Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
11. feb 2011

@marfigirl ďakujem za upozornenie 🙂 Už som tam dnes bola. Náhodou som musela do susedného mesta, tak som skočila aj do Kauflandu. Áno, sú za 33 centov, Štúrovské 😉 Som rada, lebo tie jemné som kupovala v Lidli, ale prestali ich dovážať a inde som ich u nás nevidela.

luciauk
11. feb 2011

ahojte, ja som bola tri dni úplne odrovnaná, všetci sme chytili nejakú črevnú chrípku alebo čo a hádam už je koniec. sa to vlieklo 3 týždne!!!

anlu, aký je ten svet malý 🙂 a ten chlebíííííík, mňaaaaaaaaaam 🙂 idem aj ja prekopírovať nejaké recepty čo som už dávala na net 😉

MAROCKÝ COUS-COUS

potrebujeme
500g cous-cousu
3 velké paradajky
2 cibule alebo 1 pór
pol papriky
2 mladé cukiny
2 hrste hrozienok
peper, soľ, chilli, curry korenie, tymián
olej

Havajský šalát

kilo mrkvy
1 velkú konzervu ananásu
pomarančový džús

mrkvu najemno nastrúhame, pridáme ananás narezaný na štvorčeky a zalejeme asi 1-2dcl pomarančového džúsu. rýchle a mňamkové

ZELENINOVÁ TORTA S RYŽOU A ŠOŠOVICOVÝM ŠALÁTOM

mrazená zelenina asi 250g
6 vajec
1dcl mlieka
5 lyžíc múky
3 cibule
tvrdý syr
200g šošovice, najlepšie zelenej
200g paradajok
ocot
vegeta, soľ, koriander a klinčeky v celku, curry, paprika, peper, oregano, dill, bazalka, majoránka, chilli
400g ryže
olivový olej

ja varím ryžu takto: troška olivového oleja zohriať, vysypať ryžu, trocha premiešať, pridať soľ, curry, do stredu dať celú cibuľu, to ktorej sme napichali zo 5 klinčekov a zo 5 koriandrov. zaliať vodou asi raz tolko, čo je ryža a na plnom plyne variť, kým sa voda nestratí, cca 10min a potom, aj ked tam je voda mezi ryžou, tak prikryť pokrievkou a nechať prikryté. po 10 min je ryža úplne mäkká ale nie rozvarená a nelepí sa a má bohovskú chuť kto chce, môže do nej dať aj paličku škorice. tak to nejako varia indoši

torta: vajcia rozmiešame s koreninami, mliekom a múkou. na koniec primiešame zeleninu podla chuti. mrazenú alebo čerstvú. dáme do tortovej formy, ktorú sme potreli olivovým olejom a vysypali múkou. pečieme na 200 stupňoch asi pol hodinu. pred koncom poukladáme na vrch syr.

šalát: uvaríme šošovicu, omyjeme a dáme do misky. narežeme na tenké pásiky cibulu, môžu byť aj väčšie kusy a na plátky paradajky, alebo cherry tomatoes na polovičky. posolíme, pridáme oregáno, majoránku, čo má kto rád a lyžicu octu. necháme odstáť v chladničke. cibuľa stratí štipľavosť a deti to potom bez problémov zjedia

luciauk
11. feb 2011

trocha pakistanu, indie a bangladéša 😉

Saag Aloo

5 velkých zemiakov
3 zelené chilli
5 strúčikov cesnaku
konzerva špenátu, alebo aj mrazený/čerstvý
olej
soľ
curry

na oleji podusíme nadrobno pokrájané chilli papričky, rozdrvený cesnak. pridáme koreniny, na kocky alebo kolieska porezané zemiaky a špenát. všetko dusíme a podla chuti pridávame sol a korenie. ja som to jedla na viac spôsobov aj v jednej a tej istej reštike, lebo čo kuchár, to iná chuť. raz to nebolo skoro vôbec štiplavé a inokedy som to nemohla ani zjesť. jeden kuchár tam dá velké kusy cibule, paradajok, iný tofu...takže dá sa to dochutiť ako chceme. nič nie je zakázané. podáva sa to s naan bread, čo je špeciálny indický chlieb, niečo ako slovenské posúchy, alebo s ryžou, recept dám za chvílu.

Indický chick peas /zabudla som ako sa to volá indicky/

2 konzervy cícera
5 velkých cibúľ
cesnak, cesnaková pasta
čerstvé alebo zavárané paradajky /zo 2 konzervy alebo 10ks/
olej
soľ
curry
práškové chilli
práškový cardamon
celý cardamon
garam masala

cubulu pokrájame na drobno a dusíme v oleji až je na blato. ale ja tak dlho nevarím. pridáme paradajky, cícer a koreniny a varíme. ked je všetko poriadne premiešané, chute aj farby, tak ponorným mixérom blendujeme. bud úplne na kašu alebo necháme aj celé kusy cícera. tiež som to jedla na viac spôsobov. podávame s naan bread alebo ryžou.

