Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sorrelia
3. mar 2009

Ahoj mamicky 🙂 ,

pred troma mesiacmi sme presli na vegetariansku stravu, ale pri nasom syncekovi trochu vahame...
Viete prosim poradit co by nemalo rozhodne chybat v jedalnicku vegetarianskeho dietatka ???
Dakujem velmi pekne za kazdu radu 🙂

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sorrelia
3. mar 2009

emogeon

dakujem velmi pekne... maly ma teraz 10 mesiacov - moze bezproblemov strukoviny ?
zatial jedol len hrasok a mungo fazulky a bolo vsetko ok... nemusim sa teda bat nicoho pri cicery, bielej fazulke a sosovici ?
a moze teda bez problemov aj take ovocie ako su maliny ? 😲
pytam sa preto, lebo lekarka nam vravela, ze do 3 rokov by nemal 😒

hmm my ryby nejeme, kvoli obsahu tazkych kovov 😖 a kuracie tiez nie, lebo kurence su krmene kadecim 😒

jaron
3. mar 2009

Ahoj Sorrelia,

chcete byť laktoovovegetariáni (rastlinná strava + mliečne výrobky, občas vajcia) alebo vegáni (čisto rastlinná strava)?
My sme laktoovovegetariáni a sem tam nás to "strelí" do vegánstva. Mäso nejeme žiadne, ani ryby. Malá ma 6 rokov. My sme vegetariáni asi 12 rokov, malá 6.

P.S. Nebola si náhodou na Dr. Bukovského u vás v B. Štiavnici (Raňajkujem rád 21.2.2009, o 18.00)?
4.3. o 17.00, v Mestskom kultúrnom stredisku Rubigall bude u vás MUDr. Janka Nosková, detská lekárka propagujúca vegetariánstvo a zdravý životný štýl, moja dobrá známa, odporúčam.

kangaroo
3. mar 2009

sorrelia: ešte pozor na b12 😉

jaron
3. mar 2009

Ahoj Kangaroo, už si tu dávno nebola. 🙂

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bibula
3. mar 2009

sorrelia- a to ti maly este funguje?ved deti /aj dospely/ musia jest ryby.
kosti,zuby,alergie,pokozka,ekzemy-co z roho darujes dietatu,ˇ?

jaron
3. mar 2009

Ahoj
Bibula, prepáč, celkom som neporozumel.

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaron
3. mar 2009

Možno si to Bibula myslela tak, že keď nebudeme jesť ryby, bude problém s kosťami, zubami a keď budeme jesť, že môžu byť alergie, ekzemy? A že to prvé je horšie? Neviem, tak sa radšej nebudem vyjadrovať, pokiaľ to nevysvetlíš ty. 🙂

jaron
3. mar 2009

Sorrelia,

ešte som si všimol, že tá akcia u vás s MUDr. Jankou Noskovou sa volá Zdravá výživa pre deti.

magda22
3. mar 2009

cauko,
jaro prosim ta a nepoznas taku doktorku, alebo nevies o nejakej takej aj v bratislave? moc by ma to potesilo, lebo ved si viete asi predstavit aku my mame..... 😖

(mimochodom, citala som v nejakom inom fore, ze bibula dava svojim detom ryby uz od 6 mesiacov, takze si vytvorte mienku...)

sorrelia
3. mar 2009

Jaron

dakujem za rady...
Ano bola som aj na rednaske s Dr. Bukovskym, a chystam sa aj na tu prednasku s pani doktorkou Noskovou...
V skratke viem, ze pani doktorka ma adoptovane dievcatko, ktore je na vegetarianskej strave, a je normalne a nema ziadne nedostatky...
Velmi ma zaujima tato tema, lebo narazam na nedostatok zdrojov informacii...

Zatial sme laktovegetariani, ale tiez mame z lahka nabeh na veganstvo... Najcastesie si davame kyslomliecne produkty... Ziadne mlieko /pretze nas zahlienuje a ma aj ine aspekty, ktore nam nevyhovuju/... A syry tiez eee... Skor take tofu...

