Škodlivé banány. Počule ste o niečom takom?

kili
6. dec 2007

Dnes ma v obchode zastavila jedna staršia pani, lebo videla, že kupujem banány a mám malé mimino, že mu ich nemám dávať (ani sebe), jej vnuk 12 ročný je kôli tomu v nemocnici, lebo na koncoch banánov sú nejaké baktérie či čo 😕 . Dosť mi nasadila brúka do hlavy. Samkovi som už začala dávať banán a celkom mu chutí. Je aj dosť kalorický, tak by som s ním nerada prestala.
Počule ste o niečom takom?

sweetberry
6. dec 2007

takze co si o tom myslis bihan??

bihan
6. dec 2007

Že je to blbosť 😅 A navyše banány rastú v trsoch, takže ak je tam nejaká pleseň, určite sa nebude šíriť jedným smerom, ale bude v celom trse, takže žiadne orezávanie nepomôže.

ene
6. dec 2007

Otazka sice nebyla myslena na me, ale ja si o tom proste myslim, ze je to zase jedna velka bublina, aby bylo o cem se bavit a ceho se hrozit, ale banany budu kupovat dal po kilech, protoze nam proste chutnaji. Kdyz budu chtit omezit konzumovani chemie, koupim si bio. Konzumovani plisne takove, o jake je tu rec, omezit nedovedu, at mi nikdo nerika, ze je to jenom v bananech...

sweetberry
6. dec 2007

ale vies bihan ide o to ze ta pliesen sa spravi preto ako to skladuju vsimni si v obchode ake su tie banany vlhke vlhkost sposobuje pliesen chapes v tom by som este nasla logiku ale inak???vsak kupujem to oc vyzera dobre a nebudem kupovat nieco obrastene pliesnoua ked bananik otvoris a je pekny??nic mu nie je od jakziva ich papame a nemame problemy nijake takze tak mnam bananiky a hlavne milujem toe zelensie mnam 🙂a inak otrava z plesne???to je kravina podla mna pokial nie je dany clovek vyslovene alergik na plesne ako napriklad ja 😅 nema sa mu co stat urcite sa vsak ta alergia prejavuje inak ako otravov jedom 😅

bihan
6. dec 2007

.. ale na tomto všetkom ma najviac zarazilo, že ti, Kili, neodporučila tá pani jesť banány ani tebe.. toto už fakt hraničí s radamy starých materí typu: nehraj sa s mačkou, lebo nikdy nebudeš mať deti. 😅

sweetberry
6. dec 2007

nie nejedz banany lebo ich olizuju hady bihan 😀 😀 😀 😀 😀

bihan
6. dec 2007

Sweet, ja som nemyslela, že je blbosť, že by na banánoch mohla byť plieseň (plesnivieť môže každé ovocie), ale zdá sa mi ako blbosť kôli niečomu orezávať konce, lebo ak je niečo v banáne ako takom, tak odrezanie jednej časti nič nezmení.
A ja banány tiež zbožňujem - hlave kým sú ešte zelené 😀

bihan
6. dec 2007

Hady ma pobavili 😀 😀 😀

sweetberry
6. dec 2007

bihan 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

medvedik21
6. dec 2007

tak o tych krajoch som pocula....ale ja davam mimcovi cely banan....velmi mu chuti..nema vyraznu chut...a v tom to obdobi je to jedine ovocie ktore moze syn papat neuvarene teda s vytaminmi....omnoho horsie su chemicke postreky....ako plesen?!....a to by sme tu neboli keby to ako vravite skodilo....mne davala mama vselico co by dnes neodporucili a som tu!....jediny problem kt. ja vidim je len chemia vo vsetkom 😝

lyzenka
6. dec 2007

no ja zase take zelene nemam rada....ked nahodou z takeho odkusnem, normalne ma napina (neviem preco)....ja mam zas rada uplne take hnede, dozrete.. :O)))

kili
autor
6. dec 2007

bihan, tak doslova som ju nebrala, banány som kúpila, že ich pri najhoršom zjeme my, boli pekné a za 29,-, no nekúp ich 😀
Okraje teda odrezávať budem, za to nič nedám, dostane ich pes 🙂

zelené banány sú jedovaté ako zelené zemiaky.

bihan
6. dec 2007

Kili, tak to hej, nekúp to! 😀
Inak zelené som nemyslela také zelené, že sa z nich nedajú ani ošúpať, ale len také viac zelené ako hnedé (ale vlastne stále žlté 😀)... Tie už zrejme jedovaté nie sú, lebo by tu nebolo už ani nohy 😀 Tie hnedé, prezreté, tu nikto neje... rovno ich zahadzujú 😅

kili
autor
6. dec 2007

no mne chutia také nahnedlé

strejcinka
6. dec 2007

Legendární (a úspěšný) léčitel páter Ferda nedoporučoval podávat banány zvlášť dětem, protože podle něj jsou jednou z příčin dětské leukémie a zajímavé je, že zvlášť poukazoval právě na špičky banánu jako na nejnebezpečnější... já je občas prckovi dám, ale špičky odlomím, co kdyby... 😕
Ale určitě můžou způsobit dost silnou nevolnost, pamatuju si z dětství, že spoustě mých vrstevníků po nich bylo pár dní šoufl (i mně..), což zamrzí, když na ně rodiče vystáli hodinovou frontu 😀

peha
6. dec 2007

ja umrem z tych vsetkych info.
malej davam banan, lebo ho ma najradsej. a do kazdeho jedla , do kazdej kase musim zamixovat banan, lebo inak mi to nezje a nebude tak jest nic.

