Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lucia123
autor
4. nov 2010

@adriana7 Nepoznam niak zvlast dobre Bukovskeho, len mi bol gratulovat k narodeninam minuly rok 🙂 My sme presli na vitariansku stravu (raw food), obcas sice este zjeme ako ryzu a pod., ale snazime sa poctico, je to uzasne 🙂 Aj maleho 8 mes. vedieme tak. Nelutujem, takze Vas tu vsetkych srdecne pozdravujem, a som happy, ze robite nieco pre svoje zdravie 🙂

lucia123
autor
4. nov 2010

niekto tu spomenul tofu, vyraba sa so sojovych bobov varenych a 40% s jedlej sadry 😝 dakujem pekne a takto je to skoro so vsetkym... Vsetko ma svoj "hacik", len jablko je naozaj jablkom 🙂

adriana7
4. nov 2010

@lucia123 , som strááášne rada, že si sa ozvala 🙂 🙂 🙂 , lebo viem, že pracuješ a si v jednom švungu...
...a ohľadne dr. bukovského, dlho som nad tým rozmýšľala, myslíš, že má význam ho s tým osloviť? máme tu viaceré nezodpoveda né veci ohľadne stravy našich detí, a on mi príde vrámci sk taký najkompetentnejší
...viem, že cez akv by to šlo, ale samozrejme ako platená konzultácia (chápem, že aj on musí z niečoho žiť)

...ozaj, a ako takto prežiješ s rodinou zimu? stále to riešite nákupmi zeleniny a ovocia v rakúsku? otec sa mi ponúkol, že keby vedel, kde sa v at dá nakúpiť dobrá zelenina a ovocie, že by mi kupoval, tak ak môžeš, pošli nám sem nejaké typy, ďakujem

oscarka3
4. nov 2010

@lucia123 , ahoj,tak aj tu som 😉

matova
4. nov 2010

Ahojte, mne chutí práveže to tofu z Drietomy 😅.

lucia: ahoj, v tofu je 40% jedlej sadry? čo to je? 😕

oscarka, adriana7: handričky ani cumlík nezaberajú, nedá sa oklamať ničím 😀 , myslela som ešte, že po tom grckaní keď sa zas dožaduje kojenia, že to preklenieme vodou, ale nezabralo ani to. Mňa by zaujímalo ako je to vlastne s kojením- odporúča sa nekojiť častejšie ako 2h, v jednej knihe sa udáva dokonca že min 3h- toľko vraj trvá strávenie materského mlieka...A inde sa zas píše, že u viacerých národov sa proste dieťa prikladá k prsníku kedykoľvek, hoci po troške a bez ohľadu na nejaké časové rozostupy...zdá sa mi to najprirodzenejšie, tak neviem.

zojec
4. nov 2010

@matova riad sa vlastnym instinktom.. mne tiez hovorili kadeco, ale prikladala som a aj prikladam vtedy ked mala chce.. ono sa to okolo 3tieho mesiaca ustali.. uz nebude chciet byt na cicke kazdu chvilu.. uz len kadze dve - tri hodky.. 😀 ja ale nemam vela mlieka ani som nemala.. cize nejak extra sa neprejedala.. ak ma tvoja reflux, tak ju skus vypolohovat v postielke (ak tam spava) knihami pod nozicky cca do 30st. uhla... dobre je dietatko aj nosit, vtedy negrcka tak velmi.. predsa len gravitacia taha mliecko do zaludka 😉 alebo sa mi to len zdalo ze si vravela ze grcka?

jaron
4. nov 2010

@matova Tofu určite neobsahuje 40 % sádry, iba ako zrážadlo sa používa síran vápenatý (sadra) alebo zrážacia soľ Nigari, ktorá je zmesou chloridu vápenatého a horečnatého a síranu horečnatého. To sú v podstate obyčajné zdoje vápnika (prípadne horčíka).

matova
4. nov 2010

zojec: ano, ano, grcka. Mam ju v taske 😀 , v takej taske do kocika, tu podkladam knihami ked ju mam takto v postielke, aj ked ju vkladam do kocika na prechadzku tak vozime aj knihy 😀 . A veru, nosim stale na rukach, ona place len co ju polozim, vie ze sa jej to zachvilku zdvihne...vnoci je to tazke, napriek vyvysenej polohe, chce byt na rukach..po kojeni sme hore aj hodinu, hodinu a pol a ja nad nou v sede zaspavam jak ju na rukach drzim...Dufam ze sa to upravi, mam strach aj doktorke na kontrole sa nejak stazovat lebo ked si predstavim ze sa dostaneme na gastro zasa- s malym tam chodime jak na klavir, aj na neuro...a aj tak si to dieta "zije vlastnym zivotom" 😀

jaron: aha, diky za objasnenie 🙂. A nevies akym sposobom sa rafinuje cukor?