Kangaroo
ano, viem, ze problem s B12... Zatial uvazujem akoby sa to dalo doplnit... a aj citam o metabolizme B12... a cele je to take rozporuplne, kedy jedny tvrdia, ze staci prijem z laktovegetarianskej stravy...
No neviem... Uvazujem aj nad pangaminom, ale trochu ma zaraza fakt, ze vyrobca pangaminu neudava na obale podiel B12...

Bibula
pokial viem, deti by do roka nemali ziadne ryby a moj syncek ma iba 10 mesiacov..
poznam vela ludi co ryby nejedia a nejedli a vsetky uvedene choroby sa im vyhybaju na sto honov...
neviem odkial mas takuto informaciu... ked tak prezrad zdroj, rada si precitam nejaky clanok od fundovaneho odbornika na vyzivu...

magda22
3. mar 2009

sorrelia a preco ste sa rozhodli pre vegetarianstvo ak sa smiem spytat

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaron
4. mar 2009

Dobré ráno,

píšem len na rýchlo, Sorrelia, tiež som bol u vás na Dr. Bukovského, potom napíš, ako bolo s Jankou (dr. Noskovou).

S tým B12 je to úplne pohoda - nie je to žiadna veda, potom napíšem viac, čo a ako. Teraz sa ponáhľam.

Majte sa dobre.

Jaro

sorrelia
4. mar 2009

Magda
Emogeon

Preco sme sa rozhodli prejsta na veg. stravu ?
Bolo to viac menej spontanne rozhodnutie odvijajuce sa od mojich zdravotnych problemov. Z nicoho nic sa mi jednoducho zacal dvihat zaludok z akehokolvek masa. Jednoducho mi ho zaludok odfaxoval naspat.
Tak som zacala zhanat informacie ci si clovek moze zabezpecit dostatocnu vyzivnu stravu bez pouzivania masa v jedalnicku.
Informacie ku ktorym sme sa dostali nas oboch -aj mna aj partnera- presvedcili o tom, ze sa takto chceme stravovat. Nasledne ba to som hanala informacie ci sa takto da prestravovat aj dieta, bez nasledkov ci nejakych nedostatkov vo vyzive. No a da sa 😉

Jaron

jasne... napisem ak sa tam dnes dostanem...
a prosim napis viac o B12... bude velmi rada...

jaron
4. mar 2009

Ahoj Sorrelia,

to si šťastný človek - že ste také rozhodnutie urobili obaja ty aj partner. To je super. Koľko žien má s tým problémy, chlapi akosi ťažšie menia svoje návyky k lepšiemu, aj keď to potrebujú možno ešte viac. Sú možno viac uzavretí, viac neistí, boja sa výsmechu bežne stravujúcich sa kolegov, viac sa medzi nami nosí také falošné siláctvo, žiaľ potom je nás stále menej a menej a menej, až raz možno vyhynieme, čo si bez nás potom počnete? 🙂
Ten tvoj si zaslúži pochvalu.
No jednoducho, určite je to dobré, keď obaja v tom ťahate za jeden koniec, tak nech vám to vo všetkom ide dobre spolu.

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaron
4. mar 2009

B 12 je taký zaujímavý vitamín. Je to možno jediný vitamín, ktorý je v určitom zmysle lepšie využiteľný vo forme doplnku než prirodzený zo stravy. (Aj to je na zamyslenie, že práve tento vitamín sa v čisto vegetariánskej strave nenachádza a práve tento vitamín je pre mnohých lepšie využiteľný v doplnku ako zo stravy - napr. z mäsa.)

Prirodzene sa B12 nachádza vo všetkých živočíšnych potravinách (mäso, mlieko, vajcia a výrobky z nich). Ale asi 10% až 1/3 ľudí po 50 roku stráca schopnosť získať tento vitamín z týchto potravín, kde je nejakým spôsobom naviazaný na bielkoviny. Tiež niektorí ľudia môžu mať tento problém aj v mladšom veku a môže to byť jedna z príčin nedostatku vitamínu B12 ako u nevegetariánov, tak i u vegetariánov (tiež to môže byť príčinou anémie). Preto sa ľuďom po päťdesiatke odporúča užívať vitamín B12 v doplnkoch alebo z obohatených potravín.

