Škodlivé banány. Počule ste o niečom takom?

kili
6. dec 2007

Dnes ma v obchode zastavila jedna staršia pani, lebo videla, že kupujem banány a mám malé mimino, že mu ich nemám dávať (ani sebe), jej vnuk 12 ročný je kôli tomu v nemocnici, lebo na koncoch banánov sú nejaké baktérie či čo 😕 . Dosť mi nasadila brúka do hlavy. Samkovi som už začala dávať banán a celkom mu chutí. Je aj dosť kalorický, tak by som s ním nerada prestala.
Počule ste o niečom takom?

veronika13
6. dec 2007

ja som len počula, že sa má dávať stred banánu, nie kraj, niekto banány vôbec nedáva, ja len občas

katy2
6. dec 2007

kili, ahoj, ja len viem od ludi, z latinskej ameriky, s ktorymi som zila dlhsiu dobu, ze z bananov by sa malo poriadne odrezat z ich konca, lebo je to vraj naozaj nejaky humus. Ale inak su v pohode, nemas sa coho bat...
inak, sledujem tvoj pribeh a drzim detckam aj celej rodinke palce... 😵

kili
autor
6. dec 2007

to som nepočula, dnes som dala od kraja 😖 , včera našťastie som kraj zjedla ja.

chrobaak
6. dec 2007

kili, pocula som. uz dost davno.
ide o to, ze banany /zial, aj ostatne ovocie a zelenina/ su zle skladovane pri prevoze ale aj v obchode. vacsinou su drzane vo vlhkom prostredi, kde sa tvori plesen. mozes si to vsimnut na konci bananu /nie pri stopke, na opacnom/ - vacsinou je tam taky biely povlak. to je ta plesen. 😖 ja si take banany nekupujem, snazim sa vyberat len take najcerstvejsie, prave dovezene - alebo ziadne. ale pravdou je aj to, ze plesen moze byt aj na tych cerstvych, len este nie je taka rozrastena, ze by ju bolo vidno.... 😒
a pritom banany tak strasne lubim...... ☹

katy2
6. dec 2007

kili, ked doteraz nebol prblem, tak neboj... Uz budes mudrejsia... Inak by sa nemal jest hlavne ten kraj, na ktorom banan visi...

chrobaak
6. dec 2007

a este by som chcela povedat, ze vobec nestaci odrezat z konca, lebo plesen v tom plode uz jednoducho je.
ale katy asi mysli iny problem, nie s plesnou. tak isto ako by sa nemali jest hlubiky a vrchne listy z listovej zeleniny, tak by sa nemali jest ani konce bananov.... zijeme v prechemizovanej dobe ☹

macu.k
6. dec 2007

My baštíme banány dost často a taky mu vždycky odkrojím ty kraje 😉

katy2
6. dec 2007

ale tie konce nejedia ani ludia z latinskej ameriky, odkial tie banany dovazame a ktore si sami pestuju a ani ich nestriekaju... Oni vraj naozaj maju na konci nejake skodliviny...

chrobaak
6. dec 2007

katy, ja ti neoponujem, len hovorim o dalsich problemoch. 🙂

kristi
6. dec 2007

jooo, na konec bananu vleze had a naklade tam vajicka 🤐

kili
autor
6. dec 2007

katy, dík 🙂

a ako je to s ostatným ovocím? stačí ho len umyť alebo aj odstrániť šupku? lebo tá má najviac vytamínov, tak neviem. Dnes som chcela kúpiť umelohmotné alebo sklenené strúhadlo a tiež parák a ako na potvoru nič nemajú ale vždy to mávajú 😠 😀 . To je ako s tou flaškou s lyžičkou, akurát je všade zastavená dodávka, keď to zháňam ja 😀

katy2
6. dec 2007

chrobaak, ja to neberiem ako oponovanie... to by som si nedovolila... 😉 ale nie, ani ma to nenapadlo... 🙂

kili
autor
6. dec 2007

a aký veľký kus mám odkrojiť? a z oboch krajov alebo len tam, kde visí? Ja som Samkovi dala akurát ten ☹

katy2
6. dec 2007

kili, odkroj nejaky 1,5cm pre istotu...

