Švagriná chce prísť k novorodeniatku s chorými deťmi

gloglo77
28. jan 2019

Moja sestra pred 3 dňami porodila svoje prvé dieťatko - zdravého chlapčeka. V pondelok ju majú prepustiť domov. Manželova sestra z Čiech sa ohlásila, že v čase jej príchodu aj ona príde s dvoma malými deťmi (2r. a 5r.) na SR. Bývať bude o svojej mamy, no žiaľ, majú domy so spoločným dvorom len pár metrov od seba, takže deti to láka automaticky k mojej sestre, ktorá im je krstná. Deti sú hlučné, bijú sa, starší tej malej robí zle, kričia, dokonca ten chlapec päsťami udiera do deda aj rodičov... a pravdaže po nich ostáva strašný neporiadok... No najväčší problém je, že obe jej deti dostali pred 3 týždňami kiahne ale VRAJ sú už v poriadku, len sú plní chrást.
Moja sestra je z toho veľmi nešťastná, povedala manželovi, že si neželá ŽIADNE návštevy v šestonedelí a nie to ešte malé nevychované deti. Moja mamina a ja sme sa mu to snažili vysvetliť (obe sme mu slušne naznačili, že rodička chce mať po pôrode kľud, ticho a pokoj). Jeho sestre aj švagrinej ten pokoj bol dopriaty (odišla k mame na niekoľko týždňov, kde sa o ňu starali ako v bavlnke, nikto dieťatko nebudil, mamina jej navarila a pod.) No mám pocit, že moju sestru si jej manžel neváži natoľko, ako by mal. A jej slovo a prosba je nevyslyšaná. Dokonca keď bola moja sestra v 9.mesiaci rizikového tehotenstva, tak tá jeho sestra jej chcela obe deti nechať na niekoľko dní (aby si ona od nich mohla oddýchnuť). Vôbec na ňu nebrala ohľad :(
Moja mamina sa chystá jej po pôrode pomôcť - či už navariť, okúpať, popratať... no manžel jej dnes volal, že netreba, že jeho sestra (tá, ktorá si nevie dať rady s vlastnými deťmi !!!) jeho žene pomôže - proste dovalí sa jej ráno do domu s deckami, bude tam variť, búchať hrncami, detiská budú vrieskať a robiť bordel a večer sa budú vykecávať a oslavovať) ...asi tak nejak tá pomoc bude vyzerať.

Ešte chcem dodať, že sestrin manžel nie je zlý muž, len ho niektorí ľudia dosť využívajú... Keď dôjde sestra z Čiech (a väčšinou, keď nejde s nimi aj manžel, lebo pracuje, tak on po nich ide autom) tak sa automaticky od neho očakáva že si zoberie dovolenku, aby sa mohol svojej sestričke, jej mužovi a tým ich deťom venovať... Moja sestra sa im tiež vždy venovala, navarila, vzala do zoo, na kúpalisko, nakúpila darčeky, cez víkendy ich hostili atď.... Lenže pred pár dňami sa im narodilo vlastné dieťatko a myslím, že to by malo byť pre neho prioritou.

Ako by ste vysvetlili švagrinej, že si neželáte ju ani jej deti doma? Ako presvedčiť manžela, že dieťatko potrebuje hlavne spokojnú a oddýchnutú maminu a kľud? vďaka za každú radu

zuzipolo
28. jan 2019

@gloglo77 ahoj, švagrinej to normálne povedať,že po mesiaci od narodenia môžu prísť (zrejme sa urazí a prídu ešte neskôr) a nestarať sa.aj na nás s mužom sa urazila rodina,keď sme celý mesiac po mojom pôrode nikoho neprijali a ani bábätko nevideli (okrem nemocnici a foto).lenže môj muž má plne podporil...ak má dobrého muža tak by mal pre ňu urobiť všetko a pomôcť jej,ona nech si určí kedy chce prvú návštevu,to je to najmenej čo pre ňu môže po pôrode rodina urobiť..urazila sa,ale prejde ich to,viem podľa seba,teraz si na to nikto z rodiny nespomenie,že som ich tu nechcela 🙂

amelia000
28. jan 2019

@gloglo77 a co je tvoja sestra nesvojpravna? Rovno dvihnem telefon a poviem ze si v takomto obdobi navstevy nezelam. Tak isto sadnut s muzom a mu to vysvetlit. Ma uz svoju rodinu tak nech sa stara hlavne o tu.

