Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

emogeon
16. mar 2009

jaron 😵

emogeon
17. mar 2009

jaron , ten recept exotic tofu vyskusam ..take mnamky vyzera 😵

addaa
18. mar 2009

Ahojte dlhšie som sa neozvala. Áno tá moja kríza súvisí s citovými výkyvmi. V postate za poledné štyri týždne sme celá rodina prekonali črevnú chrípku, potom sme boli všetci chorí a malému dnes zistili zápal stredného ucha ☹ . Takže sme už dosť dlho doma, nechodíme von a s nikým sa nestretáme, čo mi moc chýba.

Takisto maso som prestala jesť kvôli pôstu a sprosto som hneď chcela využiť to´ako sa idem zdravo stravovať a tak sa mi to vrátilo, že nemám na zdravé veci chuť.

Ráno pojem celozrn. chlieb s maslo a syrom. teraz som mala na obedy rýž, nákyp a hrach. kašu a na večeru chlieb s vege salámou, tá je výborná. Medzitým ovo a sladkostiiii ☹ ☹ ☹ Dnes dostal na chlieb vege salámu aj malý, hoci sú tam koreniny, ale hádam mu neuškodí...takže toť moja strava.

Ešte chcem upozorniť, že nie som vege, len chcem sa zdravo stravovať a viem, že vy sa tu zdravo stravujete, tak potrebujem od Vás pochytať rôzne skúsenosti. Dobre, že ste tu 🙂

addaa
18. mar 2009

Ešte chcem napísať, že náš malý bude mať pomaly rok aj mesiac a ja necukrím a nesolím. Ostatné kamošky sa veľmi čudujú a hovoria, že tráviaca sústava sa musí pripraviť do dvoch rokov aj na sladké a slané....takisto, že Keď pojde do škôlky tak ho pred ničím neuchránim....proste ide o to, že každá sa čuduje, že necukrím a nesolím...že to nie je pre dieťa to najlepšie a že to preháňam. 😖 . Aké argmenty by ste použili, okrem toho že cukriť a soliť nie je príliš zdravé a zanáša to organizmus?

sorrelia
18. mar 2009

adda

moj partner miluje tento recept... je to jednoduche a dobre, pripomina to trochu cokoladovy termix, takze ked ta nahana chut na sladke vyskusajte...

ingrediencie...
biele tofu
banan
cukor /mi davame trstinovy/ alebo aj med 1 - 2lyzicky
vanilkovy cukor 1- 2 lyzicky
karob /svatojansky chlieb/ 4 - 6 lyziciek /ja som dala 4 a bolo dost/
- karob je nahrada kaka

postup...
vsetko zmiesat a spapaaaat mnam - dobru chut 😀

Inak u nas istu sme istu dobu ficali aj na veg. parkoch 😉 , skusali sme aj seitan, ale ten nam nechutil... a este fasirkovu zmes, ale ta je pikantna... inak nam staci tofu a sojove masko 🙂 😉

sorrelia
18. mar 2009

A este som chcela nieco dodat...
Tvojim kamoskam to zrejme nevysvetlis, pretoze, keby sa intenzivne zaujimali o zdravu vyzivu svojich deti, vobec by nekomentovali tvoj sposob zivota a vychovy dietata.
Z vlastnej skusenosti vieme, ze spolocnost je tak malo informovana, ze sa bezne matky dopustaju vyzivovych preslapov v stravovani svojich deti, a dokonaca za podpory pediatrov.
I ked uz existuje zopar deckych lekarov, ktory tak isto tvrdia, ze dietatu do roka, ci roka a pol netreba jedla dochucovat a uz vobec nie davat stravu ako dospelym.

Niekolko argumentov. Sol zatazuje oblicky, a tym znizuje ich efektivnost pri cisteni krvy. Cukor zdviha glykemicky index velmi rychlo a narazovo co moze viest viacerym komlikaciam od nervozity, hyperaktivity, bolestiam hlavy a pod. Korenit by sa nemalo uz vobec. Na co ? Nepotrebuje to ani dieta ani my. Prilisne dochucovanie zbytocne nici nase chutove vnimanie.
V skolkach sa sice dochucuje jedlo ale miernejsie ako dospelym. Na to su tabulky a kucharky musia varit podla STN.

