Škodlivé banány. Počule ste o niečom takom?

kili
6. dec 2007

Dnes ma v obchode zastavila jedna staršia pani, lebo videla, že kupujem banány a mám malé mimino, že mu ich nemám dávať (ani sebe), jej vnuk 12 ročný je kôli tomu v nemocnici, lebo na koncoch banánov sú nejaké baktérie či čo 😕 . Dosť mi nasadila brúka do hlavy. Samkovi som už začala dávať banán a celkom mu chutí. Je aj dosť kalorický, tak by som s ním nerada prestala.
Počule ste o niečom takom?

aponchie
8. feb 2008

takze kdyz je nadherne zlutej a cistej jeste neni uplne zralej?

kacka.va
8. feb 2008

brundik: no bacha na to, tam záleží na druhu banánu, některé se fakt jí, až když jsou hnědé

brundik
8. feb 2008

aponchie, ty krasne zlute banany jsou zrale, spis jsem jen chtela rict, ze hnede skvrny neznamenaji, ze banan hnije 😉

navi
8. feb 2008

holky to je asi fakt těžký cisíc lidí tisíc názorů 🙂 Já totiž nahnědlé banány melému taky v žádném případě nedávala a teď jsem se dočetla v kuchařce pro kojence přesně tohle: Snažte se použít banány s hnědými skvrnkami na slupce, protože to je zanamení, že je plod zralý.

brundik
8. feb 2008

banan nema byt hnedy nebo hnede velke skvrny, ty jsou znamkou otlaceni, ale slupka ma byt poseta drobnyma cukrovyma skvrnkama 😉 To je ten plne prozraly banan urceny k okamzite konzumaci 😉

susik77
8. feb 2008

caute-mne dnes lekarka kazala davat malej okrem mm banany-pretoze ma hnacky+krv v stolici ☹
a to by jej este malo viac uskodit 😨
inak, myslite, ze je to ok, ked som jej doteraz este nic okrem mm a nutrilonu nedavala? chcela som zacat zeleninou, ale nemam jej davat zeleninu kvoli tej hnacke

aponchie
8. feb 2008

susik ja myslim ze mate dost casu s prikrmama jeste

myschka
8. feb 2008

No já taky někde četla, že v zemích kde se banány pěstujou se právě jí jen ty nahnědlé 😒 ty co konzumujeme my nechávají dozrát a ošklíbají se 😀
My banán nedáváme, jen občas koupím skleničku banán, hruška. Ona Aduš nechce nic co má jakékoliv kousky.

navi
8. feb 2008

susik banán by měl být ke střevům nejšetrnější , zeleninka by mohla bříško ještě víc podráždit, tak asi proto ti Mudra doporučila jen banán 😉 Klidně ho zkus dát, jestli ti ho malá bude papkat,náš Luky banán ze začátku nesnášel , ale postupně už si na tu chuť zvykl a dokonce mu chutná 🙂

prasiatko30
18. feb 2008

boze baby - to kto zase vypustil takyto blud o tych bananoch do sveta - zaujimave je to ze v statoch kde banany pestuju tak tam o takychto vymysloch ani nesnivaju - my sme zacinali s bananom ako s jednym z prvych druhov ovocia - cize mala mohla mat tak zo 5-6m a nikdy jej nic nebolo, ziadna alergia - nevidela som ziadne cerviky ani nic podobne. predsa len by sa uz nieco dostalo do tlace kebyze to je pravda na sk moze byt problem ale s tym ze tie banany su nejakoi postrekovane aby vydrzali dlhu cestu alebo nieco podobne - neviem nevyznam sa v tom nie som polnohospodar ale toto mi skor znie ako jpp - jedna pani povedala. napr banany sa odporucaju al mate caste krce vo svaloch - typicke krce ktore ta zobudia v prostriedku noci - lebo obsahuju vela drasliku, tiez obsahuje vela kyseliny listovej, horcika, vitaminu A a B6, zdroj vlakniny a praveze sa odporucuje pre deti, tehotne zeny a starsich ludi.

