Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

petrinka
26. okt 2010

@matova neboj, s malinkym sa to zachvilu ustali! aj my sme mali takeho krikluna, ale preslo to 🙂 teraz mi kamosky zavidia ako pekne zaspava, vobec ho neuspavam, len ho polozim do postielky, dam pusu a pustim uspavanky a to aj cez den🙂
len vydrz! bude to fajn...

havino
26. okt 2010

@rancuzkaf nevadí. Cez víkend máme takú rodinnú "sešlost " - mama a otec oslavujú, tak môžem ten olivovo-cibuľový zázrak vyskúšať ja 🙂 Ja by som aj pristúpila na tú tekvicu Hokaido, len tá by mi asi v kvetináči na balkóne nevyrástla, čo? 😅

@zfidorka s tým vitamínom D neviem, či prechádza do mlieka 😕 Veď ak by prechádzal, tak by sme ho deťom nemuseli podávať na lyžičke, nie? 😕 Hm, myslím, že na predávkovanie D-čkom potrebuješ riadne mega-dávky. To by si musela malej dávať niečo cez 6 kvapiek denne. Aspoň tak som to svojho času počítala. A prečo užívaš D-čko? Preventívne?
A chlebík sa Ti určite raz podarí taký pekný ako anlu, len ten celozrnný je fakt ošemetná záležitosť. Môžeš mať inú značku múky ako anlu, alebo inú vlhkosť alebo staršie kvasnice a výsledok bude iný aj keď budeš piecť rovnako 🙄
A raz sa Ti vydarí a druhý krát nie. Aj mne sa to už tak stalo.

@anlu miesenie je na nezaplatenie 😉 😀

havino
26. okt 2010

@matova myslím, že máme niečo spoločné 😒 Na malého to chce len pevné nervy (však, @anlu?), riadne sa obrniť a s tým obedňajším spánkom by som asi trvala na svojom. Aj keď nebude spať, nech si aspoň poleží, oddýchne.
My sme mali tiež problém s grckaním, ale pani Dr. mi povedala, že je Jakub prejedený a preto vracia (pribral mi totiž za prvý týždeň po návrate z pôrodnice 500g a do jedného mesiaca 1,85kg) . Vraj ho mám menej kojiť 🙄 Tak som ju poslúchla 😖 Ale pogrckávanie mu ostalo až do cca 10.mesiacov. Vtedy som netušila, že má reflux.
Tak sa držte a nech sa to Julinke napraví 🙂

havino
26. okt 2010

@petrinka máme tu racio obchodík, ale tekvicu tam nemajú 😒

petrinka
26. okt 2010

@havino 😒 tak ja nabuduce ked kupim, tak odlozim a mozem ti par poslat🙂 a keby bol este nejaky zaujemca, tak nech sa ozve🙂
niekedy buduci tyzden asi...dam vediet, ked dostanem

havino
26. okt 2010

@zojec tak to je skvelé! Nádhera, takto bývať... s tými ovcami to už veľmi nádhera nie je 😖 Tak ich za to pochytajte a ostrihajte 😀 A dajte si ušiť ovčie podložky 😅 Keď píšem o tom, ja som veru malému kúpila podložku z ovčieho rúna do postieľky a veru aj do kočára som mu dala ušiť. Máme to tam v lete, v zime, stále. V lete to udrží chlad, neprehreje sa aj keď sú horúčavy a v zime krásne hreje 😉

havino
26. okt 2010

@petrinka ďakujem za ochotu, ale ja neviem, ako by som ju pestovala teraz v zime 😕 Nemám ani záhradku, kam by som ju potom vysadila. Jedine niekde na balkóne, ale to je asi somarina.

rancuzkaf
26. okt 2010

OLIVOVO-CIBULOVY CHLIEB

4 PL oliv. oleja
2 nasekane cibule
450 g polohrubej muky
225 g celozrnnej muky
7 g drozdia (toto sa mi zda malo 😲 )
2 kl soli
450 ml vlaznej vody
200 g nasekanych zelenych oliv

