Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
17. nov 2010

Ahoj @tikasi,

tak ako píše aj @rancuzkaf, s bielkovinami bez mäsa nie je problém. Inak je to asi jedna z najviac preceňovaných tém alebo jedna z najväčších fám vo výžive, čo sa týka bielkovín a mäsa alebo potreby živočíšnych bielkovín.
Pri dostatočnej strave, v našich podmienkách je takmer nemožné mať nedostatočný príjem bielkovín. Veľmi zjednodušene povedané, stačí ak človek "je", čiže ak nehladuje, ak nedrží nejakú špeciálnu diétu, ak má pestrú stravu, ak neje celý deň iba melóny....

Už som to sem dával, ale znova kopírujem zaujímavý úryvok WHO z rád pre zdravé stravovanie detí a dospievajúcich (Stravovacie a výživové zásady pre školy) platných pre Európu:

Význam konzumácie množstva celozrnného chleba, obilnín, celozrnných cestovín, ryže a zemiakov u detí sa často podhodnocuje, naproti tomu význam živočíšnych bielkovín sa preceňuje.
Na potrebu malých detí konzumovať živočíšne proteíny by sa mal klásť oveľa menší dôraz. Bielkoviny z rastlinných zdrojov sú rovnako prospešné. Zastaraná predstava o proteínových požiadavkách má za následok zbytočne vysoký príjem mäsa a mäsových produktov u európskych detí a dospievajúcich. Tých, ktorí sa obávajú o dostatočný príjem bielkovín treba znovu ubezpečiť, že chlieb, cestoviny a strukoviny prispievajú väčšinou bielkovín potrebných pre zdravú výživu.

🙂

oscarka3
17. nov 2010

@tikasi , moje deti v živote nejedli mäso.občas ryby a nemajú žiadny problém, normálne rastú, vyvíjajú sa. už sú obe v puberte 😉

tikasi
17. nov 2010

@jaron 🙂
@oscarka3 dakujem 🙂

jaron
17. nov 2010

pridávam aspoň zopár záberov, je síce maličká, ale veľmi sa nám páči (a roboty s ňou bolo veľmi veľa, ako s veľkou 🙂)

marfuskaanjelik
17. nov 2010

Ahojte, tak dnes sme oslavovali Prdkošíkove narodeninky. Urobila som mu "tortu" zo sušeného ovocia a kokosovej "šľahačky. Tak sa vám musím pochváliť. 🙂

oscarka3
17. nov 2010

@jaron ,fíha, no ja závidím, ale v dobrom.nová kuchyňa je môj sen 🙂

rancuzkaf
17. nov 2010

@marfuskaanjelik, tak to si urobila najlepsie co si mohla 😉, super torta!

oscarka3
17. nov 2010

@marfuskaanjelik , škoda,že sa nedá poslať na ochutnanie cez IP 😀

rancuzkaf
17. nov 2010

@jaron vobec nevadi, ze je kuchyna malicka, aspon pri vareni v nej nenabehate vela km 😀.......i ked ani to nie je na skodu, hlavne ked sa dobre navari, tak aspon slaninka nerastie🙂...myslim ta na bruchu😀😀😀

zfidorka
17. nov 2010

@marfuskaanjelik cakame na recept 😉

rancuzkaf
17. nov 2010

@tikasi no s quinoa ti moc neporadim (nebyvam na sk), ale v obchodoch so zdravou vyzivou by ju mohli mat, nie?....urcite sa tu najde niekto, kto ma prehlad🙂

marfuskaanjelik
17. nov 2010

@rancuzkaf Ďakujem

@oscarka3 no ja som to skúšala, ale nepodarilo sa mi to vložiť do CD mechaniky 😀

@zfidorka recept je veľmi jednoduchý, nechala som sa inšpirovať vašimi radami- vezmeš sušené ovocie čo doma máš(ja som dala hrozienka, višne, marhule, figy a ďatle), namočíš, pomelieš, vytvaruješ do požadovanej podoby a ozdobíš "šľahačkou"- rovnaký pomer vriacej vody (ja som dala 2 šálky a bolo toho viac ako som potrebovala) zmixuješ s kokosom pomletým na kávovom mlynčeku (čím je to jemnejšie tým lepšie) necháš poriadne vychladiť a potom ešte raz zmixuješ. Pri druhom mixovaní to stuhne. pre dospelákov to môžeš niečím zdravím prisladiť- melasa, hnedý cukor, javorový sirup....