ked som bola mala, tiez som nechcela jesto (co by som zato teraz dala) a moja mama mi pracne za sociku zhanala banany, aby som kazdy den mala aspon jeden. a nekukalo sa na odrezane stredy, okraje a tak. a zijem, som tu, nemam ani leukemiu a dufam nikdy nebudem.

rakovinotvorne veci - su plesne - teda aj plesnive syry a enciany, nivy a podobne veci, ktore dobrovolne do seba cpeme a este ake su fajnove. takisto vyprazane jedla... no tak si vyberte.

myslim si, osobne, ze urcite zdravsie je dat decku banan, domace jablko, ci domacu hrusku, ako instantnu kasu narychlo zrobenu. radsej si dam tu namahu a vzdy uvarim ryzu, ci zemiak, ci hocico a snazim sa jej davat eko, bio zdrave veci - ani nie tak z plesnivych kutov z udajneho bio kutika v plesnivom tescu, ale radsej od tetky, od znamych, co doma chovaju domace kury a necpu to hormonmi, a maju vlastne jablka.... atd. nie vzdy sa to da, ale ked sa da, tak sa znazim si spravit zasobu.
a namiesto piskoty strcim malej do ruk kusok jablcka, ci suseneho ovocia.

ps - banany mozu v neskorsom veku vyvolat alergie na tropicke ovocie, ak by ho dietatko netolerovalo. ale voprred nikdy nemozeme tusit, co moze sposobit alergie a co nie, ked sa nam teraz neprejavia vyrazkami...
moze ho teraz papat a znasat dobre a o 10 rokov v kombinacii s niecim inym ho to moze uplne rozhadzat.

podla mna zdravy sedliacky rozum, intuicia matky a schopnosti kombinovat potraviny zdravo a chutne su pre babo dolezite a mnamkove, hlavne nech nam dobre papkaju, rastu a prospievaju.

kili , som rada, ze ste tak krasne narastli, drzime palce a krasne sviatky. 😵

womann
6. dec 2007

Banany 😅
De facto je pediatri vesmes doporucuji, protoze jsou rychlym zdrojem cukru (energie), a v neposledni rade neutralizuji zaludecni kyselinu-kys.chlorovodikovou, cili delaji mnoha lidem dobre na zazivani.
Ale, faktem je,ze obsahuji tropicke plisne (ano,to bile na konci),ktere zrovna pro nas stredoevropany vhodne nejsou.(-Z toho si zrejme laicka verejnost udelala povery o hadech a podobne,ale jadro vychazi z pravdy.)
Plisen pronika do bananu celeho-takze nejake odkrajovani bude mit smysl max. v tom,ze plisne nesnis tolik 😵 ,ale snis ji.Je to jako plesnivy dzem, take nepomuze seskrabnout-mel by se rovnou vyhodit.Ze zdravi prospesnych latek tedy "nas supermarketovy banan nic moc nepobral.Nejlepsi pro nas tady v CR jsou jablka, hrusky,svestky.Nejlepe v bio kvalite.
Ja vetsinou tropicke ovoce nekupuji, je to desna chemie.Zajedte si treba do Egypta a ochutnejte.Nelze srovnat, tak si nedelam iluze.Samo,ze banany zrejme neuskodi-zdravemu cloveku, ale ani neprospeji.
Jinak k paterovi Ferdovi- k lecitelum mam dost skepticky vztah,ale on byl proste jednicka,a i tohle byl jeho nazor, jak se zminovalo nahore.
Banany mam vcelku nastudovane, z odbornych hodin i od pediatru... 😉 ,omlouvam se za roman 🙂

womann
7. dec 2007

Strejcinka-pater Ferda (myslim),netvrdil,ze banany zpusobuji leukemii, ale tvrdil, ze v pripade nemoci rozhodne neprospivaji, a jsou pro to dite naprosto nevhodne.To zduraznoval.A zdravemu ditku taky zrovna neprospeji.Neznamenalo to ,ze kdo bude jist banan, bude mit leukemii, jak si vyklada Peha.Jinak mas ale pravdu.Vzhledem k lecbe je doporucil naprosto vyradit. 🙂

kisska
7. dec 2007

Hmmm, co ja viem? Mne moja babka hovori, ze kvoli bananom pre mna nadvazovala s predavackami v zelovoci ZISTNE kamaratstva, aby sa k nim dostala (pred 30imi rokmi) 😉 a dodnes ich milujem. Viac by som davala pozor na zrelost/nezrelost/prezretost ovocia, hnilobu a plesen samozrejme vylucujem (to co vidim volnym okom) - hlavne pre babenka. Ale inak uprimne, ked budeme sterilne davat pozor na to, co im davame, sme na dobrej ceste vypestovt neurotikov, ktori budu mat alergiu na 50% potravin, lebo nie su zvyknuti. Imunita sa musi z niecoho vytvarat... Ved vsetky potraviny davame primerane veku a opatrne sa sledujeme reakcie. Ak dietatu nieco chuti a nerobi mu to problemy (ani ked spapa "nespravny" koniec), tak by to malo byt OK, ci nie? To ako keby som mrkvu nestruhala celu, ale davala prec cely strzen (ten stredovy valec), lebo tam sa najviac ukladaju pesticidy...

