Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
18. dec 2010

@anlu oblatky asi inac ako na stroji neupecies, ak by si cesto dala na panvicu, budes mat palacinky 😒
....inac mame podobne detvaky ako ty Claire, moj druhorodeny je tiez velky vymyselnik, a to co mas ty cez vikendy, mam ja cely tyzden 😉....ach jaj a ako krasne jedaval, ked bol maly a to ani zly priklad od starsieho brata nemal....

adriana7
19. dec 2010

ahojte, idem vás sem aspoň takto pozdraviť, keď už to flákam, ale máme teraz problémy...
...mojej svokre operovali agresívny karcinóm prsníka a lymfatických uzlín v 3. štádiu 😨 😠 😢 , mm je ako zarezaný, je najmladší a maminku má veľmi rád, ale ako som vám už písala, sme pre okolie divní, lebo sme iní, my jej totižto chceme pomôcť, ale nie chemoterapiou, ale šťavami, klíčením, čerstvými biopotravinami...
ale lekári aj celá naša rodina sú proti, svokra je naklonená aj našej pomoci, ale je pod veľkým vplyvom svojho manžela, ktorý nám, keď sme svokre prefotili kooopec materiálov o možnosti alternatívnej liečby, tak nám povedal, že to mohol napísať len šialenec 😠
... včera sme ju boli pozrieť v nemocnici, ale keď sme jej chceli doniesť šťavu, bolo nám povedané, že veď má krabicový džús, svokor jej varil kurací vývar, kurča so zemiakmi ☹
...tak preto sem teraz nestíham chodiť, každopádne, ak by mi už do vianoc nevydalo, prajem vám všetkým spokojné a požehnané sviatky, plné radosti z detičiek, rodinnú pohodu a hlavne pevné zdravie nielen na sviatky

zojec
20. dec 2010

@adriana7 drzime palce svokre.. nech to dobre dopadne.... verim, ze ten tlak okolia je velky, a ona by urcite chcela to najlepsie, rozhodnut sa je tazko ☹ ale ved vy mate doma zivy priklad , ze to zabralo.. o to by to jej rozhodovanie mohlo byt lahsie.. mojej starej mame pred rokom a pol operovali rakovinu hrubeho creva, a pred tyzdnom jej odoperovlali prsnik. ☹ tiez som sa snazila jej povedat, ze vyprazany rezen nie je to najzdravsie na rakovinu, ale ona si na nicom inom nepochuti, len na vyprazancoch 😒 a o inych alternativach ani pocut... takze viem o com hovoris .. ☹

zojec
20. dec 2010

@petrinka ty si sa minule pytala na nejaky recept so susenym hrachom.. vcera pri hladani co piect na vianoce som nasla super recept, dnes ho robim:
250g lupaneho hrachu
4 strucky cesnaku
2cl solcanky
1pl cerstveho zazvoru nastruhaneho
1pl mletej rasce
olej
hrach umyjeme a zalejeme vodou, najlepsie na noc... na druhy den ho aj s vodou rozmixujeme na hustotu lievancoveho cesta, ak treba pridame vodu, ochutime a na rozpalenom oleji robime placky, velke ako palacinky.. 😉
papame ochutene tofunezou:
200g bieleho tofu
1 kapiu alebo barani roh
petrzlenova alebo zelerova vnat
2 strucky cesnaku
stava z 1 citrona
°100ml oliv. oleja
vsetko spolu nakrajame a dama do mixera, pocas mixovania prilievame olej az kym omacka nie je dostatocne jemna
asi to je trosku viac cesnakove, ale sak kazdemu podla chuti .. potom dam vediet ako to chutilo 😀

filipal
20. dec 2010

kocky, prisla som vas pozdravit a podporit! 🙂 🙂 🙂 🙂
ja som isla podobnou cestou ako vy a kedze syn je uz velky chcem vam odovzdat svoje skusenosti.

syna som kojila rok a pol, priblizne od pol roka som ho prikrmovala, zeleninkou, ovocim a sojovym mliekom, ktore som sama vyrabala. postupne som pridavala aj obiloviny. bol vzdy velmi zdravy, prospieval fyzicky, aj psychicky.
v puberte zacal jest biele maso a ryby asi 1-2 krat do tyzdna. urcite by sa to dalo zvladnut aj bez toho, ale uz som to nevladala dotiahnut.
ak vas nieco zaujima (pripadne problemy) rada odpoviem.
drzim vam vsetkym palce! 🙂

anlu
20. dec 2010

@rancuzkaf no presne aj ona krasne vsetko jedla... ona sa pokazila v skolke, tam mali otrasnu stravu, aj sme to isli riesit cez nejake ministerstvo (uz neviem ake) ale skor ako sme to doriesili tak sme ju dali do inej skolky a teraz v skole to tiez nie je nic slavne ale aspon trochu lepsie...

