Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
1. feb 2011

@zojec , fakt luxus !

rancuzkaf
1. feb 2011

@zojec sliny uz mam az po zem😀 tak to musi byt super lahodka

oscarka3
1. feb 2011

@rancuzkaf , však. je to pražská zeleninovo-ovocná tržnica

zojec
1. feb 2011

@oscarka3 inak takyto podobny trh byval aj v Bulharsku v sofii 😉 tam som si sla oci popast nad tou nadherou 😉 aj ked okolie nebolo take krasne ciste a zastresene, ale ta zelenina a ovocie boli naozaj krasne..

rancuzkaf
1. feb 2011

@oscarka3 my tu take velke nemame☹.....ale zato rada chodim na tie, co byvaju vonku....so sedliakmi, co daju aj okostovat a da sa tam zrana slusne naranajkovat😀

oscarka3
1. feb 2011

@zojec
@rancuzkaf , s tých receptov som robila aj túto polievku: http://vitakucharka.blog.cz/0911/zeleninova-pol...
mne chutila, ale nemala som hrach a dulse vločky

oscarka3
1. feb 2011

@rancuzkaf 😀 😀 😀 , aj ja chcem!

rancuzkaf
1. feb 2011

@oscarka3 no ja tu asi koncim! ....idem slintat radsej ku sporaku!

zojec
1. feb 2011

@oscarka3 mnam 🙂 vyskusam..ja velmi vita veci nevarim.. teda nepriprAvujem :D ale tesim sa na leto ked zacnem.... idem aj ja k sporaku 😉

oscarka3
1. feb 2011

@zojec , ty vieš anglicky ak sa pamätám: http://www.thebestofrawfood.com/homemade-energy...
ja neviem, tak dúfam, že som dobre pochopila, že sú to nejaké energy tyčinky 😀

zojec
1. feb 2011

@oscarka3 :D dobre si pohcopila.. su to datlovo-orechove tycinky.. musim nieco vyskusat, este som nerobila, ja si susene ovocie alebo orechy radsej zobkam :D, ale pre malu sa mi zda vhodnejsie urobit tycinku :D aj ked teraz by ju este nemala cim pozut.. :D zatial ani jeden zub

anlu
1. feb 2011

@bambi2 dakujem za clanok tak mozno sme mali nejaky nekvalitny caj ked sme neschudli... alebo ze by sme nemali nadbytocny tuk? 😕 😀 😀 😀 asi si ho znova kupim ked prestanem dojcit

bambi2
1. feb 2011

@anlu ktovie... ale treba ho asi aj dlhodobo pit a viac krat za den... ak mi ho kamos donesie bude super urcite, ak nie kupim ho tu a uvidim potom...
a ty len dojci ak mozes, ja som do 25 mesiacov a zo dna na den som prestala. proste viac nechcela a bolo po dojceni... 🙂

anlu
1. feb 2011

@zojec hej to poznam aj ja, hlavne ked sa ma niekto opyta ci ani ryby nejem, ze to nie je maso... tak sa spytam ci je to lopuch 😀 😀 no sranda z niektorych ludi...

anlu
1. feb 2011

@bambi2 urcite to aj od kvality caju zalezi, ved potom preco by jeden stal 3 eura a iny 60 ci kolko si to pisala, to by som aj ja brala keby mi mal kto doniest 😀 Ano dojcim ako o dusu, nechystam sa zatial prestat... uplne to nechavam na Oli 🙂 teraz ma 21 mesiacov

anlu
1. feb 2011

@oscarka3 tak to fakt mozme snivat
@rancuzkaf az mi je smiesno ked si spomeniem ako som isla robit tu plnku. Uz vecer ked som slahacku (v krabicke)davala do chladnicky sa mi zdalo ze je nejaka husta ze v tom nezblnka. A ked som isla ze ju vyslaham tak som sa potesila lebo ona bola uz taka husta skoro ako maslo 😀 usetrili mi pracu, len som do nej zamiesala kakao, lebo cesto mam dvojfarebne a moj mm ma rad cokoladove, tak hlavne koli nemu.

rancuzkaf
1. feb 2011

@zojec tak ty zhanas recepty na tycinky pre malu?....tie co tu dala oskarka, su podla mna pre nu idealne, uvidis ako ti to bude zuzlat😉.....potom ked bude vacsia, mozes do tej zmesi zo suseneho ovocia a orechov pridat surove male ovsene vlocky, pokvapkat pomarancom....vsetko to natlacit na plech a nechat v chladnicke a potom uz len krajat na velkost aku potrebujes (ja toto robim na Vianoce a vola sa to datlove rezy).....recept tu uz davala nieco pred vyse rokom @marfigirl na str.42...ona to nazvala datlove tycinky🙂

rancuzkaf
1. feb 2011

@zojec.....a este do toho nedavam vobec med, je to sladke aj bez toho!

zfidorka
1. feb 2011

@rancuzkaf ale aj ostatni... ako ste znizovali davky dojcenia, resp. prestali uplne dojcit, davali ste detom nejaku mliecnu nahradu (jogurt a pod.)?