Uz som si myslela ze ked bude treba niekedy nejaku dieru v stene zatmelit, ze mozem aj tofu pouzit 😀 . Pripomenulo mi to teraz taku "prihodu" z detstva. Chcela som si vyskusat vyryvat do sadry- tak som si najprv isla vyrobit sadrovu tabulku- ale sadry sme mali doma malo, co teraz? tak som este vsypala aj tri zlate klasy 😀 😀 😀 . Samozrejmä to nestuhlo 😀
pepacte vsetci za odbacanie od temy

adriana7
4. nov 2010

@matova , veru, riaď sa len potrebami malej, ako ti radila @zojec, všetky vymúdrelé knihy sú na pr..., ja malú kojím, kedy si vypýta, aj my polohujeme, je to veselé, lebo pri odgrgnutí vždy dostane štikavku a potom sa tiež pogrcká, tak si zas cucne a stále dookola 😀

@oscarka3 , a kde ešte si? teda ja ťa čítam aj v očku 😉 (ak teda smiem vedieť, ak nie, vopred sa ospravedlňujem 🤐 )

@jaron , takže poučenie z dnešného dňa znie: do diery v stene zásadne mungo, ak nemáte, aj tofu poslúži 😀 😀 😀

oscarka3
4. nov 2010

@adriana7 ,nemusíš sa ospravedlňovať 😀 ,
chodím zbierať info k vitariánom 😉

marfuskaanjelik
4. nov 2010

@adriana7 😀 😀 😀
to je k tomu viacúčelovému tofu a mungu

jaron
4. nov 2010

@adriana7 to sú všetko dobré suroviny - dá sa aj najesť aj ako stavebné pomôcky pomôžu 😀

jaron
4. nov 2010

@matova neviem popísať celý postup výroby cukru, určite by sa to dalo nájsť niekde na internete, viem len, že je to postupné zbavovanie základnej suroviny (napr. cukrová repa) od vlákniny a iných látok, rôzne čistenie, bielenie a podobne až nám zostane takmer čistá sacharóza

havino
5. nov 2010

Ahojte, tak sviatky máme za sebou a u nás aj rodinnú oslavu... prežili sme bez ujmy 😝 @rancuzkaf , Tvoj cibuľovo-olivový chlebík sa nedostal na radu, bola trma-vrma, málo času ☹ Ale robila som výborné celozrnné makové rožteky - nekysnuté. Sú fantastické, rýchlo hotové a plnka sa nevarí. Možno to poznáte, ja som to robila takto prvý krát...

havino
5. nov 2010

@jaron fú, tak to ste si teda dali s tou prerábkou.... 😒 Obdivujem vás, že vydržíte na takejto strave. Ale však nie je to naveky, našťastie 🙂 A to sa nedalo prerábať predtým, ako ste sa nasťahovali?
Ja bývam 12 km od Žiliny, takže tie prednášky Klubu zdravia by neboli problém. Júúj, škoda, že som nestihla toho 3.11 😒 Ale pôjdem aspoň na tie ostatné. Ďakujem za tipy 😉

havino
5. nov 2010

@zojec ak chceš viac mliečka, skús okaru 😉 Našla som niečo na nete - okara je vraj veľmi veľmi zdravá a dáva sa údajne aj kravičkám na zvýšenie produkcie mlieka 🙂 Ja som donedávna nevedela, čo je okara, ale myslím, že @jaron tu spomínal, že vzniká pri výrobe sójového mlieka a tofu. Až vtedy som zistila, že ja ju vyhadzujem do koša 😒 Tak som urobila drožďovú pomazánku a do toho fukla trochu tej okary a zvyšok som zmiešala s pudingom a trochou masla a plnila tým tie rožteky z nekysnutého cesta.

jaron
5. nov 2010

@havino 17.11. by tam mala byť Katarína Kernová, myslím, že sa ti jej prednáška bude páčiť, inak práve tento víkend budeme spolu , asi za pol hodinu odchádzame

budúci týždeň už možno bude aj kuchyňa, horné skrinky už sú, takže by sme slávnostne začali variť, neuveriteľné 🙂

želám všetkým pekný víkend

havino
5. nov 2010

@matova ja si tiež myslím, že by si mala kojiť kedy malá pýta... My sme sa kojili spočiatku každú hodinu, či cez deň, či v noci. Ale ako píše @zojec, upraví sa to časom. Cítim s Tebou, čo sa malej týka 😔 Musíš byť veľmi vyčerpaná. Tá Tvoja bábika má silný reflux, skús tie zahusťovacie mlieka. Spýtaj sa v lekárni. Neviem, ako sa to volá. Vraj sa to pridáva aj do materského mlieka. Stačí trošku, len aby sa jej MM udržalo v žalúdku.

