Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

marfigirl
8. dec 2010

ahojte,
pisete o zubkoch? Mne prave vychadza dalsia polka osmicky a veeeeelmi lutujem tie male babetka, ktore to prezivaju. To je taka bolest a tie drobce tym musia prechadzat. Ale mozem vam poradit, ze gel Dologel naozaj pomaha, natieram si tym ten zub a na nejaky cas zabera. Uz som mala v umysle aj vytiahnut kusatka po detoch,ale tie by som tak hlboko do ust nevlozila 😀

No ale ine som chcela, co si este doma mozem pestovat teraz v zime,nemyslim bylinky,aby sme mali vitaminy, lebo ine ovocie a zeleninu ako v normalnych obchodoch nemam moznost ziskat.
Zatial mam pazitku, petrzlenovu vnat, sadim si zeruchu a klicim, co este by som mohla?
Chcem aj redkovku, tam sa konzumuje ta vnatka ako pri zeruche? A sadim klasicku cervenu redkovku?Dakujem za rady 🙂

zuzulik7
8. dec 2010

tak tu teda pekne dlho nikto nebol...teda mozno aj bol...ale nikto neprispel...hmmm...
uppppssss.... to sa mi teda podarilo,....hladala som nieco,... a ani som si nepozrela,....kolko dalsich stranok je za tou, na ktorej som bola ja.... 🙂 dobra som ;)

zojec
9. dec 2010

@marfigirl ano pri redkovke sa papa korienok plus zelene, tak ako pri zeruche... este si mozes nalozit zeleninu, aspon kyslu kapustu... kvalitna zasobaren vitaminov 😉

lanczi
9. dec 2010

caute babule,sorry ze som vam sem vpadla ale chcem sa spytat ci pouzivate mandlovy krem? ja som si to dnes
kupila bolo tam ze aj na chlieb sa to da natriet ale chutovo je dost nevyrazny prisladzujete to niecim alebo kam sa to
da pouzit?

rancuzkaf
9. dec 2010

@lanczi ja ho pouzivam casto, neviem aku mas variantu.....u nas dostat bielu z lupanych mandli a hnedu z celych neosupanych
-najjednoduchsie ho zmiesas s medom alebo javorovym sirupom a natries na chlieb, pripadne das krem a na to lekvar (ak je dost sladky, tak krem ani nemusis ochucovat😉)
-pridavam ho do ranajkovych kasi, tak za lyzicu do hotovej rozmiesat
-biely sa pouziva napr. aj do cesta namiesto masla (typu trene cesta)
-robim aj takuto sladku natierku: zmixujes 80g datli s 80g mandloveho kremu so stavou z pomaranca alebo jablka na konzistenciu lahko roztieratelnej natierky (skladouje sa potom v chladnicke)

rancuzkaf
9. dec 2010

.....este ma napadlo, ze sa daju robit aj cookies🙂

-zmiesat 60g mandloveho kremu s 1 vajcom a 60g cukru
-pridat 75g hladkej muky s 1 kl PDP, potom 50g rastlinneho mlieka a 50g ovsenych vlociek
-robit na plech lyzicou cookies a posypat orieskami, mandlami, kuskami cokolady
-piect 10 min na 200 st.

je to asi na 15-20 kuskov

lanczi
10. dec 2010

@rancuzkaf ,dakujem za odpoved,neviem z akych mandli je,stoji tam len ze mandlovy krem 100percentny bio,ja sa v tom este tak moc nevyznam ale sem tam vas citam a chcem aby mala sa zdravsie stravovala,zatial bezuspesne lebo je mizerny jedak jedla by len nezdrave veci co jej samozrejme nechcem dovolit,ten mandlovy krem tiez vcera neochutnala tak ma napadlo sa vas spytat ci by sa to v ramci moznosti nedalo urobit trosku sladsim ci take nieco§ kazdopadne dik za odpoved urobib to tak ako si poradila 😉

jaron
10. dec 2010

Ahoj @lanczi,

u nás by sa také čosi minulo na posedenie 🙂.

Stačí natrieť na celozrnný chlieb, vaflu, knackebrot a pod., na to natrieť trochu medu a nakrájať banán. Mňam.

lanczi
10. dec 2010

@jaron ,ahoj jaron urcite vyskusam 😉

rancuzkaf
12. dec 2010

Ahojte, vidiet, ze ste asi vsetci zaneprazdneni predvianocnymi pripravami😀....aj my, dve baby v nasej domacnosti, sa snazime.....ja si to doslova uzivam🙂 ked mam taku pomocnicku pri sebe.....to je ine kafe ako pri chalanoch, tak ale dufam, ze jej tato pomoc v kuchyni vydrzi co najdlhsie😉

vcera sme napiekli vianocku a pletenky, tak boli fajne adventno-nedelne ranajky, k tomu obilninova kavicka, mnam

dnes sa spolu chystame na medovniky, cesto uz v chladnicke zreje.

