Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

marfuskaanjelik
7. feb 2011

@oscarka3 že sa nehanbíš, takéto robiť žene v mojom stave. Skoro tu oblizujem monitor! 😀

divoska
7. feb 2011

@oscarka3 panenkoskakava.... dik za inspiraci, tusim rozsirim svoju zbierku lanyzov 😀 kokos ale nenormalne veci holka dava, zeby som si nasetrila na tu knihu? 🙂

jaron
7. feb 2011

@marfuskaanjelik že skoro oblizuje monitor 😀
inak ja som tiež nemal ďaleko od toho, keď som to videl 😀 a ešte k tomu je to aj zdravé (teda nemyslím lízať ten monitor 🙂)

zojec
7. feb 2011

@oscarka3 mnaaaaaaaaaaaaam , mnaaaaaaaam...take kukat pred vecerou??? a este raz mnaaaaaaaaaam

luciauk
7. feb 2011

adrianka, vôbec nemaj výčitky, veď kojíš!!! horko-ťažko, ale kojíš. a keby si aj zajtra úplne zahodila kariéru dojky 😉 tak si jej dala na začiatok čo si len mohla. a navyše, viem velmi dobre, ako sa kojí pri troch deťoch. je to úplne iné ako pri jednom dieťati 😉

luciauk
7. feb 2011

@belesovaandrea prečo varíš oddelene? ved uvar prílohu, k tomu zeleninku v omáčke a im prihoď mäso. ja tiež často varím oddelene, nám štiplavé a deťom bez korenín. a máš internet, tam máš receptooooooooooov 😉

lussy23
7. feb 2011

ahojte, chcela by som sa opýtať, čo hovoríte na arašidové maslo. Je terza v lídl ia by som ho chcela ichutnať. Aký mate naň názor? Mám nejaké zdravotné problémy so srdcom, nemôže mi ublížiť? Ďakujem.

marfigirl
7. feb 2011

ahojte,
jaron, chcela by som sa ta spytat, neviem, mozno si to uz pisal. Ako sa stravuje tvoja dcera v skole? Myslim tym, ci musite riesit obedy alebo mate tu vyhodu, ze ide po vyucovani hned domov.
Moj skolkar uz bude skolak,bude musiet byvat v druzine a tym tu mame zas problem s jedlom. Lebo neviem si predstavit, ze mu chudacikovi budem davat este k tej tazkej taske nejake obedare s obedom...Jedine co sa utesujem, ze to bude mozno na 2-3 roky, potom uz bude moct chodit aj sam domov a najest sa doma.

Inak medzi casom, co som tu nebola, sa objavila u mladsieho alergia na mak a z testov zistili, ze reaguje alergicky,takze by som chcela v skolke povedat, ze mu musim nosit jedlo ja a tym by som vyriesila problem s masom v skolke a teda celkovo aj tou stravou. Aspon u toho mladsieho sa mi to snad podari 🙂

oscarka3
7. feb 2011

@marfuskaanjelik
@divoska
@jaron
@zojec , však super sú tie veci, brala by som také knihy aj ja 🙂

jaron
7. feb 2011

@lussy23 práve som chcel písať, že v Lidli je ar. maslo, že sa naň už teším a s Natálkou sme dnes zjedli asi polovicu pohára 🙂 , mňam, zjedli by sme ho aj celý, ale musíme sa trochu ovládať 😀

je dobre, že to z Lidla neobsahuje pridaný stužený tuk.

na srdcovo-cievne ochorenia sú arašidy v poriadku, aj vlašské orechy, mandle a pod., veľmi vhodný druh tuku

jaron
7. feb 2011

@marfigirl Ahoj, Natálka chodí v škole na obedy iba pondelok, vtedy majú bez mäsa i keď väčšinou klasický múčnik a pod., polievka musí byť mäsová (to by predsa nemohli prežiť úplne bez mäsa...), ale tú ona nejedáva a po prvom náznaku v začiatkoch, aby ju zjedla upozornila manželka učiteľky alebo vychovávatelky, že ona nemusí...

ostatné dni jedáva doma, keď je v škole dlhšie (v družine, krúžky a pod.), dávame jej nejaký chlieb (s natierkou a pod.)

marfigirl
7. feb 2011

no misko bude mozno byvat v druzine az do 17.00, tak by mu chlieb nestacil, ach jo. No to este bude boj, lebo aj Misko vie, ze maso papat nemusi a on sa pyta, ze z coho je to maso, ci z prasata alebo kuracie. Kuracie ma rad,ale z prasata moc nechce 😀 budem ich musiet informovat. Dik za info.