deina
7. dec 2007

Zelene banany su jedovate? Aj ja take milujem! 😀

lenadka
7. dec 2007

ja viem ze by sa nemali jest banany prezrete-tie s hnedymi bodkami-tie uz su prejavom zaciatku hnitia...a prave take som ako skolacka najviac lubila 😅
o orezavani koncov pocujem 1.x a nebudem to robit, lebo je to podla mna blbost. Ja nezjem to cierne co je na jednom konci ale orezavat 1,5cm??? Banan mam obcas a mala tak 1x do tyzdna tak hadam nezahynieme 😅

lenadka
7. dec 2007

kiskam najviac pesticidov a dusicnanov sa uklada vo vrchnej casti mrkvy ta co kusok trci nad zem, to drezavam, nakolko to aj byva nazelenale a horke 😉

lienockaa
7. dec 2007

tak..ja som tiež dieťa odchované na banánoch, strašne som ich ľúbila a ľúbim..a dávali mi ich celé..a vôbec som nebola chorľavé dieťa a ani teraz klop-klop nie som chorľavá..

som za zdravý sedliacky rozum.. 😉

riuska
7. dec 2007

my sme boli dnes u doktorky a povedala banany bez problemov 😉

lu777
7. dec 2007

holky, já měla kámošku z Latinské Ameriky a ta byla z ovoce tady zoufalá.. říkala, že např. banány normálně vypadají úplně jinak 😒 že ty co sem dovezou jsou humus, nemáme prý představu, jak vypadá normální banán, když se utrhne ze stromu, je prý šťavnatý 😨

a prý je hodně stříkají chemikáliemi (její bratr tam u toho pracoval, tak to měla z první ruky)... dřív se stříkaly tak jednou, teď až pětkrát 🤐 takže se bohužel nedá říct, že my je jedli a jsme ok a tím je to v pohodě 😒

ono teď se i taková jablka voskují, olej se už nepresuje (kromě toho drahého), ale na semena se dává chemikálie, aby to pustilo ten olej a pak další, aby to z toho nebylo cítit atd.. takže bohužel ta starost není přehnaná, výrobcům je jedno, že lidi mají čím dál tím víc alergií a podobných věcí.. 😒 a do toho používáme mikrovlnky a plno věcí má lhůtu spotřeby šíleně dlouhou (např. mléko, to nepokládám za normální)... to bohužel selskému rozumu neodpovídá

majka35
7. dec 2007

baby ... zostalo niečo, čo by sme mohli jesť? ... 😕 😕

erika153
7. dec 2007

v knihe o vyzive pre deti je napisane ze sa ma orezavat stale z koncov 1cm kvoli tomu ze sa tam mozu nachadzat parazity... ale aby sme prestali nieco konzumovat kvoli tomu ze jedna pani povedala tak to nie... na vsetkom na svete sa najde nieco skodlive, takze by sme museli len zo vzduchu zit. aj na ten by sme sa nemohli spolahnut. 😉

z ovocia nam pediatricka vyslovne kazala davat, najcastejsie ako sa da, banany a jablka. 🙂

riuska
7. dec 2007

majka 🙂 suhlasim

listicka20
7. dec 2007

Osobně jsem na banánech strávila celé těhotenství, a je dost možný, že mi díky nim vůbec netvrdlo břicho, obsahují hořčík. Raději sním dva banány denně než hořčík v tabletách. Dítěti se také chystám banány kupovat, i když pravda, jí dopřeju bio. Sama pro sebe kupuju obyč - tropická plíseň si může pokecat s tím usazeným dehtem na plicích, volnými radikály z uzenin a s dusičnany ze zeleniny...

prodigy
7. dec 2007

Já o škodlivosti banánu četla z několika zdrojů, které pocházejí z různých dob. Jeden dokonce někdy z 1918!!! Hodně výživových směrů je proti banánům a tropickému ovoci v našem jídelníčku a myslím, že je to docela logické. Bohužel mi ani znalost této informace nezabránila dnes jít a asi po půl roce si koupit kilo mých milovaných mandarinek. Ale banán bych dnes už Terezce ani sobě nedala. Jednak jsem o jeho škodlivosti slyšela nebo četla opravdu od hodně léčitelů a taky narazit dnes na alespoň trochu hezký banán (ono by se to bohužel dalo vztáhnout na jakékoliv ovoce nebo zeleninu), je docela umění.

Prodigy