Starostlivosť o deti v škôlke

dorotka202
29. feb 2020

Dobry den,rada by som pocula vas nazor.dcera je predskolacka,bude mat sest rokov.chodi do skolky.napadol sneh,isli na prechadzku,prisli uplne mokri.vetrovky,vsetko mokre.veci si davaju do malej skrinky,skor je to nahadzane,ako ulozene,ale nemaju kde si vetrovky zavesit.takze taki mokri vonku,potom vsetky tie veci mokre v skrinke,mokra aj mikina,aj vetrovka,a take mokre si musela obliect aj na cestu domov.tyzden bola v skolke,dnes kasel,zas chora.sa necudujem ze prechladla.ucitelka vraj na to povedala,ked sa mamicka stazovala,ze uz nemame male deti a mame ich naucit postarat sa o seba.niesu tam ucitelky na to,aby im pomohli a usmernili ich?ved to nieje zle utrety zadok,alebo zle oblecene saty,ale mozu byt z toho chori.tak som nastvana.vas nazor na to,skusenosti ako to je vo vasich skolkach.stazovali by ste sa,ci nechali to tak tak?dakujem

kristina2412
29. feb 2020

U nás v škôlke sme mali tiez male skrinky,mokré oteplovacky a bundy učiteľky zavesili cez dvere otvorenej skrinky, sale ,ciapky,rukavice a pančuchy si deti dali na radiátor v satni,a tie topánky ktoré boli mokré dali pod radiátor. Neexistovalo že prídeš po dieťa a ono má všetky veci mokré. Neviem či má zmysel sa sťažovať, ja som do skrinky dávala rezervné teplé legíny a pančuchy aby mala ísť v čom domov keby niečo.

katulka1992
29. feb 2020

u nás to tiež funguje tak ako napísala @kristina2412

tosomja
29. feb 2020

No, u nas v zime ked prisli z vonku, tak cizmicky pod radiatory, bundy a oteplovacky len prevesili cez skrinkove dvierka. Nepchali dovnutra. Ale zase to treba pekne povedat, a asi aj ucitelky maju pravdu, ked si deti nahadzu vsetko do skrinky, tak im tam nebudu upratovat. Nabuduce jej prines nahradne nohavice a bundu.

dorotka202
autor
29. feb 2020

@tosomja no ale problem je v tom,ze sa to tam neda inac ulozit,lebo tam sa neda vetrovka zavesit.mne len ide o to,aby na to dohliadli,aby im povedali,mas mokru vetrovku daj si ju na riadiator,zaves si ju na skrinku.ved to je sekunda.dcera povedala,ze jej sa nezdala mokra,tak si ju dala do skrinky,lebo raz sme to uz riesili.aby ju proste usmernili.nevie to asi sama posudit este.aby na to proste dohliadli,ked vedia ze su deti mokre a nie taka odpoved,ze mi ich mame naucit sa o seba postarat.tak to necham tak,po jarnych prazdninach poviem ucitelke.ale mam nervy,lebo uz bola ok,ockavat sme mali ist cez prazdniny.v lete ked chodili bez triciek,hore bez,nenakremovane,o pol stvrtej na ihrisku po slnku,tak som tiez mala nervy,ale bola som ticho,lebo clovek nechce byt za zleho,za hystericku mamicku.ale stvalo ma to.teraz si uz asi neodpustim nieco povedat.

romanka_369
29. feb 2020

@dorotka202 u nas v skolke maju stendre a vesiaky takze vsetky mokre veci sa vesaju na tie vesiaky aj oteplovacky, bundy popripade mikiny.. Moj maly sa velmi rychlo upoti takze aj tricko mokre popripade čiapku mu da vzdy ucitelka cez radiator..ale v skrinke ma vzdy nahradne oblecenie a prezlecie sa ked treba..

guiseppinka
29. feb 2020

U nas je relativne teplo cez den, rano vsak kosa. Dcere dava pancuchy pod nohavice a ked dojdeme do skolky tak prezliekame leginy. Kedze poobede su 3 dni v tyzdni v inej skupine, tak veci im zbalia do ruksakov a teraz sa stalo, ze poobede boli vonku a dcera v leginach. Hlavne ze nohavice vo vaku... Nechapem ci tym ucitelkam je ozaj jedno ako tie decka su vonku alebo co... A dcere darmo omielam, ze na leginy nohavice obliect... Ide ma porazit z toho...

