Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
21. dec 2008

Ahoj Magduška,

pravdepodobne budeme mať na štedrovečerné raňajky 🙂 pupačky s makom (alebo opekance alebo neviem ako to ešte inak nazývajú. Manželka to robí tušim s chlebového celozrnného cesta - také dlhé "šúlance" upečené a potom nakrájané, sparené a podávané s makom a medom.
Na štedrovečerný obed by sme mali mať kapustovú (z kyslej kapusty) polievku so sušenými hríbami (bez mlieka) a s údeným tofu.
No a konečne na tzv. štedrú večeru tofu opečené na teflónovej panvici - čiže nie klasicky vyprážané, ale len s malým množstvom oleja (ešte neviem či obaľované alebo na prírodno - len rôzne ochutené) a k tomu zemiakový šalát (bez majonézy).
Už sa teším na tie dobroty. Mi sme možno tak trochu "divný", máme to tak rozdelené a nie veľa chodov naraz. Nám sa to tak páči, je to praktické (máme už aj raňajky, obed a večeru), aj sa lepšie cítime ako keby sme to pomiešali všetko naraz.

Podobne to robíme aj s darčekami. Po večery si ich schovávame v byte a hráme sa zima teplo. Každý má viacero skromných darčekov a tak sa vystriedame niekoľko krát, napr.: hľadá dcéra, potom manželka, potom ja. A potom zase ďalšie kolo, dokonca ešte aj o poradie sa nejako zahráme (los a pod.) Je to výborne, že vybaľovanie takto trvá postupne a dlho, tak sa vždy všetci spolu tešíme z radosti toho druhého - že týmto spôsobom môžeme venovať pozornosť vždy vybaľovaniu každého jedného darčeka. Možno tiež trochu netradičné, ale pre nás je to veľmi krásne. A veď, kto vlastne určil, že ako to má na Vianoce vyzerať? 🙂

A čo budete papkať vy?

Jaro

magda22
23. dec 2008

no ahoj,
opekance poznam, tie robila moja babicka..
a s darcekmi sme to my robili, ked sme boli deti tak, ze sme museli mame za kazdy darcek zaspievat, alebo zahrat na nastroji, alebo zarecitovat, bolo to pekne, malo to svoju atmosferu, este po vecery pred darcekmi sme museli poumyvat vsetky riady, tak darcekov sme sa nevedeli dockat, a ziadna telka! a potom na polnocnu 🙂
tak by som to chcela robit aj ja, ked simon trosku vyrastie, mozno uz na buduci rok 😕
no a my budeme mat na vianoce take orechove burgery v medovej kruste s bazalkovou omackou, tu:
http://www.vegalicious.org/2007/11/28/nut-burge...
a priloha bude pecena zelenina (mrkva, petrzlen, sladke zemiaky, obyc zemiaky) s pomarancovou korou, medom a rozmarinom a dalej neviem, to je asi vsetko, mozno este nejaky fajnovy salat

inak ta stranka je vyborna pre inspiraciu, moj priatel ju stale kuka, je sice veganska, ale to sa da lahko zamenit, vsak
tak vam prajem pokojne a radostne sviatky a dobru chut

jaron
24. dec 2008

Tá večera (orechové burgery atď.) to znie výborne, to musíme niekedy vyskúšať.
Želám ti aj všetkým ostatným pekné prežitie vianočných sviatkov.
Jaro

emogeon
24. dec 2008

ahojte,
zaujimave a velmi chutne 😵

u nas stedra vecera nic specy, kapustnica s tofu a cesnackou ,to asi poznate a klasika salatik
namiiesto majolky davame jogurt biely a k tomu lososa zapeceneho v trube, presnejsie 3 druhy lososa, my nic nesmazime 😉

prajem Vam krasne prezitie Vianocnych sviatkov 🙂

emogeon
5. jan 2009

ahojte, ako pokracujete s varenim? 😀

jaron
5. jan 2009

Teraz práve robím pšenový nákyp (manželka je v práci ☹ ). "Kaša" je už uvarená, trochu sa chladí na balkóne, potom budem pokračovať. Natálka už dobiedza: Som už hladná.

indy
11. jan 2009

ahojky
uz daaavno som tu nebola. Cochvila budu u nas aktualne prikrmy tak rozmyslam co prve by som dala. Najhorsie je ze byvam v malom meste a je skoro nemozne zohnat bio zeleninu a to by som sa spokojila aj s mrazenou. Akurat v tescu som kupila bio karfiol tak idem po radu ci by bol vhodny ten ako prvy prikrm aj ked sa odporuca mrkva.

stvura
13. jan 2009

Maminy, vegetarianky, mozem sa vas spytat troska mozno z ineho sudka? Mali ste nejaku suvislost s tym ze ste vegetarianky, dojcenim a vahou dietata?
Ja som bola cca 12-13 rokov prisna vegetarianka a aj pocas tehotensva som jedla vegeteraiansky kvoli nevolnostiam, mliecko mam, maleho dojcim, len ma ked porovnavam s ostatnymi detickami malu hmotnost. Mate s tym niektora skusenosti?