.....a co chystate vy?..vsak dajte nejake receptiky pre inspiraciu😉

jaron
12. dec 2010

@rancuzkaf ahoj, my sme stále pracovne, maľovanie, dlaždice a tak,

na obed som narýchlo uvaril ryžu a "kičuri". To kičuri sa vôbec nepíše tak, ako som to napísal a možno sa to ani tak nevyslovuje ani sa to asi vôbec nerobí tak, ako to robíme 😀 , to je jedlo, ktoré často jedia deti v Bangladéži (teda aspoň tie, ktoré majú čo jesť, o ktoré sa niekto stará), sponzorujeme tam so známymi dve deti, tak nám chodia odtiaľ správy, video DVD, knihy a pod. (od organizácie ADRA, cez ktorú sponozrujeme deti). A odtiaľ viem, že často jedia to jedlo s ryžou, sú to rôzne druhy zeleniny a šošovica spolu uvarené, občas majú k tomu vajce. Videl som na videu, že tú ryžu zalievali takou hnedou omáčkou, tak sme si to jedlo vymysleli: šošovica, rôzne druhy zeleniny (paprika, karfiol, kukurica, hrášok..., nejaká zdravá vegeta, viac vody a olej - je to ako taká hustá polievka, dávame to do hlbokých tanierov spolu s ryžou a je to veľmi dobré a pritom také jednoduché 🙂

tá vianočka vyzerá úplne super, dali by sme si

@lanczi ako chutilo to mandlové maslo? manželka mi hovorila, že aby si ho poslala k nám a my už vieme čo s tým... 😀

zojec
13. dec 2010

@rancuzkaf vianocka je nadherna 😉 ja sa chystam na perniky tento tyzden 🙂 inak piect vo vacsom budem az na buduci, aby sme nezozrali do vianoc😀 budem piect linecke kolaciky, kokosove suche, vanilkove rozky a cokoladove suhajdy s kokosom a orechemi pre segru 😉 nic extra zdrave nepeciem, ale ani plnkace nie.. 😉

marfuskaanjelik
13. dec 2010

@zojec Mohla by si prosím Ťa zverejniť recept na kokosové šuhajdy? Môj dostal nohy. Ďakujem

lanczi
13. dec 2010

@jaron mne chutila,len skoda ze som jedina z rodiny ktorej chutia zdrave veci 😖 vzdy ked chcem do nich nieco take dostat musim neuveritelne kamuflovat a vymyslat,na slaktrafenie! ale v nedelu si pochutnavali na mojej babovke a
ani neusili ze je amarantovej/ryzovej muky z ovsenneho mliekaa trstenneho cukru,a karobu 😀 😀 ,holt niekedy sa mi podari ale vatsinou nemam uspech..

zojec
13. dec 2010

@marfuskaanjelik tu je nezdravy recept 😉 2 dcl mlieka, 300 g kryštálového cukru (ja davam polovicu ), v recepte bolo aj susene mlieko 50g ale to nedavam 200 g masla, 3 PL rumu, postrúhaný kokos primerane aby bolo husta plnka cca (pol pohara) ,, 100 g stuženého tuku (cera), 250 g varovej cokolady (skusala som aj bez tuku.. nepodarilo sa mi urobit peknu hladku.. ale asi zavisi od cokolady.. cim vacsi podiel kakaa tym horsie sa robi.. :( )
zvarim mlieko s cukrom pridam kokos a do tepleho este maslo, urobim taku hustu hmotu.. cokoladu roztopim nad parou a davam do kosikov.. toto je recept na 30-35ks tych klasickych velkych kosikov..
orechy tiez tak podobne, ale nedavam maslo .. ale ribezlovy dzem 😉

lucia123
autor
14. dec 2010

Ahojte, nedalo mi neposlat tento link dalej, vsetci nech si precitaju, komu zalezi na zdravi.

http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-sa-citi...

havino
15. dec 2010

Ahojte, dávam tip na vianočný koláč.... Náhodou som v nedeľu pozerala tajomstvo mojej kuchyne s K. Magálovou... Zaujal ma recept, ktorý robila mladá slečna - vianočný perník http://www.stv.sk/online/archiv/tajomstvo-mojej...
Recept je vypísaný tu http://www.stv.sk/relacieaz/jednotka/tajomstvo-...
Bielu polohrubú múku som miešala so špaldovou celozrnnou, miesto hrozienok som použila brusnice, do cesta som použila med, miesto sliviek som dala zavárané broskyne. Problém bol len v tom, že v recepte sa nespomína mlieko, ale vo videu sa o ňom hovorí. Tak som dala odhadom 2 dl - podľa hustoty cesta. Koláč bol taký mokrý, neviem, či taký má byť. Možno by to mliečko ani nebolo potrebné, keďže jablká pustia šťavu.
Ak niekto tento koláčik poznáte, dajte vedieť, či to mlieko tam je potrebné. Inak, opražený kokos aj orechy v karameli sú na ňom fantastické a celkovo je výborný 🙂 Ja by som ho zaradila medzi slávnostnejšie koláčiky...

