Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
8. feb 2011

@divoska k mlyncekom.. : mlyncek na maso je napr. vyborny na strukoviny.. take pomlete su dobre do pomazanok, alebo strukovinovych burgerov .. mlyncek na mak, je zas dobry na mletie semienok, ale priznam sa, ja pouzivam maly mixerik co bol k ponornemu , je to rychlejsie..aj na orechy, aj na semienka.. mak velmi nepouzivam, nemam velmi rada.. k mukam: tie kupujem v zdravej vyzive, kukuricnu a sojovu myslim ceska zn. bioline... pohankovu mavaju aj v Kauflande mam pocit, ale nekupujem, pohanku totiz velmi nemusim, a malej varim pohankove vlocky, nesmrdia tak.. :D v pohode spamuj, ked vieme odpovieme 😉 a este ryzove vlocky.. tie su take dost neutralne chutovo, ja ich pouzivam na zahustenie, ale najma pre malu do prikrmov, ryza sa velmi dlho vari.. vlocky su bleskovka 😀 😀

oscarka3
8. feb 2011

@divoska , múku pozri aj v hypernove
@marfigirl , ak bude do 17 tak desiatu , obed, olovrant a po čase uvidíš koľko zje, tak prispôsobíš 🙂 . my na obed ani doma nemávame dve jedlá, stačí jedno 🙂 .a receptov veľa byť nemusí, veď uvidíš čo mu bude chutiť a čo nie.striedať môžeš až doma 🙂

anlu
8. feb 2011

@divoska myslis recept na zemlicky? tie robim z chleboveho cesta, trochu som si upravila recept co tu davala myslim ze @oscarka3 ale ak chces tak napisem svoj uz upraveny recept 🙂 a dakujem ze "krasne" 😀

jaron
8. feb 2011

@marfigirl o sójovom mlieku mám dobré aj zlé správy, zlá správa je, že ešte chvíľu musíme počkať, dobrá, že už je to blízko 🙂 (zrejme sa teraz ešte testuje linka a pod.). Tiež je super, že mlieko bude obohatené už nielen o B12, ale aj o vápnik a vitamín D, ak bude cena relatívne prijatelná, tak pre mňa to nebude mať konkurenciu.

bude klasické natur, ako aj bolo, čokoládové a nové vanilkové, bude vo fľašiach 3 dl a 7 dl, záruka nebude 1 rok ako predtým, ale iba 10 alebo 20 dní

jaron
8. feb 2011

@divoska mlynček na mäso pošli k nám 😀 , už dlho sa chystáme nejaký si kúpiť a nemôžeme stále akosi odložiť tých pár korún (či €) navyše 🙂

ako píše aj zojec, hlavne by som ho použil na výborné rôzne fašírky a pod zo strukovín, sójového mäsa a pod., keď sa to nahradí napr. mixérom, nie je to ono, nedrží to tak, myslím, že práve to pomletie spôsobí, že to potom lepšie drží (napr. zmes strukoviny, koreniny, olej, chlieb - ako na fašírky)

marfuskaanjelik
8. feb 2011

@divoska ja na mlynčeku na mäso okrem iného meliem namočené sušené ovocie na tyčinky, minitorty a iné fajnotky

anlu
9. feb 2011

no konecne som docitala a mam aj dobru spravu... receptiky (dufam ze som vsetky nasla) su uz pekne roztriedene a uz len to hodim do pdf. Tak mozte mi pisat mailove adresy kto chcete 😉
@divoska recept na chlieb alebo zemle (to zalezi od teba co z toho vytvarujes)

kvasok robim z polovicky drozdia, lyzicky cukru a 125 ml teplej vody. Ak ti nenakysne nevadi, nakysne potom cesto.
Muku si miesam priznam sa ze podla nalady, ale zhruba takto: 150-200 g polohrubej muky, 150 g celozrnnej psenicnej muky a 150g celozrnnej raznej muky. No niekedy dam namiesto raznej spaldovu aj tie mnozstva si upravujem podla nalady ale tych 150 bielej muky dam stale a potom len doplnim celozrnnou podla toho aku mam, aby si mala 500g muky. Do muky primiesam 1-2 lyzicky soli, 2 lyzicky drvenej razce, najnovsie davam lyzicku povensalskych byliniek (to ale nemusi byt, ked ich das budu take vonave a aromaticke), za hrst slnecnice a tiez podla toho co mam po ruke, bud este sezam, lan a ine... niekdy dam aj tuhu cast z orechov ked som pred tym robila orechove mlieko. Vsetko dobre premiesam a potom pridam kvasok a este 250 ml vody. To vsetko miesis a miesis az kym neodpadavas 😀 aspon 15 min. Potom cesto prikryjem utierkou a necham kysnut. Presny cas ti nepoviem, ja to sledujem, raz za cas nakuknem ci uz. Stalo sa mi aj ze som na cesto celkom zabudla 😀 Ked je vykysnute tak ho este raz premiesim, vymastim si pekacik taky truhlik a cesto dam do neho, prikryjem zase utierkou a necham kysnut. Ked je uz cesto take ze ti ide utiect z pekacika tak si zapnem ruru na 200 stupnov. 15 minut peciem, potom vyberiem potriem vodou, dam ruru na 175 stupnov a peciem este 45 min priblizne. Ked vyberiem upeceny chlebik tak ho znova potriem vodou a hotovo. Ale teraz ma napadlo ze ty chces robit zemle, tak si urobis z cesta bochnicky, radsej mensie, lebo oni este vykysnu a pecies tak isto akurat cas si skrat. Na 200 pec len 10 min a potom max 30 minut. Asi si to budes musiet odsledovat aj podla svojej rury. No snad som to nenapisala ako hotentot, ale keby nieco nebolo jasne tak sa pytaj 🙂