petrinka
20. dec 2010

@zojec dakujem za recept! vyskusam! a co si piekla na vianoce? mne uz dva dni v chladnicke caka pernikove cesto a nie a nie najst silu a tie perniky vyvalkat a vykrojit....☹

zojec
20. dec 2010

@petrinka prave som dopiekla perniky 🙂 potom vanilkove rozky a linecke.. uz druhy rok peciem aj pre nasich.. este ma cakaju suhajdy a urobim sezamove a slnecnicove gulicky 🙂

anlu
20. dec 2010

@adriana7 tak to mate tazke, viem co prezivas aj my sme to zazili. Prajem ti vela vela sil

my odchadzame k tatkovi na dva tyzdne tak aj ja vam vsetkym prajem krasne Vianoce najsuper novy rok a hlavne zdravie nech sa nas vsetkych drzi 😉

anlu
20. dec 2010

@petrinka ja som v sobotu robila pernicky, teda Claire mi velmi pomahala... to bolo asi prvy rok co naozaj pomohla 😀

marfuskaanjelik
20. dec 2010

@zojec nehodíš prosím recept na tie semiačkové guličky?
Inak som robila tvoje šuhajdy pre moje baby na vianočnú besiedku a mali veľký úspech. Nemala som ale doma rum tak som do nich dala Jagera. 😅
Hmm a prišli mi baby po nich nejaké veselé 😀

zojec
20. dec 2010

@marfuskaanjelik 😀 😀 😀
tu su gule:
Slnecnicove dukatiky:
1/2 pohara slnecnicovych semiacok
2lyzice hrozienok
1lyzicka skorice
skorica na obalenie ( ja davam mlete mandle alebo kokos, alebo orechy)
semiacka rozmixujeme, hrozienka zaliat hroucou vodou a nechat napucat (raz som robila s rumom.. ale bola to riadna tuzavina , ale chutne) hrozienka potom pokrajame pridame k slnecnici , dame skoricu , urobime dlhy sulec, nakrajame dukatiky, obalime v a je , tak isto sa to da robit aj s figami, alebo datlami.. ale s hrozienkami mi chutilo najviac :(

Sezamove gulky:
1/2 pohara sezamovych semienok (najlepsie cerstve, aby neboli horke)
2 lyzice vlasskych orechov
2lyzice hrozienok
2lyzice medu
a zas nieco na obalenie 🙂
postup podobny, ale orechy pomelieme polku najemno a polku na hrubo... ked to bude zmiesane, tak nechat hodku dve odpocivat, a potom vytvarujeme gulicky, obalime a davame do kosickov 😉

zojec
20. dec 2010

inak som prave dojedla tie hrachove placky, boli vynikajuce.. vo velkosti palacinky sa mi to zle robilo, tak som ich robila take mensie.. myslim, ze idealne je pouzit panvicu na lievance 😉 jedla som ich so sojanezou a rukolou ... miesto zazvoru som dala majoranku 😉 odporucam 😉

marfuskaanjelik
20. dec 2010

@zojec ďakujem, vyzerá to super, len s tými sezamovými budem musieť trošku improvizovať, nesmiem ani med ani vlašáky. Možno by som mohla dať mandle a prisladiť javorovým sirupom. Čo myslíš?

petrinka
20. dec 2010

@zojec super recept na gulky a vyzera to jednoducho 😉 take recepty mam rada!
inak aj ja som prave dorobila perniky a vydarili sa mi🙂

zojec
20. dec 2010

@marfuskaanjelik jasne, mozes dat akekolvek ine sladidlo, aj orechy. hocijake. aj lieskovce, alebo arasidy by mi k tomu isli. tie slnecnicove chutia ako chalva.. 😉 aj tie sezamove.. ale slnecnicovu chalvu mam radsej 😉
@petrinka ja uz mam perniky. rozky a linecke.. ale lepim az zajtra.. na dnes mam akurat dost... ufff..

