Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
11. nov 2010

@petrinka a nie spaldovu psenicu? ta sme sa doplietli 😀 😀 😀 no jedine klicit, vidis to ma nenapadlo, daj vediet ako to chutilo 😉

anlu
11. nov 2010

@petrinka jeeeej ja som si az teraz vsimla ze babatko cakate 😀 blahozelam 😉 moja segra tak 3 deti predychavala, prve mali naplanovane a dalsie 3 sa postastili necakane

petrinka
11. nov 2010

@anlu nestras! ja uz k sebe muza nepustim! stacia bohate dve deti🙂
psenica uz trosku zacina klicit, ale este je tvrda, tak asi zajtra bude ok. ale chuti uz celkom dobre🙂

zojec
11. nov 2010

@anlu
@petrinka mat o desat rokov menej, tak kludne aj 4deticky 🙂 baby nemate nejaky recept na cviklovy salat? alebo co s cviklou okrem borscu? 🙂

lussy23
11. nov 2010

@petrinka . gratulujem a držím palce, nech jsa všetko dobre vyvýja.

anlu
11. nov 2010

@zojec ja mam rada kombinaciu postruhanej cvikly a mrkvy na jemno to postruham a ja som si to uz nijako nedochucovala ale ak chces tak mozes take co ti chuti, bud nieco octove alebo sojovu tatarku aj s kyslou smotanou to moze byt super. Ja mam tu kombinaciu rada lebo to ma uzasnu farbu 😀 a par krat som robila taku roladu zo zemiakoveho cesta a naplnila som ju prave takou zmesou ale dala som tam aj vajko a asi aj kukuricu a to som upiekla a na volne miesto som dala zemiacky... hm hm asi to urobim znova 😀

zojec
11. nov 2010

@anlu surovu cviklu s mrkvou?

anlu
11. nov 2010

@zojec ano surovu 😉

anlu
11. nov 2010

@zojec a este mam rada omacku z cvikly. To si postruham cviklu na velkom struhadle podusim ju kym nie je makka a potom z toho urobim omacku bud zo sojoveho mlieka ale ty ked mozes tak z kyslej smotany je velmi dobra.

petrinka
11. nov 2010

@lussy23 dakujem!🙂

indy
11. nov 2010

@zojec
u nas je velmi oblubena pecena cvikla so zemiakmi a ktomu pripadne este tofu, alebo tempeh Robila som akurat predvcerom a za plnym plechom sa len zaprasilo 🙂 Robim tak, ze si cviklu bud najskor v celku uvarim a potom ju supnem na chvilu k zemiakom ked su uz skoro dopecene. Mam skusenost, ze ked sa uvarena cvikla este dlho tepelne upravuje tak straca svoju skvelu sladku chut. Ale sak asi ako vsetko 😉 Dochutim biobujonom a posypem susenym tymianom. My dospelaci si este na tanieri vmiesame cerstvy napuceny cesnak.

rancuzkaf
11. nov 2010

@zojec

CVIKLOVA POLIEVKA

- nakrajat 4 zemiaky na kocky a uvarit v osolenej vode s anyzom do makka
- odstavit z ohna a nastruhat na jemno 1 cviklu, dochutit citronovou stavou, pridat 1 PL oleja
- na tanieri poliat jogurtom a posypat koprom

KVASENA CVIKLA (na jeden pohar 750ml)

600-700g cvikly
6 semien koriandra
2 klinceky
pol kl semien kopru alebo rasce
trocha kopru alebo estragonu
tristvrte kl soli
1 str. cesnaku
2 mqle cibulky
3-4 platky chrenu

- osupanu cviklu nastruhat na jemno a zmiesat s prisadami, aby pustila stavu
- nakladat ju po vrstvach do pohara a dobre utlacat (pohar naplnit len do vysky 4 cm pod okraj, lebo cvikla silno kvasi)
- pohar uzavriet a nechat 10 dni pri izbovej teplote, potom premiestnit na chladnejsie miesto asi na 10-20 dni
- ked sa kvasny proces ukonci, pohar by sa mal hermeticky uzatvorit
- kedze kvasenu zeleninu treba chranit pred svetlom, pohar prikryjeme krabicou
- ak zelenina pusti malo stavy, pridat vlaznu prevarenu vodu
- kvasena cvikla sa nerobi do zasoby, nevydrzi tak ako kapusta, je urcena na rychle pouzitie