anlu
15. dec 2010

ahojte, ja vobec nestiham teraz tu chodit... vela prace 🙂 tak mozno niekedy docitam co nove 😀

rozmyslam ze kupim manzelovi knihu "Navod na prezitie pre muzov" mate to niekto? ja len ci sa oplati, dufam ze ma s nou nevyhodi...

indy
15. dec 2010

@anlu my ju mame a mne sa paci 🙂 Neviem ci sa bude aj tvojmu manzelovi 😀 Mojho zaujala, ale zase necital nejako horlivo, skor ja precitam z nej nejake info co nas zrovna zaujima a jemu sprostredkujem

anlu
16. dec 2010

@indy tak uz som ju kupila tak bude musiet byt spokojny 😀 len som necakala ze tak vela stoji 😲 😅

jaron
16. dec 2010

@anlu mi ju tiež máme, Bukovského knihy sa mi všeobecne dobre čítajú, je zaujímavá aj táto, dúfam, že sa manželovi bude páčiť

rancuzkaf
16. dec 2010

@havino ja som skusala vianocny medovnik 😉 mlieko som nedavala vobec, pouzila som miesto cukru med, bol tekuty a tak mi cela konzistencia cesta pripadala taka akurat.....a je pravda, ze je mokry, asi z tych jablk, ale to vobec nie je na skodu...mozem len odporucit, je vyyyborny!
...neviem, ci niekto robievate vianocne oblatky, dnes sme pri nich stravili hodiny 😀.... mozem dat recept 😉 serioznym zaujemcom, su to celozrnne z mandloveho mlieka bez vajec

anlu
17. dec 2010

@jaron aj ja mam rada jeho knihy, myslela som ze ju ani nezozeniem ale v jednom knihkupectve mali celkom slusny vyber... dam vediet ako to dopadlo 😀

my sa chystame s Claire cez vikend piect pernicky, chcem dat polovicu celozrnnej muky tak som zvedava na vysledok, ale myslim ze budu dobre...

anlu
17. dec 2010

@rancuzkaf a na com ich pecies? myslim ci mas na to nejaky speci stroj alebo panvicu... ja by som recept chcela 😉

havino
17. dec 2010

@rancuzkaf super 🙂 , ďakujem za odskúšanie. Tiež som použila tekutý med, ale to mlieko mi tam vôbec nevadilo, cesto riedke nebolo. Teraz to už urobím ale bez mlieka 😉
Vianočné oblátky som zrovna pred pár dňami videla na vareche a tiež z mandľového mlieka... http://varecha.pravda.sk/recepty/vianocne-oplat... Robíš ich takto podobne?

havino
17. dec 2010

@anlu kľudne urob z celozrnnej tie perníčky 🙂 Ja som tak robila na Veľkú noc aj zliepané kolieska a boli dobré.

oscarka3
17. dec 2010

@rancuzkaf ,aj ja mám záujem o ten recept na vianočné oblátky 🙂

rancuzkaf
17. dec 2010

oblatky peciem v speci stroji, nieco podobne ako ma pani na vareche a recept je velmi podobny, len tam nedavam zltok, vlastne ani netusim aku ma v tom funkciu, krasne to ide aj bez toho

postup je ako v recepte z varechy:

1l mandloveho mlieka
400g hladkej celozrnnej muky
stipka soli
vanilkovy cukor
skorica
50 g roztopeneho masla (oleja)
cukor podla chuti- ja som nedavala, lebo moje mlieko uz sladke bolo, tak uplne stacilo na velmi jemne osladenie oblatok (ved aj tak sa natru medom 😉 )
po urobeni cesta som este splechla trochu mlieka, lebo sa mi zdalo huste (zalezi na druhu muky)

ak mozem poradit, tak cim viac cukru v ceste je, tym sa oblatky viacej lepia na platne.....najfantastickejsie sa preto robia slane, aj na tie sa chystam, take mnam rascove 🙂

@anlu v pohode mozes robit kolaciky z celozrnnej muky, ja to takto robim roky, vsetko: medovnicky, vanilkove rozteky, citronove kolieska, medvedie labky....co na tom, ze niektore su take bodkave od muky, ale hlavne ze su vyborne chutovo...a veru aj francuzi si po nich prsty olizuju, tak im chutia 😎

anlu
17. dec 2010

@havino @rancuzkaf presne tak chcem robit, vsetky z celozrnnej muky 🙂 mynule som tak nieco piekla a nikto si nevsimol ze su celozrnne 😀 niekedy netreba vsetko hovorit, ze? 😀
ja mam stale stresy z vikendu, lebo to je doma Claire a ja neviem co mam varit aby to jedla aj ona... uz som jej povedala nech napise zoznam co jej chuti 😀

anlu
17. dec 2010

@rancuzkaf a nejako inak sa asi nedaju tie oplatky piect? ja nemam taky stroj ☹