Ak sa vam chce, mozte dat typyco davat detom do skoly na desiatu 🙂

oscarka3
7. feb 2011

@marfigirl , ak nemá problém s tým čo mu na to jedlo povedia deti, tak napr. vločky, nastrúhané jablká, hrozienka, orechy, med. dcére na toto povedala spolužiačka, že to vyzerá ako grcka 😉 .ale dcére to problém nerobilo 🙂 . potom si zvykli nosiť aj kašu z rozmixovaného banánu a hrušky alebo jablka. alebo celozrnný chlieb s kopou zeleniny- to volali zeleninový hamburger 🙂 . hrianky z "celozrnného" toustového chleba, potretého oliv. olejom, na to balkánsky syr, bazalka + na plátky nakrájaná paradajka...

divoska
7. feb 2011

@oscarka3 to mne hovorili aj na muller milchreis kedysi pradavno ze to je grcka 😀 /a v robote neskor na rozmocene vlocky s orechami/ tym si treba asi prejst, a ked to cloveku chuti tak mi mozu povedat hocico 🙂 super tipy inak

oscarka3
7. feb 2011

@divoska 😀 ,ja som si v lete nosila do roboty alebo na kúpalisko , žltý melon+ cottage cheese. mm nad tým ohrňal nos až kým raz neochutnal a potom mi to zjedol 😠

zojec
7. feb 2011

@oscarka3 zas o jedle?? v takuto nocnu hodinu?? 😕 hned mi zaludok skrutilo.. milujem hrianky s rozotretou paradajkou na to bazalku a mozzarelu .. mnaaaaaaaam zajtra si urobim.. hm.. ale bez paradajky.. to v zime velmi nejem.. sa ani nedaju jest take su hnusne... ,
@divoska milchreis nelubim.. a vobec nieco varene v mlieku na sladko je divne.. ryzovy nakyp, alebo rozky v mlieku.. to jedavala moja segra ked bola mala.. doteraz mam z toho traumu 😀

divoska
8. feb 2011

ok idem ja zacat s castou tych svojich otazok 🙂
@jaron aka je to zmes na chlebik z billy ktory by zdravojedacom vyhovoval ze ju kupujete? ja zmesi sice nekupujem a miesam si vlastne ale mozno skusim niekedy
@anlu unikol mi recept na psenovy nakyp /neviem na ktorej strane/ a tie krasne zemlicky na str 121. mjozno som len slepa, ale ak by sa dalo capnes?
@zojec prosila recept na to tvoje slavne ratatouille a domaci syr 😉 dakovala. a ten eggcheese ako chutil? predpokladam ze zistili ze maso to nebolo, ci neriskla si to nakoniec? ;)
@havino nemas nahodou odpisany ten recept na vian pernik? zo 135? na tom linku ho uz nemaju, a ani som ho nevedela dohladat nejak
inak niekto ste tu spominali klicenie redkoviek? to ako?

dakovala, pokracujem neskor 🙂

anlu
8. feb 2011

@divoska jasne ze capnem 😉 a mozno ma niekto predbehne a najde ti stranu, inak mam skopirovane asi vsetky recepty, chcem to hodit do pdf a kto bude chciet tak poslem, len este si na to musim vyhradit cas 😉 snad sa mi dnes podari ti ten recept dat 🙂

divoska
8. feb 2011

@anlu jeeeej, o to som ta tiez chcela niekedy otravat ze som si precitala ze to mas nejak pekne upravene, ja som si to hadzala len do textaku reku niekedy potriedim.... takze to budeme tu skakat od rasoti myslim.

oscarka3
8. feb 2011

@anlu , budeme chcieť 😉
@divoska , budeme skákať 😀

divoska
8. feb 2011

radosti, po mne dieta skakalo zas predchvilou 🙂

anlu
8. feb 2011

@divoska nasla som ho 😀 inak po mne ta moja opicka tiez velmi rada skace, ale ani sa jej necudujem, taka dobra trampolina som

PSENOVY NAKYP

3 salky sojoveho mlieka
2 salky vody
1 1/3 salky v horucej vode premyteho psena
1/3 lyz. soli
3 pol. lyz. prirodneho cukru
3 pol. lyz. hrozienok
2 pol. lyz. oleja
6 pol. lyz. na sucho oprazenych ovsenych vlociek
rastlinne maslo na vymastenie plechu a hruba muka na vysypanie (ja som davala olej a nevysypavala
som mukou, nie je to potrebne)
4 salky struhanych jablk
2 lyz. skoricoveho cuku (ja som dala skoricu a trosku hnedeho cukru)

V sojovom mlieku s vodou uvar do makka (na hustu kasu) pseno, pridaj sol a cukor. Nechaj
vychladnut a zmiesaj s oplachnutymi hrozienkami a ovsenymi vlockami. Do vymasteneho plechu
daj polovicu psenovej zmesi, na to uloz stuhane jablka, posyp skoricovym cukrom a na vrch daj druhu
polovicu psenovej zmesi. Pokvapkaj rastlinnym maslom (aj tu som dala trochu oleja) a pec v stredne
vyhriatej rure 35-40 min. Je vyborny teply aj studeny. Ja na jablka este pridam aj torchu mrazeneho
bobuloveho ovocia - rybezle, maliny, cernice, cucoriedky... S ovocim mozes experimentovat a dat
namiesto jablk nieco ine.

