Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
16. mar 2011

ja mam k hrncu dalsi dierkovany, parim len v nom...
inak, mozno to poznate, dnes som robila sladku dobrotu zo psena - pseno som uvarila na kasu, rozmixovala s bananom a kakaom (da sa nahradit karobom) a bolo to velmi fajn, pripomina mi to puding 🙂

certica
17. mar 2011

@zfidorka aky si davala pomer pseno : voda? dik

zfidorka
17. mar 2011

@certica dobra otazka 😅 vodu som priebezne dolievala, kym nebola taka redsia kasa, moj odhad asi 1:3 (pseno:voda), potom som kasu nechala este odstat, pseno tu vodu este nacuclo...

certica
17. mar 2011

@zfidorka aha, jasne. staci mi odhad 🙂

zfidorka
17. mar 2011

@certica 🙂

anlu
17. mar 2011

@certica aj ja vacsinou robim odhadom 😀

vcera som skusala robit tofu no vysledok nie je velmi dobry, mozno som niekde urobila chybu alebo som mala zly recept, musim este pohladat nejaky iny, alebo ak mate niekto skusenosti tak mozte napisat, budem rada 😀 A este ak mate niekto fajnove receptiky z okary alebo kde ide okara tak sup sem s nimi

zojec
17. mar 2011

@zfidorka 😀 si sa nechala inspirovat malou ? 🙂 ja to tiez zvyknem robit, ale pre barboru bez kakaka 😉 moj muz si ide nohy polamat aby mu nechala 😀 😀 ja davam cca 1:4

zfidorka
17. mar 2011

@zojec malej robim pseno so zeleninou 🙂 recept som citala v casopise 🙂

divoska
17. mar 2011

ocujte zeny a vy mate nejake ine pseno nez ja? 😀 sak mne tie gulicky s vodou nevytvoria kasu ani po hodine 😀

zfidorka
17. mar 2011

@divoska ocuj, proso zobkaju vtaciky, musis si kupit lupane proso - pseno 😉 😀

divoska
17. mar 2011

tak take nemaju, sak tiez som to furt hutala, viem ze kedysi ste sa tu uz na tom rehotali, ale ja som nasla enem pseno hentake. normalne v bille. debili 😀 a ja najvacsi 😅 ja som tusila ze je v tom nejaky hacik 😀 pozitivne je ze ked do toho nasypete dostatocne mnozstvo normalnej a spaldovej krupice tak aj ten najkyp z toho sa da jest 😀 😀 a pomliet by to asi nestacilo co? dam dedovi pre sykorky 🙂

zfidorka
17. mar 2011

@divoska pomliet nie, lebo ti tam tie supky ostanu aj tak... si daj patentovat ten nakyp 😀
sykorky sa potesia...

zuzanaam
17. mar 2011

@divoska to proso môžeš predsa dať klíčiť. Ešte k tomu klíčeniu, bola tu nedávno polemika, či sa dajú klíčiť semená bez šupky, napr. jačmenné krúpy a pod. Ak majú celý klíčok, nie je dôvod, aby sa to nedalo, preto napr. polené strukoviny sa klíčiť nedajú - lebo nemajú klíčok a nie preto že sú bez šupky.

jaron
17. mar 2011

@anlu toto je zopár našich receptov z okary:

Okarová granola. (2 -3 porcie)
• 250 g okary
• 2 lyžice oleja
• 1 vanilkový cukor
• 1/2 citróna
• 50 – 100 g hrozienok
Okaru, olej a vanilkový cukor zamiešame a pomaly pečieme na plechu v rúre pri teplote asi 150 °C do chrumkava (20 – 30 minút), kým okara trochu zhnedne. Pri pečení občas premiešame.
Hotovú granolu zamiešame s hrozienkami.
Podávame pokvapkané citrónovou šťavou s nakrájaným ovocím (banány, jablká, hrušky…).
Obmeny: Môžeme pridať trochu škorice, piecť spolu s anízom (1 lyžička), pred dopečením pridať strúhaný kokos.