matova
17. nov 2010

marfuskaanjelik: vsetko najlepsie k Hektorovým prvým narodeninkám, vela zdravícka 😵
torta super, mňam mňam

jaron: super kuchynka, tak nech sa vám v nej dobre kuchtí 🙂

zojec
17. nov 2010

@marfuskaanjelik krasna torta.. a malemu aj chutila? 😉
@jaron kuchyna paradna.. to sa bude varit.. ja mam kuchynu 3x4m... a teda nabeham sa celkom dost.. ale zas, vzdy som snivala po tak velkej 😉

marfuskaanjelik
18. nov 2010

@matova ďakujeme

@zojec chutila mu veľmi, na posedenie spapal celé zadné koleso a polovicu kufra 🙂

anlu
18. nov 2010

@jaron mala ale krasna 😀 taka novucicka... nech sa vam v nej dobre vari a aj chuti 😉
@marfuskaanjelik super torticka a skvely recept, mojej Oliv by urcite tiez chutilo lebo ona susene ovocie miluje je to riadna zavislacka 😀 😀 😀 a tu slahacku si mixovala v takom velkom mixeri ci sa da aj ponornym? asi urobim take kolaciky na vianoce 😀 a Hektorovi aj my prajem vsetulinko najlepsie a Oliv posiela pusinky 😉

anlu
18. nov 2010

robila som takyto salat

RUZOVY SALAT

postruhate na jemno cviklu, mrkvu, kapustu (mnozstvo podla toho kolko salatu chcete, ja som davala polovicku kapusty malej, polku cvikly a jednu velku mrkvu) a zmiesate so sojovou majonezou alebo tatarkou. Jednoduche a rychle ak chcete aby bol salat sytejsi mozte k nemu primiesat uvarene cestoviny

zojec
18. nov 2010

@anlu ja som vcera zvrtla narychlo cviklovo-mrkvovy, na velkom struhadle s dvoma lyzicami kyslej smotany, bol super... k tomu humus 😀

lussy23
18. nov 2010

@marfuskaanjelik - krásna torta. Hektorovi všetko naj k prvým narodeninkám.

anlu
18. nov 2010

@zojec a presne to som chcela napisat ze aj s kyslou smotanou alebo bielym jogurtom je urcite fajny 😀 si ma predbehla alebo citas myslienky???

rancuzkaf
18. nov 2010

ahojte, uz dlhsie som vam chcela napisat o ciernej sosovici Beluga, poznate?......ja som ju objavila pred par mesiacmi a je vynikajuca, tu ju volaju "vegetariansky kaviar", lebo sa vyborne hodi na jedlo tohto typu, je dobra aj na klicenie a mojim detom veeelmi chuti🙂

zojec
18. nov 2010

@rancuzkaf ja som to uz videla v telke 😀 tu este nie... ale mozno v nejakom eshope by sa to dalo najst.. vyzera to skor ako cierna fazula... skusila by som.. mnam

rancuzkaf
18. nov 2010

@zojec nasla som to aj na nejakych e-shopoch a nie je to ako fazula, su to take male mile sosovicky😉

marfuskaanjelik
18. nov 2010

@anlu ďakujeme
mixovala som to v takom tom "blenderi", nie ponorným, neviem čo to urobí ak použiješ ponorný

@lussy23 ďakujeme

anlu
19. nov 2010

@rancuzkaf ked pozeram na obrazok tak mam pocit ze som to uz niekde v obchode videla, ale som nevedela co to je, tak sa po nej cielene poobzeram 🙂

anlu
20. nov 2010

dnes isla dobra cast zo serialu "Bola raz jedna planeta" na stv1 perfektne a jednoducho povedane aky je rozdiel medzi bio a nebio 🙂

juliakocka
20. nov 2010

...ahojte chcem sa spýtať, že vraj deti by mali mať každý deň mäso kvoli bielkovinám, ja mám 9 mesačnú dcérku a nechcem aby jej niečo chýbalo, čo sa týka výživy....mäsko jej nedávam každý deň, ale neviem čím ho nahradiť akými potravinami....poradíte mi prosím?....a môže jesť sojove mäso?

juliakocka
20. nov 2010

@anlu mnam....asi zrobim

rancuzkaf
20. nov 2010

@juliakocka na predchadzajucej strane sa pytala na to tikasi, skus pozriet, aj jaron hore nieco pise o bielkovinach🙂
....inac sojove maso by som este takej malej nedavala, lepsie je tofu vyskusat ako ho bude mala znasat

briketa
20. nov 2010

@juliakocka velmi jednoducha nahrada masovej bielkoviny pre deti - na celozrnnu tortillu natries pastu z varenej fazule (len ju prepasirujes), zrolujes ju a nakrajas na tri mensie casti, to je tak akurat do detskej rucky.
alebo celozrnnu pitu nakrajam na kusky a ku tomu podavam hummus. Hummus ma specificku chut, ale ked nan budes zvykat odmalicka, deti ho miluju.
Nie sme vobec vegetariani, ale maso detom urcite nedavam kazdy den.
Mlieko, kyslomliecne vyrobky, cerstvy mozarella syr (obsahuje malo soli)
Ked mala podrastie, vysokym zdrojom bielkoviny su vsetky orechy, semena.