dorotka202
autor
29. feb 2020

@guiseppinka ved aj mne to tak pripada,ze im je to jedno.dcera behala teraz v zime po vonku v skolke bez ciapky,videla som to len nahodou,lebo mame zahradu vedla skolskeho dvora.ucitelka to mala uplne na haku.

tosomja
29. feb 2020

@dorotka202 tak jej kazde rano pripomen, aby aj suchu bundu prevesila cez dvierka aj nohavice.

guiseppinka
29. feb 2020

@dorotka202 my sme v rakusku. Ucitelky tvrdo barefoot, v telocvicni su decka na boso, uz do telocvicne idu po kachlickach bosi... Ide ma urvat... Ale nezrobim nic. Lebo jedna ucitelka uz chodi v zabkach do skolky...

lenka2710
29. feb 2020

@dorotka202 ja som raz skoro odpadla, keď len začala chodiť do škôlky, mala tri roky! A prišla som po ňu a nemohli sme za toho pána nájsť papuče! Tak som to nechala tak, že na druhý deň sa snáď nájdu!
No ona ich mala v prezuvarni na mieste topánok mokré ako hnoj, teraz september, proste ju ani neprezuli, resp. jej topánky dali niekomu inému, hoci ich mala podpísané a ona tým, že si nenasla svoje topánky išla v papuciach! O dva dni chorá 😭
Ale teraz si topánky dávajú pod radiátor, rukavice na radiátor, vetrovky a oteplovacky prevesia cez dvierka skrinky

evittam
29. feb 2020

@dorotka202 My to mame ako píšu
@kristina2412
@tosomja
Btw.staci povedat dieťaťu že ak pridu z vonku a aj ked sa jej bunda nezda mokrá nech ju zavesí na skrinku a hotovo. A prepac ale aby ucitelka kremovala 20-24deti keď idu von? Daj jej krem do skrinky a nech sa nakremuje to hádam predškolacka zvládne. Ked bude v skole tiež budeš očakávat že vychovávatelkaz družiny ju bude natierat?

lenocka12345
29. feb 2020

@dorotka202 tak na margo dohliadnutia a vysvetlenia - Od septembra dieťaťu s naozaj vysokým IQ hovorím "nehužvi tie veci , nedávaj ich mokré do skrinky" , o minútu " poď si vybrať tie mokré veci zo skrinky" , má 6 , omieľam to každý jeden deň !
u mňa sa postavia do radu a čakajú na kontrolu a idú k dverám , inak sa naozal veľmi ľahko môže stať , že niečo nie je ako má , plus kontrola každej jednej skrinky pred odchodom .....
No a k tým veciam , ono vecí je veľa , miesta málo , ty kľudne môžeš dať veci na vonku , tie môže pošpiniť , môžu byť mokré a nič sa nedeje , lebo to oblečie až na ďalší deň
Žiaľ , je to tak , že mnohým záleží skôr na tom aby bolo dieťa pekne oblečené a ostatné ide dosť bokom ,
A posledná vec , predstav si , že tých detí máš 20
u nás sú deti na obede a ja vešiam ..... odporúča vyskúšať si to
A najhlavnejšia vec - vysvetli to učiteľke , nie povýšeneckým príkazom a spoločne môžete hľadať riešenia , dokonca to môžeš aj ty sama navrhnúť ....

evittam
29. feb 2020

@dorotka202 Ale ak maju "na haku" co píšeš t.j.bez čiapky a takéto veci tak proste riešiť.

maciatkolulu
29. feb 2020

@guiseppinka tak ja neviem kde ste v rakúsku, ale náš ma v škôlke tak teplo, že v tričkách chodia a majú normálne papuče a každý nosi co chce, niekto barefoot a niekto pevné, v lete majú príjemné chladno....