oscarka3
1. feb 2011

@zfidorka , vždy sme jedno kojenie nahradili nejakým jedlom, posledné bolo asi večerné. ja som im po skončení kojenia robila chvíľu orechové mlieko a pár krát sojové...

rancuzkaf
1. feb 2011

@zfidorka my podobne ako oskarka nahradzovali sme jedlom...az ked mala asi rok a pol som jej kupovala obohatene sojove mlieko, mandlove (nech si zvykne ked nebudeme vecer kojit)....ale nikdy toho vela nevypila a ani do teraz nevypije....radsej si da jogurty len take same neochutene (lubi aj sojovy aj tie kysle biele)

zfidorka
1. feb 2011

@oscarka3 dakujem
@rancuzkaf dakujem, kedy si jej zacala davat jogurty?

rancuzkaf
1. feb 2011

@zfidorka niekedy okolo 15 mesiacov mala ako prvy sojovy a okolo 18. mesiacov to bol kravsky nase bio z billy🙂...bola som v nudzi, boli sme na sk a ja som nemala pre nu jej oblubeny sojovy, tak aj tento mi zbastila!
.....inac keby som bola vedela, ze bude na mna tolko dotazov co sa tyka vyzivy batoliat asi si vediem nejaky dennicek😀....teraz len tak tapam v pamati, to sa tak rychlo vsetko zabuda!

oscarka3
1. feb 2011

@rancuzkaf , ja tak isto s tou pamäťou. ale ty to máš celkom čerstvé, tak by to malo byť lepšie ako u mňa 😉 .

zojec
1. feb 2011

@rancuzkaf
@oscarka3 veru zeny, mate maly cierny bodik, ze ste si neviedli dennicek 😀 😀 😀 moja inak prestala poriadne jest.. rano spapa kasu, ale uz len polovicu z toho co pred tym, na obed tiez len okolo 100ml, potom okolo 4tej poobede jej davam stavu, ale tomu tiez neublizi.. mlieko este cucka aj 5x do dna.. ale tak krivdu ziadnu na nej nevidno 😀 co jej davat na veceru? dajte tip ak zalovite v pamati :D

zfidorka
1. feb 2011

@rancuzkaf sorry za spovedanie 😉 no ale vsade sa clovek docita len rady v zmysle 6x do tyzdna maso apod. tak vas tu teraz trochu otravujeme 🙂

oscarka3
2. feb 2011

@zojec , ☹ 😀 čierny bodík. no, my sme pili často šťavy, najobľúbenejšia bola čistá jablková alebo roztlačený banán, zo začiatku riedený mat.mliekom alebo avokádo ...neskôr, kukuričnú krupicu s čerstvým ovocím a medom....
@rancuzkaf ti poradí asi viac vareného 😉

zojec
2. feb 2011

@oscarka3 😉 a rano si jej co davala? lebo kasu s ovocim pucime obe rano.. 😉 na obed nejaku zeleninu, tak aby to mala pestre.. MM si neodstriekam viac ako 10ml ani rukou.. takze sa mi to ani neoplati vytahovat 😀

oscarka3
2. feb 2011

@zojec , ráno mala čerstvú šťavu, potom ovocie atď... toho mlieka som veľa neodstriekala, len trošku, keď som ju na banán chcela naučiť, tak kúsok banánu + mlieko / úplne máličko/, na obed zelenin. šalát , na jemno nasekaný...
ja som si tiež myslela, že musí byť stále pestré. nemusí, keď bude chcieť jesť len jeden druh jedla/ ovocia alebo zeleniny/ tak nech je to a neskôr niečo iné. aj nám niekedy všetko nechutí. a deti, kým nie sú pokazené sladkými sprostosťami a jedlami s kadejakými dochucovadlami, tak si samé vyberú čo chcú a je to ok. a dakedy dávno ľudia tiež jedli to čo mali, čo sa vtedy urodilo, nestriedali 5x denne a boli v pohode 😉

bambi2
2. feb 2011

dnes som robila kolac z Quinoi... z vlociek, chuti super co som vobec necakala!! je fakt vyborny a stoji za vyskusanie!!!
pridavam recept:

200 g vlociek z Quinoi
stipka soli
75 cl jablkoveho dzusu
150 g hrozienok
1 lyzica mandloveho kremu ( dostat v bio obchodoch, su to mandle mlete a uvarene do kremu, obsahuje to vela magnezia, vit. E a B2)
zitronova kora z 1 citrona
3 vajcia ( ja som dala nahradu, vajcia nejeme )
1/2 lyzicky vanilky, tie cierne zrnka
a posekane mandle ( bez supky)
kto chce sladky, moze pridat javorovy sirup

- vlocky a stipka soli sa uvaria v jablkovom dzuse asi 10min, ak je to moc huste treba pridat vodu
- zobrat z ohna, pridat hrozienka, mandlovy krem, citronovu koru, vanilku, zltky a zamiesat...
- z bielkov sa vyslaha tuhy sneh a prida sa k cestu
- formu (ovci chrbat) vymasti a vysypat mukou, naliat cesto
- piect pri teplote 180`C 20- 25 min

a chuti aj mojej krpatej... a ja si tiez davam, kedze vsetky potraviny su bud zasadite alebo neutralne...
🙂 nesposobuju kyselinu...