Okarový šalát. (2 - 3 porcie)
• 200 g okary
• 1 sójová majonéza (alebo biely jogurt)
• 1 lyžica oleja
• 2 lyžice citrónovej šťavy
• ½ lyžičky soli
• 1 na drobno nakrájaná cibuľa
• ¼ lyžičky mletej červenej papriky
• trochu ľubovoľnej zeleniny (nakrájaná paprika, mrkva, uvarený hrášok, kukurica…)
Všetky suroviny spolu zamiešame.
Podávame s celozrnným chlebom alebo pečivom a so zeleninou. Hodí sa na hrianky.
Obmeny: Môžeme dochutiť nastrúhaným chrenom. Môžeme pridať aj viac citrónovej šťavy podľa chuti.

jaron
17. mar 2011

a ešte dva:

Okarové fašírky. (4 porcie)
• 250 g okary
• 2 stredne veľké mrkvy
• 1 stredne veľká cibuľa
• 5 strúčikov cesnaku
• 2 krajce chleba
• 3 lyžice mletého ľanu
• majoránka
• mletá červená paprika
• soľ
• olej
Ľan zalejeme trochou vody a necháme postáť aspoň 5 minút.
Okaru zmiešame s nastrúhanou mrkvou, ľanom, pokrájanou cibuľou, pretlačeným cesnakom, rozmrveným chlebom a koreninami, spracujeme cesto na fašírky (podľa potreby pridáme vodu alebo chleba). Vytvarujeme fašírky a pečieme na plechu potretom olejom do hneda (počas pečenia fašírky prevrátime).
Obmeny: Môžeme obaľovať v strúhanke alebo posypať sezamom.

Okarové sušienky.
• 250 g okary
• 150 g mletých vlašských orechov
• 100 g celozrnnej múky
• 80 g margarínu na pečenie
• 2 sáčky vanilkového cukru
• 2 žĺtky
• štipka soli
Všetky suroviny vypracujeme na cesto, rozvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a vykrajujeme ľubovoľné tvary.
Pečieme pomaly pri nízkej teplote. Ak sú sušienky už upečené, ale nie sú celkom suché, dosušíme ich vo vyhriatej rúre.
Obmeny: Môžeme pridať mletý carob. Orechy môžeme nahradiť 100 g mletého kokosu.

jaron
17. mar 2011

najlepší a zároveň najjednoduchší bol asi ten okarový šalát
a keď sa ochutí riasami, môže to byť aj taká falošná treska (Alfa bio to tak podobne robí)

indy
17. mar 2011

@jaron a kde kupujes okaru? 😕 Ja som ju uz roky nevidela v sortimente v obchodoch.
@anlu tebe zostala z vyroby tofu?

jaron
17. mar 2011

@indy to mám priamo z AB, žiaľ v obchodoch sa asi nepredáva, je to lacná surovina (odpad pri výrobe sój. mlieka)

indy
17. mar 2011

@jaron sak prave, ze lacna a vyborna vyzivna surovina. Kedysi som ju od niekoho mala. Skoda, ze sa k nej neda dostat 😒
tu je o nej pekny clanok, okrem ineho aj ako si ju povazuju v Japonsku http://www.biorecepty.sk/ext/biorecepty/php/bio...

anlu
17. mar 2011

@jaron dakujem, vsetky su urcite fajne, postupne ich vyskusam a ten salat ja veeeelmi lubim 😀 a malo kedy ho maju myslim ten Alfa bio treska. Zatial som z nej robila len natierku ale aj ta bola velmi dobra.
@jaron je to vedlajsi produkt pri vyrobe sojoveho mlieka a ked som robila z jednej salky soje (suchej) tak mi z toho ostalo asi 300 ml okary

anlu
17. mar 2011

@divoska ja som tiez tak kupila prvy krat ze proso a nie pseno 😀 ale na vine je Bukovski lebo tak mal v recepte 😀 a to som tiez presne chcela ze naklicit si ho mozes 😉

divoska
17. mar 2011

@anlu jo zdalo sa mi 🙂) len som si nebola ista. no toto je velkym ze pseno a asi tam je proso.... odfotim ked sa k tomu dostanem 🙂 to by som normalne aj u vyrobcu isla reklamovat ze nech zaskoli personal teda 😀

jaron
17. mar 2011

toto bude v Martine, neviem, ak je niektorá z vás odtiaľ alebo z okolia:

http://www.zivotazdravie.sk/klub-zdravia-martin...