beky1813
28. jan 2019

Narovinu. Ja som to povedala vlastnej rodine, ziadne navstevy, kym nepovolim

denisa0504
28. jan 2019

Presne ako píšu baby. Narovinu jej povedať že žiadne návštevy v šestonedelí si neželá. Nediskutovať o tom s mužom ktoreho jej rozhodnutia a názor nezaujíma.. ak sa urazí či už on alebo jeho sestra tak ich problém. V tomto období je najdôležitejšie dieťa a jeho pohoda a samozrejme matky

ukulela
28. jan 2019

do pipiny motykou!!! @gloglo77 dolezite je, ci sestra uz kiahne prekonala - ak ano, miminko bude at prve tyzdne imunitu od nej, ale inac kiahne su infekcne do zahojenia poslednej vyrazky, to najdi na nete a vytlac svagrovi. ako OK, nemozu jej branit prist k jej rodicom, ale malych sintrov by som k sebe do domu a dietatu nepustila, nepustila a hotovo. a ak by aj manzel nejake veci pre to robil, setru volal, deti u nas nechal, asi by som bola protivna a nebrala na to ohlad, ja nemam problem chodit hola po byte, ked ma boleli napuchnute prsia, poslat si svagrinu kupit poporodne vlozky a rozpravat jej pri kave, ako silno krvacam ... po par minutach by ju to urcite preslo.
takze - vyhnat ju nemozu, ale pustit ju k sebe nemusi. a ja by som normalne zavolala aj svoju mamu, ak tak boli dohodnute. sestra nech jednoducho povie muzovi, ze na pomoc ma mamu a su dohodnute.

gloglo77
autor
28. jan 2019

@amelia000 No lenže ona oficiálne ide k svojej mame a to jej moja sestra predsa zakázať nemôže. A jej mama sa vždy poteší, že uvidí svoje vnúčatká - pre ňu je predsa dcéra viac ako nevesta... No a manžel je na svoju sestru tiež dosť naviazaný, vždy keď majú prísť, vyberá si v práci dovolenku, aby sa im mohol plne venovať, aby im nič nechýbalo... Moja sestra je dobrá duša, ona má jej deti rada, keď bolo treba, vždy sa o nich postarala a práve preto ju teraz trápi, že neberú na ňu ohľad :(

deti95060810
28. jan 2019

najlepšie by bol zatarasiť dvere...😉 milujem takýchto blbých, nechápavých, sebeckých ľudí ako má tvoja sestra rodinu...
už len ozaj zdvihnúť telefón a povedať na rovinu čo a ako sa veci majú...🙂 nechápavcom...

beky1813
28. jan 2019

@gloglo77 ved nech si k mame idu, ona ma vlastný dom, nie? Neotvorim a hotovo. Ja som bola po porode v takom hormonalnom vypati, ze keby niekto nerespektoval moje zelanie, poletí zavretym oknom

monikafeliz
28. jan 2019

@gloglo77 ja som povedala svojej rodine, že ak chce niekto prísť na návštevu, tak najskôr mesiac po našom návrate z pôrodnice, ale musia byť minimálne týždeň úplne zdravý a bez liekov, a musia sa najskôr ohlásiť či môžu prísť. Tvoja sestra je matka, a záleží len na nej koho pustí k svojmu dieťatku. Ja by som v žiadnom prípade nepúšťala deti ktoré "sú už zdravé, len majú na sebe ešte chrasty..." Ak sa niekto urazí, je to ich problém, musia sa naučiť rešpektovať rozhodnutia druhých ľudí

ukulela
28. jan 2019

@gloglo77 ved to - ide k svojej mame, to jej sestra zakazat nemoze, ale nie je povinna prijimat navstevy v poporodnych nohavickach s naliatimi prsiami. hotovo, a o tych kiahnach svagrovi najdite a svagrinej povedzte ... a teda zisti, ci cih sestra mala. ak nie, tak by som ku sebe nepustila nikoho, kto by bol s deckami v kontakte.
ako ja neuznavam to zakazovanie navstev, nasi boli u nas uz prvy tyzden, ja som s tym v pohode, ale keby som sa na to necitila, tak jednoducho nie, a uz duplom, ked je tam riziko prenosu nejakej choroby, a byt sestrtou, trvam na pomoci svojej mamy (alebo tvojej, ak jej vies pomoct) - uz len kvoli tym kiahnam.

anjetta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelinka2009
28. jan 2019

@gloglo77 slovenský telefonicky švagrinej tvoja sestra oznámi... Chlapov názor tu nieje podstatný, ak prídu aj tak... Tvoja sestra môže ísť s krokom k tvojej máme... Imunita od matky, neimunita... Ja by som to na novorodencovi určite neskúšala...