Pilau rice /ryža ako príloha, ale je mňam aj sama o sebe/

300g basmati ryže
soľ
cibuľa
5 celých cardamónov
5 celých klinčekov
olej
curry alebo kurkuma

olej rozpálime, dáme doň ryžu, pridáme soľ, curry a miešame dokým sa ryža sfarbí, ale opatrne aby sa nespálila. zalejeme vodou asi 3cm nad ryžu. do celej cibule zapichneme klinčeky a cardamon a vložíme do hrnca. prikryjeme a varíme na stredne silnom ohni do zovretia. potom ešte asi 5-7 minút, neviem presne, skrátka krátko, kým je voda skoro vyparená, oheň vypneme a ryžu necháme prikrytú odstáť asi 10min. ona sa sama dovarí. voda sa sama stratí. indovia to podávajú farebné. semienka ryže sú modré, červené, zelené, netuším ako to robia. niektorí do toho hádžu aj celé cardamóny, klinčeky, kúsky škorice a rascu. fantázia má zelenú

luciauk
11. feb 2011

inak, s tými školami a škôlkami sme sa na slovensku aj my natrápili. dcéru sme nosili cez celé mesto do škôlky, kde boli ochotní jej "načierno" variť vegetariánske, ochota pramenila hlavne od velmi milej pani vedúcej jedálne, ktorá sama bola vegetariánka. a nakoniec bola celá škôlka úžasná a s učitelkami sa kamarátime dodnes 🙂 v škole to už bolo horšie, lebo ochota nebola, dokonca hned na tej ulici bola aj špeciálna jedáleň pre alergické deti a učitelky tam nosili na obedy deti zo škôl z celého okolia a moju dcéru ani za svet. už som bola odhodlaná podplatiť obvodnú lekárku, nech mi dá papiere že je alergická na mäso 😅 no nie je to trápne? tie školské jedálne, nevaria pre "platiacich klientov" ale čo chcú a klienti držte hubu a krok ☹

luciauk
11. feb 2011

a postup som na ten cous-cous zabudla skopírovať 😀

na oleji podusíme cibulu alebo pór s nakrájanou cukinou, paprikou, pridáme koreniny, soli dosť vela, lebo cous cous ju pohltí a ostatné koreniny podla chudi, ale má to mať len jemný pikantný nádych.
po chvíli pridáme cous-cous, zalejeme vodou a dusíme. vodu treba stále dolievať, lebo ju cous-cous vpije. nakoniec pridáme paradajky nakrájané na kocičky a hrozienka. 15 minút po rozhodnutí, že idem variť, majú deti jedlo na tanieri tiež by sa to mohlo volať obed lenivej gazdinky

anlu
11. feb 2011

@oscarka3 a ako zistim ci su namorene, niekde to tam pise? idem pozriet...

anlu
11. feb 2011

@luciauk ahoj Luci, ani som nevedela ze aj tu ta stretnem 😉

oscarka3
11. feb 2011

@anlu ,malo by tam byť napísané ak sú morené

luciauk
11. feb 2011

teraz čítam že to nejako postarom som to asi takto robila. teraz už robím cous-cous tak, že ho len zalejem vriacou vodou a hotovo, zeleninu a hrozienka podusím a všetko zmiešam 🙂

anlu
11. feb 2011

@oscarka3 no nic take som tam nenasla.... a co sa stane ked take morene zjem asi budem aj ja namorena 😀 no teraz vaham

anlu
11. feb 2011

@marfigirl dakujem 😉 a ake velke maju byt klicky? alebo ako dlho to klici.

anlu
11. feb 2011

@luciauk ked Claire chodila do skolky museli sme pytat od lekarky papier ze namoze cierny caj, lebo oni sa rozhodli ze cierny caj je najlepsi pre deti 😖 ja uz sa ani nepozastavujem nad tou ochotou...

marfigirl
11. feb 2011

@anlu ja som si tie semienka tiez kupila normalne medzi ostatnymi semenami na sadenie...no to nie su take klasicke klicky, je to taka rastlinka s liskami alebo ako to opisat 😀 ak si klicila zeruchu, tak je to podobne. ale neviem ako dlho klicia, mozno 5dni alebo viac? vyhodou je, ze toto si mozes nechat dlhsie klicit a je to stale dobre, ale napriklad mungo, ak nezjes do dvoch dni od toho spravenho naklicenia uz je to fuj, aspon pre mna teda.