anlu
17. mar 2011

@divoska no za pokus to stoji, ta reklamacia, co mam skusenosti, tak ak nieco reklamujes priamo u vyrobcu tak este aj nieco dostanes 😀 mozno ti ako odskodne poslu cely karton prosa 😀 😀 😀 pseno je take pekne zltucke a proso je skor do hneda a pravidelne gulate...

mima777
17. mar 2011

Ahojte, pomohlo vam niekomu na upravu zeleza v krvi u dietata iba cisto zaradenie stravy bohatej na zelezo? Ja malemu davam melasu a vsetky potraviny bohate na zelezo- pseno, mak, kokos, melasu, ovsene vlocky, por atd..Malotofer ani aktiferrin som mu nedala a neviem, ci to teda staci...A ako je to u vasich deticiek s mliecnymi vyrobkami? Davate ci ee? Ja sem tam davam, aj ked v knihe Vegetarianstvi a deti pisali, ze pri anemii by sa nemali vobec zaradovat do jedalnickaco si o tom myslite?

A este sa chcem spytat ohladom vitaminu D a B12, ci detciakm davate v tabletkach alebo nie. Moj maly ma 17mesiacov a zatial som mu nedavala.

zojec
18. mar 2011

@mima777 moja ma 9 mesiacov, mliecne vyrobky este zdaleka nedavam, ani ziadne tabletky na zelezo. krv jej zatial nebrali, ale myslim ze jej nic nechyba. k tym mliecnym vyrobkom, ja asi budem malej davat po roku jogurt sporadicky, ale tiez zavisi od toho ako bude chciet MM.
vitamim D dostava kazdy den (pokial nezabudnem) 2 kvapky (mam oleovit, ale to iste zlozenie ma aj vigantol). hlavne teraz ked je zima a nema ho odkial zobrat. B12 nedavam

alami
18. mar 2011

ahojte, potrebujem "vzorku ľudí" 😅 ktorí konzumujú vo väčšom množstve sóju, resp. sójové mlieko, tak skúsim tu, je možné, žeby bola pri pití sójového mlieka svetlá - až biela stolica?
Syn (3.roky) pije sójové mlieko, denne ho vypije okolo 750ml, čo je myslím si, dosť. Má nejaké 2 týždne bielu stolicu, čo ukazuje na pečeň - žltačku, dnes sme boli na odbere krvi, ale je to nepravdepodobné aj podľa dr, keďže nemá iné príznaky. Uvidíme z výsledkov, ale víkend je dlhá doba, tak by som sa chcela poradiť, či by to nemohlo byť z toho mliečka. Dr. mi nevedela s istotou povedať, ale priznala, žeby to mohlo byť, vraj sa opýta kolegyne - vegetariánky, len sa mi nechce čakať až do pondelka, budem vďačná za každú odpoveď.

jaron
18. mar 2011

@alami ahoj, používame sój. mlieko bežne, ale žiaľ, nie až 750 ml, takže ti asi veľa nepomôžem
je to inak dosť 🙂, ešte som o sfarbení stolice na základe toho nepočul, a väčšinou čo sa týka toho množstva, tak zvykne sa také niekde používať v priemere, ale skôr ekvivalent iných výrobkov (2 šálky sój. mlieka + 200 g tofu + 100 tempeh a pod.) nie iba z mlieka

jaron
18. mar 2011

@alami ešte ak sa smiem opýtať, aké používaš? je niečim obohatené (Ca, D a pod.)? atď.