Ja som raz spomenula, ze malemu davame celozrnne rozky. Kamaratka ma hned sokovala varovanim, ze dieta nevie stravit celozrnny rozok ! A je to pre neho nebezpecne. Takze hocaky argument mas, ak nepadne na zdravy sedliacky rozum, bohuzial nepomozes si. Jednoducho ja takymto ludom radsej nevysvetlujem, lebo niesu nastaveny pocuvat a rozmyslat, ale len argumentovat.

emogeon
18. mar 2009

addaa to je podla mna dost doby argument ze to nie je vobec zdrave, u nas sa tiez nesoli ale som som kupila kvoli navstevam 😝 ani sa necukri iba kvalitnym medom 😉

sorrelia ako keby som pocula moju kamosku, prd sa vyzna ale celozrnny rozok nestravi 😵
mnam vege parky a hlavne tie chilli 😀
o ten glik. index som sa zacala zaujimat v posl. dnoch 😕

jaron
18. mar 2009

Ahojte,

ja som už tooolko krát pri argumentovaní všeličo dobabral a pokazil a ešte asi tooolko krát niečo pokazím 🙂 , ale pomali sa aj skúsenosťami učím.
Ide o to, že nie že by som nebol presvedčený pri takých otázkach o "svojej" pravde, ale niekedy sa nechám vytočiť, irituje ma to a pod. a to sú už potom argumenty nanič.
Osobne to vidím tak,

-že je dobré poznať zopár argumentov, napr. neexistuje žiaden výživový, zdravotný dôvod pre konzumáciu obyčajného cukru, jediný dôvod je skôr chuťový, psychologický, alebo ako by som to nazval, tlak okolia v škôlke a pod. (a v malej miere aj cukor používam, ale načo ho dávať už 1 - 2 ročným deťom, ešte sa sladkostí napapajú až až)
WHO v jednej tabuľke má prehlad, kolko čoho by sme mali konzumovať. Pri cukre je spodná hranica hádajte kolko? Nula. Keď je pri nejakej živine spodná hranica nula, znamená to, že ju vôbec nepotrebujeme, ak je to živina, ktorú potrebujeme, tak spodná hranica bude udaná kladným číslom. A hádajte, ktorá "živina" má ešte v tej tabulke spodný limit nula? Cholesterol. 😀

-nenechať sa vytočiť, (mať vnútornú slobodu), zachovať si pokoj, rozvahu, povedať si napr. aj to, že veď ja vlastne ani nemusím iných presvedčiť o správnosti toho, čo robím, nie som povinný... to je o vnútornom pokoji, sebadôvere a istote, že viem, čo robím, niektorí sa pýtajú len preto že provokujú, iní lebo sa čudujú, ale nemajú záujem, ďalší, aby sa vysmiali a zhodili vás (lebo ste im možno trnom v oku a vadí ich váš lepší životný štýl), ale niektorí sa pýtajú aj uprimne so zaujmom, s takými sa da aj o tom porozprávat

-milovať svojho "nepriateľa" - samozrejme nevegetariáni nie sú naši nepriatelia, máme ich radi, ale myslím to tak, že milovať, tolerovať, prijať... ľudí s opačným názorom, to je niekedy pre mňa ťažké, ale učím sa to, a už sa mi niekedy aj vďaka Bohu darí 🙂

jaron
18. mar 2009

ešte prikladám odkaz na tú tabulku od WHO pre zaujímavost, najdete ju napr. tu

http://www.who.int/nutrition/topics/5_populatio...

napr. ovocie a zelenina máte viac alebo minimálne 400 g denne (to nemá spodnú hranicu nula)

jaron
18. mar 2009

Sorrelia,
podarilo sa ti dnes dať Matejka do "úschovne"? Myslím, že či si bola na tej prednáške o tofu?

macocha
18. mar 2009

Jaron, na ktorej strane je tá tabuľka? Nechce sa mi to celé čítať. Ale ak myslíš tú na prvej strane, tak

macocha
18. mar 2009

fiha, useklo to príspevok...
tak menej ako 10 percent by som neprekladala ako dolný limit nula 🙂

sorrelia
19. mar 2009

Jaron

boli sme aj s partnerom 🙂 😉 ... Prednaska bola super, len na mna sa velmi rychlo preklikavali strany a ja som si nestihlarobit poznamky 😖 ... no nic to, chybajuce info si musim zohnat z inych zdrojov...
inak ja osobne by som preferovala vsetky detaily, ktorymi sme sa az tak nezaoberali... no chapem, ze vacsine ludi by to zrejme vela nedalo...
Prednaska vsak bola velmi zaujmava... I keeed /a tu uz nastupuje moja jesitnost/, formu prezentacie by som vedela spravit omnoho kvalitnejsie ako manazment Alfa Bio 😀 , co vsak na kvalite prednaske az tak neubralo...