guiseppinka
29. feb 2020

@maciatkolulu aj oni maju masaker vo vnutri. Tam mozes aj na holo chodit. Ale maju prezuvky aj do telocvicne, ale tie decka su tam bose, lebo... To ze nie su stanovene presne papuce je super. Akoze nevadi mi vo skolke nic, len ta nevsimavost na deti - v com idu von, co maju obute, ci maju ciapky na hlave. Uz sa tesim na leto...

nazama
29. feb 2020

Ja som učiteľka starej školy /som už na dôchodku/. Ale to je asi v človeku. V našej mš som deťom kontrolovala ešte aj tielko, ked bolo spotené, šup na radiátor a obliecť pyžamo. Všetky radiátory boli plné vetroviek, rukavíc, skratka všetko čo bolo mokré sa do odchodu detí vysušilo.Keď spali, chodila som veci obracať, alebo dať aj topánky ak boli vlhké. Veľmi mi chýba moja robota./nostalgia/

bagre
29. feb 2020

@dorotka202 nečítala som diskusiu, my sme mali tak, že si dávali bundy na taký dlhý vešiak - niečo ako v obchode. Tam boli naučené, a aj si to vedeli samé zavesiť. Pokiaľ mali deti mokré pančuchy alebo iné veci, tak sa im často dosúšali na radiatoroch. Nikdy sa nestalo že som prišla a dieťa muselo ísť v mokrom domov.. Skrinky bývajú nepraktické pre tie deti /ale to sa inak nedá urobiť/, v každom prípade nemať si kam dať mokré veci je problém. A mali by to riešiť. Je pravda, že 6r. už nie je malé dieťa, ale stále je to dieťa, ktoré má limity a mnohé veci zdokonaľuje postupne...

dorotka202
autor
29. feb 2020

@evittam nie,neocakavam ze ju bude natierat,ale preco by malo moje vtedy 5 rocne dieta behat niekde vonku po ihrisku ,bez tricka,tielka.to by ma ani nenapadlo ze to ucitelke napadne.ani doma po zahrade mi tak nebeha.ved to uz nieje male babo,aj do bazena jej davam plavky.

evittam
29. feb 2020

@dorotka202 A to preco behalo 5rocne dieťa od pol pasa nahé? Akoze nevie sa obliecť? Ok, stava sa.Ucitelka si nevsimla ze ma polonahé dieťa-no to by som sa spýtala.

janickacrazy
29. feb 2020

@dorotka202 u nás ked je zima majú na chodbe vyložené také vešiaky na mokré bundy na prenosnom stojane, to by mohlo byť riešenie aj u vás, najlepšie keby ste to navrhli viacerí rodičia

lujza123
29. feb 2020

Nieje škôlka ako škôlka. Moja chodila do súkromnej a potom od 4 do statnej mestskej preplnenej škôlky kde si deti vyberali podľa toho aký sú rodicia potencionálny sponzory .
Bezne bolo dieťa strapate, usoplene, hladné, vonku bez pančúch, čapice, topánky premocene...
Ale moja chyba, chcela som škôlku pár metrov od prace a domu, tak som takú mala. Mohla som si vybrať z niektorích škôlok na okraji mesta kde bolo menej deti a učiteľky ktoré práca bavila. Takže tak.

Je to všetko o ľuďoch, o konkrétnej učiteľke.

evita2222
29. feb 2020

@kristina2412 aj v našej škôlke to takto fungovalo

pininka1
29. feb 2020

To sú len výhovorky učiteliek a išla by som rovno za riaditeľkou. Tiež som robila v škôlke, každé dieťa pred odchodom von som zakasala aby nemali holý chrbát, a to sme mali 20 deti vo veku od 2 do 6. Keď sme prišli dnu, bundy sa zavesili na skrinku, oteplovaky tiež a ktoré dieťa bolo mokré hneď sme ho prezliekli. Viem aký vie byť chaos pri prezliekaní keď je tam veľa detí, preto sme mali postupný systém a deti sa takto učili. To že si dieťa nevie zavesiť veci do skrinky je v prvom rade vyzitka učiteliek. Čo robia keď idú von, prečo ich k tomu nevededu? Je február, nie september

miriam11
29. feb 2020

@dorotka202 syn má 5 rokov, chodí tiež do škôlky, veci oteplovacky, bundy si vesaju cez dvierka na skrinke a nechajú otvorené. Učiteľky ich usmernili, rukavice si dávajú na radiátor. Ucky by to mali skontrolovať u vás.