jaron
13. jan 2009

Ahojte,
ja síce nie som mamina, ale manželka je a s kojením (do 2 rokov) ani s váhou sme ako vegetariáni problémy nemali. Veď ani sme nemali mať prečo 🙂 . Pokiaľ má malú hmotnosť len v porovnaní s ostatnými detičkami a nie je nejako extrémne, chorobne malá, nemusíš sa znepokojovať, určite dorastie.
Jaro

stvura
13. jan 2009

dakujem jaron, no je to chlapcek, preto mi obcas ludia z okolia vravia ze je chudy, no mne sa nezda - ved kukuk foto, je taky "sportovec". Trocha ma zmiatlo, ze kocky na MK maju vsetky deti v rozmedzi 6-9 kg v nasej vekovej kategorii...

jaron
13. jan 2009

Naša dcéra, keď sa narodila, mala 3 kg. Nepamätám sa ale koľko mala, keď mala 4 mesiace. Alexander mal pri narodení koľko?

indy
13. jan 2009

ahojky
stvura ja som tiez vegetarianka zhruba tolko rokov ako ty. Tehotenstvo som mala bezproblemove citila som sa skvele a ani som vela nepribrala. Mojmir sa narodil s vahou 2,80 kg a teraz v polroku ma 6 a pol kila a doteraz sa tiez len kojime. Postavu ma podobnu ako tvoj Alexander tiez je skor do dlzky ako do sirky🙂 Tiez sa s manzelom smejeme ze je sportovy typ a on je naozaj velmi pevny a pohybovo je vzdy popredu ako by mal byt na svoj vek. Je dost rozdiel ci je dieta kojene alebo na umelom mlieku, z toho castejsie byvaju take tie buclate deticky. Nerob si starosti ja si vzdy poviem, ze je zdrave spokojne usmievave dieta a to hovori za vsetko 😉

indy
13. jan 2009

Ja mam tiez este jednu otazku ohladom prvych prikrmov. Co ste vy davali ako prve? Mam dilemu lebo som tu citala ze niekto daval obilninove kase prve niekto zeleninu alebo ovocie. O tych kasiach som nic nenasla preco by sa mali davat tie prve. Bukovsky v knihe vegetarianske dieta odporuca banan, ale ten som zatial bio nezohnala A zase dalsi nazor odporuca prvu zeleninu pretoze na sladku chut ovocia si dieta rychlo zvykne a potom odmieta zeleninu. Tak uvitam vase skusenosti s prvymi prikrmami 😉

stvura
14. jan 2009

Jaron...maly mal 2950g ked sa narodil, vaha mu ide pekne pomalicky hore (ako statista si vediem samozrejme graf), nejako mu nestagnovala ani v prve dni, lebo kolosra som mala na rozdavanie...

Indy...malemu som este nedavala prikrm, no zacnem mrkvou, zemiakom, pastrnakom, cukinou, hraskom zaciatkom februara /lebo do ukonceneho piateho mesiaca to nedoporucuju, najskor 2 tyzdne pred ukoncenym siestym ked dieta javi velky zaujem o jedlo/. Maly uz teraz pije z hrnceka vodu = flasu mi odmieta, asi sa mu nepaci 😎 .
Ja som banan videla v Tescu, to tie malicke minibananiky, bio riesim zo zahradky mojho otca 😅

bosa_noha
14. jan 2009

Ja som vegetarianka 6 rokov, hoci som zacala jest ryby ked som zistila, ze som tehotna a jem ich doteraz. Maly mal 3.9kg ked sa narodil a ked mal 6 mesiacov tak mal 9.9kg.

Stvura, kazde dieta je ine, ono skor zalezi aby sa drzal vo svojej rastovej krivke. Napr. ak bol mensi ako priemer o 10% ked sa narodil, tak by mal byt aj v 5 mesiacoch o 10% mensi ako priemer.

Indy, my sme zacali mrkvou, s tou boli najmensie problemy. Tiez som sa bala, ze ak zacnem bananom, tak nebude chciet zeleninu a nechcela som ho aj koli tomu, ze je dovazany a osetrovany chemikaliami aby nedozrel cestou. Teraz mam skor pocit, ze sa malemu zda prilis sladky. Kasa sa odporuca ryzova, lebo je najlahsie stravitelna a malokedy na nu byva alergia.

mukky
14. jan 2009

bosa.....ja len ye malz ma peknu vahu,nas bol dnes na poradni a ma 7600 a to sa mi yda buclaty a ma 6mes a 6dni 😀

stvura
14. jan 2009

Prave som pozrela tab z ktorych chcem vychadzat, tak najpr mrkvu, zemiak, cuketu, spenat, brokolicu.
S tych kasi az niekde ku koncu siesteho ryzovu, pohankovu, proso. Ovsenna, jacmenna az v 7-8 mesiaci-.