29simona29
28. jan 2019

@gloglo77 úplne na rovinu, že chcem mat po pôrode kľud, venovať sa len svojmu bábätku a neohrozovat ho možnými nákazami- pre každú mamičku by malo byt prvorade jej dieta a najmä po pôrode by mali ísť takéto veci bokom- v zmysle kto sa urazí, na koho byt ohľaduplný a pod...Keby bola švagriná na jej mieste, isto by si vedela povedat svoje..Ja myslím, že v takomto prípade je naozaj druhoradé, čo si kto pomysli a podobne..Úplne ale chapem títo situáciu, mne sa síce do bytu nechcel nikto po pôrode nanominovat, no každý z rodiny mal potrebu každú chvilu obzerať a chytať moje babatko a tie prvé tyzdne som na to bola naozaj alergická- najmä som mala sama so sebou čo robiť, a nie riesit ešte druhých, ale vidím, že som v tom nebola sama...Najmä nepochopím, ako nemajú pochopenie mamicky, ktoré tiež pred casom mali doma novorodeniatko..Inak ja s niečom takýmto zápasím dodnes a to ma maly už skoro 11 mesiacov, ale stále je to o tom, že si rodina háji len svoje záujmy- keď chcú byt s malym, tak nie preto, aby mne pomohli, ale proste preto, lebo si potrebuju skrátiť chvíľku- som len zvedava, či budú takí iniciatívni, aj keď bude maly chodiť a budú musieť za nim lietať, alebo ich to po hodine prestane baviť...

nelinka2009
28. jan 2019

@katrin21 čítaj, možno zaujme a prihodis niečo ;)

lucia147852
28. jan 2019

No vsak slovensky. Tvoja sestra si uz davnejsie mala vydupat vacsie slovo. Moj chlap mi to povedal ze pokial je zena slabsia ako jeho matka a sestra vzdy bude viac inklinovat k nim. Ja tento problem nemam. Co sa tyka malej co poviem to.plati. prvykrat ju, videli babky po tyzdni aj to len nakukli a slu kade lahsie. Zvysok rodiny po 3 mesiacoch. Ako sestra jej porad aby bola viac asertivna. Je matka po porode a ma vysostne pravo rozhodovat koho doma chce alebo nie. 🙂

katrin21
28. jan 2019

@nelinka2009 nemám čo pridávať , s tým aby sa nevideli súhlasím v tomto prípade . Je niečo iné ísť pozrieť bábätko a byť zdravý a niečo iné ísť v takýchto podmienkach.🙈
Ja by som niekoho kto má práve kiahne ukončené určite nepustila k bábätku ani ich mamu , ci ich mala, ci nemala ani nikoho pretože sa to môže preniesť aj na oblečeni, veciach..alebo hocijako aj keď je to menej pravdepodobné ako priamy styk s chorým.
V tomto prípade by som bola nekompromisná A naozaj k bábätku nepustila nikoho z tej rodiny Kde sa budú nachádzať tie choré deti.
A Inak ja som mala kiahne ako dvojmesačna🤣🤣🤣🤣 malo to výhodu že som si ich na škrabala Ale inak by som to asi nikomu neodporúčala Lenže Mala som starších súrodencov Asi to oni doniesli zo školy už neviem.
Takže aj tej pani sa môže stať že budem mať svoje dieťa ďalšie A prvé niečo donesie zo škôlky, Ale to je iná situácia lebo je to súrodenec dieťaťa a nie žiadna vonkajšia návšteva ktorá tam byť proste nemusí.