anlu
9. feb 2011

hmmm aj mne by bodol mlyncek na maso, asi si privlastnim od mojho tatka, on ho aj tak nepouziva...

@oscarka3 ten clanok som precitala poctivo az do konca a po jeho precitani som mala pocit ze radsej nejest nic 😝 😀

anlu
9. feb 2011

@marfigirl super ze sa pytas, lebo aj ja to za par rockov budem riesit... u starsej to uz asi nezmenim, ona maso ma rada ale cez prazdniny je nutena aj ona vegosit 😀 lebo ja som odmietla doma maso varit od kedy sa narodila mladsia. Ale ked ju dam do tej istej skolky a skoly tak tam tiez je do 16.30 cize jedlo potrebuje na cely den. A ten psenovy nakyp ked vychladne tak pekne drzi pokope, cize kludne ho mozes zabalit aj na obed 😉

zojec
9. feb 2011

@anlu 🙂 aj mne posli, ak mas dolnene receptiky 😉 dakovla 😉

petal
9. feb 2011

ahojte, tak vcera som komplet vyhodila do kosa celu pohanku. Varila som to prvykrat a dokonca aj moj manzel, co zje fakt vsetko to odmietol jest. Hruza, na mna strasne aromaticke aj vona aj chut, no aspon viem, ze to nie je nic pre nas. A ak som spravne pochopila, Anlu ide skompletizovat nejake recepty? Lebo by ma zaujimali. 😉

divoska
9. feb 2011

super rady s tym mlyncekom vedela som kde sa mam pytat 🙂 som inak ukoristila nasim mlyncek na kavu ktory tiez uz nepouzivaju ale je relativne novsi z poslednych rokov, takze hadam co to vydrzi. zrovna som si na nom mlela lan do vlociek kedze ste poradili ze radsej mlety. tak ked mlety tak mlety 😀 @zojec a myslis ze ak tie ryzove vlocky pomeliem a uvarim tak to mozem dat rovno malemu jak kasu? ci ryzovou kasou sa mysli nejaka ina /napriklad nejaky instantny umelohmotny ble vyrobok?/ ja inak milchreis zboznujem odjakziva, robievam aj doma. @petal pohanku tiez lubim, kedysi nam ju uvaril na chalupe otcov bracho ked som bola decko, a odvtedy lubim. ale na sladko, na slano si nejak netrufam 🙂 med, orechy, ovocie, kadeco. ale tak kazdy ma ine chute, ja mozno zistim ze nemozem cicer 🙂 alebo nieco podobne @anlu parada dik ukladam, asi skusim tie tvoje zemlicky aj tvarovo, rozky sa mi moc nedaria, ked zapletiem vianocku alebo hocico este mi to pri peceni vzdy nakysne ze je z toho a tak skoro bochnik potom aj ked predtym bola ukazkova.. asi to musim nechat dlhsie kysnut tie sulce jednotlive alebo co. @marfuskaanjelik a nejaky recept na minitorty a ine fajnotky by sa nenasiel? 😀

zojec
9. feb 2011

@divoska tie vlocky netreba ani extra varit ani mliet, uplne sa rozidu ked sa zaleju horucou vodou, ja ich vzdy prisypem k nejakej zeleninke ked varim a potom to mixnem... musim varit pre malu vo vode, lebo ona lubi len riedke kase, al zo zaciatku som naparovala. inak tie vlocky mozes aj na sladko s ovocim.. ja instantne ble kase nekupujem 😉
@petal s pohankou ti plne rozumiem 😀 ale prekvapili ma pohankove vlocky, tie sa celkom daju 😀

marfuskaanjelik
9. feb 2011

@divoska recept na tortu je na strane 130 a všetko ostatné je len kombinácia sušeného ovocia, semiačok a orechov čo doma máš. A čo sa týka tvarov- fantázii sa medze nekladú 😉
Joj ešte jedna vec, žienky to tu písali- keď robíš tyčinky pre seba alebo pre staršie deti môžeš tam "švacnúť" aj vločky, napr. ovsené, alebo ja som minule dávala špaldové

lussy23
9. feb 2011

ahojte, to arášidové maslo som nedostala, vypredali ho hned v ten den, divné. dá sa zohnat aj inde?