- na 1 PL oleja smazit cibulu 5 min
- muky dat do misy, primiesat drozdie so solou, pridat 2 PL oleja a potom pomaly vlaznu vodu, aby sa vymiesilo makke cesto , ktore sa nelepi (na dosiahnutie spravnej konzistencie bude mozno treba viac vody alebo muky)
- cesto nechat nakysnut, aby zdvojnasobilo objem (asi 1 hod)
- nakysnute cesto pomiesit na pomucenej doske, pridat vychladnutu cibulu, 1 PL oleja, olivy a premiesit, nech sa zlozky rovnomerne rozlozia
- vytvarovat bochnik, dat na naolejovany plech, prikryt utierkou a nechat este kysnut pol hodinu
- piect asi 45 min pri teplote 180 st.

tento chlebik je vraj vyborny so syrom

petrinka
26. okt 2010

@havino no podla mna to treba sadit az na jar🙂 ale pravda je, ze na balkone vela nedopestujes☹ tak nic🙂

adriana7
26. okt 2010

@havino , hokaido mali minulý týždeň v bille, ale ja som nekúpila, lebo naše decká hneď chceli dve, že budú stružlikať svetlonosov - tak dík, trošku drahý špás, ale tie obyčajné lacné tekvice moje deti vôbec "neoslovili" 🙄
@anlu, som rada, že máš chlebík ako ja, už som nevedela, či mám zlý recept, či čo, keď sa zfidorke nedarí 😒
@matova, obdivujem ťa, je to asi riadny stres, cítiš, že pri malinkej potrebuješ pohodu, ale šimonko ti ju nedopraje...je to taká jeho snaha o pozornosť, možno sa bojí, že keď si odišla raz (do pôrodnice) a ešte si sa vrátila s iným objektom lásky, tak môžeš odísť zas, kým bude spať...
...ale treba to chápať a brať s nadhľadom, my by sme tiež neboli nadšené, keby náš chlap na 5 dní vypadol u domu, potom sa síce vrátil a sľúbil, že už neodíde, ale doniesol si domov mladší objekt - a pritom by nám tvrdil, že nás aj tak veľmi miluje 😀 , deti to nejak takto chápu, čím menšie, tým viac sa to k tomu približuje...držte sa
...inak to Cčko zabralo aj mne, za 24 hodín som bola ako rybička, normálne zázrak 🙂
...v lekárni mi magistra tvrdila, že s Dčkom treba opatrne, lebo na rozdiel od céčka, ktoré sa rozpúšťa vo vode a nadbytok telo vylúči, tak prebytok déčka sa ukladá v tuku, ale aj tak som si kúpila rybací olej, keďže odkedy sa mi narodila malá, vigantol nie je dostať 😠

adriana7
26. okt 2010

joj, a @rancuzkaf , ak môžem poprosiť o semienka hokaido, ďakujem 😵

rancuzkaf
26. okt 2010

@petrinka tak na tekvicu boli zaujemkyne na predchadzajucej strane 😀 😀 😀

petrinka
26. okt 2010

@rancuzkaf sak som napisala, ze poslem aj pripadnym dalsim zaujemkyniam 😀 😀 😀 ked budem mat semienka, tak potom zacnem machrovat a pytat adresy🙂

petrinka
26. okt 2010

@adriana7 ked budem mat, poslem ti. a vigantol nedostat, lebo bol nejaky vadny, tak ho stiahli pre istotu z trhu...
a este ma napadlo, ze ja som raz kupila hokaido aj v terne...

rancuzkaf
26. okt 2010

@adriana7 jasne, len sa musime s petrinkou dohodnut, kto ich bude posielat 😀

rancuzkaf
26. okt 2010

@petrinka, vsak to som chcela machrovat ja 🙂

petrinka
26. okt 2010

@rancuzkaf staci, ze ty machrujes super receptami!!! 😀 ked budem mat semienka, tak dam vediet... mozno ju uz ani nedostanem 😉

adriana7
26. okt 2010

@petrinka , tak mi pošli ty, nechcem zasa francuzkuf zaťažovať, mm takémuto komplikovanému riešeniu hovorí, že "cez žilinu", ten keby vedel, že chcem semienka až z francúzka 😀

petrinka
26. okt 2010

@adriana7 🙂 ozvem sa, ked to bude aktualne

anlu
26. okt 2010

@petrinka @rancuzkaf ved poslite obidve 😀 😀 😀 ja sa chystam u mojho tatka vysadit na zahrade, toho roku nemal ziadne tekvice, co je velka skoda, lebo ja aj Oliv ich mame velmi rady... mnam mnam
@adriana7 taky cerstvy je najlepsi, fajny chrumkavy... zatial sa mi stale podaril 🙂 teraz som uz dala aj spaldovu aj raznu muku a tiez je mnamkovy... aj mi zatial stale pekne vykysol, si myslim ze az velmi a to davam jednu kocku drozdia. Asi to je tym ako mame v byte, lebo pred tym co sme byvali v inom, tam mi nekyslo nic...