hope87
29. jan 2019

Pre mna je uuuplne nepochopitelne, ze vlastny manzel ju v tomto nepodpori na 100% 😕. Viem, ze je isto teraz velmi citliva...tie hormony po porode su topka 😖😀 ale urcite nech sa neda...nech povie muzovi, ze si navstevy proste nepraje, ze si za tym stoji a ze sa dohodla s vlastnou maminou, co je uuplne prirodzene pre tu zenu, ze mamina pride pomoct a ze to plati. Urcite nech zavola mamine, nech urcite pride. Ked muz chce byt velmi so sestrou, nech sa paci, moze ich chodit pozerat vedla k mame. Ale ziadne take ku nim a este s detmi behat hore dole...zena sa potrebuje doma s babatkom zžiť...najst si svoj rytmus a pohodu, co sa nestane, ked tam nabehne svagrina s detmi. Ona bude nervozna a nestastna z toho. Urcite neustupit...poviem uprimne, keby slo o moju sestru a napriek jej snaham, by to jej muz nerespektoval, uz by som zasiahla, aj ked starat sa do takychto veci netreba ale aj tak. Ale samozrejme slusne by som to riesila. A ak by som ja ako sestra, poznala tu svagrinu, zavolala by som jej v mene sestry a uplne inteligentne ale na rovinu by som jej povedala, co je vo veci a nech to neberie nijak osobne ale snad to chape, ved aj ona ma dve deti. A ak je ta zena normalna, tak to pochopi (iked podla toho, co citam, ma dost zaraza, aka ta svagrina je)...drzim palce a daj vediet ako to dopadlo. Ja len dufam, ze bez zbytocnych hadok a nezhod bude tak, ako si praje tvoja sestra...

missdiva
29. jan 2019

@gloglo77 pokial sa tvoja sestra neciti na navsetevu tak nevidim dovod preco by to svagrinej nepovedala 😲. Zdvihnem telefon a poviem, ze dakujem za ochotu prist a pomoct mi ale chcem mat od kazdeho pokoj a mam vlastny system. Ved maju len spolocny dvor a nie dom...
Manzelovi vysvetlit, ze ju a jej deti ma rada ale trva na tom, ze chce mat po porode klud resp. pozvat si na pomoc niekoho ineho.

19radka96
29. jan 2019

Ja by som ju s prepáčením asi poslala do p a zamkla sa, spôsoby nespôsoby :D

saskia_98
16. feb 2019

Ja som necele 3 meiace po porode, prisla na navstevu moja mala sesternica že vraj "vyliečena" zo zapalu priedusiek a moj maly mi od nej chytil zapal priedusiek tiez. Mam ani nie 3 mesacne dieta na antibiotikach lebo niekto sa nevie doliecit poriadne a potom sa trepat dakde do piky na navstevu. Keby mi niekto po porode zahlasil ze pride na navstevu s detmi co mali v blizkej minulosti kiahne ich poslem svinskym krokom do riti. A co sa tyka tych nevychovanych deti, ja mam tiez krstna ktore milujem nadovsetko ale odtial potial. Akonahle si zacne dovolovat nad ramec, najprv podohovaram a potom dostane po riti. No potom uz dostane aj od rodicov a je spokojne. Vsetko ma svoje hranice a moja švagrina je tiez podobny typ ale tu som uzemnila este pred porodom a hned pri prvej navsteve od pôrodu a je spokojna. Manzel tym nadseny nie je ze sa nebavime ale hold smola.

evita168
16. feb 2019

No sak normalne nech ostane doma je toto rozum k novorodencovi a zene po porode akoze normalneho cloveka toto ani nenapadne. Ku mne sa tiez chceli nasackovat aj sa nasackovali svokrovci maximalne mi prekazali nechceli odist od rana do vecera by u nas sedeli ked ma to po hodine prestalo bavit a vypoklonkovala som ich z bytu a bolo mi to fuk co si myslia. Proste sukromie a klud treba, na humbuk okolo este bude veeeela casu potom

mircalla
16. feb 2019

Ja len tolko.. jej manzel musi byt strasny idiot a tvoja sestra neskutocne pod jeho vplyvom. Navsteva nebude ich najvacsi problem

tinapa
21. mar 2020

@gloglo77 Normálne jej povedať, že teraz a v tejto situácii s coronavírusom ju nechce a nemôže vidieť.. Tak či tak, aj keď príde ku sv.mame, musí byť v karanténe a s ňou všetci, čo s ňou prídu do styku, čiže aj mama a aj brat, keď pôjde za ňou.. Inak upozorni Úrad verejného zdravotníctva, že nedodržujú karanténu.. Mužovi povedať, že sa potrebuje chrániť, ona aj s dieťatkom a že si to neželá. Bodka.

evittam
21. mar 2020

@tinapa Skus najskôr čítať dátum kym odpovies
😀😉

tinapa
21. mar 2020

@evittam To som neprečítala..ja že píše do dvoch diskusií naraz..😀