anlu
9. feb 2011

@zojec konecne som skopirovala vsetky vase recepty co ste tu napisali ale som ich aj trochu roztriedila, tebe som asi posielala ale neviem ci boli vsetky vtedy, tak ak chces poslem znova 😉

divoska
9. feb 2011

@jaron dik za info, hlavne uz nech je. tej trvanlivosti inak skoda, ale ak to bude na podporu kvality /a cena velmi nestupne/ a v skle, tak super. aj ked.. neviem neviem s tou cenou a sklom... @anlu a nesplasne ten chlieb ked otvoris ruru po tych 10-15 min? pred tym mam posvatny respekt ;) chleby inak poslednu dobu robim, aj pecivo som skusala ale rozky sa mi nepacil a zdali sa byt nedopecene. tak asi radsej zostanem pri chlebe 🙂 aleo hentakych zemlickach. @marfuskaanjelik jo tak ten mam uz ulozeny ten sa mi pacil dik ;) @zojec takze z vlociek mozem robit papu gooood. dnes som si ich pokusne dala do ranajkovych ovsenych /tie ryzove/ a fakt sa tam stratili. a apropo ja vlocky zasadne na sladko... aj kase... sakra, by ma od toho mal niekto odnaucit lebo som zavislak ocividne.
inak super tip s tym mlyncekom na kavu, som si dnes pomlela par orechov na rezance 😀 sice som to z tade nevedela dostat co to uz pripominalo skor mastne hrudky ako pomlete orechy, ale cool 🙂

jaron
9. feb 2011

@divoska to bude asi v umelých flašiach - PET obaly

jaron
9. feb 2011

a kvôli dobe trvanlivosti bude možno trochu ťažšie to rozšíriť, predsa len už zásobovači, supermarkety a všetci tí, čo su do toho zainteresovaní si už zvykli na pohodlie pri manipulácii s výrobkami, ktoré majú dlhšiu životnosť

andrea76
9. feb 2011

@anlu
Ahoj Anlu. Ja by som ťa poprosila o zaslanie receptov. Veľmi chutné tipy na jedlá dávate, chcela by som niečo vyskúšať.

zfidorka
9. feb 2011

@divoska z tych orechov si si vyrobila orechove maslo 🙂

divoska
9. feb 2011

@jaron ach sooo, a hej to mas pravdu, dufam ze ich to neodradi a bude tolko aby ho clovek aj dostal @zfidorka snazila som sa ne ale moc tomu uz nechybalo, a to som len par krat stlacila a stale velke kusy tam aj boli

anlu
9. feb 2011

@divoska stale mi splasol ale este pred tym ako som ho vybrala, on splasol hned ako som ho dala do rury. Ale traz na posledy co som robila tak som ho druhykrat poriadne vymiesila a uz mi nesplasol. Ved dam foto, lebo bol taky krasny ze som ho musela odfotit 😀

anlu
9. feb 2011

@andrea76 napis mi do IP adresu 😉

anlu
9. feb 2011

@lussy23 ja som arasidove maslo kupovala isty cas v tescu ale uz davno som ho u nas nevidela, no niekto mi vravel ze v Bratislave ho maju. Bolo jemne aj take s kuskami... potom este je jedno myslim ze slovenske ale to mi vobec nechutilo. Uz neviem ako sa vola ale viem ze ma tmavohnedy vrchnak 😅 (no je mozne ze len v tom case mi nechutilo a teraz by uz bolo dobre)

divoska
9. feb 2011

v kauflande maju tiez to s bielym vrchnakom co som si vzdy myslela ze je slovenske a pritom ho odniekial vozia. ok artiko sa vola a vyrabaju to v holandsku. este som stale neskusala ci mozem mam tu stale ten zvysok, zajtra skusim asi 🙂

rancuzkaf
9. feb 2011

a v dm uz nemavaju to arasidove maslo? (lepsie povedane to bol len krem, arasidy a nic viac)

zojec
9. feb 2011

@anlu supeeeeeeer... tie natierky pokope nemaju chybu 😉 dakujeme pekne za spracovanie 🙂

anlu
9. feb 2011

@rancuzkaf to ma nenapadlo ze aj v DM by mali mat, ked pojdem tak sa pozriem. Dakujem za dobry napad 😉
@zojec nemate za co, aj tak som prave zistila ze este vela receptov som prehliadla, cize urcite bude aj pokracovanie 😀 😀 😀 a si mala vidiet vcera ako som slintala ked som to davala do kopy. Dala som si totiz dva odlahcovacie dni len na tekutinach... ale dnes uz koncim 😝 to bola pre mna riadna skuska

anlu
9. feb 2011

este pridam jednoduchy recept na natierku...

MRKVOVA NATIERKA S CICEROM

uvareny cicer
uvarena mrkva (urcite to bude dobre aj so surovou postruhanou)
razca drvena
sol
cervena paprika
mensia cibula

Vsetko spolu poriadne vymixujeme. Mnozstva som davala len tak od oka ale mrkvy bolo viac ako ciceru.