adriana7
26. okt 2010

@petrinka , a ten vigantol stiahli vraj kôli pipete, ktorá bola z toxického plastu, lebo ako už pomaly všetko na svete, si to dal farmavýrobca vyrábať v prce 😠

petrinka
26. okt 2010

@adriana7 😝 hej

anlu
26. okt 2010

@matova fuuuu tak mas co robit ☹ ale asi to naozaj nic ine nepomoze len trpezlivost a cas, aj ked sa to lahsie hovori a pise ako robi, ze... ja suhlasim s @havino tiez by som trvala na spanku alebo aspon na lezani... ja som mala s Claire ked bola malicka tiez problem, ze zrazu si zmyslela ze spat netreba aj ked som videla ze doslova odpadava od unavy... jednoducho som ju dala lahnut, lahla som si k nej a nasilu som ju drzala aby lezala. Vyzera to surovo ale fakt som to robila pre jej dobro. Po par dnoch pochopila ze jej zlostenie nepomoze tak potom uz pekne spinkala. Ale u teba je este vacsi problem Simonkova ziarlivost a s tym uz neviem poradit, lebo my sme sa tomu trochu vyhli vacsim vekovym rozdielom. U nas skor naopak to je, ze Olivia ziarli na Claire 😀 😀 😀 drzim palce aby sa to skoro upravilo a mali ste pohodicku 😉

adriana7
26. okt 2010

@petrinka , ok, ďakujem 🙂
@anlu , veď ja som tiež tou kreativitou myslela, že zakaždým urobím z iného druhu a pomeru múky, ale základná mustra zostáva a vždy sa vydaril, my máme radi taký nadýchaný chlebík, a tiež ho expresne zmastíme 😵

anlu
26. okt 2010

@adriana7 @petrinka ono ze vraj z kontaktu oleja a tej gumy vznikali nejake zakaleniny ktore aj smrdeli. Mne sa to este ani raz nestalo aj tesne pred tym ako ho stiahli z lekarni som este stihla vybrat, lebo nam povedala lekarka ze v zime jej mam este davat (ved preventivne preco nie). Tak bolo vyjadrenie ze ak nesmrdi a nie su v nom necistoty tak sa moze pouzivat.... ta teraz neviem ci hej ci ne...

havino
26. okt 2010

@rancuzkaf ďakujem za recept 😉

anlu
26. okt 2010

@adriana7 tak tak, ja stale tam nieco pomenim 😀 a skusala si dat saturejku susenu? ja som nemala tymian tak som dala saturejku a tak kraaaasne od nej vonia chlebik

anlu
26. okt 2010

@zfidorka dakujem za receptik, ja by som ho tiez podobne upravila ako ty 😀 a aky si davala cukor?

adriana7
26. okt 2010

@anlu , veď ja som preto zvýšila dávky déčka pre seba a určite sa dostane aj do mliečka, lebo obsahuje tuk, ako by som mala dávať malej niečo podozrivé, a ešte schrúmem denne jednu veľkú biomrkvu, tam je tiež dosť a,d aj k vitamínu 🙂

anlu
26. okt 2010

@adriana7 normalne som zacala rozmyslat nad tym ci obsahuje materske mlieko vit. D nasla som len nejaku tabulku kde vobec nie je uvedeny a potom nejaky clanok kde je napisane ze postupne sa jeho obsah znizuje, preto ho treba doplnat... Ale ked som bola s Claire raz na endokrinologii tak tam mi povedala ze ak kojim tak ma dostatok vit. D... no a teraz bud mudra... a este som nasla ... dostávajú dostatok vitamínov /okrem D/... tak asi ho naozaj treba doplnat, len ma teraz nechapem preco lekarka tvrdila ze aj z dojcenia ma dost toho vitaminu?