Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lussy23
2. feb 2011

@zojec - vyzerá to dobre, len neviem, kde zohnať tie suroviny- Kokosový olej, kokosové mlieko, to bude aj hodne drahé,, ale možno skúsim

zojec
2. feb 2011

@oscarka3 no ale to ze je niekto v klube vitarianov, este nemusi byt vitarian.. 🙂 no mozno som to prehnala, sama asi nie som, ale teda na okres nas urcite nie je 1400 :D to by tie obchody vyzerali trosku inak. ja len vdacim Bohu, ze som na dedine a aspon jar-jesen som za vodou.. ale zima je otras.. aspon co sa cerstvej stravy tyka.

zojec
2. feb 2011

@lussy23 kokosove mlieko maju bezne aj v tescu.. 😉

jaron
2. feb 2011

Ahojte,

ponáhľam sa, píšem iba na rýchlo, s tou kyslou a zásaditou potravou je to zaujímavé preto, lebo údaje rôznych zdrojov sa líšia, aj zdrojov, ktoré považujem za dôveryhodné. Už ste napr. spomínali knihu manželou Červených.

Podľa iného zdroja je zase napr. syr K, mlieko a jogurty Z.
Sója a šošovica K, cícer a fazuľa Z
vajcia, ryby, mäkkýše a mäso K
všetky obilniny K
vlašské orechy, arašidy a kešu K
mandle a gaštany Z
slivky, čučoriedky a brusnice K
ostatné ovocie Z
zelenina Z

Nie je to však jediný správny parameter, ktorý nám ukazuje, či je potravina zdravá alebo nie. Mohlo by dôjsť k mylnému uzáveru. Napr. vlašské orechy, tofu a strukoviny rozhodne patria medzi najzdravšie potraviny na svete a predsa sú K.
Myslím, že jednoducho stačí používať dostatok aj surového ovocia a zeleniny a neprejedať sa tými nezdravými K (biele múčne výrobky, sladkosti atď.).

oscarka3
2. feb 2011

@zojec , tak nie 1400 ale aspoň 3/4 😀 .no, neviem, či je to len nezáujmom kupujúcich alebo neochotou predávajúcich. čo som počula tak obchody smerom k BA sú vraj lepšie zásobené aj v malých mestách ako na strednom a východnom slovensku 😒

rancuzkaf
2. feb 2011

@zojec idem nacriet do pamati o vecerach pre malu.....v takom veku ako je B. sme asi veceru este nejedavali, okrem matersk. mlieka, boli sme v stadiu dvoch hlavnych jedal a pomedzi to mlieko......zacala som obedom zeleninovo obilninovym, neskor tie kase s ovocim na ranajky a vecere som tusim zaviedla avokado alebo zeleninovu polievku (z takeho co nebolo na obed), potom mala pomaly 9 mesiacov a to si vydychnes, pridu strukoviny a hned je jedalnicek pestrejsi😀...tam sa uz da pekne"vyblaznit" pri vymyslani menu

zojec
2. feb 2011

@oscarka3 myslim ze aj aj.. ked nie je dopyt, nie je ani ponuka.. :( tu su ludia este dost pozadu a urcite aj financie zohravaju velku rolu :( v tescu v detve som sa pytala, ci mavaju bio.. teta sa na mna pozerala ako keby o takom niecom v zivote nepocula.. nikto by to nekupoval, takze to ani nepredavaju, tak isto je tam problem kupit tofu, zo zdravych veci mavaju len sojanezu a alfa bio natierky vzdy.. inak skoro nic :( v ZV je to uz trosku lepsie, ale cerstve potraviny tam proste bio nie su :( mozno v bille, ale tam nechodim, lebo je od ruky.. musim to tam ist preskumat

zojec
2. feb 2011

@rancuzkaf ja tiez este davam len ranajky a obed.. ale uz som rozmyslaal ze o par tyzdnov zacnem aj s vecerou.. 🙂 ale dakujem pekne 😀 inak ja som jej uz cervenu sosovicu raz dala 🙂 dnes sa mi velmi pozvracala po obede, az jej nosom tieklo, neviem co sa stalo, nic nove som jej papat nedala.. asi sa prejedla, alebo neviem ako si to mam vysvetlit.. :(

rancuzkaf
2. feb 2011

@zojec tak vy idete asi rovnako ako sme my🙂.......asi sa ti dobre nabasti, co? nenasytnica mala!.....hadam to nebude nic vazne

jaron
2. feb 2011

@adriana7 je mi ľúto toho strachu a stresov, čo si musela prežiť v nemocnici, snáď jediné dobré z toho všetkého je, že aspoň máš istotu, že je malá v poriadku

s tým mliekom možno ešte jeden dobrý recept: hlavne sa nestresovať nad tým, už som to možno tu spomínal, aké začiatky mala s kojením manželka v nemocnici, sestričky malú vážili, stresovali, že vraj mlieko je slabé atď., bola z toho hotová a potom sa to pekne rozbehlo a kojila asi do dvoch rokov

veľa dobrého mliečka želám malej 🙂

zojec
2. feb 2011

@rancuzkaf no dnes jej vynimocne chutila kukuricna kasa s ruzickovym kelom a brokolicou.. taku riedku som jej urobila.. rozmyslam co jej teraz dam jest.. :D a ci jej nieco vobec mam dat..

marfuskaanjelik
2. feb 2011

@zojec asi je niečo vo vzduchu. Aj môj malý dnes zvracia ostošesť. ☹ Nedávali sme papať nič nového, ani teplotku nemá. Tak neviem.