Sú určité dohady okolo vitamínu B12 v rastlinných zdrojoch (kvasnice, morské riasy, rôzne fermentované výrobky...) ale nie je to celkom isté, jednoducho pokiaľ to nebudeme vedieť naisto, tak sa nedá na to spľahnúť. Okrem toho riasy naozaj obsahujú B12 ale vo forme, ktorá nie je pre organizmus využiteľná, (samozrejme riasy sú dobré, napr. kvôli jódu, omega 3 MK, len nie sú dobrým zdrojom B12.)

Takže riešime to jednoducho:
používame tieto zdroje:
- jogurty, tvaroh, občas syr
- sójový nápoj Alfa Bio s B12
- kukuričné alebo celozrnné pšeničné lupienky s B12
- občas mragarín (napr. Flora) s B12
- tabletky.

Tieto zdroje sa u nás rôzne obmieňajú. Čo sa týka tabletiek, organizmus získa viac keď sa podávajú častejšie a v menších dávkach, to znamená, že netreba kupovať 500 ale iba 100 mikrogramové a ešte aj tie si delíme na štvrtky (dali by sa kúpiť aj tie 500 a tie deliť, ale na šestnástinky by sa nám už asi tie tabletky dosť ťažko krájali 🙂 ). Je to finančne takmer zanedbateľné. Keďže ale máme pravidelne tiež tie iné zdroje, tabletky berieme skôr sporadicky.
Kojené dieťatko má B12 dostatok, keď ho má dostatok matka.

jaron
4. mar 2009

Ahoj Emogeon, ja som bol tak zaujatý tým mrňúsom (B12), ani som si nevšimol, že si medzitým prišla.

addaa
4. mar 2009

Ahoj jaron, kde ťa nenájdem....

Neprečítala som si celú diskusiu iba poslednú stranu, ale plánujem prečítať celé. Veľmi ma láka takýto typ stravovania, len neviem, kde a ako začať. Nejedla som 5 rokov maso iba ryby a tie mi aj tak moc nechutia, nemám rada ani ryžu sojové kocky a drť. Tak čo by ste mi poradili ako začať? 😉

jaron
4. mar 2009

Ahoj Addaa
tak sa spolu s ostatnými zahráme na tvojho výživového poradcu 😀 .
Ale vážne, možno by bolo najskôr dobré vedieť, čo zvyknete jedávať a čo nie.

Obilniny - len biele pečivo, sem tam aj celozrnné, alebo častejšie celozrnné, cestoviny, aj iné obilniny (ovsené vločky, pšeno, kukuričnú krupicu, pohanku, ryža Natural...) používate alebo nie...?
Ovocie zeleninu - ako často jedávate
Bilekoviny - okrem rýb (tie chceš obmedziť, vylúčiť?), strukoviny používate, alebo málo, tofu - áno, nie?
Mlieko, mliečne výrobky, často, priemerne, vôbec, málo ?
Orechy (mandle, sezam...) áno, nie?
Tuky, maslo, masť, oleje aké? koľko (vyprážate, alebo nie, často, občas...)

To sú také pomocné otázky, prepáč, že sa vypytujem, ale to je dobré vedieť, aby si aj sama vedela, kde sú rezervy, kde zase pozitíva tvojho stravovania a pod.
A samozrejme s každou zmenou sa musíš sama stotožniť, len vtedy to má zmysel, sama si určiš čo sa ti z rád pozdáva a čo nie....

addaa
4. mar 2009

No tak s kožou na trh...

kupujeme domáci chlebík, dukát či toliar, sem tam biele rožky na očká, keď má prísť návšteva, celozrné pečivo-nie
ovsené vločky-nie, kukuričná krupica-nie, pohánka-nie, ryža natural-nie,
ovocie - 1 ovo denne, niekedy ani to nie, mne chutia len banány a hrušky, jabká nemám moc rada, ani pomoranče, ľúbim ananas,
ryby by som sem tam jedla a rada by som si dala počas barbecue party aj grilované kuracie prsíčka ☹ ,
strukoviny robím dosť často-hlavne polievky, hrachová kaša, tofu mi nechutí, asi bude musieť začať
mlieko si dávam akurát do kávy, jogurty moc v láske nemám, ale teraz keď malý papá ten proboi biely, tak už som si celkom zvykla na jeho chuť
orechy akurát solené arašidy, sem tam kúpim lieskovce
olej snečnicový, sem tam panen.oliv.
maslo každý deň, manžel rád používa na vypráženie masť, vyprážame málo, skôr zapekáme.