dudri
19. mar 2009

ahojte, citala som ... preco nemoze jest denne banan?

mame 9.mes.dceru
ja ju davam desiatu
1-2 xtyz- dusene jablkove pyre s pohankou alebo psenom
5-6x tyz- postruh.jablko+banan a niekedy piskoty

a aku veceru podavate pre malej ?
Katka nechuti kasu instatnu.
citala som niekto vari ovsenu, spaldovu, pohankovu,kukuricnu... ako varite? aj odsate mliecko?

Podavam ju obed
masko- 3xtyz
zelenin.polievocka denne

jaron
19. mar 2009

Ahojte,

Macocha, písal som z pamäti (až potom som pozrel tabuľku) preto som použil iné vyjadrenia, ale to nič nemení na ich význame (len som to isté iným spôsobom znázornil).

Free Sugar 0 - 10 % je to isté ako Free Sugar

jaron
19. mar 2009

Nejako sa mi ten príspevok neodoslal celý, tak píšem ešte raz:

Ahojte,

Macocha, písal som z pamäti (až potom som pozrel tabuľku) preto som použil iné vyjadrenia, ale to nič nemení na ich význame (len som to isté iným spôsobom znázornil).

Free Sugar 0 - 10 % je to isté ako Free Sugar

jaron
19. mar 2009

Znova to nešlo, neviem prečo.

jaron
19. mar 2009

Nejako sa mi ten príspevok neodoslal celý, tak píšem ešte raz:
Ahojte,

Macocha, písal som z pamäti (až potom som pozrel tabuľku) preto som použil iné vyjadrenia, ale to nič nemení na ich význame (len som to isté iným spôsobom znázornil).

Free Sugar 0 - 10 % je to isté ako Free Sugar

jaron
19. mar 2009

Sorrelia,

som rád, že bol aj partner.

jaron
19. mar 2009

Nejako sa mi ten príspevok neodoslal celý, tak píšem ešte raz:
Ahojte,

Macocha, písal som z pamäti (až potom som pozrel tabuľku) preto som použil iné vyjadrenia, ale to nič nemení na ich význame (len som to isté iným spôsobom znázornil).

Free Sugar 0 - 10 % je to isté ako Free Sugar menej než 10%. Tiež by sa to dalo povedať: obmedzte príjem cukru na max. 10 % energetického príjmu.

Pre porovnanie Total carbohydrate 55 - 75% (spotreba komplexných sacharidov je odporúčaná od 55 až do 75 %, lebo tie potrebujeme, preto tam je spodný limit).

Alebo: Fruits and vegetables viac alebo rovná sa 400 g per day (ovocie a zelenina denne aspoň 400 g a viac)

Pre zaujímavosť: určití producenti sladkostí požadovali vrchný limit až 25 %. WHO však nevidelo dôvod dať až takú vysokú benevolenciu. (Free Sugar – treba sem rátať všetok cukor aj ukrytý vo výrobkoch, sladkosti, malinovky, kečup..., tiež med...)

jaron
19. mar 2009

Tak už viem prečo mi to neodoslalo, lebo nechce "zhltnúť" znamienka menší, väčší a pod. (ešte že som si to druhý krát písal pre istotu do wordu, inak písať to tretí krát by ma už nahnevalo 🙂)

katkena
19. mar 2009

Ahojte,
dufam ze neodbocim velmi od tem co tu preberate ale vsimla som si ze okrem receptov su to aj rady o stravovani babatiek zdravo 🙂 Chcela by som sa poradit - mam 9 mes. dcerku a jej stravovanie je nasl :

rano - MM
desiata - dusene jablko, neskor MM
obed - zeleninove pyre (varim v pare 3 druhy zeleniny a sem tam pridam lyzicu uvarenej obilniny,vtedy dam 2 druhy zel.)
olovrant - MM, neskor dusene jablko
vecera - kasa - varim z psena, alebo celozr.ryze alebo kuk. krupice (uvarim domakka a rozmixujem)
noc - MM
medzitym caj, ale vela nevypije

Info o strave som cerpala z knihy Strnadelova, Serzan - Radost se zdravych deti - oni su makrobiotici.
Niektore veci boli pre mna nove oproti tomu co som vedela doteraz - ale vsetko je tam vedecky argumentovane a autorka je lekarka ...
Chcem sa preto spytat :

Je dobre ze varim kase priamo z obilniny ? (v poslednom case ma mala dost tvrdu kaku tak neviem ci to je mojou stravou alebo by to tie kase ? ale ved su celozrnne a tym padom maju vlakninu ...)