a co sa tyka hnedych skvrn - banany z kanasrskych ostrov su lepsie ked maju napovrchu tie hnede skvrny - to ale neznamena ze ten banan ma byt uplne hnedy a pomaly zhnity - vsetko s mierou.

lendy1
19. feb 2008

tak tato diskuze o škodlivosti banánů mě opravdu pobavila 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
asi toto téma zašlu dr. Janečkovi na ústav etnologie, ten bude mít jistě radost 😀
Takže jak je to se škodlivostí banánů, s "bakteriemi" na koncích, odkrajování obou konců apod.?
Doporučuji zajít do knihovny (nebo do knihkupectví), půjčit si knížku Černá sanitka a jiné děsivé příběhy od Petra Janečka, nalistovat str. 135 a budete mít jasno jak to vlastně je s banány 😉
Ve zkratce: je to fáma, pověra, typická urban legend, která se mezi lidmi šíří již několik desítek let. A bohužel se šíří po celém světě, ve všech svérách, takže doporučení o odkrajování banánů a podobné nesmysli o banánech uslyšíte jistě i od lékařů. Ale je to vše jen UL.
Já miluji hoaxy, urban legends...a vždy se bavím a divím, na co všechno lidi skočí, co pokládají za skutečnost...atd.
A ještě k těm banánům a odkrajování, mohutně se to začalo praktikovat v 80-letech, kdy tato legenda vznikla a jistě si spousta z nás vzpomene, že jejich maminky už banány odkrajovali a spousta lidí to převzalo a tento mýtus šíří dál. Takže ať žijou urband legends 😀 😀

lenkazdenek
19. feb 2008

Holky asi mě odsoudíte,ale mě to někdy příjde až trošku přehnané jak se v dnešní době zkoumá co se může a co ne,teď už jsou dokonce špatný i banány 😀 to by mě zajímalo co nám nakonec zbude těm dětem dávat 😕 😀

prasiatko30
19. feb 2008

travu lenka travu aj to len doma pestovanu 😀 😀

macanet
19. feb 2008

Odkrajuju konce z jednoho důvodu, mamka dělala asi před 10 lety v zelenině a se ženskýma udělali pokus odkrojili konce banánu a dali na talíř a posolili běhěm 10 minut začali z konců lízt takový nitky 😠 Nekecám , jako kde se vzali nevím, radši to odkrojuju, ale kdo ví, třeba nejsou jen v koncích, mohl to být jen jeden kus. No o jídle radši nepřemýšlet, protože, co za život sníme to radši fant nevědět 😉 Jinak banány jíme, ale bez konců.

aponchie
19. feb 2008

ja jsem koupila banany dnes Terece miluje je ale ne nejak extremne.Mudra rikala ze je to blub veleblud a ze je to odkrajovani spis pocitove jako ze tam vlastne nic neni ale odkroji se to pac to nevypada ten susinek fajnove 😀 ale na nevolnost a po zvraceni se banan doporucuje zvlast detem je moc dobry na zazivani a pekne ho zaplni a pritom je to ovoce.takze pro me je to velmi zdrava snidane pro malou s mlekem a cerealiemi.

sylviiik
19. feb 2008

Já jsem o těch banánech slyšela také v souvislosti s velebludy 😀 Něco jako černá sanitka a kradení dětí v hypermarketech... Nechápu, komu může dělat radost, tohle vymýšlet...

valsik
19. feb 2008

kili, jo, jo, několikrát jsem četla, že stačí odříznout 1cm od konce, tak to tak dělám a v poho. No hlavně ty konce bývají trochu načernalé, tak si myslím, že už automaticky bychom ty hnusné části prckům nedaly. Buď v klidu 😉

skuli
19. feb 2008

macanet-chceš snad říct,že to byly mláďatka hadů? 😀 nelíhnou se náhodou z vajíček? 😝

maaja
19. feb 2008

😀 😀 😀

ked tak citam tu na MK, tak asi by sme mali v zivote prestat jest cokolvek 😝

ja banan zjem odzaciatku az dokonca 🙂 a nikdy mi nic nebolo ... a ani Marekovi ,,,, a banan jeme kazdy den !