anlu
8. feb 2011

ja som este nestihla docitat co ste vsetko popisala a asi dnes budem mat nocnu 😀 😀 😀 (budem citat)

zojec
8. feb 2011

@divoska nakoniec som eggcheese neriskla, myslim, ze som urobila halusky 😀
uff.. recept na domaci syr, to sme uz davno nerobili.. . a teda robili sme to len raz.. v prvom rade na to potrebujes zive mlieko, bud domace, alebo z automatu, ak je v BA taka moznost.. a syridlo.. 1 maly stamperlik je na cca 50litrov mlieka 😉 zozenies asi na nete.. my tu mame bryndziaren a syraren, tak sme mali odtial.
ale mnozstva ti nepoviem.. zhruba 5l. mlieka je na malu hrudku syra...
mlieko prelejes cez aspon 2 plienky do hrnca, das syridlo, premiesas a cakas cca 40 minut az hodku, kym sa ti nezrazi, potom ho premiesas dolejes vodou a nechas stat 5 minut, premiesas.. plienku si das do dalsieho hrnca najlespie rozprestriet do takeho sita na cestoviny a zlejes vsetko do plienky.. tu zaviazes a das tu vodu odkvapkat, najlepsie ked niekde zavesis.. potom vyber a zo dva dni treba nechat syr vyzriet 😉 da sa robit aj z kozieho, ovcieho mlieka
ratatouille, to je jednoduche, robievam hlavne v lete v sezone, ide tam cukina, paprika, paradajky, baklazan, cibulka, cesnak, petrz. vnat, vsetko sa to nakraja na kocky a osmahne 🙂

jaron
8. feb 2011

@divoska áno, domáca zmes je vždy možno lepšia, ale ak má tá kupovaná dobré zloženie, tak môže byť tiež praktické i zdravé ju použiť, zloženie je na fotke, (pokiaľ to bude čitateľné)

divoska
8. feb 2011

@jaron jasne jasne nemam nic proti ;) dik @anlu a este tie zemlicky krasne tmave 😉 @zojec asi ma to nadsenie preslo.... 😀 dakujem. ale mam poznacene. btw ked uz som pri teme pecenie, napadli ma aj oleje 🙂 vysvetlim.
olej uz dlho pouzivam a odporucam cerealny olys /tusim z orechov a ribezli?/ . poslednu dobu som zacala vypekat kysnute cesta a chleby v pekarni /ktora sa mi hned vdakabohu pokazila 🙂))/ tak som po dlhych rokoch kupila aj normalny slnecnicovy, lebo mi bolo priznam sa luto davat do kolaca a chlebov ten fantasticky cerealny. najma ked moj muz to do seba nacpe ze ani nevnima 🙂

jaron
8. feb 2011

@divoska veď ja som si ani nemyslel, že máš niečo proti 🙂, len som ti písal, aká zmes to je 🙂

divoska
8. feb 2011

@jaron to ja len tak nejak preventivne ;) zrovna som sa odtial vratila a nenasla som ju inak. celozrnne piskoty vedla normalnych tiez nie. ale tak my mame zlu billu gr. kazdopadne mam pseno /hor sa na nakyp/ 🙂 ryzove vlocky /tie som este neskusala, netusim sice co s nimi.. 🙂/ nejaky novy druh brusnic a ryzovu muku, s tou tiez netusim co spolu s amaranthovou ktoru tu uz mam 🙂 ale ved hadam si zadam do vyhladavania do tych vasich receptov alebo google to isti. apropo mali tam ten mlynec na mak co sa tu spominal, ake to ma este vyuzitie za predpokladu ze mak kupujem mlety? a inak by ma zaujimalo naco vyuzijem mlyncek na maso k robotu co tu mam a pouzila som ho rovny jeden krat za 3 roky 🙂

divoska
8. feb 2011

jo a neviem nikde najst kukuricnu, pohankovu a sojovu muku... any tips? uz to inak zacina, som vam vravela ze to tu zaspamujem.. sorry

marfigirl
8. feb 2011

@oscarka3 dik za tipy.
inak aj ten vas psenovy nakyp sa da pouzit na desiatu. Ja sa len obavam, kolko jedla a teda ake mu dat, ked bude v skole az do tej 17.00? To bude chciet vela receptov, aby sa to striedalo a nemal kazdy den to iste. No ved uvidime ako to pojde.

@divoska pohankovu a kukuricnu muku neviem ci som nevidela aj v jednote a podla mna v kauflande su urco vsetky.

@jaron a nemas nejake nove info o sojovom mlieku, uz si ani znacku nepamatam, ale vies ktore myslim, ze? 🙂