CVIKLOVY SALAT S FENIKLOM

- nastruhat na jemne rezance koren fenikla a cvikly
- pokvapkat podla chuti jablkovym octom, javorovym sirupom, olejom a posolit bylinkovou solou

zojec
11. nov 2010

@rancuzkaf 😉 som vedela ze ty neskalames.. 😀 😀 😀 ty mas hadam recept na vsetko.. dakujem pekne.. miesto toho anizu dam asi kmin, lebo aniz a ja nie sme kamosi.. ale viem, ze vela ludi dava aniz do cvikly... aj moja svokra do zavaranej.. ble.. ☹

adriana7
11. nov 2010

ahojte, idem sa "pochváliť", keďže mäsožravci si z tesca odniesli salmonelu, aby sme ani my vege neobišli na prázdno, ja som tam počas dvojhodinového nákupu dostala bakteriálny zápal pľúc 😠
našťastie dnes mi je už lepšie, ale myslela som, že sa zadusím, a zas ma nesklamala cvikľa, ktorú teraz spomínate 🙂 , poctivo som si odšťavovala zmes cvikľa - uhorka - mrkva, a na tie moje pajšlíky to zabralo 😀 (ale mám aj atb, samo...)
inak, ja cvikľu strúham aj do šalátu z čerstvej kapusty (už len cibuľu, solčanku,citrónovú šťavu) nechám v chladničke cez noc, do druhého dňa kapusta zmäkne a všetky chute sa spoja...
a už nemôžem ležať, tak pečiem chlieb, a na vašu radu skúsim nechať pokysnúť do rána, len neviem, to necháte len tak na linke, či aj pri nejakom zdroji tepla? my máme radiátory len v kúpeľni, a to mi príde dosť nehygienické 😒
@petrinka, no mm by chcel tiež 4 deti ale priznám sa na rovinu a nebudem sa hrať na supermatku, ja sa už na viac necítim, vidím to teraz, malú celé dni nosím a niekedy mám pocit, že už vyťahujem posledný záložný zdroj, a obzvlášť tento týždeň, po dome chodím s rúškou ako mŕtvola, spím na jedno oko v obývačke, potím sa, kojím, polihujem, ani neviem, ako ubehol týždeň...
@zojec, ja som nikde nezohnala tú saturejku, kde ju kupuješ?

rancuzkaf
11. nov 2010

este ma napadlo, ze francuzi velmi radi kombinuju cviklu s valeriankou polnou (aspon si myslim, ze sa to tak vola po slovensky, pre istotu je to na obr, aby sme vedeli o co ide😉)

.....dam len taky tip na salat: na tanier poukladat valerianku, na to postruhat cviklu, posypat vlasskymi orechmi, petrzlenovou vnatou, pokvapkat octovou zalievkou podla chuti, pokvapkat orechovym olejom......kto chce sytejsiu verziu nech si da na kocky pokrajany tvrdy syr a zajest do poriadnou cesnakovou hriankou

rancuzkaf
11. nov 2010

zabudla som na tu fotku valerianky

zojec
11. nov 2010

@adriana7 och... rychle uzdravenie ti prajem.. malu nenosis v nejakom nosici? dost by ti to pomohlo.. cviklu aj ja lubim.. ja ju vacsinou varim a tak struham do salatu, alebo krajam na kocky s jablkom.... alebo robim kapustovy borsc s mrkvou, zleerom, petrzlenom a cviklou.. ked mam udene tofu dam aj to.. ma to taku fajn chut potom 😉 ale teraz mi mamina doniesla asi 6 velkych hlav, a borsc som uz robila.. 🙂 inak predvcerom som robila tu zemiakovo-krupkovo-hubovu kasu.. fajna bola..ale celkom dost ma z tej oprazenej cibulky naduvalo.. myslim, ze aj malu trosku ☹
saturejku som pravidelne nosila z Bulharska, tam to predavali na trhu na kila 😀 ale kedze tam uz dlhsie nechodim, tak sa minuli aj zasoby.. asi pred dvoma rokmi mamina kupila semiacko a nasusili sme si, ale tohto roku sme uz nemali.. nejak sme na to zabudli obe.. :( ale kuk sem: http://www.predajbylin.sk/saturejka_vnat/index...., predavaju tam hocico.. uz sa aj ja chystam si objednat.. ale oplati sa tak vo vacsom.. 😉 da sa tam aj senovka grecka kupit, ak tu ma niekto dojciaci problem s mlieckom.. 😉