havino
21. dec 2010

@zojec , dnes som chcela robiť to Tvoje hrachové čudo, hrach som si včera namočila a pozerám, že hrach sa nevarí, iba mixuje? 😕 Ja mám totiž podobný recept v kalendári, volá sa to "hrachane", ale tam sa hrach varí a pridáva sa aj sójová múka, ovsené vločky, semienka, vajka atď....
Snáď si to tu prečítaš do obeda, kým to budem robiť 😅 a dáš mi vedieť 🙂
ďakujem 🙂

zojec
21. dec 2010

@havino nie nevari sa to a ani nic okrem korenin sa tam nepridava 🙂 mna to tiez prekvapilo, preto som bola zvedava ake to bude 🙂 je to super 😉 odporucam teflonovu panvicu, alebo lievancovu 😉

havino
21. dec 2010

@zojec super, ďakujem za odpoveď 🙂 Ja som sa už aj mamy pýtala a podľa nej by to tiež malo stačiť, pretože hrach je lúpaný a je namočený. A navyše rozmixovaný.
A je pravda, že keď ho varím, tak ho dopredu nenamáčam, lebo sa uvarí pomerne rýchlo. Tak ja to teda skúsim, som zvedavá 😵

havino
21. dec 2010

@zojec a ešte Ťa poprosím - z tých dávok, čo si uviedla, Ti vyjde koľko tých semienkových dobrôt? ...a pohár počítaš ako 2 dl alebo 3 dl? Alebo?

rancuzkaf
21. dec 2010

@havino, @zojec tie hrachove placky su podobne cicerovym falafelom, co som tu davala, tam tiez isla strukovina surova a vobec to nebolo cudne, teplom na panvici sa to spravi, mozu byt tiez dobra mnamka 😉

zojec
21. dec 2010

@havino poharik klasicky taka salka... to ma cca 2.5- 3dcl... no vyjde toho tak za ten poharik.. a gulicky podla toho ake velke urobis.. cca 15- 20.. ja robim len tolko.. lebo to aj tak jem len ja.. 😉
@rancuzkaf ja som tie falafele asi prehliadla.. ale urcite vyskusam aj s cicerom 😉

havino
21. dec 2010

@zojec hlásim, že placky sú fantastické!! a sú chrumkavé! mňam!! Ja ich robím veľkosti palaciniek. Dala som mletý zázvor - 1/2 CL a všetko ostatné podľa Teba. Chuťovo mi pripomínajú zemiakové podlesníky zo surových zemiakov 🙂
Juj, to je dobrota! Odporúčam všetkým!!

@rancuzkaf ja som ich asi tiež prehliadla, idem pohľadať recept a nabudúce vyskúšam Tvoje a porovnám 😉 A vyskúšam ich cez Vianoce u našich, nech si pochutia tiež 🙂

petrinka
21. dec 2010

@zojec este mozno taka blba otazka, ale ten hrach do placiek si mixovala az uvareny, ze?

zojec
21. dec 2010

@petrinka nie surovy 🙂

zojec
21. dec 2010

@havino no som rada ze chutili 🙂 aj nam vsetkym tu 🙂 mne sa palacinkove zle prevracali.. tak som to vzdala po dvoch skusobnych 🙂

havino
21. dec 2010

@zojec 😀 práve Ti idem napísať, že aké si mala to cesto, myslím hustotou, pretože mne sa také malé nedali robiť, rozlievali sa mi po panvici 😅

@rancuzkaf ja sa strácam... ☹ nemáš prosím tú stranu, kde si dávala recept na tie falafele? 😉

zojec
21. dec 2010

@havino no bolo riedke.. ale hustejsie ako na palacinky.. mozno ho raz skusim urobit take palacinkove.... lebo mi tych placiek ani vela nevyslo..
inak dnes som prvy krat jedla toto: http://www.hobbyportal.sk/zivotny-styl/zdrava-v..., ak nemate problem so zivocisnou bielkovinou, tak je to fakt skvele 😉

oscarka3
23. dec 2010

blbne nám pc, 2 dni sa nedal zapnúť, tak dočítavam čo ste popísali, odbieham upratovať a piecť 🙂. ak by som sa k pc už nedostala, tak prajem pokojné a krásne sviatky 🙂 .
a neprejedzte sa vianočných dobrôt 😉

marfuskaanjelik
23. dec 2010

Jaaaaj ľudkovia, moje dieťa mi dnes ukradlo strúčik cesnaku a pochrúmalo ho aj so šupkou. Môže sa mu niečo stať okrem toho, že sa po..toto?
Ďakujem