prasiatko30
19. feb 2008

ja si trosku zo zaciatku vzdycky odstipnem ale nie preto ze by som sa bala cervikov 😎 ale preto ze tam je vzdycky taky cudlik - ci ako to mam nazvat tak to naozaj nemam rada 🙂

macanet
20. feb 2008

skuli, hahaha napsala jsem, jen co ženský v práci zkoušely a kdybych napsala, co bylo na konci trsů, nebo v krabicích 😖

saskarisko
20. feb 2008

kacka.va - ale banan nie je vo vnutri hnedy, iba na povrchu s drobnymi hnedymi skvrnkami. existuje tabulka zrelosti, a ak je ten zeleninar fakt taky dobry a vyzna sa, tak by ju mal aj mat. ja bohuzial nemam scaner, takze ju tu nemozem dat. a niekto tu spominal jablka, tak jablka,ktore teraz kupujete v obchode a konzumujete su uz pomaly 3/4 roka stare (vzhladom k tomuto obdobiu), a nic im nie je, vlastne je to, ze su hrozne drahe.

saskarisko
20. feb 2008

A pre tie, co lubia banany Vam sem dam 1 receptik na grilovacku - na alobal polozime banan, pridame nan trocha medu a masla. Zabalime a grilujeme cca 10. max. 15. minut. Po rozbaleni nastriekame troska slahacky a posypeme struhanou cokoladou. Tehulky, ak si date takyto banan, tak babatka zacnu riadne skakat. 😀

lenkazdenek
20. feb 2008

Prasiatko30,jj hlavně musí být ta tráva bio jinka nedávat 😉 😀

lienockaa
20. feb 2008

nebláznite, ja som nikdy z banánu neodkrajovala..a žijem..a červíky som tiež nijaké nemala..to si myslíte, že fakt by to neučili doktorov na fakulte, že na konci banánov sú červíky a že sú tie konce jedovaté?..alebo že by hady štípali do banánov?..a prečo by to robili?..to akože videl had banán a povedal si, že teraz sa pôjdem zbaviť svojho jedu?..a to nevieme, že had vypúšťa jed len ak sa cíti ohrozený?..akože banánový trs je fakt strašidelný a had sa pri pohľade naň cíti strašne ohrozený..neviem, kto tie bludy živí?

a to s tým pokusom na posolených koncoch?..neviem, ale aj keď robíte zeleninový šalát, tak sa konzistencia tej zeleniny po posolení zmení..napr. kapusta zmäkne, paradajka pustí šťavu a zmäkne a atď..prečo by banán po posolení nemohol zmeniť konzistenciu a uvoľniť nejaké svoje vlákna?

fakt nebláznite..veď je to tak strašne skvelé ovocie..už potom ozaj ostane len tá biotráva pre deti..vypestovaná na bio hline a bio vode.. 😉

skuli
20. feb 2008

macanet-tak to napiš 😉 ráda se zasměju 😀

prasiatko30
20. feb 2008

lenka - tak som to aj myslela s tou doma pestovanou ale ty si tomu dala ten spravny moderny vyraz 😀

leryl
26. feb 2008

já chodím k paní,která se zabývá alternativní medicínou a také my říkala,at banány nejím už proto,že se trhají zelené a pak to buhví v jakých podmínkách dozrává

kacka.va
27. feb 2008

leryl, ale tak je to s většinou ovoce, které se tu prodává, že se trhá nedozrálé a pak to dávají do dozrávacích skladů, takže bys nemohla kupovat žádné ovoce.

kili
autor
27. feb 2008

a myslím, že testy, čo sa robia na banánoch sa robia na takých, čo kúpime aj my, nikdo nejde do krajiny pôvodu a neodtrhne zrelý zo stromu, takže tie látky, čo sú pre nás zdravé sú aj v týchto.