menšie zlo. Každý má možnosť voľby, keď len vybrať si menšie zlo, aj to však stojí za to.

Okrem toho, chemické znečistenie nie je hlavnou príčinou civilizačných ochorení (ako je rakovina, infarkt, cukrovka....), nehovorím, že na tom nemá podiel, ale nie je to ani zďaleka hlavná príčina, a už vôbec nie je navine banán.
Len zopár zaujímavosti napr. o cukrovke, z čias, keď bolo ešte všetko "Bio":

...vylučuje veľa moču. Tá nemoc sa nevyskytuje u otrokov... (Ebersov papyrus, Egypt, 1550 pr. n. l.)
...nemoc, ktorá postihuje ľudí prejedajúcich sa a s nadváhou... (India, 1000 pr. n. l.)

rozdiel bol skôr v pohybe a množstve i druhu stravy ako takej, jednoducho v životnom štyle, ten je však meniť ťažšie ako zvaliť vinu napr. na banány, alebo že nás po troche "troví" potravinársky priemysel pridávaním "éčok", atď.

Chlapom v krčme s pivom, poldecákom a cigaretou by určite veľmi dobre padli reči o nebezpečnosti banánov a pod. Viem, že aj mne je blízke zvaliť vinu na niekoho alebo niečo iné, len nebyť zodpovedný, je nám to prirodzené, ale tým aj o veľa prichádzame, prijať zodpovednosť znamená aj stať sa slobodným.

„Zdravie, z ktorého sa tešíte, je vecou vášho rozhodnutia.“ (Abraham Lincoln)

jaron
24. jún 2010

tým som chcel tiež povedať, že banány (ani tie obyčajné, "nebio") určite nie sú príčinou ochorení, ako som už písal dávnejšie, hádzať na nich vinu je ako "Komára preciedať a ťavu zjesť".

ivankaalenka
25. jún 2010

Boze, to aby clovek uz nic nejedol 😖

andy80
11. júl 2012