eva4444
6. dec 2007

ahojte a ktory koniec treba odrezat ? asi som natvrdla - ten so stopkou alebo ten bez alebo oba? a kolko cm? 🙄 😕 😕

kili
autor
6. dec 2007

dík 🙂

len
6. dec 2007

Jo a umýt celý banán (slupku zvenku) před konzumací. Ono se to sice tváří, že tu slupku člověk nejí, ale pořád na ni sahá těma samýma rukama jako na dužinu uvnitř... To samé pomeranče... S těma hadama (pavoukama a jakoukoli jinou havětí, o kterých tyhle mýty kolujou) je to blbost, ale plíseň dává smysl...

riuska
6. dec 2007

😲 normalne som z toho mimo
to kde ste zobrali ze banan je skodlivy, vzdy sa jedli cele banany a nikdy sa nic neodrezavalo - aspon som o tom nikdy nepocula 😕
to potom nema vyznam banan ani kupovat ked kraje treba zahadzovat 😠
ja chapem ze clovek sa boji - aj ja sa bojim, ale ved to by sme nemohli absolutne nic 😅 ta chemia je vsade ☹ ☹ ☹

kristi
6. dec 2007

len, to bylo ve srande, by me nikdy nenapadlo, ze bych mela banat rezat, stejne tech chemickych sracek do sebe cpeme hafo,takze je to jedno

kili
autor
6. dec 2007

riuska, ono ide o to, že to nie je chémia, ale nekajá plieseň. A odrezať 1,5cm s banána nie je až taká katasrofa (teda ak to je len z jednej strany, ale aj z oboch to nikoho nevytrhne)

riuska
6. dec 2007

kristi ja s tebou suhlasim

morusa
6. dec 2007

Mám známou,ta tvrdí, že banány jsou pro děti víc než nevhodné, protože se nepěstují v našem prostředí, tudíž tělo dítěte se s nimi neumí vyrovnat, není to můj názor, jen posílám dál... Já dnes zkoušela banán s activií a plival mi to jako všechno ostatní.

kili
autor
6. dec 2007

morusa, ja som včera čítala v poradni pediatra, že banán je jediné cudzokrajné ovocie, ktoré je vhodné, ale môže sa od pol roka.

kristi
6. dec 2007

MOrusko, ja nevim...mne banany moc nechutnaji,takze ani mala je moc neji.

Kili, u vas bych byla opatrnejsi,prece jen kluci jsou asi citlivejsi,tak bych mozna davala jine ovoce 🙂

zuzu13
6. dec 2007

hmm...ste ma teda prekvapili...no čo už...žijeme v dobe, kedy je všetko škodlivé a nezdravé a to čo je zdravé bude o 5 rokov aj tak nezdravé...tak vyber si človeče... 😠 😠 😠

sweetberry
6. dec 2007

boze ale vsak nejeme supy 😕 😕 😕
ja si pamatam na taku somarinu ked nam babicka vzdy odhryzavala konce alebo odkrajovala a tie zjedla ona a zbytok dala nam ked sme boli mali tak anm hovorila ze to npreto lebo konce olizuju hady 😅 no pardom za vtipy tiez som prekvapena ale samozrejma s tou pliesnou by som to chapala ale nechapem co mu to musela za banany davat ja aj malej dodnes tie konce odkrajujem zvyk este od cias nasich detskych ked atk babicka robievala

ene
6. dec 2007

Len, ale pokud uz to je jednou napadene plisni, tak je to v celem plodu a jakekoliv omyvani a odkrajovani mi prijde postavene na hlavu..

bihan
6. dec 2007

sweetberry, tak hady, nej 😀 😀 😀
Teda ja žijem v krajine, kde sa banány priam pestujú, ale o odrezávaní z banánov, lebo sú nezdravé, som fakt ešte nepočula 😅

sweetberry
6. dec 2007

tak ale nebudem kupovat banany s plesnivym konocm na co mam oci

bihan
6. dec 2007

A s tou pliesňou je ak ohovorí Ene, človek si to neuvedomuje, ale keď je pleseń viditeľná, jej "podhubie" či ako a to volá, môže byť až 10 cm nižšie (ak je to napríklad lekvár), takže banán ňou bude poriadne prešpikovaný aj zvnútra.