zojec
11. nov 2010

@rancuzkaf hm.... ja ani podla fotky neviem co to je 😀

rancuzkaf
11. nov 2010

@adriana7 aj cvikla s kapustou je fajn, mnam.................musis to mat teraz tazke , ked mas co so sebou robit, nie to este s malou, drzim palce nech sa rychlo vyzdravies!!!!

rancuzkaf
11. nov 2010

@zojec ale ja som to v lete kupovala v kauflande!!!...takze je to asi zname, ci nie?

adriana7
11. nov 2010

@rancuzkaf ,
myslím, že u nás sa to volá poľný šalát a dá sa kúpiť v bille (rovnaké balenie ako rucola), a môže to byť s cvikľou dobré, lebo ten šalátik má takú lahodnú a neutrálnu chuť, čo s výraznou cvikľou môže byť 😉
@zojec, ja tiež aníz nemôžem predýchať, škoda, je to taká exotickejšia korenina, dobre sa s ňou experimentuje...

rancuzkaf
11. nov 2010

no ja sa idem za anizom utrhnut😀...strasne mi to chuti, hlavne v kolacikoch, mnam

zojec
11. nov 2010

@rancuzkaf aha.. tak uz viem co to je.. 😀 to na obrazku vyzera ako listky sedmokrasky len nema chlpky.. 😀 😀 ak je to to, podobne rukole, tak to poznam.. ale som netusila ze sa to vola valerianka..

adriana7
11. nov 2010

@rancuzkaf ,@zojec , ďakujem 😵
malú nosím v klokanke, ale ináč aj ľavý hák by som už vďaka trénovaným pažiam zvládla 😀
zojec, a dávala si sem recept na ten boršč, ja by som ho v sobotu urobila, tiež mi ešte zostala cvikľa
a dnes som na jednej stránke s biozeleninou objavila aj tu spomínanú tekvicu hokaido, tak si idem objednať...

rancuzkaf
11. nov 2010

@adriana7 vsak ti mozem poslat semienka, za 3 pracovne dni su u teba ......este mi nejake ostali🙂

adriana7
11. nov 2010

@rancuzkaf , nooo, ak ťa to nebude obťažovať, tak budem rada 🙂

rancuzkaf
11. nov 2010

@adriana7 v pohode, ak mi nechas adresu, zajtra poslem😉

anlu
11. nov 2010

@adriana7 tak to by ma v zivote nenapadlo ze by som take nieco v obchode chytila ☹ prajem skore uzdravenie... ja som nechala tak dlho kysnut cesto na chlebik ale nebol taky dobry ako ked som robila podla tvojho receptu, tak neviem ci som niekde chybu urobila alebo mu bola zima... netusim
@zojec ja mam tiez velmi rada cviklu aj borsc a aj ten som davno nerobila... a ja aniz milujem 😀
a taka otazocka aniz a fenikel to su dve alebo je to to iste?
Claire raz dostala od jednej tetusky taku cerstvu saturejku a nechali sme si ju vysusit, no tiez uz sa nam minula... musim sa po nej poobzerat v obchode, lebo mala super chut...

anlu
11. nov 2010
oscarka3
12. nov 2010

@anlu , mne saturejka rastie v záhrade, ale často som ju nepoužívala.na jeseň vyschne a vysemení sa, a ak ju na jar nevytrhnem spolu s burinou,tak mi vždy nejaká narastie.