anlu
11. feb 2011

@luciauk a garam masala si robis ci kupujes? Ja som to u nas nevidela, mozno v bio obchode by mohli mat... 😕

anlu
11. feb 2011

@marfigirl aha, cize ako zerucha by to malo vyzerat? no hned dam klicit, len nemam vatu tak moze byt aj na servitke, ze? No nenasla som na balicku nic ze by mali byt morene tak snad nebudu... ak sa vam dlho neozvem tak ma zmorila redkvicka 😝 😀 😀 😀

marfigirl
11. feb 2011

@anlu 😀 tie vitaminy to vynuluju a ozivia ta. ja som to klicila iba na vate, ved skus

anlu
11. feb 2011

@marfigirl 😀 teraz rozmyslam ze zeruchu som tiez nedavala na vatu a pekne vyrastla... no dam vediet ako to dopadlo. Inak u nas nehrozi ze by sa mungo nezjedlo, Oli by ho zjedla aj take nenaklicene keby som ju neustrazila 😀

a ked je uz rec o akciach tak v Bille maju zlacneny Slatinsky chlebik 😉

marfigirl
11. feb 2011

@anlu a ako si teda klicila bez vaty, na com?

luciauk
11. feb 2011

@anlu ja to kupujem. to majú všade. švagriná nakupuje všetko originál v paki obchodoch, ona ma ja učí ich recepty 🙂 môžem ti poslať, ak chceš 😉

@marfigirl ja klíčim na sitku. najprv semienka zalejem vodou na 24h. potom dám do misky na dno asi 2cm vody, do toho sitko so semienkami mungo, šošovice atd, potom to prikryjem utierkou a raz denne premyjem. za tri dni sú klíčky hotofson. čo ja viem, tak najviac vitamínov a stopových prvkov je v nich ked majú 5mm. ak niektoré nechutia alebo z nejakého dôvodu potrebuješ aby boli mäkké napr. na nátierku, tak ich môžeš hodiť do vriacej vody na 2 min. je to velmi šetrné, uchovajú si skoro všetky hodnoty 🙂

marfigirl
11. feb 2011

@luciauk no tieto ako sosovicu a mungo,psenicu atd,aj ja tak klicim, teda uz som dostala misky na klicenie, ale ta zerucha a redkovka to je ine, nie?

rancuzkaf
11. feb 2011

@anlu @marfigirl ste ma nalakali na redkovku😀, tiez mam veeeelky balik semien, special na klicenie a nevedela som co s tym......do klicenia! zienky🙂

anlu
11. feb 2011

@marfigirl len tak na tanieriku som to mala a sem tam postriekala vodou ked bolo suche, keby som ich premyvala asi by vsetky odplavali 😕
@luciauk to nie je zly napad 😉 este mi napis cenu aby som neodpadla 😝 a nechystas sa niekedy teraz na svk?

luciauk
11. feb 2011

@marfigirl aha, no neviem, ja len sem tam klíčim, stále to isté, som zlenivela, ale polepším sa 😉

anlu
11. feb 2011

@rancuzkaf tak tak, hned aj idem mungo namocit aj redkovku 😀 a sosovicku som zabudla kupit... no ved aj zajtra je den, ta velmi chutila Claire 🙂

marfigirl
11. feb 2011

@anlu no skusim asi aj ja, je to ekologickejsie ako na tej vate.

luciauk
11. feb 2011

@anlu cenu? ty nevieš kolko stoja koreniny? ved za prevod by si zaplatila viac 😎 daj address a basta 😉 a chystáme, v lete, akurát v pondelok idem vybavovať dovolenku. ale ešte predtým príde kus slovenska k nám, o mesiac mamka a hned po nej ivka 😉 mamka zasa bude musieť držať s nami krok chuda, ale len na 5 dní príde, keby na dlhšie, to by nevydržala a nakúpila si šunky a salámy 😝

zojec
11. feb 2011

@anlu garam masalu dostat kupit, v kauflande som ju kupovavala, ale teraz som ju uz davnejsie nevidela :(
@luciauk dakujeme za recepty 😉

luciauk
11. feb 2011

@zojec nie je zač 🙂 originál indické, africké alebo čínske korenie kludne dodám, ak niekto chce. inak švagriná chce s nimi podnikať , dovážať na sk... 🙂 aj s látkami 😉

marfigirl
11. feb 2011

hola hola, postel vola, vecierka, ide sa spat 😀

anlu
11. feb 2011

@luciauk budem ti velmi vdacna ak mi posles, napisem adresu do IP a ked pridete mozme dat stretko. Ja mam indicke jedla velmi rada, ale uz davno som nic nerobila. No ked ta tu mame ty nas budes urcite zasobovat super receptikmi 😀 mnam
@zojec no kaufland mam dost daleko a ked este vravis ze si to davno nevidela... ja som tak dopadla na tieto vianoce... spoliehala som sa ze som urcite potraviny kupila pred rokom a toho roku som po nich marne patrala... to zalezi od toho ci sa pan veduci rozhodne ci to potrebuju alebo nie... 😖
@marfigirl HAHAHA ja len teraz ozivam... a rano neviem ako sa vygulam z postele 😝