S tou hmotnostou sme vraj na spodnej hranici podla lekarky, ja jem tiez ryby a obcasne kura kvoli malemu.

mukky
14. jan 2009

mz papame tyzden takto,,prve 3 dni mrkva,dalsie 3 dni mrkva plus zemiak,dalsie 3dni budeme papat kalerab zemiak.toto vsetko na obed...po mesiaci zaradim aj ovocnu desiatu,len nase ovocie,najpr varene 3 dni,potom cerstve po 3dnoch...exo ovocie absolutne,ani banan az po roku

stvura
14. jan 2009

🙂 Moje tabulky pisu karelab az 8-9 mesiac, lebo moze nafukovat. Ako druhe po tom co som pisala mam v plane: cervenu repu /vyborna na zelezo/, cierny koren /vyborny ako kasicka rozmixovany/, fenikel ak dostanem cerstvy, petrzlen, karfiol a ovocie ceresne, slivky, zlte slivky, cucoriedky /kvoli zelezu velmi dobre/, hrozno, avokado a melon. Tam uz i tie pociatocne kase a maso. I ked nad masom uvazujem, zalezi aky bude mat krvny obraz lebo ja som ho ako dieta velmi zle znasala. Ak bude po mojom muzovi, tak to bude masity typ
😝

mukky
14. jan 2009

no ten kalerab mi vcera povedala pediatricka,idem ho skusit uvarit ,dam trosku,budem varit spolu so yemiakom a dam 3zrnka rasce a potom ju vybereriem...ja este kojim a pijem prdiace caje pre maminy kojacie 😀 😀 tak hadam nebude nafukovat,povedala ye hrasok nemam davat..mojho maleho este nikdy nebolelo brusko..verim ye ani nebude

stvura
15. jan 2009

Mukky, drzim palce nech prikrmovanie vyjde = mi mame dnes skor zobudenie (asi zuby), takze...znova som tu!
Kukni moje tabulky...
Ja som si na vianoce tiez dala sosovicu (ale tu mungo), hoci som sa bala ze maleho bude nafukovat. Ked bol mensi tak som mala velmi velku dietu, lebo vsetko ho nafukovalo, nevedel prdkat a vecer ho bolelo brusko.
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

indy
15. jan 2009

diky zienky za vase skusenosti
akurat zhanam mrkvicku z domacich zdrojov a zacneme aj my s nou. Len dufam ze ju skoro zozeniem lebo nas Mojmir vyzera ze bude poriadny jedak podla toho ako pokukava po jedle. Stvura diky za link, uplne som na tuto stranku zabudla a pred porodom som ju studovala stale aby moje kojenie bolo uspesne.
No a kalerab mame aj my doma z nasej zahradky tak ho tiez skusime neskor, ked uz budeme mat prikrmy rozbehnute.

mukky
16. jan 2009

stvura diik hned postudujem indy my papame prikrmy 8mi den,a z toho druhy kalerabkovy den so yemiacikom,este yajtra budeme,,,bolo to fajne,asi si takto urobim aj ja kasu,mnam

kisska
16. jan 2009

ahojte, dobra stranka je aj http://www.rodinka.sk/index.php?id=450901 - ja by som surovu zeleninu (uhorky, paradajky, papriku, salat...) davala az po roku, hlavne ked nie je sezona.
Stvura - skvela je aj cervena lupana sosovica, tiez nenaduva a je ju dostat aj Bio (DM)

indy
18. jan 2009

mukky kalerab mame domaci tak ked testneme zemiak tak skusime aj ten No zatial sa drobec len divi co od neho chceme ked sme mu davali mrkvu No tvari sa pri tom vseliak aj sa nasmejeme pri tych xichtikoch

mukky
19. jan 2009

indy ten kalerab som nakrajala na mensie kocky a dala ho trosku skor varit asi o 5min az potom yemiaky,a vsetko len vidlickou rozpucila...nas papa akokeby to robil od narodenia 🙂 aj som ho o dusu fotila 😀 😀

magda22
5. feb 2009

caute,
ako?
didi dik, kuknem.
inak ja som teraz na anticandidovej diete, mate s tym niekto skusenost?

emogeon
5. feb 2009

cau magda.. davno sme tu neboli 😵
to je aka dieta ? 😨

magda22
6. feb 2009

antiplesnova,
ide zhruba o to, ze nemozem ziadny cukor v akejkolvek forme, ani ovocie, ziadna biela muka, aj celozrnna s obmedzenim, ziadny ocot, paradajky, fazulu, kukuricny skrob, kukuricu atd. atd.
cize papam len zeleninu, biely jogurt, kefir, kuskus, pseno, sezam, bulgur, quinou, ryzu, vlasske orechy a tak..