Moj mangelík je totálne maskovo založený a synátor bude asi po ňom.

addaa
4. mar 2009

aha ešte syry-kupujem parenicu údenú a klasický syrokrém, alebo syr v črievku, ja ani som neskúmala, čo zdravé vlastne v tých shopoch je...tak je rad na Vás 😉

jaron
4. mar 2009

Addaa,
aj my občas zjeme biely chlieb (aj keď ho volajú čierny, pritom nie je ani biley, ani čierny, tak aký vlastne je 🙂), teda nie celozrnný. Ale dôležité je aby pravidlo boli celozrnné výrobky a bile občas ako pravidlo biele a celozrnné občas. To celozrnné u nás vyzerá asi tak:
kupujeme grahamové rohlíky, celozrnný chlieb (v ramci možnosti a dostupnosti, lebo pravý celozrnný asi málokde majú, ale aj kompromis - bilela múka + celozrnná je lepšie ako čisto biela), niekedy urobí manželka veľmi dobrý domáci celozrnný chlieb, tiež používame domácu pekárničku na celozrnný chlieb
na raňajky si robíme napr. celozrnné vafle, ovsené kaše, musli, ...
a do takmer všetkého bežného pečenia a varenia, kde ide múka, používame z časti alebo úplne celozrnnú

neviem ako je to u vás s chuťou, dá sa to robiť postupne, skúsiť kúpiť obyčajné grahamové rohlíky, nájsť nejaký celozrnný chlieb
a do varenia pečenia s múkou opatrne pridávať časť celozrnnej

Význam to všetko má:
viac vlákniny, viac minerálov, vitamínov, antioxidantov...
Podľa rôznych štúdií menšie riziko diabetes, zápchy, rakoviny konečníka...

jaron
4. mar 2009

(opravujem: hlavne rakoviny hrubého čreva, aj keď aj konečníka)

Addaa, ráno vstávam o 5. idem už spať, už som mal dávno.
Som zvedavý, či bola Sorrelia na tej prednáške dr. Noskovej.

Dobrú noc.

sorrelia
4. mar 2009

Jaron

dakujem za objasnenie veci okolo vit. B12... Konecne nieco v kocke pekne ucelene 😉

Bola som dnes na prednaske s pan doktorkou Noskovou. Je to velmi mila zena a zo taujimavych zdrojov som sa dozvedela, ze je skutocnou kapacitou vo vyzive. Dokonca vraj vacsou ako znamy pan doktor Bukovsky. Ale toto neviem relevantne posudit.
No, prednaska bola velmi zaujimava. Pani doktorka ma utvrdila v tom, ze maso deti skutocne nepotrebuju, ale treba sa vediet orientovat v tom "co" a v "akom" mnozstve dodavat malemu telicku. A teda bielkoviny v strukovinach - aj kazdy den. Zaroven vysvetlila postup na eliminaciu latok sposobujucich naduvanie. Tofu - tiez jeden druh potraviny, velmi dobry pre deti - upravitelny na X sposobov. A samozrejme obilniny ako pseno, kukuricna kasa...
Pytala som sa a na vit. B12 a teda pokial je clovek laktovegetarian, nedostatok B12 nehrozi.
Fe v mase - teda hemove zelezo /hem - krvne farbivo/ je sice lepsie vstrebatelne, ale v mase je ho pomerne malo. Kto mi neveri nech si pozrie stranku Slovenskeho Hematologickeho Portalu. Najviac zeleza sa nachadza v zelenine, a pokial pridame do stravy par kvapiek citrona /resp. vit. C/ je toto rastlinne zelezo lepsie vstrebatelne.

Tiez bolo povedane, ze je lepsie uprednstnit kyslomliecne vyrobky pred klasickym mliekom /.

V podstate - a na to narazam odvtedy od kedy sa tejto teme venujem - treba uzivat jedlo s rozumom a samozrejme aj s chutou, a hlavne ako prevenciu alebo liek, pretoze vsetko so vsetky suvisi 😉