havino
5. nov 2010

@jaron ďakujem a pekný víkend aj Tebe... 🙂

zojec
5. nov 2010

@havino dakujem za tip.. 🙂 myslim, ze malej staci.. ale nemam nadprodukciu, alebo ze by mi tieklo kade tade.. 😉 ja som si davala senovku grecku a teda to bol riaden humac.. no ale co neurobis pre dieta? 😉 tie rozteky vyzeraju paradne.. ake to bolo cesto? na sposob listkoveho?
@jaron fiiiha.. super, gratulujem k novej kuchyni.. dufam, ze si nezabudol varit.. 😀

havino
5. nov 2010

Ozaj, včera sa mi stala hrozná vec 😒 Dala som piecť chlebík do pekárničky v noci, že ráno budeme papať na raňajky s redkvičkou a uhorkou. Keď som nastavovala program, vravela som si - keby tá pekárnička drisla z tej linky, tak to by bol koniec.... Ona sa totiž pri miesení tak hýbe. Možno mám zlý podklad na linke a kĺže to. Alebo mám pracovnú dosku mierne nachýlenú, neviem. V každom prípade, takto som nedávala piecť chebík prvý krát. No a o 3:45 som sa zobudila na strašnú ranu. Vyletela som do kuchyne v zlej predtuche.... pekárnička na zemi rozpľasnutá, vytrhnutá šnúra zo zásuvky, poklop odtrhnutý a cesto vyklobásené na zemi 🙄
Tak ma napadlo, že pekárničke síce zrejme odzvonilo, ale cesto nemusím vyhadzovať - zrovna kyslo. Spomenula som si na "dobré rady" kucháriek z varechy, že nechávajú cesto na chlieb kysnúť od večera do rána. Šupla som ho do misky, zabalila do deky a nechala tak. Ráno bolo cesto krásne nakysnuté. Premiesila som ho, ale bolo dosť tuhé, lebo som použila aj ražnú múku a tá je dosť hutná 😝 Tak som si myslela, že z toho nič nebude. Dala som ho do rímskeho hrnca (opäť dobrá rada kucháriek z varechy 😀 ) a nechala kysnúť, kým upracem - cca 40 minút. Potom šupla do trúby a za hodinu bol chlebík hotový. Bola som milo prekvapená - je fan-tas-tic-ký !! Nepraskol, má krásny tvar a je mäkučký ako z obchodu! Takže dievčatá, vrelo odporúčam metódu - večer zamiesiť a ráno piecť !!

havino
5. nov 2010

@zojec aha, tak takto s tým mliečkom 🙂 Tak je dobre potom. Ja som to mala tiež tak - akurát, žiadne odsávanie 🙂 Cesto nie je ako lístkové. Ide tam múka, mlieko, kvasnice, margarín alebo maslo, vanilkový cukor, vajíčko. Len sa nenecháva kysnúť ale sa hneď spracuje.

lucia123
autor
5. nov 2010

Len tak na skok. Velmi dobru, cerstvu, kvalitnu zeleninku a ovocie maju v Hainburgu v SPARE. Ziadny odpad, ako sa vozi k nam za tie iste ceny.
@oscarka3, Ty nezbednica jedna! 🙂 tak nakukas aj na vitarianov!
Lucim sa, papa.

anlu
5. nov 2010

@matova ja som sa to ucila v skole ako sa cukor rafinuje ale to by som musela poriadne hlboko v hlave dolovat aby som to vydolovala 😀 😀 😀 a kojit tak ako aj ostatny radia... vtedy ked to mala chce. Deticky su kazde ine, ja sama som to mohla porovnat na svojich dvoch dievcatach. Prva papala kazdu chvilu den a noc a druha pekne aj 3-4 hodky vydrzala, co keby som nezazila tak neuverim ze take dieta existuje.
@jaron gratulujem k novej kuchyni, to musel byt pocit po tolkom case varit 😀
@havino super rozteky aj chlebik, no tak vyskusam dnes tak nechat cez noc kysnut... ale sa obavam ci mi cesto neutecie do perin 😀 😀 😀 u nas totiz az nenormalne dobre kazde cesto kysne

anlu
5. nov 2010

@lucia123 dala si mi chrobaka do hlavy s vitarianstvom, musim si to blizsie prestudovat

rancuzkaf
5. nov 2010

@anlu tak vydoluj tie tvoje vedomosti o rafinacii cukru, prosiiiiim.....ja som si vyhladala nejake fr. stranky o tom a je mi z toho na grc co som sa dozvedela......okrem celeho chemickeho arzenalu (vapno, uhlikove, sirove zluceniny...) na vycistenie cukroveho sirupu sa ten este dava do cisterny naplnenej " vapnikovymi casticami z hovadzich kosti", aby dosiahol bezfarebnost podobnu vode.......toto bola seriozna stranka nejakeho vyskumneho centra rafinacie trstinoveho cukru, pisali, ze pri repnom je to podobne

rancuzkaf
5. nov 2010

@havino pekne rozteky, hned by som si dala, mnam......aj receptik by si mohla dat🙂

rancuzkaf
5. nov 2010

@jaron drzim palce, nech mate kuchynu co najskor a potom ju pekne pokrstite super papanickom😀

anlu
5. nov 2010

@rancuzkaf no mozno ma v noci osvieti a spomeniem si ale tiez od vtedy sa vyhybam bielemu cukru ako sa da

nikak23
6. nov 2010

ahojte, neviem, ci spravna tema, ale chcela som sa spytat ci niekto neviete od akeho veku sa dietatu moze podavat zazvor, prip. zazvorovy cajik? dakujem.