lenocka12345
29. feb 2020

@pininka1 a čo keby ich k tomu viedol aj rodič ? a nie sa vyhovárať na učiteľky? Realita je skôr taká , že rodič robí všetko za dieťa ..... dieťa stojí a čaká

Mi to pripomína jednu babku s otázkou " čo tie deti učíte , keď sa ani pozdraviť nevie ? " , sama prišla a odišla bez pozdravu
Darmo ja budem niečo omieľať , keď rodič nedokáže ani prevrátiť rukávy na bunde / mikine , keď sám hádže tie veci do skrinky ....
Samozrejme , nie je to pravidlo , ale takých je veruže kopec

oli18
29. feb 2020

Moja nezamestnana znama bola cez UP na verejnoprospesnych pracach 5 mesiacov zamestnana v skolke. Pomahala detom obliekat a vyzliekat pri pobyte von, isla dohliadnut na deti do WC a rozne pomocne prace okolo deti. Lenze okolo toho je trocha papierovania takuto silu vybavit, preto sa tomu riaditelky brania. Lepsie je sa ucitelkam stazovat, ze ony maju 20 deti a neustriehnu vsetko. Tak povedali, ked mojmu vnukovi v skolke spoluziak sposobil zranenie.

lenocka12345
29. feb 2020

@oli18 lepšie je sa učiteľkám sťažovať ? To ako fakt ?
mne nikto poriadne nepomohol s ničím , ani na záchod nemám poriadne kedy ísť ! Si myslíš , že učiteľky by sa radšej sťažovali ako prijali takúto výpomoc ?

oli18
29. feb 2020

Povedz svojej riaditelke o tejto moznosti, co ti odpovie. Ta moznost je stale, znama tak pracovala s malymi pauzami viackrat. Zavisi, kedy zamedtnavatel o aktivacneho pracovnika poziada. Teraz, zaciatkom roka, dostali UP novy rozpocet, teraz je ten spravny cas.
To, co som o vnukovi napisala, je pravda. Je to statna skolka. A mam este nejake perlicky, by si sa divila. Ja ti verim, co si napisala, ver aj ty mne. Nemam dovod si vymyslat.

lenocka12345
29. feb 2020

@oli18 pekná odpoveď , hoci nie na moju otázku
Ako si písala zamestnávateľ , nie zamestnanec ,
Ak nechce , všetci sa môžemeaj poskladať a máme smolu .....

eva112014
29. feb 2020

@dorotka202 Ahoj. Aj ja mám predškoláčku. Myslím si, že voľakde učiteľka aj má pravdu. Na Slovensku rodič dá dieťa do škôlky na celý deň a nech zodpovedá učiteľka za dieťa. Je ľahké potom za všetko obviňovať iba učiteľku/ky. Robila to, nerobia toto ... Veď ide do školy. A áno, výchova k samostatnosti dieťaťu neublíži.
My žijeme v zahraničí. Poviem ti, tu deti musia samé chodiť do škôlky a zo škôlky. Majú malý batôžtek na chrbte a v ňom jedlo a vodu. Každé dieťa má to, čo pripraví rodič na desiatu. Samo sa prezlieka, vyzlieka. Rodičia do šatne nemôžu chodiť. Deti majú telocvik, chodia do školy. Znova sa prezliekajú a vyzliekajú sa samé. Šnúrky si vieme zaviazať tiež, už pár mesiacov. A aj čižmičky som jej kúpila na šnúrky, nech si zvyká.
Žiadne ťuťuli. Musím povedať, že je odvážna, ukecaná a hlavne samostatná. Nie, však mama príde a urobí ....
Nebudem žiť večne. Chcem, aby bola samostatná a šikovná.
A zober si, že keď prší, berie si dáždnik. Príde zo škôlky domov aj s dáždnikom. Nezabúda si veci tam. Naučila sa. Ja som rada, že majú tu takýto systém. Neriešim učiteľku, riešim svoje dieťa, čo vie, čo nevie.