Naozaj je lepsie detom ovocie varit?

Strnadelova banan neodporuca ale Bukovsky v knihe ano ... ???!!! Jedna dets.lekarka mi tiez povedala ze banan je velky alergen.

Odkedy zaradit babatkam tofu prip. ine strukoviny ...

emogeon
19. mar 2009

jaron ty to dodrzujes vsetko takto ?

ahoj katkena
podla mna tvoje stravovanie pre malu je v poho..
my sme tiez take kasicky davali postupne od 8-9 mesiaca,ovocie my nevarime vobec a kupujeme vsetky okrem citrusov a banany s nimi sme zacinali najlespie , chutili jej a ziadnu alergiu som nepostrehla 😉
strukoviny ako sosovica, hrasok, cicer som zaradila do kasi hned a tofu po jednom roku....

jaron
19. mar 2009

Aj ja som za banán. Aj keď v prípade zápchy by bolo možné skúsiť na chvíľu vynechať. A jablko môže byť i surové (bez šupky, nastrúhané). Neviem, čo všetko môže byť pri takých bábetkách príčinou zápchy, ale môže to byť i málo tekutín.

Dudri, písala si, že dávaš pyre s pohankou alebo pšenom, tak skús podobne uvariť aj tie ostatné obilniny, na ktoré si sa pýtala.

Inak piškoty by som najradšej vynechal, ja viem, je to rozšírené a veľa ludí sa pozastaví nad tým, či dať alebo nedať banán, ale málo sa zamyslí, či dať výrobok z bielej múky, cukru a sušených (alebo čerstvých?) vajec, ktorý je viac menej skôr sladkosť ako nejaké hodnotné jedlo.

jaron
19. mar 2009

Dudri aj Katkena,
pre dieťa od 3/4 roka, (zhruba od 9. mesiacov) je dobré už pomali pridávať bielkovinové jedlá ako strukoviny a tofu. Dudri už v podstate dáva 3xtýždenne mäso (my sme síce väčšinou vegetariáni, ale to nevadí, som rád, že si tu a pozitívne je, že mäsko nie 7 x do týždňa 🙂 ) takže môže tiež už pomali pridávať rastlinné zdroje bielkovín.
V DM markete mávajú červenú BIO šošovicu, keby vtedy, keď naša malá bola vo veku vaších, ju mali, určite by som jej ju kúpil, môže to byť dobrá prvá strukovina. Ale môže byť i obyčajná šošovica, fazuľa, tofu...
(pre lepšie využitie železa, treba kombinovať so surovým ovocím a zeleninou s vitamínom C)

jaron
19. mar 2009

Aj keď rozmýšlam nad tým, že surová zelenina je pre také malé dieťa ešte asi problém, ale neskôr to už pôjde, zatiaľ to C bude skôr asi z ovocia a prípadne z mat. mlieka.

sorrelia
20. mar 2009

jaron

my davame surovu mrkvicku 😉 , a zatial v poho... no ine druhy sme este neskusali davat surove /ani eviem, ktora zelenina je vhodna ako surova na priamy konzum 😕 /... ale taky melon a dynu uz Matko papal a chuti mu, aj hruska, jablko, banan a i...
Inakcitala som, ze banany by sa mali tak max. 2 krat do tyzdna... Vraj kvoli chemikaliam...Co je na tom pravdy ?
A este som sa chcela spytat, ci mozu deticky aj karob /svatojansky chlieb/ ?

certica
20. mar 2009

sorrelia, karob podla mna v poho. ved z jeho vlakniny sa dokonca vyraba nutriton sluziaci na zahustenie mlieka pre babatka, ktore trpia refluxom.

inak moj krpec mal na banan alergicku reakciu a dost vyraznu, a to ho dostal prvykrat ako 9 mesacny. ostatne potraviny pritom znasa dobre.

certica
20. mar 2009

tu je nieco o tom, co svat. chlieb obsahuje:
http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=2908

emogeon
20. mar 2009

my sme piskoty zacali davat az v roku a pol 😉