bambi2
2. feb 2011

@rancuzkaf je mi to v podstate jedno ci su sparene ci varene... 😉
nie som tiez odbornicka a mam tiez len knizky precitane ale ine ako ty... 🙂 mam taky pocit, ze som tu neni vitana, takze odchadzam z tejto temy... 😒

rancuzkaf
2. feb 2011

@bambi2 ale to nikto nepovdal, ze nie si vitana, kludne pis dalej, recepty su super.....skoda, ze si sa takto urazila☹

oscarka3
2. feb 2011

@bambi2 , ak budeš čítať spätne, tak zistíš, že my sa tu nehádame, ak má niekto iný názor tak to rešpektujeme a viac nerozoberáme a je kľud a píšeme o veciach, čo máme spoločné 😉

havino
2. feb 2011

@bambi2 neber si to osobne 🙂 @rancuzkaf určite nechcela útočiť alebo niečo presadzovať, ani @jaron, ani nikto iný. Ber to skôr ako rozširovanie obzoru 🙂 Každý napíše, čo vie, čo si myslí a niekedy sa dozvieme niečo nové alebo si upravíme mienku v nejakom smere. Samozrejme, dobrovoľne 🙂
Takže buď v pohode navštevovať túto tému aj naďalej 😉

marfuskaanjelik
2. feb 2011

Pomóóóc, dieťa mi plače od hladu ale čokoľvek mu dám- MM, kukuričnú kroku, polievočku, všetko mi vyzvracia. Čo mu mám dať?
Ďakujem

anlu
2. feb 2011

dnes som kupila sojove platky a bolo k tomu pribalene (ze vzorka 🙂 ) Proteinove psenicne platky... to mozem asi pouzit normalne ako seitan, ze? akurat ze toto je susene tak to musim namacat
@oscarka3 tiez super napad 🙂 asi to pouzijem na vrch, len ovocie budem musiet kupit lebo nemam ziadne 😒 viem si predstavit maliny, tie nam velmi chutia... dakujem za dobry typ 😉 do aprila uz tak nakombinujem tu tortu ze bude dokonala 😀 😀 😀
@zojec musim asi aj ja urobit nejake tycinky, lebo Oli ich ma velmi rada a pri jej tempe skrachujem ked ich budem kupovat... ked najdes nejake osvedcene tak daj vediet ale mozno vyskusam tie od Uhrina...

jaron
2. feb 2011

@bambi2 určite tu vítaná si, som veľmi rád, že si sem napísala. 🙂
a si dokonca pre mňa z blízkeho okolia, preto som ešte radšej 😉

havino
2. feb 2011

@marfuskaanjelik fúha, no skús len nejaké sucháriky a čaj... Treba zistiť, prečo zvracia. Ak to bude pretrvávať, musíš k lekárovi. Jakub mal vo 8.mesiacoch šiestu chorobu a trochu pri tom zvracal - Dr. mu pichla injekciu proti zvracaniu a mal diétu - on vlastne ani papať nechcel nič, lebo mal tri dni vysokú teplotu, len čaj pil.

petal
2. feb 2011

Ahojte. Prosim vas, co je to jahly, To je akoze po cesky pseno? Mam doma knihu od Uhrina a tam to dost casto pouziva a nie som si ista, ci mysli na to, na co ja. A dnes som si na ranajky urobila teda aj pre manzela kasu zo spaldovej muky a veru bola lepsia ako instantna detska spaldova. Skoda, ze deti na to nemali chut, ale ked oni rano najradsej mliecko a chlebik.

jaron
2. feb 2011

@petal áno, pšeno - lúpané proso - pšeno

raz jeden pán dobre nepočúval na kurze varenia a uvaril namiesto pšena proso (alebo jeho manželka), potom sa dozvedel, že proso je pre vtákov, pšeno na jedenie a on na to tak milo zareagoval: veď ja som manželke hovoril, že keď som to zjedol, som sa potom cítil ako keby som lietal 😀

oscarka3
2. feb 2011

@petal a kukuričnú si neskúšala? pre deti. nám chutí 😉

marfuskaanjelik
2. feb 2011

@havino Ďakujem, my teplotku nemáme, ale všetko ide z neho von. Horko ťažko mi zaspal. Tak uvidíme. Čo je to tá šiesta choroba?

zojec
3. feb 2011

@jaron 😀 😀

petal
3. feb 2011

oscarka3, kukuricnu som uz tiez skusala, raz, dvakrat si dali, potom uz nie. Ale je pravda, ze som ju davno nerobila, musim zas vyskusat.. Jaron, dik za objasnenie.

havino
3. feb 2011

@marfuskaanjelik no ak ide všetko von, v poriadku to nie je. Určite musí minimálne piť. Mala by si zájsť k pediatrovi. Šiesta choroba = 3 dni vysoké teploty, žiadne iné príznaky, žiadny zápal, moč čistý, krv tiež. Po 3 dňoch teplota ako prišla tak odíde a dieťa sa vysype - červené fliačiky niekde na tele. A finito 🙂

havino
3. feb 2011

@jaron ešte že nepovedal, že sa cítil ako vták 😀

marfuskaanjelik
3. feb 2011

@havino ďakujeme, už v noci sa to zlepšilo, tata vymyslel, že mu dá probiotika čo dostal malý, keď mal salmonelu a asi to zabralo. Pekne spinkal a mohol aj MM. Ale koľko sa naplakal, chúďatko moje. Ono je to strašné pre dopelého, keď je hladný a nemôže sa najesť, lebo všetko vyvráti, a čo potom taká malá miška. ☹
Dnes budeme ešte pre istotu iba suchárikovať a čajíčkovať a keby sa to nedajbože vrátilo, hneď s ním bežím k doktorke.